Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Judaika - Lubelskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 30 gru 2010, o 19:44 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 mar 2010, o 07:42
Posty: 2431
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 1
Imię: Tomek
Obrazek

Wikipedia napisał(a):
SS-Sonderkommando Sobibor - nazwa hitlerowskiego obozu zagłady funkcjonującego w ramach "Einsatz Reinhard" w latach 1942-1943, w lasach 4 kilometry od wsi Sobibór, niedaleko od linii kolejowej łączącej Chełm z Włodawą.
(...)
W rejonie Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego od 1940 roku powstał szereg obozów pracy (Arbeitslager), z których większość stanowiła część niemieckiego programu modernizacji rolnictwa regionu. Najważniejsze okoliczne obozy pracy były w Krychowie, Lucie, Osowie, Rudzie Opalin, Sawinie, wsi Sobibór, Sajczycach (stawy), Tomaszówce, Ujazdowie i Włodawie. W obozach tych pracowali więźniowie - Polacy, Żydzi, również w mniejszym zakresie Romowie. Dla części Żydów, obozy te były przedsionkiem Sobiboru. Na rampie w obozie zagłady dokonywano czasem selekcji i przewożono wybranych więźniów do tych obozów pracy.
(...)
Budowa obozu rozpoczęła się w marcu 1942 w ramach "Aktion Reinhard", analogicznie do obozów Belzec i Treblinka. Obóz powstał przy małej stacji kolejowej Sobibór, 5 km od wschodniej granicy Generalnego Gubernatorstwa. Pierwsze transporty zaczęły docierać w maju 1942.

Sam obóz zajmował z początku obszar ok. 12 ha, a po rozbudowie ok. 60 ha. Składał się z części garnizonowej i czterech ponumerowanych Lagrów (Lager I, II, III i IV).

* Przedpole (Vorlager): tam znajdowała się rampa kolejowa na którą przyjeżdżały transporty, oraz budynki gospodarcze SS: magazyn odzieżowy, pralnia, garaże, kantyny, wreszcie komendantura i kwatery SS i strażników ukraińskich.

* Lager I: na tym terenie mieszkali więźniowie żydowscy pracujący przy warsztatach, głównie szewskim, krawieckim i rymarskim.

* Lager II: stanowił plac, na którym więźniowie z transportów musieli się rozbierać. Tam też znajdowały się baraki, w których magazynowano ubrania i bagaże ofiar.

* Lager III: miejsce zagłady, na które składały się komory gazowe, ruszty paleniskowe i masowe groby. Budynek z komorami był murowany i zawierał trzy komory po każdej stronie korytarza, w których zaczadzano ofiary spalinami. Instalacje pozwalały na jednoczesne zagazowanie 1200 osób. Lager III był całkowicie odizolowany od reszty obozu - do tego stopnia, że gdy wybuchł bunt więźniów, ta część nie wzięła w nim udziału nie będąc o niczym poinformowana.

* Lager IV: nazywany "Obozem Północnym", powstał podczas powiększania obszaru obozu w 1943 r., w ostatniej fazie jego funkcjonowania. Nie odgrywał żadnej roli w procesie eksterminacji.

Cały obóz był ogrodzony potrójnym płotem z drutu kolczastego i rowem wypełnionym wodą, a przyległy teren zamieniono - po jednej z bardzo nielicznych ucieczek - w pole minowe o szerokości 15 metrów.
(...)
Liczba ofiar nie jest łatwa do ustalenia ze względu na niewielkie pozostałe archiwalia, szacunki wskazują na min. 250 000 Żydów. Pochodzili oni głównie z Lubelszczyzny, ale również z Galicji. Trafiały tu także transporty z innych okupowanych przez Niemcy krajów Europy Zachodniej i terenów na wschód. Wśród nich 39 000 Żydów holenderskich. W ostatnich miesiącach skierowano tu transporty jeńców wojskowych - Żydów z Armii Czerwonej. Brak jednoznacznych dowodów na istnienie nieżydowskich ofiar, choć nie można wykluczyć pojedynczych ofiar polskich.

Z transportów wydzielano czasem ludzi przeznaczonych do pracy przy zagładzie. W ten sposób do 600 osób pracowało w komandach przy sortowaniu mienia żydowskiego, opróżnianiu komór gazowych, paleniu zwłok.
(...)
20 lipca 1943 roku zbuntowało się Leśne Komando (Waldkommando), grupa więźniów ścinających gałęzie na opał oraz do kamuflażu ogrodzenia obozu. W czasie ucieczki zastrzelono 8 więźniów, pozostali zbiegli.
(...)
Na przełomie lipca i sierpnia 1943 zawiązała się w obozie organizacja podziemna pod przywództwem Leona Feldhendlera, byłego przewodniczącego Judenratu w getcie w Żółkwi. W jednym z ostatnich transportów z Mińska do obozu trafił Aleksander "Sasza" Peczerski, który wkrótce został przywódcą ruchu oporu, a Feldhendler został jego zastępcą. Rozpoczęcie buntu planowano na 13 października, jednak wybuch opóźniono z powodu niespodziewanego przybycia do obozu oddziału SS z obozu pracy w Ossowa. Następnego dnia na urlopie byli Reichleitner, Wagner, Gomerski. Ich nieobecność ośmieliła powstańców i 14 października 1943 roku, rozpoczęto działania. Około godz. 16:00 zastępca komendanta Johann Niemann odwiedził obozowy warsztat krawiecki aby przymierzyć nowy mundur. Został tam zabity siekierą przez Yehudę Lernera. W czasie buntu zginęło co najmniej 10 Niemców, 2 volksdeutschów i 8 strażników ukraińskich, a SS-Oberscharführer Werner Dubois został poważnie ranny.

Spośród 700 więźniów przetrzymywanych wtedy w obozie na ucieczkę zdecydowało się około 300 osób. W dniu 15 października 1943 roku SSPF Lublin przesłało swojemu sąsiadowi SSPF in Luzk, SS Brigadeführerowi Wilhelmowi Güntheowi, wiadomość radiową, że około 700 Żydów uciekło z obozu Sobibor i ucieka w jego kierunku (faktycznie było ich znacznie mniej). Podjęto pościg i większość uciekinierów została złapana i rozstrzelana. 49 osobom ucieczka się powiodła, a ok. 30 z nich doczekało końca wojny. Po stłumieniu buntu Niemcy podjęli decyzję o likwidacji obozu, do czego wykorzystali więźniów z Treblinki.
(...)
W 1965 został postawiony na terenie byłego obozu Pomnik Pamięci Ofiar, przedstawiający matkę z dzieckiem, i kopiec usypany ze szczątków ludzkich. W okresie PRL-u fakt znacznej przewagi liczebnej ofiar żydowskich był przemilczany; oficjalnie mówiono nie o Żydach polskich, holenderskich, rosyjskich, francuskich itd., lecz o "ofiarach wielu narodowości".

W 1993, w pięćdziesiątą rocznicę buntu, utworzono Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze, które stanowi dziś filię Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Od 1999 prowadzone są na tym terenie badania archeologiczne, które dostarczają nowych informacji o zagładzie więźniów Sobiboru.


Wikipedia nie powiedziała, że istnienie obozu pozostałoby może nieznaną tajemnicą gdyby nie relacje dwóch uciekinierów. W okolicy prawdopodobnie wiedziano co się dzieje na terenie obozu. Pamiętają zapach dymu z krematoriów. Także mieszkańcy okolicznych miasteczek pamiętają, że Żydzi gnani z gett mówili, że idą na śmierć.

Buntem w obozie kierował Aleksander Peczorski z Rostowa - oficer Armii Czerwonej. Najwięcej ofiar było podczas przedostawania się uciekinierów przez ogrodzenie z drutu kolczastego - ginęli od kul ukraińskich strażników. Następni ginęli na polu minowym. Niemcy zaś, po buncie rozebrali obóz, a cały teren zaorali. Podobnie w pozostałych obozach stworzonych w ramach "Einsatz Reinhard".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Księgach Pamięci można znaleźć informacje o innych buntach w obozie. Buntach stłumionych przez strażników.

_________________
wygodnie jest nie wiedzieć
wygodnie jest iść spać
Lech Janerka "Epidemia epilepsji"

Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 30 gru 2010, o 22:13 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 22:58
Posty: 3897
Lokalizacja: Jankowice
Pochwały: 1
Imię: Renata
Faktycznie po obozie nic nie zostało. Ślady zbrodni zostały zatarte. Wstrząsające wrażenie wywołują te kamienie wzdłuż ścieżki z napisem "Dla Bezimiennych". Trudno nam sobie nawet wyobrazić jak ciężko było ukrywać się tylu osobom zbiegłym z obozu... Zresztą widać to po tej małej garstce, której udało się ocaleć.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 3 cze 2011, o 12:10 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:46
Posty: 4462
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Muzeum w Sobiborze zamknięto z powodu braku kasy :evil:

Cytuj:
Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze zostało zamknięte dla zwiedzających. Placówka podległa władzom powiatu włodawskiego nie ma środków finansowych na dalszą działalność. Przez pewien czas korzystała z ministerialnych programów. Kłopoty zaczęły sie na początku tego roku. Dziennik ‘Rzeczpospolita’ szacuje, że na działalność muzeum potrzeba około miliona złotych rocznie. Tymczasem budżet placówki na ten rok został ustalony na poziomie 420 tysięcy zł. Wobec tego zmniejszono zatrudnienie i zamknięto wystawy.

W 2012 r. Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze ma zostać instytucją państwową. Niedawno Ministerstwo Kultury deklarowało, że wesprze muzeum, ale dotąd nie poczyniono żadnych kroków w tym kierunku.


Źródło: http://www.sztetl.org.pl/pl/cms/aktualn ... sobiborze/

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 17 wrz 2012, o 15:23 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 mar 2010, o 07:42
Posty: 2431
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 1
Imię: Tomek
Na terenie zajmowanym kiedyś przez obóz trwają prace badawcze

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbc ... /120919527

_________________
wygodnie jest nie wiedzieć
wygodnie jest iść spać
Lech Janerka "Epidemia epilepsji"

Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 22 wrz 2012, o 19:27 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 22:58
Posty: 3897
Lokalizacja: Jankowice
Pochwały: 1
Imię: Renata
O ucieczce więźniów z Sobiboru warto poczytać w książce „Bunt w Sobiborze” Philipa i Josepha Bialowitz. Filip Bialowitz (Białowicz) to jeden z tych nielicznych, którym udało się nie tylko uciec z obozu, ale i przetrwać resztę wojny. Wspomnienia spisał jego syn - Joseph.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 5 cze 2013, o 19:05 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 9 mar 2010, o 07:42
Posty: 2431
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 1
Imię: Tomek
Trwają prace archeologiczne na terenie obozu. Artykuł z Dziennika Wschodniego

_________________
wygodnie jest nie wiedzieć
wygodnie jest iść spać
Lech Janerka "Epidemia epilepsji"

Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 17 paź 2013, o 19:48 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 22:58
Posty: 3897
Lokalizacja: Jankowice
Pochwały: 1
Imię: Renata
14 października 2013r. - 70-ta rocznica powstania w Sobiborze. Przypomniał mi o tym film "Ocalony" wyświetlony tego dnia w TVP Kultura.
Parę słów o uroczystości z tej okazji

http://kultura.wp.pl/title,Obchody-70ro ... aid=111803

oraz wywiad z Tomaszem Blattem, chłopakiem z Izbicy, więźniem Sobiboru i uczestnikiem tego powstania

http://www.polityka.pl/historia/303315, ... atach.read


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 28 sie 2014, o 03:57 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 01:48
Posty: 4130
Lokalizacja: Będzin/Sosnowiec/Łeba
Pochwały: 1
Imię: Beata
Nowe muzeum powstało.
Tablice, dużo tablic, zdjęcia, relacje... bardzo to wszystko prawdziwe i przygnębiające. Chodziliśmy tam sami, w kompletnym milczeniu....
Rozradowana chwilę wcześniej czwórka dorosłych ludzi, nagle szła jak w kondukcie żałobnym. Tylko pobliski las szumiał w to upalne lato.

W dalszych postach przedstawię relacje i zdjęcia ze wspomnianych tablic. Przy zbliżeniach, kolejnym zdjęciem będzie opis - jeśli takowy był.
Dziękuję również za rozmowę Panu, który uczestniczył w zabezpieczaniu prochów w kopcu.


Załączniki:
DSC_0001.JPG
DSC_0001.JPG [ 137.26 KiB | Przeglądane 1989 razy ]
9.jpg
9.jpg [ 79.01 KiB | Przeglądane 1989 razy ]
DSC_0002.JPG
DSC_0002.JPG [ 118.58 KiB | Przeglądane 1989 razy ]
DSC_0003.JPG
DSC_0003.JPG [ 168.81 KiB | Przeglądane 1989 razy ]
DSC_0004.JPG
DSC_0004.JPG [ 134.99 KiB | Przeglądane 1989 razy ]
DSC_0005.JPG
DSC_0005.JPG [ 141.15 KiB | Przeglądane 1989 razy ]
DSC_0006.JPG
DSC_0006.JPG [ 195.71 KiB | Przeglądane 1989 razy ]
DSC_0007.JPG
DSC_0007.JPG [ 196.24 KiB | Przeglądane 1989 razy ]
DSC_0008.JPG
DSC_0008.JPG [ 239.11 KiB | Przeglądane 1989 razy ]
DSC_0009.JPG
DSC_0009.JPG [ 192.93 KiB | Przeglądane 1989 razy ]

_________________
(...)po co kończysz to piwo? Masz karabin zamiast gitary!...JA, KIESZENIE PEŁNE CZEREŚNI!! Pidżama Porno.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 28 sie 2014, o 03:59 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 01:48
Posty: 4130
Lokalizacja: Będzin/Sosnowiec/Łeba
Pochwały: 1
Imię: Beata
...


Załączniki:
DSC_0010.JPG
DSC_0010.JPG [ 199.89 KiB | Przeglądane 1989 razy ]
DSC_0012.JPG
DSC_0012.JPG [ 117.78 KiB | Przeglądane 1989 razy ]
DSC_0013.JPG
DSC_0013.JPG [ 169.24 KiB | Przeglądane 1989 razy ]
DSC_0014.JPG
DSC_0014.JPG [ 152.93 KiB | Przeglądane 1989 razy ]
DSC_0015.JPG
DSC_0015.JPG [ 152.17 KiB | Przeglądane 1989 razy ]
DSC_0016.JPG
DSC_0016.JPG [ 156.86 KiB | Przeglądane 1989 razy ]
DSC_0017.JPG
DSC_0017.JPG [ 173.56 KiB | Przeglądane 1989 razy ]
DSC_0019.JPG
DSC_0019.JPG [ 198.44 KiB | Przeglądane 1989 razy ]
DSC_0020.JPG
DSC_0020.JPG [ 174.67 KiB | Przeglądane 1989 razy ]
DSC_0021.JPG
DSC_0021.JPG [ 182.95 KiB | Przeglądane 1989 razy ]

_________________
(...)po co kończysz to piwo? Masz karabin zamiast gitary!...JA, KIESZENIE PEŁNE CZEREŚNI!! Pidżama Porno.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 28 sie 2014, o 04:06 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 01:48
Posty: 4130
Lokalizacja: Będzin/Sosnowiec/Łeba
Pochwały: 1
Imię: Beata

"Relacja Leona Feldhendlera – fragmenty

(…) Co tygodnia w piątek rano przybywało 3 i pół do 4 tysięcy z Holandii.
Ich transporty traktowano zupełnie odmiennie. Wagony były luksusowe. „Banhofskommando” pomagało przy zbieraniu pakunków do specjalnego baraku obok wagonów. Perfidia dochodziła do tego stopnia, że dawano numerki na odebranie pakunków. Na placu był specjalny stolik, gdzie były przygotowane przybory do pisania listów. Pisali pod nakazem Gestapo, że są we Włodawie i prosili o odpowiedź do Włodawy. (…) Przychodziły nawet czasem odpowiedzi. (…) Potem musieli zrzucić buty. Ponieważ pary mieszały się, aby ułatwić sortowanie, pedanteria Niemców i tu znalazła pole do popisu. Każdy otrzymywał szpagat i zawiązywał swoje buty, a nawet pończochy.
Judenraty z Holandii przysyłały wagony z cukrem, kiełbasą, owocami, winem, konserwami itd.(...)
W czerwcu 1943 r. przybył transport ze Lwowa. Było tam 50 wagonów, w tym 25 z żywymi więźniami, a 25 z trupami. Żywi byli nadzy. W wagonach zabitych leżały trupy splecione ze sobą, bez ran, tylko spuchnięci (…). Rozkład wskazywał, że może od dwu tygodni ludzie ci nie żyli. Ciała były na wpół zgniłe. Odpadały kawałkami. Z niektórych krew jeszcze tryskała, pracujący brodzili po kostki we krwi. Nagle w pierwszym wagonie przy ścianie ujrzeli nieżywą kobietę, a na niej żywe, może czteroletnie dziecko (…). Dziecko też posłano do III obozu. (…)

Relacja znajduje się w „Dokumenty i materiały z czasów okupacji
niemieckiej w Polsce. Cz.I – Obozy” Wyd.Łódź 1946 r."


Załączniki:
DSC_0022.JPG
DSC_0022.JPG [ 100.48 KiB | Przeglądane 1987 razy ]
DSC_0023.JPG
DSC_0023.JPG [ 134.33 KiB | Przeglądane 1987 razy ]
DSC_0024.JPG
DSC_0024.JPG [ 142.23 KiB | Przeglądane 1987 razy ]
DSC_0025.JPG
DSC_0025.JPG [ 140.85 KiB | Przeglądane 1987 razy ]
DSC_0026.JPG
DSC_0026.JPG [ 145.61 KiB | Przeglądane 1987 razy ]
DSC_0027.JPG
DSC_0027.JPG [ 151.26 KiB | Przeglądane 1987 razy ]
DSC_0028.JPG
DSC_0028.JPG [ 142.57 KiB | Przeglądane 1987 razy ]
DSC_0029.JPG
DSC_0029.JPG [ 158.03 KiB | Przeglądane 1987 razy ]
DSC_0030.JPG
DSC_0030.JPG [ 137.29 KiB | Przeglądane 1987 razy ]
DSC_0031.JPG
DSC_0031.JPG [ 120.77 KiB | Przeglądane 1987 razy ]

_________________
(...)po co kończysz to piwo? Masz karabin zamiast gitary!...JA, KIESZENIE PEŁNE CZEREŚNI!! Pidżama Porno.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 28 sie 2014, o 04:26 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 01:48
Posty: 4130
Lokalizacja: Będzin/Sosnowiec/Łeba
Pochwały: 1
Imię: Beata
W jednej z izb muzealnych postawiono smutną szafkę - kartotekę.
Kartoteka, to źle brzmi, ale zgromadzono tam wszelkie zdjęcia, dokumenty i listy zamordowanych. Alfabetycznie. Są to kserokopie, ale i tak mi się ręce trzęsły.
Namacalny dowód życia, które musiało zginąć do godziny, po przybyciu do stacji Sobibór.


Załączniki:
DSC_0032.JPG
DSC_0032.JPG [ 127.82 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_0037.JPG
DSC_0037.JPG [ 97.8 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_0038.JPG
DSC_0038.JPG [ 93.51 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_0039.JPG
DSC_0039.JPG [ 96.14 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_0040.JPG
DSC_0040.JPG [ 97.71 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_0041.JPG
DSC_0041.JPG [ 100.28 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_0042.JPG
DSC_0042.JPG [ 89.88 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_0043.JPG
DSC_0043.JPG [ 115.67 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_0045.JPG
DSC_0045.JPG [ 127.17 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_0046.JPG
DSC_0046.JPG [ 102.39 KiB | Przeglądane 1985 razy ]

_________________
(...)po co kończysz to piwo? Masz karabin zamiast gitary!...JA, KIESZENIE PEŁNE CZEREŚNI!! Pidżama Porno.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 28 sie 2014, o 04:33 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 01:48
Posty: 4130
Lokalizacja: Będzin/Sosnowiec/Łeba
Pochwały: 1
Imię: Beata
Stacja...chwila do śmierci

"Relacja Salomona Podchlebnika:
„(...) W czerwcu pod wieczór przyjechał transport. Niemiec Gustaw Wagner zebrał kolumnę Bahnhofskommando i do tego wybrał 30 z Walkkommando. (…) Robotnicy wymaszerowali do rampy kolejowej. Tam stało 15 wagonów. Ukraińcy zaczęli bić pałkami, a Niemcy dali rozkaz otworzyć wagony. Oczom pracujących przedstawił się okropny obraz. Połowa wagonów była wypełniona nagimi trupami, a na nich siedzieli nadzy, żywi ludzie. Żywi sami wyszli wszyscy. Kobiety i dzieci, mężczyźni wyglądali jak obłąkani. Włosy rozwichrzone ze szklanym wyrazem mąk i strachu.
Robotnicy rozlokowani przy wagonach musieli po dwóch wyciągać trupy za ręce i nogi, układali ich na lory. (…) Przy tej pracy musieli sobie chłopcy nabierać piasek w ręce, gdyż z każdego trupa
ściągała się już rozkładająca się skóra i ciało. (…) Praca ta trwała 4 godziny do nocy.
Wagonów takich było 45. W każdym wagonie było 70 trupów. Żywych zaś 30. (…)

Relacja znajduje się
w Archiwum ŻIH w Warszawie
nr 301/10"


Załączniki:
DSC_0047.JPG
DSC_0047.JPG [ 139.29 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_0048.JPG
DSC_0048.JPG [ 120.72 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_0049.JPG
DSC_0049.JPG [ 143.15 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_0050.JPG
DSC_0050.JPG [ 206.35 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_0051.JPG
DSC_0051.JPG [ 129.38 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_0052.JPG
DSC_0052.JPG [ 167.87 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_0055.JPG
DSC_0055.JPG [ 158.69 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_0056.JPG
DSC_0056.JPG [ 151.29 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_0057.JPG
DSC_0057.JPG [ 191.58 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_0058.JPG
DSC_0058.JPG [ 189.86 KiB | Przeglądane 1985 razy ]

_________________
(...)po co kończysz to piwo? Masz karabin zamiast gitary!...JA, KIESZENIE PEŁNE CZEREŚNI!! Pidżama Porno.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 28 sie 2014, o 04:37 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 01:48
Posty: 4130
Lokalizacja: Będzin/Sosnowiec/Łeba
Pochwały: 1
Imię: Beata
...


Załączniki:
DSC_0059.JPG
DSC_0059.JPG [ 164.68 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_9925.JPG
DSC_9925.JPG [ 148.97 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_9926.JPG
DSC_9926.JPG [ 182.56 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_9929.JPG
DSC_9929.JPG [ 157.72 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_9930.JPG
DSC_9930.JPG [ 235.49 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_9931.JPG
DSC_9931.JPG [ 236.69 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_9932.JPG
DSC_9932.JPG [ 220.79 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_9933.JPG
DSC_9933.JPG [ 205.56 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_9934.JPG
DSC_9934.JPG [ 153.83 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_9935.JPG
DSC_9935.JPG [ 147.78 KiB | Przeglądane 1985 razy ]

_________________
(...)po co kończysz to piwo? Masz karabin zamiast gitary!...JA, KIESZENIE PEŁNE CZEREŚNI!! Pidżama Porno.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 28 sie 2014, o 04:41 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 01:48
Posty: 4130
Lokalizacja: Będzin/Sosnowiec/Łeba
Pochwały: 1
Imię: Beata
...


Załączniki:
DSC_9936.JPG
DSC_9936.JPG [ 157.58 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_9937.JPG
DSC_9937.JPG [ 156.45 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_9938.JPG
DSC_9938.JPG [ 163.73 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_9939.JPG
DSC_9939.JPG [ 148.42 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_9940.JPG
DSC_9940.JPG [ 135.02 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_9941.JPG
DSC_9941.JPG [ 162.09 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_9942.JPG
DSC_9942.JPG [ 158.54 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_9943.JPG
DSC_9943.JPG [ 152.07 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_9944.JPG
DSC_9944.JPG [ 152.31 KiB | Przeglądane 1985 razy ]
DSC_9945.JPG
DSC_9945.JPG [ 156.55 KiB | Przeglądane 1985 razy ]

_________________
(...)po co kończysz to piwo? Masz karabin zamiast gitary!...JA, KIESZENIE PEŁNE CZEREŚNI!! Pidżama Porno.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 28 sie 2014, o 04:53 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 01:48
Posty: 4130
Lokalizacja: Będzin/Sosnowiec/Łeba
Pochwały: 1
Imię: Beata
"Relacja dr Gersteina
Nadszedł pierwszy pociąg ze Lwowa – 45 wagonów zawierających 6700 osób, z których 1450 już nie żyło. Spoza małych okien, okratowanych drutem kolczastym widać było żółte wystraszone dzieci, mężczyzn i kobiety. Dwustu Ukraińców, których zmuszono do służby, otwierało drzwi wagonów i wypędzało przywiezionych ludzi bijąc ich nahajami. Zgodnie z nadanym przez głośnik poleceniem musieli oni rozebrać się – jedni na dworze, inni w baraku, zdjąć okulary i protezy...oraz oddawać kosztowności i pieniądze bez jakiegokolwiek potwierdzenia w okienku z napisem „rzeczy wartościowe”. Kobiety i dziewczęta kierowano do fryzjera, gdzie obcinano im włosy, które pakowano do worków...
Staliśmy z kapitanem Wirthem – przed komorami śmierci. Przed nami przechodzili mężczyźni, kobiety z niemowlętami, dziewczęta, dzieci, ludzie z amputowanymi nogami, wszyscy nadzy.
Stojący SS – man u wejścia do komór z namaszczeniem pouczał tych biednych ludzi: „Musicie głęboko oddychać, bo to wzmacnia płuca. Inhalacja jest konieczna za względu na choroby zakaźne. To dobra dezynfekcja”.
Na pytanie o ich los wyjaśniał, że mężczyźni zostaną zatrudnieni przy budowie dróg i domów, kobiety natomiast nie muszą pracować. Jeśli zechcą, mogą pomagać w utrzymaniu domu i kuchni. Na te słowa u niejednego z tych biednych ludzi pojawiała się na moment nikła iskra nadziei, wystarczająca, aby wejść bez oporu do komory śmierci.
Większość z nich wiedziała co ich czeka... milczące matki z niemowlętami przy piersi, nagie dzieci w różnym wieku ociągały się z przekroczeniem drzwi komory. Wchodziły jednak bez słowa popychane przez następnych, okładanych batami przez SS – manów. Jedna Żydówka, około 40 – letnia, wołała: „ Niech krew moich dzieci spadnie na głowy morderców”. Kapitan Wirth uderzył ją za to pięć razy szpicrutą w twarz, po czym zniknęła w komorze gazowej.... Po zapełnieniu komór drzwi zamknięto, a SS – Unterscharfuhrer Hackenholdt zapuścił motor Diesla.... Po 32 minutach otworzono komory i rozpoczęto wyciąganie zwłok stojących jak bazaltowe słupy. Można było rozpoznać rodziny trzymające się za ręce. Z trudem trzeba było ich rozdzielać...Dwudziestu czterech ludzi zajętych było następnie otwieraniem ust umarłym przy pomocy żelaznych haków celem stwierdzenia, czy nie ma tam złotych zębów. Zwłoki ze złotymi zębami odciągano na lewo, bez nich na prawo. Inni oprawcy kontrolowali otwory odbytowe i części płciowe w poszukiwaniu brylantów, złota, itp., dentyści wyrywali złote zęby, mostki, i korony...
Po dokonaniu tych zabiegów zwłoki wrzucano do wielkich dołów 100 x 20 x 12 m.
Po paru dniach zwłoki nabrzmiewały i podnosiły się o 2 – 3 m, po czym znów opadały. Dopełniano wówczas groby i przysypywani je warstwą piasku grubości mniej więcej 10 cm.

Relacja dr Kurta Gersteina z Instytutu Higieny SS o gazowaniu w Bełżcu."


Załączniki:
DSC_9946.JPG
DSC_9946.JPG [ 128.77 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9947.JPG
DSC_9947.JPG [ 125.46 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9948.JPG
DSC_9948.JPG [ 184.79 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9949.JPG
DSC_9949.JPG [ 128.11 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9950.JPG
DSC_9950.JPG [ 139.09 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9951.JPG
DSC_9951.JPG [ 155.71 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9952.JPG
DSC_9952.JPG [ 190.59 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9954.JPG
DSC_9954.JPG [ 120.23 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9953.JPG
DSC_9953.JPG [ 122.15 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9955.JPG
DSC_9955.JPG [ 181.61 KiB | Przeglądane 1982 razy ]

_________________
(...)po co kończysz to piwo? Masz karabin zamiast gitary!...JA, KIESZENIE PEŁNE CZEREŚNI!! Pidżama Porno.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 28 sie 2014, o 04:58 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 01:48
Posty: 4130
Lokalizacja: Będzin/Sosnowiec/Łeba
Pochwały: 1
Imię: Beata
...


Załączniki:
DSC_9956.JPG
DSC_9956.JPG [ 180.19 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9957.JPG
DSC_9957.JPG [ 158.97 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9958.JPG
DSC_9958.JPG [ 163.5 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9959.JPG
DSC_9959.JPG [ 156.6 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9960.JPG
DSC_9960.JPG [ 124.48 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9961.JPG
DSC_9961.JPG [ 122.37 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9962.JPG
DSC_9962.JPG [ 123.18 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9963.JPG
DSC_9963.JPG [ 116.08 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9964.JPG
DSC_9964.JPG [ 135.77 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9965.JPG
DSC_9965.JPG [ 186.08 KiB | Przeglądane 1982 razy ]

_________________
(...)po co kończysz to piwo? Masz karabin zamiast gitary!...JA, KIESZENIE PEŁNE CZEREŚNI!! Pidżama Porno.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 28 sie 2014, o 05:03 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 01:48
Posty: 4130
Lokalizacja: Będzin/Sosnowiec/Łeba
Pochwały: 1
Imię: Beata
" Relacja Zeldy Metz
(…) Całe lato 1944 r. przywozili transporty czechosłowackich Żydów. W międzyczasie przybywały transporty z Polski, zwłaszcza z Galicji. Wiosną 1943 r. przywozili transporty z Francji, Holandii, Belgii, Rosji. (…) Polskich i rosyjskich Żydów przywozili w towarowych wagonach, Żydów z zagranicy w osobowych.
Polscy Żydzi byli świadomi swego losu i pytali jak długo to trwa. Zachodnioeuropejscy Żydzi absolutnie nie wiedzieli po co zostali przywiezieni. (…)
Po przybyciu transportów odstawiano wagony na bocznicę. Ludzie wychodzili z wagonów niosąc rzeczy. Chorzy dojeżdżali kolejką do lazaretu. Tak Gomerski (Niemiec) dobijał ich wystrzałem z rewolweru. Zdrowi szli przez lager II do sortowni. W specjalnych barakach odkładali paczki. Oddzielano mężczyzn od kobiet. Dzieci mogły iść tak z mężczyznami jak z kobietami. W innych barakach musieli się rozebrać i układać swoje rzeczy według wyznaczonego porządku (osobno koszule, suknie itp.)
Nago podchodzili do kasy. Tam oddawali pieniądze, kosztowności i wartościowe rzeczy. Niemcy, albo dawali blaszane numerki, albo podawali ustnie numer, żeby w drodze powrotnej mogli odebrać rzeczy i pieniądze. Następnie wchodzili do baraków, gdzie obcinano kobietom włosy, potem do „łaźni”tzn. Do komory gazowej. (…)
Po piętnastu minutach wszyscy byli zaduszeni. (...) "


Załączniki:
DSC_9966.JPG
DSC_9966.JPG [ 135.54 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9967.JPG
DSC_9967.JPG [ 136.29 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9968.JPG
DSC_9968.JPG [ 130.96 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9969.JPG
DSC_9969.JPG [ 133.83 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9970.JPG
DSC_9970.JPG [ 162.09 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9971.JPG
DSC_9971.JPG [ 141.91 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9972.JPG
DSC_9972.JPG [ 83.66 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9973.JPG
DSC_9973.JPG [ 121.63 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9974.JPG
DSC_9974.JPG [ 136.96 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9975.JPG
DSC_9975.JPG [ 91.95 KiB | Przeglądane 1982 razy ]

_________________
(...)po co kończysz to piwo? Masz karabin zamiast gitary!...JA, KIESZENIE PEŁNE CZEREŚNI!! Pidżama Porno.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 28 sie 2014, o 05:10 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 01:48
Posty: 4130
Lokalizacja: Będzin/Sosnowiec/Łeba
Pochwały: 1
Imię: Beata
A. PECZERSKI - na 5 zdjęciu poniżej

Relacja Aleksandra Peczerskiego – fragmenty

(…) 18 września kazano wszystkim Żydom ustawić się na placu. Była 4 nad ranem, było jeszcze zupełnie ciemno. (…) Na placu było pełno ludzi, nie słychać jednak było żadnego głośniejszego szeptu. (…) Kobiety z dziećmi odwieziono na stację samochodami, mężczyźni udali się pieszo. (…) Wepchnięto nas po 70 osób do jednego wagonu, pospołu mężczyzn, kobiety i dzieci. W wagonie nie było pryczy, ani żadnych ław. O leżeniu nawet mowy być nie mogło. Rzadko kiedy udawało się choć przysiąść na chwilę. Stać nawet trzeba było w ciasnocie. Drzwi się nie otwierały, okna były zabite drutem kolczastym. Jedzenia, ani nawet kropli wody do picia nie dostaliśmy. Nikogo nie wypuszczano z wagonów, nawet dla załatwienia potrzeby naturalnej. I tak jechaliśmy cztery doby, nie wiedząc dokąd.
Piątego dnia, przed wieczorem, przybyliśmy na jakąś nieznaną małą stację kolejową.
Na białym szyldzie, dużymi gotyckimi literami, napis: „Sobibór”. (…)


Relacja znajduje się w „Biuletyn ŻIH” nr 1-3 z 1952 r.


Załączniki:
DSC_9976.JPG
DSC_9976.JPG [ 100.1 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9977.JPG
DSC_9977.JPG [ 115.47 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9978.JPG
DSC_9978.JPG [ 134.11 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9979.JPG
DSC_9979.JPG [ 111.32 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9980.JPG
DSC_9980.JPG [ 99.55 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9981.JPG
DSC_9981.JPG [ 132.4 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9982.JPG
DSC_9982.JPG [ 122.12 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9983.JPG
DSC_9983.JPG [ 119.86 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9984.JPG
DSC_9984.JPG [ 101.02 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9985.JPG
DSC_9985.JPG [ 112.32 KiB | Przeglądane 1982 razy ]

_________________
(...)po co kończysz to piwo? Masz karabin zamiast gitary!...JA, KIESZENIE PEŁNE CZEREŚNI!! Pidżama Porno.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 28 sie 2014, o 05:21 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 01:48
Posty: 4130
Lokalizacja: Będzin/Sosnowiec/Łeba
Pochwały: 1
Imię: Beata
...


Załączniki:
DSC_9986.JPG
DSC_9986.JPG [ 92.96 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9987.JPG
DSC_9987.JPG [ 132.15 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9988.JPG
DSC_9988.JPG [ 136.84 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9989.JPG
DSC_9989.JPG [ 111.73 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9990.JPG
DSC_9990.JPG [ 96.07 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9991.JPG
DSC_9991.JPG [ 138.36 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9992.JPG
DSC_9992.JPG [ 107.54 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9993.JPG
DSC_9993.JPG [ 141.09 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9994.JPG
DSC_9994.JPG [ 86.23 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9995.JPG
DSC_9995.JPG [ 158.21 KiB | Przeglądane 1982 razy ]

_________________
(...)po co kończysz to piwo? Masz karabin zamiast gitary!...JA, KIESZENIE PEŁNE CZEREŚNI!! Pidżama Porno.
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 28 sie 2014, o 05:25 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 01:48
Posty: 4130
Lokalizacja: Będzin/Sosnowiec/Łeba
Pochwały: 1
Imię: Beata
...


Załączniki:
DSC_9996.JPG
DSC_9996.JPG [ 111.02 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9997.JPG
DSC_9997.JPG [ 153.41 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9998.JPG
DSC_9998.JPG [ 113.27 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9999.JPG
DSC_9999.JPG [ 132.72 KiB | Przeglądane 1982 razy ]
DSC_9924.JPG
DSC_9924.JPG [ 212.52 KiB | Przeglądane 1982 razy ]

_________________
(...)po co kończysz to piwo? Masz karabin zamiast gitary!...JA, KIESZENIE PEŁNE CZEREŚNI!! Pidżama Porno.
Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Judaika - Lubelskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 1.454s | 18 Queries | GZIP : Off ]