Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 6 sty 2012, o 21:31 

Imię: Karol
z pierwszych konsultacji wynika że jest to zabezpieczenie dla wieży szybowej spowodowane tym że jest to niska wieża a maszyna zbyt daleko i powodowało to podnoszenie trzonu wieży szybowej. w górnej części tego pręta widać przewężenie i to znaczne więc nie może on przenosić obciążenie ściskającego a jedynie rociągające

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 6 sty 2012, o 21:36 
Bratnia dusza

Imię: Rob
le_szek napisał(a):
Wieża bardzo podobna - nie identyczna (suwnica nad kołami), nadszybie i maszynownia #Bory były wyższe niż te z Grodźca.

Zgadza się. Może kiedyś sama wieża była identyczna, bo zdjęcie #"Bory" pokazuje go w całości, a z Grodźca był już rozbierany.

Post Napisane: 7 sty 2012, o 14:37 

Imię: Rafal
A możecie mi powiedzieć, wiem że to durne pytanie raczej, ale co dzieje się z liną podczas zjazdu/wyjazdu ? Jest nawijana i odwijana na jakiś wał itp? Chodzi mi o maszynę wyciągową.

Post Napisane: 7 sty 2012, o 14:47 

Imię: Karol
polecam wątek maszyny wyciągowe masz tam dokładna charakterystykę wszystkich rozwiązań razem z rysunkami

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 10 sty 2012, o 13:28 

Imię: Filip W.
neptun505z napisał(a):
le_szek napisał(a):
Wieża bardzo podobna - nie identyczna (suwnica nad kołami), nadszybie i maszynownia #Bory były wyższe niż te z Grodźca.

Zgadza się. Może kiedyś sama wieża była identyczna, bo zdjęcie #"Bory" pokazuje go w całości, a z Grodźca był już rozbierany.

Na zdjęciach VII z Grodzca jest w całości, w chwili robienia foto. rozbierane były " wnętrzności ". W temacie o KWK Grodziec, zamieściłem projekt wieży i budynków - można spojrzeć.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 14 sty 2012, o 23:33 

Pytanko ode mnie - czy ktoś ze znających się bardziej na temacie, mógłby mi powiedzieć do czego mogła służyć suwnica zamontowana na głowicy, przedziału zachodniego, I ? Na pewno nie służyła do " obsługi " kół ze #wschodu ( #wschód miał swoją suwnice do kół ). Obstawiam że, mogła ta z #zachodu służyć do obsługi jakiś naczyń w sortowni. Na drugim zdjęciu, z prawej strony trzonu #wschód, widać jakąś konstrukcję. Dodam że, suwnica ta, została dobudowana ok. 2 lat po dobudowie nowej wieży ( 1953 ).
Pytam, ponieważ nie miałem ( jeszcze ) okazji rozmawiać z kimś, kto zajmował się szybami / wieżami.

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 sty 2012, o 23:07 
Bratnia dusza

Mogę pomóc, ale muszę wiedzieć, który to przedział zachodni, a który wschodni :)

Post Napisane: 20 sty 2012, o 23:14 

Imię: Paweł
Nie ma zdjęcia pokazującego wieżę z boku.
Może po prostu od strony zastrzału nie można było dojechać np z częścią koła, a z drugiej strony dostęp był lepszy.
Z tej perspektywy nie widać czy ta dodatkowa suwnica "zawadza" o dach nadszybia.

Post Napisane: 21 sty 2012, o 12:48 

Zdjęcie z boku wieży a nawet z góry posiadam, jednak ze względu na prawa autorskie, nie mogę ich pokazać. Posłużę się, dwoma projektami z lat 50 -tych. Wieża przedziału #zachodniego co prawda przed modernizacją ( brakuje owej suwnicy ) jednak łatwo sobie ją, " dorysować " :)

Przedział #zachodni to wieża wysoka, z układem kół jedno nad drugim, #wschód analogicznie druga.
Do obsługi kół raczej służyć nie mogła, ponieważ suwnica w koronie #wschodu, dojeżdżała tylko do połowy wieży tj.piast kół, dalej blokował ją dobudowany trzon #zachodu.

Obrazek
Obrazek

Drogę ruchu suwnicy #wschodu oznaczyłem czerwonymi liniami.

Projekty wież pochodzą ze zbiorów własnych, proszę nie kopiować.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 sty 2012, o 22:41 
SAM Urbex

Imię: Szymon
MaSCot napisał(a):
Pytanko ode mnie - czy ktoś ze znających się bardziej na temacie, mógłby mi powiedzieć do czego mogła służyć suwnica zamontowana na głowicy, przedziału zachodniego, I ? Na pewno nie służyła do " obsługi " kół ze #wschodu ( #wschód miał swoją suwnice do kół ). Obstawiam że, mogła ta z #zachodu służyć do obsługi jakiś naczyń w sortowni. Na drugim zdjęciu, z prawej strony trzonu #wschód, widać jakąś konstrukcję. Dodam że, suwnica ta, została dobudowana ok. 2 lat po dobudowie nowej wieży ( 1953 ).
Pytam, ponieważ nie miałem ( jeszcze ) okazji rozmawiać z kimś, kto zajmował się szybami / wieżami.

Z praktyki na innych szybach taka suwnica słuzy do wymiany naczń wyciagowych. Przy pomocy tej suwnicy stare naczynie, które na specjalnym wózku jest wyciągane z trzonu wieży jest odstawiane na bok a nowe stawiane przy uzyciu tejze suwnicy na wózek. Wóżek ten przy pomocy podciągarek lub kolowrotów wciaga nowe naczynie na miejsce. Ponadto można potem likwidować stare naczynie wyciągnęte z szybu wieszając je na suwnicy i paląc po kawałku od dołu. Może też słuzyc do innych doraźnych prac, niektóre kopalnie opuszczają w skrzyni skipu długie materiały, np. rury i suwnica ta służy wtedy do łagodnego wprowadzania ich do skipu ( wrzucanie, co niektórzy praktykują moze je uszkodzic. :)

|#| \\
|#|....\\
| [] [] |\\ ........
|........| \\ | [] |

Post Napisane: 4 mar 2013, o 11:04 

sztajger napisał(a):
gdzieś miałem w jakiejś książce jego zdjęcie. a tym czasem fotka z neta

W jakiej książce? Możesz jej poszukać? Szukam jakiegoś dobrego opisu w/w wieży. Mieszkam dość blisko i ciekawi mnie ta wieża. Szczególnie jeśli jest jedyna w Polsce. Znalazłem tylko taki opis z którego ciężko coś wywnioskować. Kiedyś był inny opis całkiem dokładny ale niestety nie umię go już znaleźć.

http://www.kwsa.pl/request/przetargi_dokument/?lp=83776

Post Napisane: 23 mar 2013, o 10:14 

Naprawdę nikt nic nie wie albo nie ma o szybie J II? Może być zrobiona profesjonalna makieta tego unikalnego obiektu ale potrzebna jest pomoc...

Post Napisane: 23 mar 2013, o 11:01 
Administrator

Imię: Leszek
Poszukaj w Archiwum Państwowym, zapytaj w KW S.A., w GIG-u...

Post Napisane: 22 kwi 2014, o 09:35 

Chudy1210 napisał(a):
Jest jeszcze jeden ciekawy rodzaj wieży który opiera się na jednym przykładzie: wieża basztowo-zastrzałowa, opiera się na trzonie wieży i zastrzałach. Chodzi mi o istniejący do dziś szyb Jedłownik którego nie mam zdjęć.

Czy jest gdzieś jakiś fachowy opis tej jedynej w Polsce wieży, a najlepiej jakieś rzuty. Jest wyjątkowa a poza fotkami niewiele o niej wiadomo. Nawet nie wiemy jakie są jej wymiary i kiedy ją wzniesiono. Może ktoś umie robić modele (diagramy) w stylu:
http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1118961

Post Napisane: 28 maja 2014, o 13:00 
Bratnia dusza

Kiedyś mi się o uszy obiło, że wieża szybu "Jedłownik II" ma gdzieś blisko 70 metrów wysokości. Nie wiem czy jest to mierzone z czerwono-białą wieżyczką czy bez.

Post Napisane: 31 maja 2014, o 16:22 

Imię: Adam
Inter napisał(a):
Czy jest gdzieś jakiś fachowy opis tej jedynej w Polsce wieży, a najlepiej jakieś rzuty. Jest wyjątkowa a poza fotkami niewiele o niej wiadomo. Nawet nie wiemy jakie są jej wymiary i kiedy ją wzniesiono.

Wklejałem to już kiedyś w wątku o KWK Anna.

Opis:
Cytuj:
Nieruchomość zabudowana budynkiem maszyny wyciągowej oraz wieżą szybową wyłączonego z eksploatacji szybu Jedłownik II KWK "Anna" w Pszowie. Wskazany szyb został w całości zlikwidowany w części podziemnej, a wylot na poziomie gruntu został zabezpieczony płytą betonową. Wieża o wysokości 30 m jest doskonałym miejscem na lokalizację przekaźników i anten telefonii komórkowej, radiowych i telewizyjnych. [...]

Konstrukcja wieży wyciągowej:
Cytuj:
Podstawowym ustrojem nośnym wieży jest szkieletowa konstrukcja stalowa. Podstawę wieży tworzy konstrukcja, która składa się z trzech portalowych ram poprzecznych, o słupach nachylonych do poziomu pod kątem 75 stopni. Odstęp między ramami w kierunku podłużnym wynosi 10 m. Stężenie pionowe ram przewidziano w płaszczyznach nachylonych słupów. Stężenie poziome stanowi stropowa płyta żelbetowa na poziomie +28.75 m. Na opisanej konstrukcji podstawy wieży wykonano całkowicie obudowaną głowicę, w której zabudowana była maszyna wyciągowa na stropie poz. +36.50 m oraz przynależne urządzenia i pomieszczenia technologiczne.

do tych 36,5m dodałbym jeszcze jakieś 5 metrów (do dachu) i miałbyś orientacyjna wysokość wieży.

Post Napisane: 3 lip 2019, o 18:28 

Imię: Rad
Cześć

Chciałbym zapytać Forumowiczów, czy posiadacie wiedzę bądź przypuszczenia w jakich kolorach mogły być wieże wyciągowe na początku XXw. ?? Czy były malowane, czy zakłady konstrukcyjne tylko zabezpieczały stal antykorozyjnie? Była moda na zielone, szare, teraz najczęsciej niebieskie...a wcześniej? Ktoś z Was ma jakieś uwagi?

Post Napisane: 3 lip 2019, o 18:41 
Administrator

Imię: Leszek
Przypuszczenie - że nie były kolorowe, tylko właśnie zabezpieczone, czarne albo ciemnoszare. Kojarzy mi się, że na starych koloryzowanych pocztówkach wieża są ciemne.

Post Napisane: 3 lip 2019, o 19:02 

Imię: Rad
Bardzo możliwe le_szek ze tak było, nie opierałbym się jednak na kolorowanych pocztówkach, to tylko fantazja "akwarelisty", jednak jak się patrzy na naszych południowych sąsiadów ( mam na myśli Czechów), którzy mają większy szacunek do zabytków techniki i na pozostawione stare wieże w rejonie Ostrawy większość ma ciemnoszary lub czarny kolor...może to jest klucz? Może Czesi nie upstrzyli konstrukcji kolorem tylko jeśli potrafili ją zachować dla następnych pokoleń to może właśnie w oryginalnym malowaniu..?

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie