Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Ważne informacje » Regulaminy, instrukcje

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 14 mar 2010, o 20:53 
Administrator

Imię: Jarek
W związku z tym, że na naszym forum pojawili sie obrońcy "pokrzywdzonych właścicieli archiwalnych pocztówek" śpieszę z paroma słowami wyjaśnienia, choć z góry dodam, że sprawa w konkretnych przypadkach może nie być jednoznaczna i często będzie wymagała indywidualnej oceny i interpretacji prawnej.

Zacznijmy jednak od sprawy oczywistej i jednoznacznej, a podnoszonej przez tzw. "obrońców" tyleż nagminnie, co bezzasadnie - właściciele konkretnych archiwalnych pocztówek nie posiadają żadnych praw autorskich do tychże pocztówek, jak również do ich zwielokrotnień w postaci skanów lub zdjęć.
Najprościej rzecz ujmując kolekcjoner ma jedynie prawo własności do "kartki papieru z nadrukiem przedstawiającym obraz zapisany dowolną techniką fotograficzną", ale poprzez prawo własności do konkretnej pocztówki nie nabywa w żadnym razie praw autorskich do tegoż obrazu.
Wprawdzie spotkałem się z opinią (są to opinie rozpowszechniane przez włascicieli archiwalnych pocztówek), że skan takiej karty pocztowej jest rodzajem jej opracowania (chodzi o dokonanie retuszu lub przywrócenie kolorów), a tym samym jest objęty ochroną prawną w trybie Art. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ale według mnie jest to wierutna bzdura i wynika raczej z nadinterpretacji prawa powodowanej chęcia zysku i niczym więcej.
Można spokojnie przyjąć, że ochronie prawnej podlegają jedynie takie opracowania, które posiadają dostateczny poziom oryginalności i mają ustawowe cechy utworu, a w tym konkretnym przypadku nie ma to miejsca i trudno będzie o takie przypadki.

Wracając do meritum przypomnę jedynie, że prawa autorskie do utworu, w tym i do fotografii, w oparciu o Art. 36 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wygasają z upływem 70 lat:
1/ od daty śmierci twórcy (w przypadku współtwórcy, od daty śmierci współtwórcy, który przeżył pozostałych),
2/ w przypadku utworu, którego autor nie jest znany, od daty pierwszego rozpowszechnienia,
3/ jeżeli autorskie prawa majątkowe przysługują innej osobie niż twórca, od daty rozpowszechnienia utworu, a gdy nie został rozpowszechniony, od daty jego ustalenia.

Jest jednak pewne "ułatwienie" powodujące zasadniczą trudność w ocenie każdego konkretnego przypadku, otóż zarówno Art. 3 ustawy z dnia 29 marca 1926 roku jak i Art. 2 ustawy z dnia 10 lipca 1952 roku wprowadzały zasadę, według której fotografia jest objęta ochroną prawną tylko wtedy gdy zostało to na zdjęciu wyraźnie uwidocznione.
W tej sytuacji każde zdjęcie rozpowszechnione w okresie obowiązywania wyżej wymienionych aktów prawnych, na którym nie zastrzeżono, że jest chronione prawem autorskim, może być swobodnie kopiowane i rozpowszechniane w dowolnej postaci.

Można domniemywać, że rozpowszechniane oficjalnie przedwojenne pocztówki i zdjęcia są chronione prawem, ale biorąc pod uwagę okres trwania ochrony praw autorskich przewidziany obecną ustawą z dnia 4 lutego 1994 roku, można śmiało przyjąć, że większość z nich, szczególnie tych pochodzących z oficjalnego obiegu (a więc nie autorskich wydań) sprzed 1939 roku - dla świętego spokoju, na dziś, przyjąłem roczny margines - nie będzie już chroniona prawem.
Zupełnie inaczej sprawa ma się z pocztówkami z okresu PRL-u. Tego typu publikacje sa zdecydowanie chronione prawem, pytanie tylko czy istnieje jeszcze podmiot mogący domagać się takiej ochrony ...

O prawie cytatu już wcześniej pisałem więc nie będę sie powtarzał, ale przypomnę, że jest to dozwolona prawem możliwość rozpowszechnienia części lub całości (niewielkiej objetości) czyjegoś utworu i najczęściej to właśnie z powołałniem na taką możliwość zamieszczamy czyjeś zdjęcia, oczywiście z zachowaniem zasad obowiązujacych w tym zakresie.

Tyle rozważań ogólnych, pamietać jednak trzeba, że w każdym konkretnym przypadku sprawa może wyglądać zupełnie inaczej i coś co wydawałoby się oczywiste może w efekcie sprawić prawdziwą łamigłówkę interpretacyjną.
Dlatego też powtórzę to o czym pisałem juz wcześniej - jeśli zamieszczecie archiwalne pocztówki lub zdjęcia (pomijając zdjęcia należące do rodzinnych zbiorów) podawajcie źródła, z których ściągnęliście te obrazy, a jeżeli jesteście w stanie, podawajcie dane autora zdjęcia. To samo dotyczy pocztówek pochodzących z oficjalnego obiegu, a zdecydowanie podlegających ochronie.

Mam nadzieję, że te krótkie rozważania wyjaśnią podstawowe problemy związane z publikacją archiwalnych pocztówek pochodzących najczęściej z portali aukcyjnych lub prywatnych zbiorów, tudzież skanowanych z prywatnych księgozbiorów i uwolnią nas od kolejnych bezsensownych postów ...

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 2 sie 2017, o 22:03 
Bratnia dusza

Imię: Waldemar
Chciałbym zapytać się o jedną rzecz, nad którą się głowię od pewnego czasu, mianowicie w oparciu o Art. 23. Dozwolony użytek osobisty, cytuję:

Cytuj:
1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.

Czy pocztówka wydrukowana np. w 1000 sztuk egzemplarzy nie jest już "rozpowszechnionym utworem"?

Czy wobec powyższego, mogę wykorzystać skan pocztówki (będącej fizycznie w moim posiadaniu) do własnego celu naukowego jakim jest projekt fotografowania takich samych ujęć miasta jak na starych pocztówkach, celem publikacji na mojej stronie internetowej w formie porównania nałożonych na siebie 2 zdjęć - starego i nowego?

Post Napisane: 18 wrz 2017, o 09:05 
Administrator

Imię: Jarek
Przeczytaj uważnie pkt. 2 Art. 23 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook

Strona główna forum » Ważne informacje » Regulaminy, instrukcje