Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Różności » Kto pyta nie błądzi

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 22 kwi 2021, o 19:20 

Pochwały: 1
Imię: Maciek
Trafiłem niedawno na takie dziwne miejsce w Czernicy (woj. śląskie) i nie potrafię o nim znaleźć żadnych informacji. Z ulicy widać resztę bramy/furtki (po prawej jest jeszcze jeden taki słupek ale tutaj ukrył się w zaroślach): https://www.google.com/maps/@50.0813111 ... 312!8i6656

Zdjęć na samym terenie obiektu nawet nie robiłem, bo w zasadzie nie ma czemu - widać tylko tu i ówdzie przebijające spod liści fragmenty starych ścieżek i pojedyncze kawałki gruzu, ciężko stwierdzić czy pochodzące z tego co tam było czy przyniesione z innego miejsca. Miejsce wyraźnie opuszczone już dłuższy czas temu, bo zarośnięte drzewkami i krzewami nawet na niektórych ścieżkach. Spojrzenie na stare mapy zamiast coś wyjaśnić tylko mnie zdziwiło. Na najnowszej i jednej poprzedniej mapie topograficznej z geoportalu miejsce to jest zaznaczone jako cmentarz, ale na starszych już nie. Nie wygląda więc na to, że jest szczególnie stary. Mimo dokładnego wypatrywania i to w porze kiedy roślinność była jeszcze w stanie zimowym, nie dopatrzyłem się nawet śladów po nagrobkach ani niczego "konkretnego" w tym rodzaju.

Ktoś wie, o co tutaj chodzi?

Załączniki:
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG [ 74.29 KiB | Przeglądane 414 razy ]

Post Napisane: 22 kwi 2021, o 22:23 

Imię: Milena
MNapa 58-61 podaje, że tuż obok było coś oznaczone skrótem "cg." (cegielnia?) Skoro nie widzisz nagrobków to może był jakiś teren okołocegielniany, jakieś dojście czy coś, a twórca mapy wpisał to jako cmentarz? Częste są przypadki błędów na tych planach

Post Napisane: 22 kwi 2021, o 23:59 
Przyjaciel

Imię: Zygmunt
Myślę, że trop - cegielnia, może być właściwy.
Cegielnia mogła działać na potrzeby niedalekiej kopalni Charlotte, albo w związku z budową słynnego tunelu w Rydułtowach.

Post Napisane: 23 kwi 2021, o 16:14 

Imię: Marek
Załącznik:
cmentarz.jpg
cmentarz.jpg [ 250.74 KiB | Przeglądane 347 razy ]

Raczej cmentarz. Może zaczął się zapadać na skutek szkód górniczych i zdecydowano się na jego relokację?

Post Napisane: 23 kwi 2021, o 17:37 
Muszkieter

Kurcze, ja kiedyś słyszałem coś o złym gruncie na pochówek (że niby się ciała nie rozkładały, czy coś), taka informacja mi została w głowie. Może znajdę na dysku kiedyś jakieś notatki, jeśli porobiłem. Ale nic pewnego...

Post Napisane: 23 kwi 2021, o 19:16 
Przyjaciel

No to ciekawa zagadka i warta rozwiązania.
Jak pisał Loxley, na starszych mapach nie ma cmentarza. Nie ma go np. na Messtischblatt na arkuszu z 1941 r., ani na mapkach załączonych w książce Andrzeja Adamczyka - Dzieje kopalni węgla kamiennego Rydułtowy - Anna, Kopalnia Charlotte 1806-1945.
Do 1945 r. Czernica należała do parafii Pstrążna.
Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej czernickiej parafii w zakładce: historia dowiadujemy się, że pierwszy, tymczasowy kościoł w Czernicy powstał w 1945 r przy drodze niedaleko zamku, po zaadaptowaniu stojącego tam budynku. Wkrótce uzyskano działkę. Na jej części w latach 1945-51 stanął obecny kościół, pozostałą część przeznaczono na cmentarz. Nic o starym cmentarzu. Dziwne zatem, że na nowszych mapach teren oznaczony jest, jako cmentarz. Trzeba tam wejść albo miejscowych popytać.

Post Napisane: 28 kwi 2021, o 12:00 

Imię: Maciek
Petrus napisał(a):
Kurcze, ja kiedyś słyszałem coś o złym gruncie na pochówek (że niby się ciała nie rozkładały, czy coś), taka informacja mi została w głowie. Może znajdę na dysku kiedyś jakieś notatki, jeśli porobiłem. Ale nic pewnego...

Jeśli faktycznie tak było to trochę dziwne, że nic nie da się na ten temat znaleźć. Sprawa nietypowa i ciekawa więc spodziewałbym się choć trochę lokalnego rozgłosu. Choć zależy oczywiście jak dawno to było.

Post Napisane: 9 maja 2021, o 22:50 
Przyjaciel

Jakieś dziwne anomlia na tym terenie, a może przypadek.. zdjęcia mi pozcinało ??
Gruzu ogólnie mało, tylko czasami kilka cegieł, jakiś kawałek betonu i tyle. Nic co mogłoby świadczyć o cmentarzu
Załącznik:
E.(x)Czernica.2a.jpg
E.(x)Czernica.2a.jpg [ 254.92 KiB | Przeglądane 179 razy ]

Na opisywanym terenie znajduje się kilka asfaltowych dróżek z betonowymi krawężnikami, przysłonięte cienką warstwą gliny, traw i liści.
Załącznik:
E.(x)Czernica.2b.jpg
E.(x)Czernica.2b.jpg [ 246.68 KiB | Przeglądane 179 razy ]

Załącznik:
E.(x)Czernica.2c.jpg
E.(x)Czernica.2c.jpg [ 244.2 KiB | Przeglądane 179 razy ]

Poniżej w polu wyschnięty staw lub wyrobisko
Załącznik:
E.(x)Czernica.2d.jpg
E.(x)Czernica.2d.jpg [ 197.83 KiB | Przeglądane 179 razy ]

Hm, wizja lokalna nic nie wniosła.
Przy drodze stoją słupki, pozostałości bramy i chyba furtki