Eksploratorzy
https://eksploratorzy.com.pl/

Pałac w Porębie Wielkiej
https://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=74&t=1183
Strona 1 z 1

Autor:  zuraw1965 [ 14 lip 2009, o 10:40 ]
Tytuł:  Pałac w Porębie Wielkiej

Poręba Wielka (woj. małopolskie, pow. oświęcimski), niewielkie miasteczko, pierwotnie wieś, założona w 1285 roku i nazwana Sępnią.
Dopiero kolejni własciciele, Porębscy herbu Kornicz, nadali swojej posiadłości nazwę (na one czasy) Poremba.
W 1840 roku ówczesny właściciel majątku, Ignacy Bobrowski, wybudował pałac w stylu eklektycznym z elementami neogotyckimi i mauretańskimi.
Pałac zaprojektował Franciszek Maria Lanci, znany między innymi z przebudowy pałacu Kossakowskich w Warszawie i zamku w Będzinie.
Budynek był niezwykle prosty, ale bogato zdobiony licznymi detalami architektonicznymi - dzisiaj niestety możemy jedynie "podziwiać" opłakany efekt przebudowy z 1958 roku.
Częstym gościem pałacu w Porębie Wielkiej był Artur Grottger, który namalował tutaj swój słynny cykl obrazów pt. "Wojna" poświęcony powstaniu styczniowemu.
Dziś w budynku pałacu mieści się szkoła, a dawnej jego świetności można się tylko domyślać.
Zdjęcia kiepskie, ale pogoda tego dnia też była ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor:  Aga [ 7 paź 2010, o 21:35 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Porębie Wielkiej (woj. małopolskie)

zuraw1965 napisał(a):
(...) pałac w stylu eklektycznym z elementami neogotyckimi i mauretańskimi.

Budynek był niezwykle prosty, ale bogato zdobiony licznymi detalami architektonicznymi - dzisiaj niestety możemy jedynie "podziwiać" opłakany efekt przebudowy z 1958 roku.


Zdjęcie pałacu prawdopodobnie sprzed ostatniej przebudowy - widać jeszcze zachowany krenelaż oraz zdobienia nad oknami i głównym wejściem (samo wejście też w innej postaci)

Obrazek

Źródło: "Ilustrowana encyklopedia dla wszystkich. Architektura i budownictwo" Witold Szolginia. Fot. M. Karolak

Autor:  werkraft [ 6 sty 2013, o 11:55 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Porębie Wielkiej

w "zielonej" wersji

Załączniki:
DSC_0231.jpg
DSC_0231.jpg [ 138.01 KiB | Przeglądane 2295 razy ]
DSC_0232.jpg
DSC_0232.jpg [ 157.59 KiB | Przeglądane 2295 razy ]
DSC_0234.jpg
DSC_0234.jpg [ 164.06 KiB | Przeglądane 2295 razy ]

Autor:  Gatoma [ 19 lut 2017, o 18:13 ]
Tytuł:  Re: Pałac w Porębie Wielkiej

Pałac został odzyskany w 2013 roku przez rodzinę Tyszkiewiczów, spadkobierców Lubomirskich, ostatnich przedwojennych właścicieli majątku. Następnie został sprzedany w roku 2015 , wraz z parkiem, gminie Oświęcim za kwotę 1,6 mln złotych, chociaż początkowo rodzina Tyszkiewiczów wyceniła całość na kwotę ponad 3 mln złotych.

Na razie gmina stara się wybudować nową szkołę, a do tego czasu w pałacu dalej będzie funkcjonować szkoła podstawowa. Nie wiadomo jeszcze jakie plany co do pałacu i otoczenia ma nowy właściciel.

Przy pałacu stała do roku 2001 oficyna zwana " grottgerówką" , gdyż mieszkał w niej przez pewien czas ( rok 1854 i rok 1866 ) jako gość Artur Grottger.

Pałac znany był z hucznych przyjęć i gościnności gospodarzy. Był bardzo modnym miejscem i często gościł w swoich progach także świat artystyczny. Grottger chętnie uczestniczył w pałacowych uroczystościach a nawet niekiedy przygotowywał na nie dekoracje i grał role w organizowanych przedstawieniach teatralnych.

Artysta w czasie swojego ostatniego pobytu w Porębie Wielkiej był zakochany w 16-letniej Wandzie Monne. Zachowały się niektóre listy artysty do ukochanej, pisane właśnie podczas pobytu w tutejszym pałacu. Miłość Grottgera i młodziutkiej Wandy pozostała niespełniona. Artysta zmarł w rok później w Paryżu a Wanda sprowadziła jego prochy do Lwowa, gdzie spoczął na Cmentarzu Łyczakowskim. Twarz Wandy Monne zdobi każdą postać kobiecą namalowanego przez Grottgera cyklu "Wojna" , który powstał w czasie pobytu w Porębie Wielkiej.

Niestety obecna bryła pałacu praktycznie nie przypomina pierwowzoru. Jest niemal całkowicie i po barbarzyńsku przebudowana przy adaptacji budynku w 1958 roku na szkołę. Widać to szczególnie wyraźnie od strony tylnej pałacu.

Może gmina Oświęcim, jako nowy właściciel, odtworzy pierwotny wygląd zabytku? Zwłaszcza, że pałac jest od 1973 roku pod opieką konserwatorską :face:

Zdjęcie archiwalne pochodzi z Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce t. 1 Województwo krakowskie.

Załączniki:
Poręba Wielka pałac wygląd pierwotny.jpg
Poręba Wielka pałac wygląd pierwotny.jpg [ 173.56 KiB | Przeglądane 1292 razy ]
Poręba Wielka pałac elewacja tylna.JPG
Poręba Wielka pałac elewacja tylna.JPG [ 132.9 KiB | Przeglądane 1292 razy ]

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/