Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 26 lip 2009, o 13:47 

Szukam, szukam i nie widzę. Jeśli ktoś jeszcze nie był to zachęcam, bardzo atrakcyjny obiekt (patrząc oczywiście z punktu widzenia antyturysty zwiedzającego miejsca które inni woleliby nie widzieć).

Cytuj:
Huta Kościuszko, inaczej Huta Królewska może pochwalić się liczącą prawie 200 lat tradycją zawodową.

Wstępne prace konstrukcyjne związane z budową nowej huty na terenie Górnego Śląska rozpoczęto już w 1798r. z inicjatywy szkockiego inżyniera Johna Baildon'a, a udokumentowany początek Huty o pierwotnej nazwie "Królewska" - to rok 1802. W tym roku uruchomiono dwa wielkie piece. Spust surówki z pierwszego wielkiego pieca nastąpił 25 października 1802r i data ta jest uważana jako inauguracja działalności produkcyjnej huty. Huta "Królewska" była od początku swego istnienia własnością rządową.

Przewidując burzliwy rozwój kolejnictwa na świecie Huta "Królewska" jako jedna z pierwszych w Europie wpisuje się już w 1843r na listę producentów szyn kolejowych. Dopiero jednak w 1862r powstaje pierwsza z prawdziwego zdarzenia na Śląsku walcownia szyn kolejowych, których profil jest zbliżony do obecnie używanych.

W latach następnych postępuje dalszy rozwój zakładu.

W 1936r. huta otrzymała nazwę Huta "Piłsudski". W tymże roku po wykupieniu ponad 50% akcji przez Skarb Państwa Polskiego, następują tendencje unowocześniania huty. Okres okupacji hitlerowskiej to intensywna produkcja wyłącznie dla celów militarnych, przy czym pod koniec II wojny światowej huta została całkowicie zatrzymana a większość urządzeń zdemontowano i przygotowano do wywozu. Ponowne uruchomienie już pod nazwą Huta Kościuszko nastąpiło 18 kwietnia 1945r

31 marca 1998r. huta przekształca się w wyniku komercjalizacji z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa, a 1 czerwca 2000r. następuje wydzielenie się z Huty Kościuszko S.A. wydziałów produkcyjnych, które tworzą Hutę Królewska Sp. z o.o.

Ostatnio edytowano 26 lut 2021, o 19:35 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Usunięto niewyświetlające się zdjęcia

Post Napisane: 26 lip 2009, o 14:44 
Stalker

Imię: Klamra
Dobre zdjęcia. Huta Królewska to klasyk Urbexu, też pozdrawiam :)

Post Napisane: 15 paź 2009, o 22:16 

Imię: Krystian
Co do HK to byłem tam 2 listopada ubiegłego roku i sytuacja wyglądała tak, że od strony bramy nie było mowy o wejściu, oczywiście musiałem wdać się w zbędną konwersację z jełopem rozmiarów pokaźnej szafy do zabudowy w przedpokoju który groził, że wyrwie mi film z aparatu lecz gdy zaszło słońce na dworze, temperatura opadła i główka przestała go boleć to dotarło do niego, że aparat posiadający lcd'ka to z reguły aparat cyfrowy a nie analogowy.
Więc grzecznie objechałem teren od tyłu, zaparkowałem przy - ciepłowni czy jakieś fabryce dość sporej bądź co bądź.
Następnie cofając się przeszedłem obok mostu, zszedłem po skarpie na sam dół, ogółem 20 minutowa wycieczka przez krzaki zaowocowała dostaniem się do celu. Na miejscu ani jednej żywej duszy do czasu gdy wszedłem do budynku który przypominał hotel dla robotników czy jakieś inne miejsce socjalne. W tym momencie wyszedł ochroniarz który nie przejął się szczególnie moją obecnością. Zapytałem się czy to nie problem dla niego, że tutaj jestem itd. powiedział tylko żebym nie podchodził blisko w kierunku bram bo właśnie tam jest założony monitoring. Później spotkałem go drugi raz to powiedział ażeby uważać tylko na głowę i pytał się jak tam zdjęcia wychodzą po czym opowiadał, że chciał zrzucić zdjęcia z aparatu i coś mu się zepsuło z komputerem, więc miałem do wysłuchania jego 10minutowy monolog. :rotfl2:
Nie wiem jak wygląda teraz sytuacja od tylnej strony bo tak właściwie to sam chętnie bym się wybrał raz jeszcze. ;)

[...]

Oraz nudny film mojej produkcji czyli gdzie Diabeł nie może tam FroZa pośle... vol.01: Lubię łamać granice, biegać po dachu i stąpać po krawędzi. :mrgreen:

Ostatnio edytowano 1 paź 2017, o 17:52 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Wycięte niedziałające zdjęcia

Post Napisane: 16 paź 2009, o 09:53 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Informuję, że wczoraj po godz. 16stej wyburzono 100 metrowy żelbetowy komin na terenie Huty Kościuszko umiejscowiony przy budynku kotłowni.
Film z wyburzenia:
http://www.cama.pl/rel.php?msgId=1468

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 16 paź 2009, o 17:08 

Imię: Grześ :]
Mam nadzieję że nie chodzi o ten komin...
Załącznik:
e6dab852573825[1].JPG
e6dab852573825[1].JPG [ 271.08 KiB | Przeglądane 618 razy ]

Bo w przeciwnym wypadku ktoś powiniem mieć połamane kolana ! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Post Napisane: 16 paź 2009, o 18:42 
Administrator

Imię: Leszek
Chyba nie ten sam, otoczenie na filmiku wygląda inaczej.

Post Napisane: 16 paź 2009, o 22:18 

Imię: Grześ :]
No i niestety... Udało mi się dowiedzieć że to niestety ten komin z mojego zdjęcia już nigdy nie da nam satysfakcji z obejrzenia go... :evil: :cry: :beksa:
Dobrze że udało mi się to uchwycić to na zdjęciu.Powód narazie nie jest mi wiadomy , ale pewnie się dowiem...

Post Napisane: 1 lut 2010, o 00:08 
Administrator

Imię: Jarek
Kolejny obiekt, który zaliczam w swoim kalendarzu do obowiązkowych.
Może kolejny cel wspólnego wypadu ??

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 lut 2010, o 00:29 
Administrator

Już to wyżej było proponowane :)

Post Napisane: 1 lut 2010, o 16:14 

Imię: Filip W.
zuraw1965 napisał(a):
Pięknie :brawa:
Kolejny obiekt, który zaliczam w swoim kalendarzu do obowiązkowych.
Może kolejny cel wspólnego wypadu ??

Proponuje to zrobić po roztopach. Teraz śniegu było dużo ... Jak się zboczyło ze ścieżki zrobionej przez ochrone wpadało się po kolana.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 lut 2010, o 18:29 

Imię: Bogusz
Na ochrone nie trafiliście? Wiem że od jakiegos czasu patroluja tą cześć zakladu. Juz miałem sporo uroczych spotkań z ochrona i niespecialnie mam ochotę na wiecej.

Post Napisane: 28 lut 2010, o 00:24 
Administrator

Imię: Jarek
Dorzucam "kilka" zdjęć z dzisiaj

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek\

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 mar 2010, o 17:58 

Imię: Filip W.
Czyżby szykowało nam się nowe i jakże potrzebne CH ? :(
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,72935,5300260,TriGranit_wybuduje_w_Chorzowie_dzielnice_.html

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 mar 2010, o 20:06 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Sprawa się ciągnie i nic nie jest przesądzone.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 1 kwi 2010, o 22:06 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Fanom huty (i Nikiszowca i hałdy Szarlota) proponuję obejrzeć refleksyjny film pt.Angelus - wiele scen jest tam nakręconych. Przed chwilą obejrzałam i się zauroczyłam.
Na zachętę wklejam trailera :)

Post Napisane: 1 kwi 2010, o 22:47 
Administrator

Angelusa niedawno po raz kolejny oglądałem, kwicząc momentami ze śmiechu. Nawet miałem sobie ochotę do sygnaturki wsadzić "Dupło, ale żech strzimoł" :lol:

Jeszcze tylko muszę poszukać, czy ta stacja, na której pili piwo to rzeczywiste miejsce czy jakiś fake.

Post Napisane: 2 kwi 2010, o 06:41 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
O stacji też myślałam :) Z kolei przy Nikiszu, w jednej scenie widać antenę satelitarną" odbijającą się w lustrze.
U Ciebie "dupło, ale żeś strzimoł", a mnie się przypomniało z wczesnej młodości " dupcz... fleków", teraz wyparte zupełnie przez inne słowo :rotfl:

Post Napisane: 2 kwi 2010, o 08:54 
Administrator

Jeśli nic nie znajdę o tej stacji, zapytam na forum GKW - tam na pewno będą wiedzieć.

A ten drugi zwrot to i u nas funkcjonował, zwłaszcza wśród dzieci :lol:

Post Napisane: 2 kwi 2010, o 20:35 
Moderator

Tutaj http://www.eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=111&t=898 Heniek napisał o stacji, w której wnętrzach nakręcano sceny do "Angelusa", filmu niestety nie oglądałem i nie wiem czy o tę stację Wam chodzi.

Post Napisane: 4 kwi 2010, o 00:25 
Administrator

W budynku tego dworca kręcono sceny z zabawy, ale czy scena z piciem piwa i Herr Gottem przemawiającym przez megafon też była tam? Muszę znowu film zobaczyć, jedyne co pamiętam to to, że tuż obok torów był jakiś szyb (ale mógł to być fotomontaż równie dobrze).

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 137 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie