Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Podkarpackie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 11 sie 2016, o 22:07 

Imię: Dariusz
Położenie cmentarza ustaliłem na podstawie mapy Compass (1:50 000). Jedyna "pisana" wzmianka na miejscu znajduje się na tablicy szlaku szwejkowskiego którym podążałem. Mam zresztą zaszczyt być członkiem Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka - ale to tylko na marginesie.
Rozpytywana miejscowa ludność w okolicy stacji wskazać położenia cmentarza nie była w stanie, choć od jednej pani usłyszałem, że "gdzieś tu chyba jest, choć w zeszłym roku jacyś turyści też szukali, ale nie znaleźli". Ja chyba znalazłem, choć w istocie znalezione miejsce nie za bardzo cmentarz przypomina.
Według informacji z tablicy przy cmentarzu w Komańczy Letnisko: "Kiedyś było tam 7 szeregów mogił. Dzisiaj rosną tylko drzewa, między innymi charakterystyczne trzy świerki w których cieniu spoczywa pilot rosyjski. Jego samolot został zestrzelony nad Komańczą już podczas II wojny."
Zdjęcia z maja 2016 r.

Załączniki:
fot1.JPG
fot1.JPG [ 119.49 KiB | Przeglądane 824 razy ]
Komentarz: Ujęcie całościowe - widać charakterystyczne 3 świerki o których wyżej pisałem
fot2.JPG
fot2.JPG [ 156.78 KiB | Przeglądane 824 razy ]
Komentarz: Chaszcze prze które trudno się przecisnąć
fot3.JPG
fot3.JPG [ 248.8 KiB | Przeglądane 824 razy ]
Komentarz: Teren wygląda jakby działania wojenne dopiero się zakończyły
fot4.JPG
fot4.JPG [ 234.68 KiB | Przeglądane 824 razy ]
Komentarz: A teraz na kolejnych 4 zdjęciach coś, co wydaje się być pozostałością po krzyżu
fot5.JPG
fot5.JPG [ 237.31 KiB | Przeglądane 824 razy ]
fot6.JPG
fot6.JPG [ 228.5 KiB | Przeglądane 824 razy ]
fot7.JPG
fot7.JPG [ 208.04 KiB | Przeglądane 824 razy ]
fot8.JPG
fot8.JPG [ 207.14 KiB | Przeglądane 824 razy ]

Post Napisane: 11 sty 2020, o 22:39 
Bratnia dusza

Imię: Waldemar
Cmentarz ten opisany jest w artykule Edwarda Orłowskiego "Cmentarze i zbiorowe mogiły wojenne z I wojny światowej
na pograniczu bieszczadzko-beskidzkim".

Opisywany tutaj cmentarz określany jest jako "przy stacji kolejowej Komańcza". Pomiary terenowe wskazują jego powierzchnię na 2770m2, dane z Austriackiego Czarnego Krzyża mówią o powierzchni 2800m2. Cmentarz związany jest z walkami jakie miały miejsce w tym regionie od listopada 1914 do końca pierwszej dekady 1915. Nekropolia została założona w latach 1915-1916 kiedy front przesunął się dalej na wschód. Prawdopodobnie jego lokalizacja nie jest przypadkowa, bowiem już wcześniej dokonywano tu pochówków zmarłych przewożonych koleją. Budowę cmentarza prowadził Oddział Grobownictwa Wojennego K. und K. Kriegsgraberabeltereabsteilungs Komando Nr 4, stacjonujący w Rymanowie (podlegający dowództwu okręgu Galicja Środkowa w Przemyślu). Grupę ekshumacyjną tworzyli jeńcy rosyjscy oraz przymuszeni do pracy miejscowy wozacy. W mogiłach zbiorowych chowano po 40-50 ciał w papierowych workach, oficerów chowano w pojedynczych mogiłach. Mogiły zbiorowe oznaczono poprzez wkopanie dębowych słupków nagrobnych o wymiarach 70-80 cm długości i 25-35 cm średnicy. Na ściętym pod kątem 45˚ licu wierzchołka, przybijano blaszany krzyż. Poniżej na klinowatym podciosie umieszczano metalowe tabliczki z krótką informacją o formacjach wojsk, do których przynależeli spoczywający tu żołnierze. Na grobach pojedynczych ustawiano niewysokie drewniane krzyże z tabliczkami. Na cmentarzu znajdowało się 7 szeregów mogił. W centralnym punkcie stał drewniany krzyż, ogrodzenie stanowił kolczasty drut.

Cmentarz w 2017 roku został ogrodzony drewnianymi żerdziami z dotacji wojewody. Z ciekawostek można dodać iż w górnej części cmentarza pomiędzy posadzonymi świerkami znajdowała się mogiła lotnika radzieckiego z okresu wyzwalania miejscowości we wrześniu 1944r., którego zestrzelony nad Komańczą samolot uderzył o zbocze góry Wierch, a następnie roztrzaskał się o budynek stacji kolejowej. Wspomnieć należy również iż do cmentarza bezpośrednio przylegała założona przez Niemców w latach II wojny światowej kwatera żołnierska Wehrmachtu. Powierzchnia (26 x 14m) zajęta przez groby i kamienny krzyż wynosiła 364 m2. W pięciu równych szeregach było 80 mogił. Na podstawie porozumienia ze Związkiem Opieki nad Niemieckimi Grobami Wojennymi, w 1994 roku przeprowadzono prace ekshumacyjne, a wydobyte szczątki żołnierzy przeniesiono na duży niemiecki cmentarz wojskowy w Przemyślu.

Zdjęcia wykonałem w październiku 2019r:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 10 cze 2021, o 22:08 
Bratnia dusza

W październiku 2020r. zakończyły się prace renowacyjne cmentarza. Wykarczowano zbędne drzewa, nasadzono kilka nowych, postawiono drewniany centralny krzyż, oraz dębowe podciosy symbolizujące usytuowanie mogił zbiorowych.

Zdjęcia wykonałem w czerwcu 2021r:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 11 cze 2021, o 17:16 

@Morganhost: Nie widzę Twoich zdjęć z dwóch ostatnich postów

Post Napisane: 11 cze 2021, o 22:06 
Bratnia dusza

pasqudek napisał(a):
@Morganhost: Nie widzę Twoich zdjęć z dwóch ostatnich postów

To już problem konfiguracji waszych przeglądarek. Na firefox wszystko działa bez zarzutu.

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Podkarpackie