Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pamiątki przeszłości » Pola bitew
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 28 kwi 2016, o 10:47 
Offline
Muszkieter
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 18:45
Posty: 3142
Lokalizacja: Pszów
Imię: Marek
Po śmierci cesarza Karola VI tron austriacki odziedziczyła Maria Teresa. Śmierć monarchy w państwie absolutystycznym zawsze rodzi chaos i nie inaczej było tym razem. Nowa cesarzowa swe władztwo potwierdzić zbrojnie co w pogrążonym w kryzysie Cesarstwie nie było proste. Prawie wszyscy sąsiedzi zgłosili pretensje do ziem habsburskich występując co gorsza zbrojnie. Mimo swej liczebnej potęgi armia austriacka musiała walczyć na kilku teatrach wojennych.
Ale oto w 1740 roku w małych Prusach również umiera władca, król -sierżant Fryderyk Wilhelm I, a tron obejmuje jego syn Fryderyk II. Młody król - muzyk, kompozytor, pisarz, filozof, wyśmiewany na dworach Europy odziedziczył po ojcu armię której także nie szczędzono szyderstw.
W politycznym zamęcie młodziutki władca postanowił wykorzystać szansę, być może jedyną, by uczynić z Prus coś więcej niż tylko jedno z wielu małych państewek niemieckich. Można było to uczynić tylko kosztem sąsiadów a bogata i ludna prowincja jaką był Śląsk niezmiernie wzmocniłaby siłę "Żelaznego Królestwa". W zaistniałej sytuacji była ona na wyciągnięcie ręki, a raczej bagnetu.
I tak wobec fiaska zabiegów dyplomatycznych mających za cel pokojowe uzyskanie prowincji w zamian za poparcie, w tym i zbrojne praw do tronu dla Marii Teresy, wojska pruskie w grudniu 1740 roku wkroczyły w granice Śląska. Nie napotykając większego oporu tryumfalnie maszerowały naprzód. wyjść jej naprzeciw miały dopiero naprędce gromadzone w Czechach wojska feldmarszałka Neipperga.
Te na wiosnę 1741 roku ruszyły na północ, w kierunku broniącego się jeszcze Brzegu i zajętego już przez Prusaków Wrocławia. Król Fryderyk wiedział, że jego niezbyt zasobne państwo nie może pozwolić sobie na długotrwałą wojnę, dążył więc do jak najszybszego rozbicia przeciwnika w walnym starciu i narzucenia pokoju na swoich warunkach.
Feldmarszałek Neipperg pierwszy pojawił się na małujowickich polach 10 kwietnia 1741 roku, w planach miał tylko jednodniowy odpoczynek i dalszy marsz na Oławę. Tymczasem w niedalekich, ku zaskoczeniu Austriaków, w Pępicach (Pampitz) i Skarbimierzu (Hermsdorf) pojawiły się maszerujące od strony Krzyżowic (Kreisewitz) i zaczęły rozwijać szyki. Prusacy, świetnie wyszkoleni szybciej skończyli formowanie szyków. Obie armie liczyły po około 20 tys żołnierzy, z tym że Prusacy mieli przewagę w piechocie, zaś Austriacy zdecydowaną w kawalerii.
Rozwinięte już na polach między Pępicami a Skarbimierzem wojska pruskie przy dźwiękach orkiestr i z łopoczącymi regimentowymi sztandarami postąpiły ku ciągle formującym się Austriakom, i rozpoczęły ostrzał artyleryjski. Feldmarszałek Neipperg widząc rosnące ofiary i chaos we własnych szeregach był zmuszony działać.
Obie armie ustawione były w klasyczny sposób, czyli piechota w centrum a kawaleria na skrzydłach.
Prawe skrzydło austriackie a lewe pruskie oparte były o podmokłą dolinę Pępickiego Potoku więc tam kawaleria nie mogła wykorzystać swych możliwości. Inaczej było na austriackim lewym skrzydle, tutaj płaski i suchy teren pozwalał na pełny manewr.
Po godzinie 14.00 austriacka kawaleria lewego skrzydła pod generałem Romerem ruszyła drogą w kierunku Zielęcic (Grüningen), by wkrótce skręcić w prawo i z pełnym impetem uderzyć w pruskie prawe skrzydło. Austriacy szybko pobili i zmusili do odwrotu pruską kawalerię pod dowództwem Schulenburga.
Część austriackich kawalerzystów zdobyła pewną liczbę pruskich dział, zaś reszta uderzyła na piechotę na prawym skrzydle. Tutaj jednak natarcie załamało się w ogniu pruskich grenadierów. W tej sytuacji generał Romer wycofał się w rejon Skarbimierza w celu przegrupowania. Przerwę wykorzystali Prusacy także zbierając resztki kawalerii. Wkrótce Romer uderzył drugi raz, i także teraz rozniósł pruskich kawalerzystów, i znów uderzył na piechotę, i także z podobnym skutkiem, kawaleria ponosiła ogromne ofiary w morderczym ogniu świetnie wyszkolonych pruskich piechurów. Obaj dowódcy kawaleryjscy, Romer i Schulenburg ponieśli śmierć w tym starciu.
Zaś sam król Fryderyk, będący początkowo właśnie tutaj, w bitewnym zamęcie przeniósł się na lewe, nie atakowane skrzydło swoich wojsk, skąd wkrótce po namowach feldmarszałka von Schwerina w obliczu kryzysu bitwy i zagrożenia królewskiej osoby, oddalił się.
Wspomniany kryzys nastąpił, kiedy jeszcze podczas walk na prawym pruskim skrzydle Austriacy spróbowali akcji ofensywnej w centrum, od strony Małujowic. Feldmarszałek von Schwerin, teraz pełniący obowiązki głównodowodzącego musiał postawić wszystko na jedną kartę i wykorzystać ostatni swój atut, nienaruszone masy piechoty i rzucić je do frontalnego ataku.
I wtedy stała się rzecz niezwykła. Ponad 30 pruskich batalionów otworzyło huraganowy ogień ciągle posuwając się do przodu. Pruscy piechurzy, nie bacząc na kule, w karnym szyku i w pełnej dyscyplinie oddawali salwę za salwą. Nawet doświadczeni austriaccy weterani jeszcze nigdy nie zetknęli się z czymś takim. Mówiono potem że Prusakom pomagał strzelać sam diabeł. Wkrótce w szeregi Austriaków wkradł się zamęt i chaos, piechota poczęła uciekać a zdziesiątkowana i wykrwawiona kawaleria nic już nie mogła zrobić. Około godziny 18.00 feldmarszałek Neipperg wydał rozkaz odwrotu.

Droga do Łukowic Brzeskich (Laugwitz) - tędy przymaszerowały oddziały austriackie. w głębi widać zabudowania Małujowic.
Załącznik:
IMG_5607.JPG
IMG_5607.JPG [ 76.76 KiB | Przeglądane 1357 razy ]


Załącznik:
IMG_5608.JPG
IMG_5608.JPG [ 61.75 KiB | Przeglądane 1357 razy ]Druga strona pola bitwy, Pampice i droga w stronę Krzyżowic. Stamtąd nadszedł król Fryderyk ze swoim wojskiem
Załącznik:
IMG_5617.JPG
IMG_5617.JPG [ 50.95 KiB | Przeglądane 1357 razy ]


By niedaleko za wsią zacząć formować szyki. Mniej więcej w tym miejscu stanęła pruska druga linia prawego skrzydła.
Załącznik:
IMG_5619.JPG
IMG_5619.JPG [ 46.42 KiB | Przeglądane 1357 razy ]Podczas gry na pruskim prawym skrzydle zaciekle walczono, na lewym, opartym o podmokłą dolinkę Pępickiego Potoku panował względny spokój.
Załącznik:
IMG_5519.JPG
IMG_5519.JPG [ 94.49 KiB | Przeglądane 1357 razy ]


Załącznik:
IMG_5629.JPG
IMG_5629.JPG [ 111.42 KiB | Przeglądane 1357 razy ]Droga z Małujowic do Pampic, w głębi Małujowice. Tu stanęło austriackie centrum, jesteśmy mniej więcej między pierwszą a drugą linią piechoty.
Załącznik:
IMG_5524.JPG
IMG_5524.JPG [ 42.92 KiB | Przeglądane 1357 razy ]


I wreszcie droga z Małujowic do Zielęcic. Zaraz za wsią przecięły ją pozycje wyjściowe austriackiej kawalerii generała Romera
Załącznik:
IMG_5515.JPG
IMG_5515.JPG [ 58.7 KiB | Przeglądane 1357 razy ]


Załącznik:
IMG_5604.JPG
IMG_5604.JPG [ 105.27 KiB | Przeglądane 1357 razy ]Miejsce największego dramatu, pola między Małujowicami a Skarbimierzem, tutaj toczyły się zacięte kawaleryjskie boje. Jak się wsłuchać w szum wiatru to da się usłyszeć krzyki ludzi i kwik koni.
Załącznik:
IMG_5613.JPG
IMG_5613.JPG [ 58.12 KiB | Przeglądane 1357 razy ]


Załącznik:
IMG_5614.JPG
IMG_5614.JPG [ 58.43 KiB | Przeglądane 1357 razy ]I wreszcie miejsce gdzie wszystko się rozstrzygnęło. Tutaj pruskie bataliony piechoty zionące ogniem i ołowiem natarły na armię austriacką w rozstrzygającym ataku.
Załącznik:
IMG_5632.JPG
IMG_5632.JPG [ 55.22 KiB | Przeglądane 1357 razy ]


Załącznik:
IMG_5635.JPG
IMG_5635.JPG [ 74.03 KiB | Przeglądane 1357 razy ]

_________________
Viribus Unitis


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Pamiątki przeszłości » Pola bitew


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.328s | 18 Queries | GZIP : Off ]