Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Zagraniczne judaika » Judaika - Słowacja

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 22 wrz 2012, o 19:10 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Mauzoleum Chatama Sofera znajduje się w Bratysławie przy Wybrzeżu gen. L. Svobody, naprzeciwko Dunaju, poniżej wzgórza zamkowego. Trafiliśmy tam właściwie przypadkiem. Znaleźliśmy się w Bratysławie całkiem niespodziewanie, bez map i przewodników. Odnalezienie informacji turystycznej nic nie wniosło do naszej wiedzy o tym mieście. Pozostał tylko plan z atlasu samochodowego. Na tym planie w kilku miejscach zaznaczone były Gwiazdy Dawida. Sądziliśmy, że to bratysławskie synagogi. To miała być jedna z nich. Szukaliśmy, szukaliśmy i nic nie znaleźliśmy. Dopiero miejsce wskazała nam starsza pani, która tradycyjnie wzięła nas za potomków żydowskich mieszkańców :) i mocno ubolewała, że dzisiaj się nie pomodlimy. Faktycznie – tajemnicze miejsce, w które nas zaprowadziła, zamknięte było na cztery spusty. Tylko co to za miejsce? Synagoga z pewnością nie. Miejsce straceń? Tabliczka też niczego nie wniosła do sprawy. „Miejsce święte” i tyle. Przeszukałam sieć, ale dalej niewiele wiedziałam. Wreszcie natrafiłam na stronę http://www.osobnosti.sk/index.php?os=zivotopis&ID=59164.

Okazało się, że jest to mauzoleum Chatama Sofera (Moše Schreibera) – bardzo znanej osobistości w społeczności bratysławskich Żydów, rabina (judaizm ortodoksyjny), uczonego, pedagoga i pisarza. Urodził się w 1762r. we Frankfurcie nad Menem, zmarł w Bratysławie w 1839r. Za życia był przeciwnikiem kontaktów między społecznością żydowską i nieżydowską, za to po śmierci o dziwo stał się symbolem tolerancji i wzajemnej współpracy. Został pochowany na starym XVII-wiecznym cmentarzu żydowskim. Cmentarz zniszczono podczas regulacji wału i budowy tunelu prowadzącego na nabrzeże. Większość grobów została ekshumowana i przeniesiona. Pozostało jedynie kilkadziesiąt grobów rabinów, w tym i Chatama Sofera, które znalazły się pod betonową osłoną przysypaną ziemią. W ten sposób powstało podziemne mauzoleum, do którego wchodziło się po wąskich schodach.
Nagrobki ocalały, ale w podziemiach szybko niszczały wskutek niekorzystnych warunków otoczenia. Dopiero w 2000r. rozpoczęto budowę Mauzoleum Chatama Sofera. Cały projekt realizowany był pod kontrolą władz rabinackich, które czuwały nad przestrzeganiem zasad religijnych. Prace zakończono w 2002r. Uroczystość prowadził ówczesny prezydent Rudolf Schuster. Miejsce mauzoleum nie jest traktowane jako muzeum, lecz jako cmentarz i miejsce święte, niczym jerozolimska Ściana Płaczu. Wejść na ten teren można w grupach, po uzgodnieniu terminu. Uff, tyle udało mi się przetłumaczyć. Jeśli ktoś z Was zna słowacki, to może dorzuci jakieś nowe informacje albo sprostuje moje ewentualne pomyłki w tłumaczeniu :)
Aha, budowla, którą widać to pomnik nad grobem rabina. Nie wiem czy to właśnie te wąskie drzwi prowadzą do części podziemnej, czy też wejście jest gdzie indziej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Zagraniczne judaika » Judaika - Słowacja