Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Ważne informacje » Regulaminy, instrukcje
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 29 maja 2009, o 15:53 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 09:44
Posty: 3510
Lokalizacja: Kraków
Imię: Jarek
Ponieważ przypadki zamieszczania w internecie cudzych zdjęć czy też tekstów i prezentowania ich jako swoich stają się coraz częstsze postanowiłem napisać kilka uwag o tej kwestii, bo wiąże się ona z problemem naruszenia praw autorskich.
Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się proste i wszyscy wszystko wiedzą, po co więc pisać komunały ?
Zapewniam wszystkich, że sami prawnicy mają kłopoty z interpretacją postanowień ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a skala naruszeń tego prawa, szczególnie w internecie, jest tak wielka, że warto czasem przyswoić sobie kilka podstawowych wiadomości żeby potem nie mieć niepotrzebnych problemów.
Na początek drobna uwaga, moje wyjaśnienia dotyczą tylko fragmentu ustawy i problemu, tak więc proszę nie traktować ich jako wyczerpującej interpretacji zagadnienia - trudno pisać o skomplikowanym problemie prawnym bez użycia terminologii prawniczej, więc chcąc przedstawić ten problem w przystępnej postaci będę musiał dokonać pewnych skrótów i uproszczeń, co doprowadzi do pominięcia wielu drobnych, acz ważnych z punktu widzenia prawa autorskiego problemów.

UTWÓR I JEGO OCHRONA
Podstawowa sprawa – przedmiotem prawa autorskiego jest „utwór” czyli każdy przejaw działalności twórczej człowieka o indywidualnym charakterze, wyrażony w dowolnej postaci, w tym między innymi zdjęcie, ale również i tekst.
Każdy utwór podlega ochronie i to niezależnie od tego w jaki sposób został rozpowszechniony, niezależnie od tego czy jest niepodpisany czy podpisany, podpisany imieniem i nazwiskiem lub tylko nickiem. Każdy kto zrobił zdjęcie lub napisał jakiś tekst mający przesłanki utworu ma wyłączne prawo do korzystania z niego i rozporządzania nim.
Dla nas ma to takie znaczenie, że nie wolno nam użyć czyjegoś utworu bez jego wiedzy i zgody, a często bez należnego mu wynagrodzenia.

KONSEKWENCJE
Każde bezprawne użycie czyjegoś utworu stanowi naruszenie prawa autorskiego twórcy i wiąże się z konsekwencjami zarówno cywilnoprawnymi (zapłata należnego wynagrodzenia, zapłata odszkodowania) jak i karnymi, z karą pozbawienia wolności włącznie.

DOZWOLONY UŻYTEK CHRONIONYCH UTWORÓW
Przede wszystkim wolno z czyjegoś utworu nieodpłatnie korzystać w zakresie własnego użytku – ściągamy z internetu zdjęcia, teksty, itp. po to, by zachwycać się nimi w wolnej chwili. Możemy nawet te utwory pokazać rodzinie, znajomym i wszystko dalej będzie w porządku (sprawa jest bardziej skomplikowana, ale na tym poprzestańmy).
Art. 34 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych mówi o tym, że możemy korzystać z cudzych utworów w granicach dozwolonego użytku pod warunkiem podania imienia i nazwiska oraz źródła – oznacza to w uproszczeniu, że w pewnych wypadkach, dozwolonych przez ustawę, możemy użyć czyjegoś utworu (patrz poniżej), ale pod warunkiem, że napiszemy kto jest autorem zdjęcia lub tekstu i podamy źródło, z którego ściągnęliśmy utwór (najlepiej podać adres strony internetowej, ewentualnie tytuł pracy wraz z imieniem i nazwiskiem autora, której fragment na przykład zeskanowaliśmy).
I teraz najważniejsze postanowienie prawa autorskiego, dzięki któremu możemy czasem bezpłatnie skorzystać z cudzych utworów nie narażając się na dotkliwe konsekwencje:
Art. 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych mówi, że wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnieniem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości – dla nas oznacza to, że w pewnych przypadkach wolno nam bez przeszkód zamieścić czyjeś zdjęcie lub fragment tekstu w swoim poście. Tyle, że tutaj zaczynają się schody, moim zdaniem nie każdy post stanowi „samoistną całość”, a tym samym nie w każdym poście będziemy mieli prawo skorzystania z instytucji cytatu. To co teraz napiszę będzie dużym uproszczeniem – dobrze przygotowany post przedstawiający dane miejsce z wykorzystaniem własnego tekstu i własnych zdjęć może mieć charakter utworu, a wtedy wklejenie jednego lub kilku zdjęć innego autora przedstawiających np. stan, którego nie jesteśmy w stanie odtworzyć (fotografia miejsca przed jego dewastacją lub odrestaurowany budynek) mieści się moim zdaniem w zakresie wyjaśnienia lub krytycznej analizy. Jednakże zamieszczenie cudzych zdjęć z podpisem „ale fajne miejsce” albo „no to dorzucam zdjęcie/zdjęcia” nie ma już przesłanek utworu i nie mieści się w zakresie tego przyzwolenia.
W świetle tego co napisałem możemy się jednak spotkać z sytuacją, która nie mieści się w ramach cytatu i wtedy nagle nasz konkretny przypadek może być potraktowany jako odrębna kategoria, nieuregulowana w ustawie, czyli tzw. utwór z zapożyczeniami :-), ale to już sprawa dla prawników.

CZAS TRWANIA PRAW AUTORSKICH
Co do zasady prawa autorskie wygasają z upływem 70 lat od śmierci twórcy, a w przypadku utworu, którego autor nie jest znany od daty pierwszego rozpowszechnienia – dla nas oznacza to tyle, że stare zdjęcia lub pocztówki, które nabyliśmy np. na All… mogą być przez nas kopiowane i zamieszczane na forum bo prawdopodobnie prawa autorskie twórcy wygasły - chociaż w tym zakresie mogą nas czasem spotkać niemiłe niespodzianki.

ROZWAŻANIA OGÓLNE
Chciałbym zwrócić uwagę, że w większości swoich wywodów skupiłem się na kwestii zamieszczania cudzych zdjęć, ale zwracam również uwagę na opisy miejsc, którymi dzielicie się prezentując swoje posty. Jeżeli nie chce się Wam twórczo podchodzić do tematu i prezentować własnych tekstów (lub na zasadzie kompilacji), a wolicie wkleić gotowy tekst np. z Wikipedii lub innego powszechnie znanego źródła, zróbcie to w formie cytatu lub z odwołaniem się do adresu strony, a nie w sposób, który sugerowałby, że jest to Wasz własny tekst – to co kopiujecie może mieć również charakter utworu, a wtedy posądzenie o plagiat jest w zasięgu ręki ;-);

INSTRUKCJA OBSŁUGI DLA LENIWYCH
1/ Zamieszczam tylko swoje zdjęcia i piszę swoje teksty;
2/ Co do zasady nigdy nie używam i nie rozpowszechniam cudzych zdjęć i tekstów w sposób, który sugerowałby, że zdjęcia lub teksty są mojego autorstwa;
3/ Jeżeli chcę zamieścić cudze zdjęcie, a czasem tekst, pytam autora o pozwolenie na rozpowszechnienie jego utworu;
4/ Jeżeli po uzyskaniu zgody autora zamieszczam czyjeś zdjęcia i kopiowane teksty podaję imię i nazwisko autora oraz źródło, z którego je zaczerpnąłem;
5/ Czasem korzystam z prawa cytatu (zawsze z podaniem autora i źródła), ale jeżeli nie jestem pewien odpuszczam lub szukam pomocy u Administratora lub Moderatora;
6/ Najpierw przemyślę sprawę, a dopiero potem zaczynam działać;

Na koniec chciałbym poruszyć kwiestię czysto organizacyjną i związaną z naszym forum, aczkolwiek mającą ścisły związek z przedstawionym tematem. Każdy członek forum, który zostanie „przyłapany” na tym, że zamieszcza cudze zdjęcia (dotyczy to również kopiowania stron informacyjnych w całości) w sposób, który sugeruje, że są to utwory jego autorstwa, bez podania imienia i nazwiska autora utworu oraz źródła, zostanie upomniany oficjalnym ostrzeżeniem (jego post wraz ze zdjęciami zostanie wykasowany), a w przypadku kolejnego przewinienia zostanie zabanowany przez Administratora. To samo dotyczyć będzie osób, które bezprawnie skopiują zamieszczone na forum zdjęcia, a następnie rozpowszechnią jej w jakikolwiek sposób.
I jeszcze uwaga ogólna, używanie cudzych zdjęć lub tekstów w całości musi mieć jakiś konkretny cel, używanie takich zdjęć lub tekstów w sposób, który sugeruje autorstwo jest nie tylko naruszeniem prawa autorskiego twórcy, ale przede wszystkim swoistym oszukiwaniem innych członków forum, a to przewinienie jest szczególnie perfidne, bo opiera się na wzajemnym zaufaniu i zasadach dobrego wychowania i smaku, a nie przepisach prawa.

_________________
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej"
Albert Einstein


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 9 wrz 2015, o 09:35 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2014, o 23:49
Posty: 22
Lokalizacja: Lublin
Imię: Urbex
Kilka dni temu znalazłem jegomościa który używa zdjęć z eksploratorów na publicznej stronie Facebooka. Robi to najprawdopodobniej bez zgody autorów tych zdjęć, mam wam podesłać link do jego strony?


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 wrz 2015, o 09:48 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 09:40
Posty: 7935
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Podeślij proszę.

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 wrz 2015, o 10:42 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2014, o 23:49
Posty: 22
Lokalizacja: Lublin
Imię: Urbex
https://www.facebook.com/opuszczone.lubelskie?fref=ts to ta strona, a to link do ostatniej galerii z wiatraka z holi z eksploratowów viewtopic.php?f=544&t=23230


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 wrz 2015, o 11:33 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2013, o 14:04
Posty: 1231
Imię: Paweł
zuraw1965 napisał(a):
...CZAS TRWANIA PRAW AUTORSKICH
Co do zasady prawa autorskie wygasają z upływem 70 lat od śmierci twórcy, a w przypadku utworu, którego autor nie jest znany od daty pierwszego rozpowszechnienia – dla nas oznacza to tyle, że stare zdjęcia lub pocztówki, które nabyliśmy np. na All… mogą być przez nas kopiowane i zamieszczane na forum bo prawdopodobnie prawa autorskie twórcy wygasły - chociaż w tym zakresie mogą nas czasem spotkać niemiłe niespodzianki.
...

Mała nieścisłość.
Utwory takie które legalnie nabyliśmy jak podajesz, mogą być przez nas wykorzystywane bez zachowania okresu czasowego, - nie jesteśmy w tym przypadku twórcą ale jesteśmy ich właścicielem, (chyba że nabycie utworu jest ograniczone odrębnymi przepisami, takimi jak np: nabycie muzyki, która jest obarczona dodatkowym zapisem o wykorzystaniu komercyjnym- prywatnym, bądź uszanowaniu wizerunku, chodzi głownie o osoby znajdujące się na zdjęciach).
Utwory "wiekowe" do których przypuszczać można że prawa do nich wygasły, udostępnianie przez serwisy (ebay, allegro różnorakie cyfrowe archiwum cyfrowe, muzea, wystawy itp) itp. żądzą się swoimi prawami i regulaminami. bardzo często możemy utwory przeglądać, ale nie wykorzystywać w żaden inny sposób (przetwarzać, powielać, udostępniać publicznie)

_________________
http://www.fotoroztocze.wordpress.com -Powolne dreptanie po Roztoczu
Na froncie nie ma ludzi niewierzących i niepalących, każdy przed walką zapali papierosa i poprosi Boga o opiekę choćby był ateistą.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 wrz 2015, o 12:33 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2014, o 23:49
Posty: 22
Lokalizacja: Lublin
Imię: Urbex
wiec zdjęcia na tej stronie są udostępnione zgodne z prawem?


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 wrz 2015, o 16:39 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26 gru 2012, o 20:28
Posty: 543
Lokalizacja: Warszawa
Imię: Jacek
a czy to nie jest fanpage prowadzony przez Tomka?

_________________
Dwory i Pałace Mazowsza

FB
https://www.facebook.com/mazowieckiedwory


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 wrz 2015, o 17:03 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2014, o 23:49
Posty: 22
Lokalizacja: Lublin
Imię: Urbex
Piotr H.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 wrz 2015, o 17:27 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 09:44
Posty: 3510
Lokalizacja: Kraków
Imię: Jarek
sklsk napisał(a):
Mała nieścisłość.
Utwory takie które legalnie nabyliśmy jak podajesz, mogą być przez nas wykorzystywane bez zachowania okresu czasowego, - nie jesteśmy w tym przypadku twórcą ale jesteśmy ich właścicielem ...

sklsk, czy jesteś prawnikiem ??

_________________
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej"
Albert Einstein


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 9 wrz 2015, o 18:38 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2013, o 14:04
Posty: 1231
Imię: Paweł
zuraw1965 napisał(a):
sklsk, czy jesteś prawnikiem ??

Nie, nie jest prawnikiem.
Troszkę interesuje mnie ten temat właśnie ze względu na kilkukrotną styczność ostatnio z naruszaniem praw autorskich, jak również z prawami do wykorzystania materiałów graficznych.
Temat ten wałkowaliśmy na studiach między innymi na ochronie własności intelektualnej.

_________________
http://www.fotoroztocze.wordpress.com -Powolne dreptanie po Roztoczu
Na froncie nie ma ludzi niewierzących i niepalących, każdy przed walką zapali papierosa i poprosi Boga o opiekę choćby był ateistą.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 wrz 2015, o 19:01 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 09:44
Posty: 3510
Lokalizacja: Kraków
Imię: Jarek
Fajnie :mrgreen:
Jak zdobędziesz dyplom absolwenta Wydziału Prawa, zaliczysz aplikację i pochwalisz się przynajmniej kilkuletnią praktyką w zawodzie, to podyskutujemy.
Póki co mogę tylko powiedzieć, że to co napisałeś, a co zacytowałem, oględnie mówiąc, nie jest zgodne z prawem i tym samym przestrzegam wszystkich pozostałych użytkowników forum przed zastosowaniem tego typu sposobu myślenia i rozwiązań z zakresu praw autorskich w praktyce.

_________________
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej"
Albert Einstein


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 9 wrz 2015, o 19:34 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12 cze 2013, o 14:04
Posty: 1231
Imię: Paweł
zuraw1965 napisał(a):
Fajnie :mrgreen:
Jak zdobędziesz dyplom absolwenta Wydziału Prawa, zaliczysz aplikację i pochwalisz się przynajmniej kilkuletnią praktyką w zawodzie, to podyskutujemy.
Póki co mogę tylko powiedzieć, że to co napisałeś, a co zacytowałem, oględnie mówiąc, nie jest zgodne z prawem i tym samym przestrzegam wszystkich pozostałych użytkowników forum przed zastosowaniem tego typu sposobu myślenia i rozwiązań z zakresu praw autorskich w praktyce.


Przy tak postawionych wymaganiach chyba nie podyskutujemy, bo nie będę wywracał całego swojego życia by spełnić Twoje wymagania, (studia prawnicze, aplikacja i kilkuletnia praktyka (dobrze że nie kilkudziesięcioletnią)).
Szkoda że nie napisałeś gdzie i w którym miejscu mijam się z prawdą czy też z prawem, chętnie bym się dokształcił, bo mylić się może oczywiście każdy.
Przytyki sobie odpuszczę.

Jak można się zapytać o ilość Twoich lat praktyki prawniczej
Pozdrawiam

_________________
http://www.fotoroztocze.wordpress.com -Powolne dreptanie po Roztoczu
Na froncie nie ma ludzi niewierzących i niepalących, każdy przed walką zapali papierosa i poprosi Boga o opiekę choćby był ateistą.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 9 wrz 2015, o 19:48 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 09:44
Posty: 3510
Lokalizacja: Kraków
Imię: Jarek
sklsk napisał(a):
Przy tak postawionych wymaganiach chyba nie podyskutujemy, bo nie będę wywracał całego swojego życia by spełnić Twoje wymagania, (studia prawnicze, aplikacja i kilkuletnia praktyka (dobrze że nie kilkudziesięcioletnią)).

I słusznie, nie ma po co wywracać swojego życia do góry nogami, zostawmy rozważania natury prawnej prawnikom, podobnie jak natury medycznej lekarzom, a natury technicznej inżynierom, a więc (mniej lub więcej) fachowcom :mrgreen:
To nie jest watek dotyczący mojej kariery, ale kilkadziesiąt lat w zawodzie, jak dla mnie, wystarczy.
Jeśli masz jakieś pytania bądź wątpliwości zapraszam na PM, nie zaśmiecajmy tego wątku.
Pozdrawiam

_________________
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej"
Albert Einstein


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 9 wrz 2015, o 22:14 
Offline

Dołączył(a): 29 paź 2014, o 23:49
Posty: 22
Lokalizacja: Lublin
Imię: Urbex
Czyli oprócz tego kto ma jakie kwalifikacje to więcej nie wiem nic...


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 10 wrz 2015, o 12:13 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 22:24
Posty: 3232
Pochwały: 1
UrbexLublin napisał(a):
Czyli oprócz tego kto ma jakie kwalifikacje to więcej nie wiem nic...

To może jednak warto przeczytać pierwszy post? :mrgreen:

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 15 wrz 2015, o 11:40 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 22:24
Posty: 3232
Pochwały: 1
Obejrzałam sobie jeszcze jeden profil "społecznościowy" tego kogoś i widzę, że tam też szaleje z naszymi zdjęciami:
https://www.facebook.com/opuszczone.slaskie

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 15 wrz 2015, o 22:34 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 09:44
Posty: 3510
Lokalizacja: Kraków
Imię: Jarek
Niestety jako forum nie jesteśmy uprawnieni do występowania w imieniu poszczególnych użytkowników, których prawa autorskie zostały naruszone, chyba że takie osoby upoważnią Administrację do reprezentowania ich w tym sporze, nawet niekoniecznie formalnie.
Tak więc każdy z poszkodowanych powinien sam zgłosić do gościa swoje ewentualne roszczenia, a jeśli te pozostaną bez odpowiedzi powinien zgłosić ten fakt Administratorom Fejsa

_________________
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej"
Albert Einstein


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 16 wrz 2015, o 01:33 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 18 wrz 2009, o 01:48
Posty: 4129
Lokalizacja: Będzin/Sosnowiec/Łeba
Pochwały: 1
Imię: Beata
Gnojek rąbnął mi około 200 zdjęć i trochę tekstów. Tyle się na chwilę obecną doliczyłam.

_________________
(...)po co kończysz to piwo? Masz karabin zamiast gitary!...JA, KIESZENIE PEŁNE CZEREŚNI!! Pidżama Porno.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 16 wrz 2015, o 12:56 
Offline
Bratnia dusza

Dołączył(a): 16 lip 2013, o 12:18
Posty: 1150
Imię: kuba
w podanym linku jest opis zamku w Raszczycach i zdjęcia są podobne do moich zamieszczonych w Eksploratorach.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 16 wrz 2015, o 14:48 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 22:24
Posty: 3232
Pochwały: 1
Obawiam się, że to są Twoje zdjęcia.

_________________
MM


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 43 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Ważne informacje » Regulaminy, instrukcje


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.399s | 16 Queries | GZIP : Off ]