Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Lubelskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Bychawa
 Post Napisane: 31 lip 2011, o 18:47 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Jak w wielu innych miejscowościach Lubelszczyzny także i w Bychawie są dwa cmentarze żydowskie: stary i nowy. Sądziłem, że to właśnie te "nowe" cmentarze zwykle zachowują swoją funkcję w pamięci ludzi. W Bychawie jest jednak trochę inaczej. Tu właśnie nowy cmentarz został zdewastowany całkowicie. Za to stary cmentarz, znajdujący się w pobliżu synagogi jest miejscem w którym można zobaczyć fragmenty macew. Nie wykluczone, że macewy pochodzą z nowego cmentarza.

Obrazek

Cmentarzem opiekuje się mieszkająca w pobliżu Pani. Nie miałem okazji z nią porozmawiać choć pojawiła się na terenie cmentarza podczas mojej tam obecności. Całą jej uwagę pochłonęła bowiem para innych odwiedzających. Z toczącej się rozmowy zrozumiałem tyle, że Pani ta z własnej inicjatywy roztoczyła opiekę nad tym miejscem. Zgromadziła zachowane fragmenty macew i pielęgnuje teren wokół nich. Faktem jest, że nie ma żadnych tablic informacyjnych, a płot jest w opłakanym stanie. Przez teren cmentarza przebiega ścieżka będąca jakimś często wykorzystywanym skrótem.

Obrazek

Ten cmentarz założono w XVII wieku. Prawdopodobnie został zamknięty w roku 1924. Nowa nekropolia funkcjonowała zaś od roku 1910. Z informacji zamieszczonych na stronach Wirtualnego Sztetlu wynika, że teren starego cmentarza to 6 hektarów. Prawdopodobnie więc część jest dziś zabudowana.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec widok synagogi spod cmentarnego ogrodzenia

Obrazek

Obrazek

Tytuł: Re: Bychawa
 Post Napisane: 31 lip 2011, o 19:04 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
W serwisie Bagnówka zamieszczono zdjęcie cmentarza w Bychawie. Jest to jednak najprawdopodobniej cmentarz "nowy" o czym może świadczyć brak jakiejkolwiek zabudowy w tle.

Obrazek

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Cmentarze żydowskie » Kirkuty - Lubelskie