Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 14 sie 2009, o 11:26 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4472
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Za Gazeta.pl BIAŁYSTOK

Cytuj:
Przed wojną tylko na Białostocczyźnie mogło stać nawet 230 tysięcy macew - żydowskich kamieni nagrobnych. Do dziś dotrwało pięć do dziesięciu procent. Ten zaginiony świat próbuje zrekonstruować w swojej najnowszej książce Tomasz Wiśniewski
Na terenie byłego województwa białostockiego przed II wojną światową istniało 37 gmin żydowskich. W sumie posiadały one 45 czynnych i zamkniętych cmentarzy.

Dziś gmin już nie ma. Miejsc, w których pozostały jakiekolwiek ślady po nekropoliach, można naliczyć 30. Ale jeśli za cmentarz uznać miejsca, w których zostało przynajmniej 50 proc. nagrobków, okaże się, że poza Knyszynem i Krynkami kirkutów już właściwie na Białostocczyźnie nie ma. Bowiem nawet na tym największym, przy Wschodniej w Białymstoku, dziś liczba kamieni nagrobnych, często powalonych lub połamanych, nie przekracza 8 tysięcy. W 1939 roku mogło ich tu być nawet pięć razy więcej.

Rozkradane dziedzictwo
Nad tym zaginionym, zdewastowanym, rozkradzionym i zatartym światem pochylił się w książce "Nieistniejące mniejsze cmentarze żydowskie. Rekonstrukcja Atlantydy" Tomasz Wiśniewski. Badając od lat pozostałości po niegdyś trzeciej najliczniejszej nacji na tych terenach, zgromadził on zapewne jeden z największych zbiorów fotografii małych żydowskich cmentarzy. Fotografii sporządzonych przez odwiedzające groby przodków żydowskie rodziny zza oceanu. Przez żołnierzy podczas obu wojen światowych. Szczególnie bogate zbiory pozostawili po sobie ci, dzięki którym świat Żydów polskich uległ zagładzie - hitlerowscy żołnierze.

To administracja niemiecka rozpoczęła burzenie mniejszych i większych kirkutów. Kamienie trafiały na drogi, do basenów przeciwpożarowych i fundamentów. Ale gdy Niemcy odeszli i nastała Polska, wpierw ludowa, później już ta wolna, proceder dewastacji i rozkradania nekropolii trwał nadal. Macewy zamieniano w kamienie szlifierskie, przekuwano na chrześcijańskie nagrobki. Dość powiedzieć, że obelisk popogromowy z cmentarza na białostockiej Bagnówce odzyskano z rąk złodzieja kamieniarza na początku lat 90. ubiegłego wieku.

Kolorowe nekropolie

Ów nieistniejący już świat, świat nagrobnych kamieni wykuwanych przez często wielkich, ale szerzej nieznanych rzemieślników i artystów, był światem kolorowym. Zdaniem Tomasza Wiśniewskiego macewy bowiem malowano tak, by wydobyć, uwypuklić poszczególne ich elementy.

- Malowano praktycznie wszystkie kamienie. Czasem były to zdobienia bardzo rozbudowane i fantazyjne, czasem tylko delikatne retusze. Malowania poprawiano co roku - mówi Wiśniewski.

Ślady nietrwałych pigmentów można znaleźć jeszcze na macewach w Łomży i Brańsku, ale też w Białymstoku. Zwłaszcza na kamieniach obalonych na ziemię stroną z reliefami. Zawierająca setki fotografii ze zbiorów Tomasza Wiśniewskiego książka próbuje pokazać ten barwny świat. Część zdjęć pokolorowano, próbując odtworzyć oryginalny wygląd kamieni.

- To oczywiście tylko pewne wariacje, ale na bazie schematu wynikającego z wieloletnich badań - wyjaśnia autor.
Przywrócić barwy

Za kilka tygodni, razem z członkami stowarzyszenia Drumla, spróbuje on podczas warsztatów historycznych odtworzyć polichromie na kilku nagrobkach najstarszego zachowanego cmentarza w regionie - w Krynkach.

- Oczywiście łatwo zmywalnymi farbami, po których niedługo nie zostanie nawet ślad - zapowiada Tomasz Wiśniewski.

A na razie kolorowe żydowskie cmentarze zobaczyć będzie można, dzięki graficznym rekonstrukcjom, już w niedzielę. Tego dnia w białostockim ratuszu, na Rynku Kościuszki o godzinie 17, Wiśniewski zaprezentuje swoją książkę i fotografie ze swoich zbiorów. Pokaże też kilka przedwojennych, unikatowych filmów pokazujących podlaskie żydowskie metropolie.

Na zdjęciach będzie można zobaczyć m.in. dwa z białostockich kirkutów, po których nie ma już śladu - rabinacki, na miejscu którego powstał park centralny i "choleryczny" na Bema, obok dzisiejszej centrali ZUS.

Książkę, która liczy ponad 140 stron i zawiera kilkaset zdjęć, wydał Instytut Wydawniczy Kreator. Sugerowana cena to 34,90 zł. Za tydzień w Gazecie "Co Jest Grane" będzie konkurs, w którym nagrodą będzie ta pozycja.


Tomasz Wiśniewski prowadzi stronę:
http://www.bagnowka.com/ - to jest kopalnia informacji (a nawet i kilka kopalń).

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 15 sie 2009, o 16:25 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4472
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Za tydzień w Lelowie VII Święto Ciulimu - Czulentu

a w Czeladzi SZALOM na Rynku

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 21 sie 2009, o 13:34 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4472
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Za stroną Muzeum Historii Żydów Polskich - program Sztetl ( http://www.sztetl.org.pl/?cid=17&id=77 )

Cytuj:
Dla upamiętnienia 70 rocznicy zburzenia synagogi w Bielsku-Białej, na fasadzie Galerii Bielskiej BWA pojawią się wielkoformatowe wydruki archiwalnych zdjęć bielskiej synagogi. Synagoga ta, wybudowana w latach 1879-1881 według projektu Ludwika Schöne i Karola Korna, istniała do 1939, kiedy to została zniszczona przez Niemców. W miejscu nieistniejącej synagogi znajduje się obecnie Galeria Bielska BWA. Fotografie synagogi będzie można oglądać od września do grudnia 2009.

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 21 sie 2009, o 20:23 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 cze 2009, o 20:39
Posty: 238
Lokalizacja: Trzebinia-Siersza
Imię: Miłosz
http://www.przelom.pl

Cytuj:
TRZEBINIA. Osadzeni w zakładzie karnym porządkują trzebiński cmentarz żydowski. Robią to bezpłatnie.

Do niedawna chwasty niemal całkowicie przysłaniały macewy. Dziś trzebiński kirkut jest wykoszony, odchwaszczony, nie rośnie tam nawet jedna samosiejka.

- Teraz bierzemy się za odnawianie macew – mówi Grzegorz, jeden z ósemki więźniów pracujących na cmentarzu. Gdy on stara się postawić do pionu macewy, jego koledzy zabezpieczają przed dalszą dewastacją kamienny mur, okalający cmentarz.

- Jeśli ktoś porządnie go nie odremontuje, to kolejnej zimy może nie przetrzymać – mówi jeden z nich.

Więźniowie porządkują cmentarz w ramach umowy podpisanej w czerwcu pomiędzy zakładem karnym, gminą Trzebinia i Gminą Wyznaniową Żydowską w Katowicach.

- Osadzeni zrobili naprawdę dużo dobrego. A i burmistrz Trzebini pomógł. To on dał narzędzia, ubrania - dla Andrzeja Kostki, pasjonata lokalnej historii, kirkut to wyjątkowe miejsce. - Na tym cmentarzu pierwszy pochówek, taki nieoficjalny, miał miejsce w 1780 roku. Oficjalnie obiekt otwarto w lipcu 1815 roku. Ostatnio chowano tu ludzi w 1943. Pogrzebano tu między innymi zamęczonych w obozie za torami Żydów – o cmentarzu żydowskim Andrzej Kostka wie prawie wszystko.
(AJ)

_________________
Proszę o nie kopiowanie bez zgody zdjęć, planów, map i innych plików.


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 26 sie 2009, o 19:28 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4472
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
WARSZAWA SINGERA VI FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ

http://www.festiwalsingera.pl/

(jak ja nie znoszę prozy Singera - serio, nie wiem za co mu Nobla dali)

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 wrz 2009, o 13:13 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4472
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Za Gazetą.pl BIELSKO-BIAŁA

Cytuj:
Korn zbudował Bielsko i dostał nowy nagrobek
Marcin Czyżewski
2009-09-08, ostatnia aktualizacja 2009-09-08 21:15

Wiele pięknych budynków, które każdego dnia mijają bielszczanie, jest dziełem wybitnego architekta i budowniczego Karola Korna. Na cmentarzu żydowskim odsłonięto we wtorek jego nowy nagrobek. Poprzedni wywieźli hitlerowcy podczas wojny
Nowy nagrobek Karola Korna, najsłynniejszego bielskiego architekta
Fot. Paweł Sowa/Agencja Gazeta
Nowy nagrobek Karola Korna, najsłynniejszego bielskiego architekta
O uroku Bielska-Białej decydują m.in. stojące tu piękne budowle. Wielu mieszkańców nie wie, że ich autorem jest Karol Korn. - Obok Emanuela Rosta i Andrzeja Walczoka jest najwybitniejszym bielskim architektem i budowniczym. Biorąc pod uwagę fakt, że zaprojektował najbardziej reprezentacyjne obiekty w mieście, można powiedzieć, że zbudował Bielsko - mówi dr Ewa Janoszek, historyk sztuki.

O Kornie zachowało się niewiele informacji, właściwie jedno zdjęcie i artykuł opublikowany po jego śmierci w wiedeńskiej gazecie. Wiadomo, że urodził się w Wadowicach i był Żydem. Lubił polowania i niezbyt często chodził do synagogi. Uczęszczał do szkoły w Opawie, potem kształcił się w Karlsruhe. Umiejętności szlifował pod okiem słynnych wiedeńskich architektów.

W Bielsku pojawił się około 1880 roku. - I od razu dostał zlecenie na wybudowanie willi Sixta - mówi Janoszek. Teodor Sixt był zasłużonym dla miasta finansistą i społecznikiem. Jego willa jest dzisiaj jednym z najciekawszych bielskich zabytków. Mieści się w niej rektorat Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Potem Korn projektował kolejne ważne obiekty: synagogi w Bielsku i Białej (zniszczone przez hitlerowców we wrześniu 1939 roku), budynki Poczty Głównej, Komunalnej Kasy Oszczędności, hotel Prezydent, szpital przy ul. Wyspiańskiego. Jego dziełem jest też wiele kamienic, m.in. cała pierzeja przy głównej bielskiej arterii - ul. 3 Maja.

Korn zmarł w 1906 roku i spoczął na cmentarzu żydowskim przy ul. Cieszyńskiej. Podczas wojny jego nagrobek został rozebrany przez Niemców. Mieszkający w Bielsku-Białej potomkowie Karola Korna postanowili postawić nowy, zaprojektowany przez Andrzeja Strączka. Wczoraj nastąpiło jego odsłonięcie.

Źródło: Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 22 wrz 2009, o 19:25 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4472
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Jak chcecie sobie zobaczyć masakrę, to polecam zdjęcia na Sztetlu:

OBORA Z MACEW

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 3 paź 2009, o 07:46 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4472
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Odszedł Marek Edelman...

Wspomnienia w Wyborczej..."Trzeba tylko mieć dobre odruchy..."

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GHr1Crmcxwc[/youtube]

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 3 paź 2009, o 17:10 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:15
Posty: 1851
Lokalizacja: Mikołów
Jeden z ostatnich wielkich ludzi naszego kraju. Jakoś tak podświadomie zakupiłem ostatnio jego książkę.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 4 paź 2009, o 10:43 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 21:58
Posty: 3912
Lokalizacja: Jankowice
Pochwały: 1
Imię: Renata
Marek Edelman jest najlepszym potwierdzeniem tego, że jeżeli zostało nam dane życie po raz drugi, to nieprzypadkowo, ale w jakimś konkretnym celu. Myślę, że On miał świadomość tej misji i dobrze wykorzystał każdą chwilę, która była Mu dana. Niech spoczywa w pokoju.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 paź 2009, o 07:38 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4472
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Za Gazeta.pl OPOLE

Cytuj:
Skakali po grobach na żydowskim cmentarzu
Mariusz Lodziński 2009-10-11, ostatnia aktualizacja 2009-10-11 20:13

Dwaj nastolatkowie z Opola spędzali wolny czas, skacząc po grobach na żydowskim cmentarzu przy ul. Granicznej w Opolu. Policja już ich zatrzymała. Zniszczenia, których dokonali w zabytkowej nekropolii, oszacowano na 50 tys. zł.


Po raz pierwszy uszkodzone groby spostrzeżono 28 września. - Otrzymaliśmy sygnał, że ktoś zdewastował fragment cmentarza. W sumie zniszczono tam ponad 20 nagrobków - mówi nam Sławomir Szorc, zastępca naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Na miejscu znaleziono powywracane i połamane macewy. Wszystko nie pozostawiało wątpliwości, że ktoś dokonał tego rozmyślnie. Sprawą zajęli się policjanci kryminalni.

- Rzeczywiście, zniszczenia były duże. Jednak staraliśmy się szybko wszystko naprawić. Macewy zostały posklejane i poustawiane na swoim miejscu. W sumie zniszczenia kosztowały nas około 25 tys. zł - opowiada Andrzej Czajkowski, prezes Zakładu Komunalnego, który zarządza cmentarzem żydowskim.

Kilka dni trwało znalezienie przestępcy.

5 października policja otrzymała kolejny sygnał o dewastacji grobów na tym cmentarzu. - Cała sytuacja właściwie się powtórzyła - zniszczenia zastaliśmy prawie identyczne - przyznaje Szorc. - Najgorsze było to, że sporo pracy włożyliśmy, by po wrześniowych zdarzeniach uporządkować zniszczone groby. W październiku cały wysiłek został zniweczony - dodaje Czajkowski.

Tym razem jednak wandale zostali złapani. Okazało się, że są to dwaj chłopcy mieszkający w okolicy cmentarza: 13- i 14-latek. - Postanowili sobie urządzić na cmentarzu parkour - mówi nam policjant.

Parkour to dopiero rozwijająca się u nas dyscyplina sportu. Polega na tym, że młodzi ludzie przemierzają miasto, pokonując za pomocą siły własnych mięśni naturalne przeszkody. Przeskakują ławki, wskakują na mury, zjeżdżają po barierkach. Dwaj nastolatkowie taki właśnie trening urządzili sobie na cmentarzu, wykorzystując do tego groby żydowskiej nekropolii. - Podczas przesłuchania twierdzili, iż nie wiedzieli, że to jest cmentarz. Traktowali to jak nieznanego pochodzenia pomniki. I zapewniali, że nie zmierzali ich zniszczyć. "Tak po prostu wyszło podczas zabawy"- zeznawali - opowiada Szorc.
- Cmentarz jest cały czas zamknięty, otwieramy go tylko wtedy, gdy pojawiają się osoby, które chcą go zwiedzić. Jednak dostanie się na ten teren nie jest wielkim problemem. Można wskoczyć na mur lub przez siatkę - przyznaje prezes Zakładu Komunalnego.

Zapewnia jednak, że teraz, po tych dewastacjach, nekropolia zostanie otoczona większą opieką. - W tej chwili cmentarza pilnuje ochrona. To dość kosztowne i nie możemy sobie pozwolić na to, by takie rozwiązanie trwało dłuższy czas. Poszukamy więc innych zabezpieczeń. Umieścimy tam między innymi kamery. Już rozmawiamy na ten temat z konkretną firmą. Poprosimy też o pomoc konserwatora zabytków - mówi Czajkowski.

W sumie zniszczenia spowodowane przez nastolatków wyceniono na 50 tys. zł.- Koszty te będą musieli pokryć rodzice chłopców. Ich sprawą zaś zajmie się sąd rodzinny - zapowiada Szorc.


_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 12 paź 2009, o 07:42 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 8037
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Mam nadzieję, że rodzice odpowiednio sobie od synalków odbiorą koszty, które będą musieli pokryć :evil:

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 20 paź 2009, o 05:48 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4472
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Dni Kultury Żydowskiej w Cieszynie :

Cytuj:
“MOTYWY ŻYDOWSKIE” RETROSPEKCJE 2009 – projekcje filmów dokumentalnych, wstęp wolny

19. X, g. 8.30 – 18.00 (m.in. Migawki, Przystanek Dłużek, Drugie życie, Dowódca Edelman...)

20. X, g. 18.00 – 20.00 (Szczęśliwi Żydzi, Szaron)

21. X, g. 18.00 – 20.00 (Święto świateł, Gut szabes Wietnam, Motywy Odeskie, Wszystko płynie)

22. X, g. 16.00 – 20.00 (Nazwij mnie, Świat Łotmana, Serce Amosa Kleina, Taniec Rosenzweiga, Ochotnicy)

24. X, g. 12.00 – 15.00 (Radegast, Palestyński niewolnik mojego ojca, I będziesz miłował)

25. X, g. 13.30 – 15.00 (Animacje, Cejwin)


23. X, g.19.00, Dom Narodowy, Klub “Nasz Kącik”

WBREW WSZYSTKIM WROGOM – fragmenty filmu Wiliama McKay'a, komentarz Magdalena Keitz


WARSZTATY

21. X g. 18.00, Dom Narodowy, Klub “Nasz Kącik”

25. X, g. 15.00, Dom Narodowy, sala 20

WARSZTATY JĘZYKOWE – wstęp do biblijnego języka hebrajskiego

prowadzenie: ks. Bartosz Cieślar


23. X , g. 15.00, Dom Narodowy, Klub “Nasz Kącik”

WARSZTATY KULINARNE

prowadzenie: Milada Rubikova


24. X, g. 10.30 – 12.30, 13.30 – 15.30, Dom Narodowy, sala widowiskowa

WARSZTATY TANECZNE

prowadzenie: Dorota Herok


24. X, g. 17.00, “U Tewjego” Restauracja przy hotelu Casablanca, Ustroń

g. 19.30, Cafe Muzeum, Cieszyn

WARSZTATY WINIARSKIE - „Winnice Izraela: od Wzgórz Golan po Pustynię Negev”


http://www.domnarodowy.pl/?p=artykulyShow&iArtykul=285

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 20 paź 2009, o 21:31 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4472
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Obiecałam, że pomogę rozpropagować, więc wklejam też tu :)
Za Sztetl.org.pl

Tydzień Kultury Żydowskiej w Wodzisławiu Śląskim UWAGA !! Już od poniedziałku !!

Cytuj:
Wodzisławskie stowarzyszenie "Jerusza - dziedzictwo" przy współpracy z Wodzisławskim Muzeum, Urzędem Stanu Cywilnego i Wodzisławskim Centrum Kultury zaprasza na kolejną impreze. Tydzień Kultury Żydowskiej ma na celu przybliżyć lokalnej społeczności historie Żydów zwłaszcza śląskich a równocześnie zbliżyć do wspólczesnej żywej kultury żydowskiej. To kolejna inicjatywa stowarzyszenia, która będzie kończyć się kwestą na pomnik upamiętniający Wodzisławski kirkut - kwesta będzie przeprowadzana przy wodzisławskich cmentarzach w święto Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny.

Szczegółowy program :

26.10.2009. Poniedziałek
- 18.00 - Otwarcie wystawy "Listy do Sali" (Muzeum)
- 18.30 - Wykład rabina Śląska Schlomo Kuczery "Holokaust z perspektywy Tory" (Urząd Stanu Cywilnego)
- 19.30 - Wykład Włodzimierza Kaca - przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Katowicach (Urząd Stanu Cywilnego)
- Film "Gut Szabes Wietnam (Urząd Stanu Cywilnego)

27.10.2009
- 18.00 - Koncert Urszuli Makosz z zespołem tradycyjne pieśni Jidisz (Urząd Stanu Cywilnego)
- warsztaty wokalne (śpiewanie nigunów - Urząd Stanu Cywilnego)

28.10.2009
- 18.00 - Maraton filmowy (Wodzisławskie Centrum Kultury - sala klubowa): "Radegast", "Dzięki niemu żyjemy", "Szczęśliwi Żydzi" i "Serce Amosa Kleina".

29.10.2009
- 18.00 - Wykład "Wirtualny Sztetl" Adam Marczewski, administrator projektu multimedialnego "Wirtualny Sztetl" oraz przedstawiciel Muzeum Historii Żydów Polskich (Urząd Stanu Cywilnego)
- 19.30 - Recital rabina Schlomo Kuczery - Pieśni Żydów Sefaradyjskich (Urząd Stanu Cywilnego)
- 20.15 - Wykład Adama Marczewskiego "Żydzi śląscy" (Urząd Stanu Cywilnego)
- 20.45 - Film "Maria i Anna" (Urząd Stanu Cywilnego)

30.10.2009
- 11.00 - Spektakl "Żyd" dla młodzieży szkolnej po spektaklu panel dyskusyjny (WCK - Wodzisławskie Centrum Kultury)
- 18.00 - Spektakl "Żyd" bilety 20 PLN (WCK - Wodzisławskie Centrum Kultury)


Obrazek

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 24 paź 2009, o 07:26 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 21:36
Posty: 6969
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
http://www.tvs.pl/informacje/17378/

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 1 lis 2009, o 20:24 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4472
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Dzisiejszy ONET, tak przy okazji katolickiego Dnia Wszystkich Świętych :sad: i przy okazji 'okazywania szacunku zmarłym'...

Cytuj:
Sopot: wandale zdemolowali cmentarz żydowski
Wandale zniszczyli grobowce na cmentarzu żydowskim w Sopocie – informuje TVN 24.
Na części grobów znajdujących się na cmentarzu oraz na otaczającym go murze pojawiły się antysemickie hasła wypisane spray'em takie jak: "Stop żydowskiej dominacji" i "Izrael=III Rzesza".

Nie wiadomo dokładnie kiedy doszło do zdewastowania cmentarza; Straż Miejska została powiadomiona o sprawie dopiero dziś.

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 4 sty 2010, o 16:41 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 20:46
Posty: 4472
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Za sztetlem wiadomość z Cieszyna

Cytuj:
Bielska gmina żydowska odzyskała budynek znajdującej się w Cieszynie przedwojennej siedziby swojego zarządu. Gmina dostanie też działki w zamian za tereny po zniszczonej przez Niemców synagodze, należące obecnie do samorządu. Synagoga główna, która powstała w Cieszynie w 1838 r., została spalona przez Niemców 13 września 1939 roku. W budynku naprzeciwko synagogi znajdował się zarząd gminy. Bielska gmina wyznaniowa przeznacza wszelkie tego typu wpływy na pomoc swoim najstarszym członkom oraz ochronę i upamiętnianie miejsc związanych ze społecznością żydowską na Podbeskidziu.

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 4 sty 2010, o 21:46 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:44
Posty: 3507
Lokalizacja: Kraków
Imię: Jarek
Jak to mówią nasi południowi sąsiedzi, ten dawny budynek zarządu gminy to "nic moc" :mrgreen:
Natomiast ciekaw jestem jakie działki gmina dostanie wzamian za działkę, na której kiedyś stała synagoga ?
Dodam tylko, zupełnie na marginesie, że 13 września 1939 roku pożar synagogi głównej w Cieszynie "nadzorowali" członkowie miejscowej straży pożarnej, której komendantem był niemiecki bojówkarz Leopold Riese ...

_________________
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej"
Albert Einstein


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 4 sty 2010, o 22:31 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 22:37
Posty: 228
Lokalizacja: Pszczyna
Imię: Sławek
Z głębokim żalem żegnamy synagogę w Wolsztynie, jedną z najpiękniejszych zachowanych synagog w Wielkopolsce:

http://www.radiomerkury.pl/index.php?art=38749

_________________
W ostatecznym rozrachunku nienawiść do judaizmu prowadzi do nienawiści do chrześcijan (Sigismund Schlomo Freud)


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 7 lut 2010, o 00:34 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 maja 2009, o 19:45
Posty: 778
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza / czasem Radlin
Imię: Andrzej
Znalezione na Youtube.com

Film rodziny Lustig z Gliwic


Artykuł ze strony Gazety Wyborczej :
Cytuj:
Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum Śląskiego, w portalu YouTube natrafił na sceny z życia rodziny Lustigów. Nakręcone są w Gliwicach i Buenos Aires. Może uda się ustalić, kto był autorem. Całość trwa niewiele ponad trzy minuty i podzielona jest na dwie części. W pierwszej zobaczyć można trójkę bawiących się pod opieką pewnej kobiety, zapewne ich matki, dzieci. W tle widać rzeźbę tańczących faunów - stąd wiadomo, że scena rozgrywa się tuż przed gmachem gliwickiego magistratu. W momencie nakręcenia filmu - 80 lat temu - znajdował się tu luksusowy hotel Haus Oberschlesien. W drugiej części filmu oglądamy tych samych ludzi, jednak starszych o 20 lat. Rzecz dzieje się, wiadomo to z opisu, w Buenos Aires, a sfilmowane w scence osoby chyba z premedytacją wracają do tej poprzedniej - przyjmują podobne jak w niej pozy i fikają koziołki. Z zamieszczonego opisu wynika, że bohaterami obu scen są członkowie rodziny Lustigów, zasymilizowanych gliwickich Żydów. Zanim do władzy doszli hitlerowcy, członkowie tej rodziny należeli do tutejszej elity. Uratowali się przed śmiercią, bo tuż przed ostatecznym zamknięciem granic Rzeszy zdołali wyemigrować. Dyrektor Jodliński cieszy się ze swojego odkrycia. - Ten film jest wręcz genialny dla celów muzealnych. Spina klamrą historię Żydów w naszym regionie, którzy rozproszyli się po całym świecie - od Palestyny, przez Stany Zjednoczone, aż do wspomnianej w filmie Argentyny - mówi dyrektor Jodliński. Chętnie by pokazywał filmik w kierowanej przez siebie placówce, ale będzie to możliwe dopiero wtedy, gdy skontaktuje się z autorem filmu. - Na razie się nie odzywa, ale jestem dobrej myśli. Na pewno skontaktujemy się z kimś z rodziny Lustigów i zidentyfikujemy ludzi, którzy są bohaterami tego filmu - obiecuje dyrektor Jodliński.


Link do artykułu http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,82 ... obacz.html


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.223s | 20 Queries | GZIP : Off ]