Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Warmińsko-Mazurskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Wenecja - dwór
 Post Napisane: 11 wrz 2009, o 16:38 
Przyjaciel

Imię: Ania
Dwór w Wenecji (woj. warmińsko-mazurskie, pow. Ostróda) został zbudowany w XVII wieku. Od 1466r. majątek należał do Thomasa von Venedyer, następnie do Rudolfa von Glaubnitza, majora von Radecke i braci von Lücke, którzy założyli tutaj nowoczesne gospodarstwo rolne. Nazwę „Wenecja” nadali posiadłości Krzyżacy, ponieważ ziemie leżały między jeziorami i były okresowo zalewane wodą (istniało tu nawet budownictwo na palach). Do 1945r. dwór należał do barona Treusch von Buttar-Brandenfels. W latach 20-stych XX wieku majątek obejmował 1360 ha ziemi, młyn, cegielnię i tartak. Obecnie własność prywatna.

Obrazek

Obrazek

Zabudowania dworskie

Obrazek

Obrazek

Niedaleko dworu znajduje się dawna kuźnia - obecnie kaplica:

viewtopic.php?f=11&t=1954

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 2 wrz 2010, o 18:24 
Przyjaciel

Imię: Darek
19.08 w „Dużym Formacie” (dodatku „Gazety Wyborczej” ) opublikowano wywiad Krystyny Naszkowskiej z właścicielem tego pałacu, profesorem medycyny, byłym dyrektorem Instytutu Chorób Płucnych w Warszawie a w latach 90tych właścicielem jednej z pierwszych firm farmaceutycznych który sprzedał ją, kupił 2200ha na Mazurach (w Wenecji) i zajął się rolnictwem. Wywiad Pt.”Pastuch nie przechodzi mi przez gardło”

„A PGR skąd wziął nazwę?
Od miejscowości Wenecja. W XIV wieku, jeszcze przed bitwą pod Grunwaldem, te tereny otrzymał od wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego pewien rycerz holenderski. Wybudował tu pałac, który w zmienionej postaci przetrwał do dziś. Fundamenty są z 1380 roku. Otóż wtedy nie było tu jeszcze systemu kanałów, na wiosnę okoliczne rzeki zalewały kompletnie okolicę i jeszcze latem można było poruszać się tylko na łodziach. To było jedyne miejsce w Prusach Wschodnich gdzie domy budowano na palach. Widocznie ktoś bywał też we Włoszech, w Wenecji i uznał, że nazwa pasuje i tutaj.
Udało mi się odnaleźć ostatnich właścicieli Wenecji w Niemczech. To była arystokratyczna rodzina. Żyje jeszcze w Berlinie pani Iris von Buttlar-Brandenfels, ostatnia właścicielka. Przysłała mi dokumentację dotyczącą majątku Wenecja, który liczył wtedy ok. 3 tys. hektarów, samego pałacu, zdjęcia, jak pałac wyglądał przed wojną.
Teraz wygląda nieco inaczej.
-Powiedzmy wprost - wygląda fatalnie! Najpierw zniszczyły go rządy PGR-owskie, a reszty dokonała dewastacja po 1990 roku, kiedy stracił nawet tego właściciela Ale jest pięknie położony, otacza go 7 ha starodrzewu, który też jest pod opieką konserwatorską. Ten park powoli przywracamy do stanu sprzed wojny - wyłaniają się stare aleje, czyścimy staw, usuwamy chwasty i samosiejki. Odwodniliśmy teren wokół pałacu, osuszyliśmy piwnice, naprawiamy dach Renowacja do stanu z roku 1945 wymaga gigantycznych nakładów. Ale chcę wystąpić do Unii o fundusze na odbudowę zabytku.
I co pan zamierza z nim zrobić?
-Nie mam bladego pojęcia. Mieszkać tam nie zamierzam, bo to za duży dom dla mnie, urządzać w tym hotelu nie chcę, bo na hotelarza czy restauratora ja się nie nadaję. Najchętniej dałbym to jakiejś fundacji, np. dla dzieci autystycznych.
To byłoby dobre miejsce.”

I jeszcze jeden cyt. z tego wywiadu :
„Czasem mam koszmarne sny. Śni mi się, że znowu jestem dyrektorem. Budzę się zlany potem”

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Warmińsko-Mazurskie