Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Zagraniczne obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Egipt

Autor Wiadomość
 Tytuł: Tamy Asuańskie
 Post Napisane: 20 cze 2009, o 09:08 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Przy I Katarakcie w Asuanie na południu Egiptu w 1902 roku zbudowano pierwszą tamę asuańską. W tamtych czasach była to największa tama na świecie. Była ona wielokrotnie podnoszona (dziś ma 50 m wysokości, 2 km długości i 180 śluz), ale w latach 40-tych przyrost ludności był tak wielki, iż stara tama okazała się niewystarczająca, by uchronić Egipt przed widmem głodu.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 46.31 KiB | Przeglądane 827 razy ]

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 34.09 KiB | Przeglądane 827 razy ]

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 46.19 KiB | Przeglądane 827 razy ]

Wypływający Nil

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 50.92 KiB | Przeglądane 827 razy ]

Prezydent Naser był przekonany, iż budowa nowej tamy (6 km dalej na południe) zapewni krajowi samowystarczalność i w pełni zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną. Początkowo projekt miał być współfinansowany przez Amerykanów, ale przez różne konflikty polityczne (choćby uznanie przez Egipt Chińskiej Republiki Ludowej) rząd USA wycofał się z tego planu (podejrzewam, iż bardzo potem tego żałował). W takiej sytuacji wiadomym było, iż pomoc finansową zaproponuje ZSRR ;) Ponoć do dziś wielu mieszkańców Asuanu ma ciut jaśniejszą skórę.

Budowę tamy rozpoczęto w 1960 roku, a ukończono w 1971 roku. Zalewanie zbiornika rozpoczęto w 1964 roku.
I tu taka moja prywatna wspominka. Jako mały szkrab uwielbiałam przeglądać Kontynenty. Był to taki miesięcznik podróżniczy w latach 60-tych i 70-tych. I do dziś pamiętam zdjęcia ratowanego przez Polaków Abu Simbel. Te monumentalne rzeźby i świątynie wywarły na mnie kolosalne wrażenie i chyba były jedynymi zabytkami, które gdy mówiłam Egipt przychodziły mi od razu na myśl. Pamiętam też te patetyczne teksty o „ważności tamy dla bratniego ludu egipskiego” i o „pomocy państw socjalistycznych w ratowaniu zabytków”. Teraz po tylu latach mogę powiedzieć, że uratowane Abu Simbel robi wrażenie, a jak zobaczyłam jak wygląda Katarakta, zbiornik i tama, to mi dech zaparło.

Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 34.31 KiB | Przeglądane 827 razy ]

Nowa Tama Asuańska ma wysokość 111 m , długość 3,5 km. Utworzyła zbiornik zwany Jeziorem Nasera – jest to bodajże największy sztuczny akwen na Ziemi. Gdyby doszło do katastrofy, to wody z Jeziora Nasera zalałyby cały Egipt.
Tama to zarówno korzyści (energia, zwiększenie areału upraw, brak powodzi, zaopatrzenie w wodę na wypadek wieloletniej suszy), i niekorzyści (zalane zabytki, jałowienie i erozja gleb, zasolenie pól Delty Nilu itp.). Dla mnie to taki techniczny cud.
Jako szpieg Mosadu porobiłam zakazane zdjęcia, które Wam teraz poniżej pokazuję.

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 42 KiB | Przeglądane 827 razy ]

Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 31.15 KiB | Przeglądane 827 razy ]

Pomnik przyjaźni egipsko-radzieckiej w kształcie kwiatu lotosu
Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 29.22 KiB | Przeglądane 827 razy ]

Zakazano, nie wolno...
Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 50.57 KiB | Przeglądane 827 razy ]

a co tam... jak szpiegować, to szpiegować ;)

Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 36.37 KiB | Przeglądane 827 razy ]

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Zagraniczne obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Egipt