Eksploratorzy
https://eksploratorzy.com.pl/

Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie
https://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=98&t=844
Strona 1 z 1

Autor:  pilot [ 22 cze 2009, o 22:19 ]
Tytuł:  Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie

Zamek ten został stosunkowo niedawno odkryty. Stało się to w czasie prac archeologicznych w latach 1983-1990.

Za Wiki cytuję:
Cytuj:
zamek datowany jest na drugą połowę XIII wieku. Usytuowany był na skłonie wzniesienia opadającego w kierunku Białej Przemszy. Miał za zadanie bronić dostępu do miasta od strony Krakowa. Jego kształt o wymiarach 124 x 90 m., o murach obronnych o grubości 2 - 3 m i wysokości 6 - 7 m, mógł konkurować jedynie z podobnymi, ówczesnymi zamkami książęcymi w Opolu i Wrocławiu. Jego mury wzmocnione były usytuowanymi centralnie na skrzydłach prostokątnymi półbasztami.
Prawdopodobnie budowę zamku rozpoczęto przed rokiem 1283 z inicjatywy biskupa krakowskiego Pawła z Przemankowa. W 1283 prace zostały przerwane z powodu uwięzienia i odebrania własności biskupowi przez księcia Leszka Czarnego. W roku 1284 książę i biskup zawarli ugodę i dzięki odszkodowaniu, budowę zamku wznowiono. Jego wielkość i rozmach projektu została jednakże ograniczona przez Leszka Czarnego oraz przez ówczesne prawo dotyczące zakazu budowy zamków przez feudałów świeckich i duchownych. W miejscu półbaszty południowo-wschodniej na jego skrzydle wzniesiono wieżę mieszkalno-obronną, którą otoczono fosą i parkanem.
W roku 1289 biskup sprzeciwił się i opowiedział się przeciwko Henrykowi IV Probusowi, który w zamian uwięził biskupa i w drodze na Kraków zajął zamek i oddał go pod opiekę Henrykowi z Woszowa. Wydarzenie to było jednocześnie pierwszą zachowaną wzmianką na temat zamku sławkowskiego. Następcą biskupa Pawła był Jan Muskata, który rozbudował zamek, otaczając go wałem ziemnym i fosą.
W 1455 roku zamek został zniszczony przez nieopłacone zaciężne polsko-morawskie oddziały, walczące u boku Kazimierza Jagiellończyka przeciwko Krzyżakom. Zamek nie został już odbudowany.
Obecnie Zamek biskupów krakowskich obejmuje swoim zasięgiem teren między ulicami Garncarską i Zamkową.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Teren zamku jest ogrodzony i zamknięty, zwiedzanie jest możliwe tylko z przewodnikiem. Przewodnika można wynająć w Muzeum Regionalnym w Sławkowie, które mieści się przy rynku

Autor:  le_szek [ 29 wrz 2009, o 16:14 ]
Tytuł:  Re: Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie

Dotarliśmy tam dość późno i sądziliśmy, że obejrzymy ruiny i zrobimy zdjęcia tylko przez płot - ale okazało się, że pani mieszkająca w domu przylegającym do terenu zamku wpuści nas przez magiczną furteczkę :mrgreen:

Co do przerwania budowy z powodu uwięzienia, mała ciekawostka - zamek sławkowski miał mieć potężne kamienne mury obronne w czasach, kiedy umocnienia zamku na Wawelu były ziemno-drewniane... Nic dziwnego, że biskup prewencyjnie trafił do paki :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  Markus [ 4 paź 2009, o 19:50 ]
Tytuł:  Re: Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie

Zajrzałem tam dzisiaj i faktycznie zamknięte na solidną kłódkę, ale do oglądania za dużo nie ma, raczej trzeba uruchomić wyobraźnię :lol:

Autor:  _hipcia [ 18 lip 2010, o 11:25 ]
Tytuł:  Re: Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie

Markus napisał(a):
ale do oglądania za dużo nie ma, raczej trzeba uruchomić wyobraźnię :lol:


Wyobraźnię już niektórzy uruchomili :glupek:

Z Onetu :arrow: Obudzone upiory

Fragment:

Cytuj:
W Sławkowie mówią, że kiedy zamkowe mury ponownie ujrzały światło dzienne, uwolniono klątwę. Czy to miejsce jest przeklęte?

Odkąd odkopano średniowieczne ruiny zamku w Sławkowie, dzieją się wokół tego miejsca rzeczy dziwne i niezrozumiałe. Jakby jego dawni mieszkańcy brali odwet za to, że ktoś im zakłócił wielowiekowy spokój.

A to nogę ktoś złamie, albo spadnie do dołu na głowę. A to sprawne urządzenia nagle przestają działać, gdy znajdą się w pobliżu kamiennych głazów pamiętających biskupów krakowskich, którzy wznieśli tę potężną twierdzę w XIII wieku.


Dziwne, że le_szkowi i pilotowi aparaty tam działały, skoro urządzenia odmawiają posłuszeństwa :too funny:

Autor:  le_szek [ 18 lip 2010, o 13:22 ]
Tytuł:  Re: Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie

Nic nie wiedziały o tym, że mają nie działać - to i działały :rotfl3:

Samochód też podjechał, a i na łeb z murów nie spadłem :lol:

Autor:  Markus [ 18 lip 2010, o 18:49 ]
Tytuł:  Re: Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie

Jakiś czas temu "Dziennik Zachodni" również udostępnił swoje łamy opowieścią z "Mchu i Paproci" (to kiedyś taka bajka była)na temat sławkowskich ruin.

Autor:  pilot [ 23 lip 2010, o 19:56 ]
Tytuł:  Re: Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie

_hipcia napisał(a):
Dziwne, że le_szkowi i pilotowi aparaty tam działały, skoro urządzenia odmawiają posłuszeństwa :too funny:


Bo my są tacy pogromcy mitów :rotfl3:

Autor:  witowski [ 31 sty 2011, o 17:46 ]
Tytuł:  Re: Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie

Z tego co pamiętam, wygląd zamku w Sławkowie jest znany z renesansowego drzeworytu dokumentującego podróż któregoś z książąt niemieckich do Krakowa. Towarzyszył mu jakiś rysownik, który rysował panoramy czy widoki miejscowości po drodze.

Autor:  witowski [ 31 sty 2011, o 18:49 ]
Tytuł:  Re: Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie

O znalazłem na stronie o Bytomiu:

Wykonany piórkiem i akwarelami rysunek jest częścią kolekcji 50 unikatowych obrazów odnalezionych przed kilkunastu laty w bibliotece w Wurzburgu. Obrazy są zapisem podróży palatyna Ottheinricha, który na przełomie 1536 i 1537 r. wyruszył z Bawarii do Krakowa. Po drodze jego nadworny malarz przenosił na płótna mijane miasta. Wśród nich znalazły się m.in.: Toszek, Będzin, Sławków i Bytom. Historycy i archeolodzy nie kryli zdumienia, kiedy po raz pierwszy mogli skonfrontować swoje odkrycia i przypuszczenia ze świadectwem XVI-wiecznego malarza. - To dla nas rewelacyjny materiał. Większość naszych odkryć to tylko fundamenty i dopiero na ich podstawie możemy przypuszczać, jak wyglądała konkretna budowla, a tu mamy wszystko podane jak na tacy - dodaje Pierzak. - Malarz był tak dokładny, że na weducie Sławkowa przedstawił nawet piece służące do wytopu srebra, które też znaleźliśmy - mówi.

Autor:  Franek D. [ 11 paź 2011, o 22:52 ]
Tytuł:  Re: Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie

Tak prezentuje się wizualizacja sławkowskiego zamku z czasu jego świetności - za biskupa Muskaty (Niemca) - doradcy króla Wacława II i wychowawcy króla Wacława III (Czechów).

Załączniki:
Sławków - widok.jpg
Sławków - widok.jpg [ 61.12 KiB | Przeglądane 2727 razy ]

Autor:  Franek D. [ 13 paź 2011, o 20:40 ]
Tytuł:  Re: Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie

A tak prezentuje się ciekawa panorama Sławkowa, będąca pamiątką z wielkiej podroży Palatyna przez serce Europy - http://mojezaglebie.blogspot.com/2011/0 ... uropy.html

Załączniki:
Mathias Gerung - Sławków .jpg
Mathias Gerung - Sławków .jpg [ 74.36 KiB | Przeglądane 2702 razy ]

Autor:  arkads [ 29 gru 2011, o 15:33 ]
Tytuł:  Re: Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie

A jak zaczniecie na Google map

http://maps.google.pl/maps?q=50.296576, ... gl=pl&z=19

od zamku i pójdziecie wzdłuż pozostałego wału ziemnego i dalej ul Młyńską i Krakowską a portem pomiędzy ulicami Zawalną i Podwalną, wzdłuż poprzecznej i wzdłuż ulicy Wał, Zakościelnej, Browarnej i znów traficie na zamek to zauważycie trasę Wału ziemnego wokół miasta zapewne posiadającego palisadę.

Autor:  kuba [ 8 cze 2016, o 21:03 ]
Tytuł:  Re: Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie

Kilka widoków wiosennych na zamek.

Załączniki:
24.jpg
24.jpg [ 35.01 KiB | Przeglądane 1786 razy ]
IMG_4190 - IMG_4191.JPG
IMG_4190 - IMG_4191.JPG [ 132 KiB | Przeglądane 1786 razy ]
IMG_4201 - IMG_4202.JPG
IMG_4201 - IMG_4202.JPG [ 97.38 KiB | Przeglądane 1786 razy ]

Autor:  fbatekb [ 4 lis 2016, o 09:48 ]
Tytuł:  Re: Zamek biskupów krakowskich w Sławkowie

Zamek w Sławkowie. Odkryto tajemne przejście

http://bedzin.naszemiasto.pl/artykul/za ... id,tm.html

Autor:  pasqudek [ 10 lip 2018, o 19:31 ]
Tytuł:  Sławków - Ruiny Zamku Biskupów Krakowskich

Napis na tablicy informacyjnej:
Cytuj:
Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1289 roku. Henryk IV Probus podczas wyprawy na Kraków zajmuje zamki w Sławkowie i Pieskowej Skale. Zamki te ksiąze oddał burgrabiemu Henrykowi z Woszowa. W roku 1291 oba zamki nadane zostały Królowi Czech Wacławowi II jako lenno.
W tym okresie zamek i miasto będące własnością Biskupa Krakowskiego Jana Muskaty stały się głównym oparciem dla Czechów w walce o tron krakowski z księciem Władysławem Łokietkiem.
W 1309 r. zamek znajdował się w rękach Władysława Łokietka. W roku 1327 zamek zajęły wojska czeskie Jana Luksemburskiego.
Interewencja Króla Węgier Karola Roberta, sojusznika Łokieta spowodowała wycofanie się wojsk czeskich. Papież Jan XXII w 1328 r. nakazał wycofanie się wojsk węgierskich ze Sławkowa.
Kolejna interwencja papieska spowodowała iż zamek i miasto zostały zwrócone jego właścicielom Biskupom Krakowskim.
W roku 1337 na zamku rezydował Biskup Krakowski Jan Grot. W 1433-1434 r. dwa najazdy Husyckie spowodowały uszkodzenie zamku.
W 1455 r. zamek zostaj zniszczony przez oddziały zaciężne Morawianina Jerzego Stosza z Olbrachtowic oraz Mikołaja Świeborowskiego.
W wieku XVI od strony zachodniej poza fosą wybudowany nowy Dwó Biskupów Krakowskich. Stary zamek uległ stopniowej ruinacji doprowadzającej do całkowitego zatarcia jego charakteru.
Badania archeologiczne przeprowadznae w latach 1982-19990 pod kierunkiem Woj.Kons.Zab.Archeol mgr Jacka Pierzaka ukazały ogromną wartość naukową, historyczną jak i kultorową badanego obiektu.
W trakcie prac odsłonięto pierwotny zamek budowany przez Biskupa Krakowskiego Pawła z Przymankowa.
W drugiej połowie XIII wieku (pomiędzy 1280 a 1283) zamek miał rzuat nieregularnego prostokąta o wymiarach w przybliżeniu 120mx100m, grube mury obwodowe 230m wzmocnione basztami łupinowymi. Zamek nie został jednak ukończony. Jedna z basz łupinowych (wschodnią) zamieniono na wieżę mieszkalno-obronną (drgua połowa XIII w.), którą otoczno siedmiometrową fosą i parkanem. Na początku XIV wieku za czasów Biskupa Muskaty zamek zostaje rozbudowany o klatkę schodową, dostawioną do wieży oraz budynek bramny. Całość została otoczona wałem ziemnym przykrywającym pierwotne mury obwodowe.
Fosę poszerzono do szerokości 10m. W wieku XV zamek zostaje zniszczony o czym świadczy potężna warstwa rumowiskowa z grotami bełtów, kusz, ostrogami, strzemionami, nożami, fragmentem miecza, ceramiką, kamieniami z wieży, spalenizną.
W roku 1990 zamek poddany został zabiegom konserwatorskim.


Załączniki:
Zamek1.jpg
Zamek1.jpg [ 89.76 KiB | Przeglądane 1228 razy ]
Zamek2.jpg
Zamek2.jpg [ 163 KiB | Przeglądane 1228 razy ]
Zamek3.jpg
Zamek3.jpg [ 149.88 KiB | Przeglądane 1228 razy ]
Zamek4.jpg
Zamek4.jpg [ 124.63 KiB | Przeglądane 1228 razy ]
Zamek5.jpg
Zamek5.jpg [ 127.35 KiB | Przeglądane 1228 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/