Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie » Kopalnie węgla kamiennego
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 251 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 22 gru 2009, o 08:42 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20 gru 2010, o 21:01
Posty: 132
Lokalizacja: Zabrze
Imię: Dawid
W pierwszych latach XX stulecia Gwarectwo Jaworznickie (będące własnością kapitału wiedeńskiego) funkcjonowało jako największe przedsiębiorstwo górnicze w okręgu krakowskim.

Pierwsze lata II Rzeczypospolitej przyniosły zmiany w sytuacji prawnej jaworznickich kopalń. W 1918 r. powstała spółka, której udziałowcami były miasta Kraków i Lwów. Spółka ta wykupiła kopalnie Gwarectwa Jaworznickiego i przekształciła je w 1921 r. w konsorcjum Jaworznickie Komunalne Kopalnie Węgla SA. Do wybuchu II wojny światowej w skład konsorcjum wchodziły kopalnie: „Fryderyk August” – po odzyskaniu niepodległości przemianowana na „Józef Piłsudski”, „Jacek Rudolf” (Tadeusz Kościuszko) oraz „Jan Kanty”. Duże znaczenie w 20 – leciu międzywojennym odgrywała także nie zrzeszona w JKKW kopalnia „Sobieski” z Borów. W latach powojennych następuje gwałtowny rozwój górnictwa w Jaworznie. W 1948 r. podjęto decyzję o budowie nowej kopalni o nazwie „Kościuszko – Nowa”, którą w 1963 r. połączono z kopalnią „Bierut”. Nowo powstałe przedsiębiorstwo otrzymało nazwę Kopalnia „Jaworzno”. Od 1 stycznia 1973r. do struktur Kopalni „Jaworzno” włączona została Kopalnia „Sobieski”. W ramach reformy górnictwa w 1993 r. powołano siedem spółek węglowych, między innymi Nadwiślańską Spółkę Węglową w skład której weszła kopalnia „Jaworzno”.

Lata ostatniej dekady XX wieku nie były łatwe dla polskiego przemysłu, a górnictwa węglowego w szczególności. Konieczność zreformowania całej gospodarki kraju wymusza w tej branży działania prowadzące do głębokiej restrukturyzacji.
Istotnym problemem w działalności kopalń było dostosowanie parametrów produkowanego węgla do wymogów spełniających kryteria ochrony środowiska. Aby sprostać tym wymaganiom w 1994 roku uruchomiono nowoczesny Zakład Wzbogacania i Odsiarczania Miałów.

Dalsze istnienie Kopalni „Jaworzno” w niezmienionej strukturze nie miało racji bytu w obliczu szybkich przemian zachodzących w przemyśle wydobywczym. Ostatnie lata jej funkcjonowania pokazały, że utrzymanie tej kopalni w nowych realiach ekonomicznych jest niemożliwe. Zbyt rozbudowana infrastruktura trzy ruchowej kopalni, zatrudnienie na poziomie 6 – 7 tys. załogi, duże koszty produkcji przy wydobyciu około 15 000 t/d czyniło kopalnię trwale nierentowną. Podjęto szereg działań zmierzających do uproszczenia modelu zakładu, w efekcie których w 1994 roku rozpoczęto proces częściowej likwidacji. Pomimo realizacji zaplanowanych przedsięwzięć nie udało się osiągnąć zadowalających wskaźników techniczno-ekonomicznych. Ostatecznie w roku 1998 podjęto decyzję o całkowitej likwidacji Kopalni „Jaworzno”, natomiast na bazie części majątku produkcyjnego powołano do życia nowy podmiot w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

8 października 1998 r. następuje ważny moment w historii polskiego górnictwa i energetyki.

W tym dniu zostaje podpisana umowa intencyjna o powołaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Zakład Górniczo – Energetyczny Sobieski Jaworzno III.

Założycielami przedsiębiorstwa była Elektrownia Jaworzno III S.A., która aktualnie wchodzi w skład Południowego Koncernu Energetycznego S.A. w Katowicach i Nadwiślańska Spółka Węglowa S.A. w Tychach. Zakład utworzony zostaje na bazie infrastruktury KWK „Jaworzno” i kapitału wniesionego przez Elektrownię Jaworzno III S.A. Rodzi się zupełnie nowa jakość we współczesnej polskiej gospodarce w postaci podmiotu stanowiącego mariaż górnictwa i energetyki. Zakład Górniczy Sobieski wydobywa węgiel ze złoża objętego obszarem górniczym o sumarycznej powierzchni 56,6 km2, z czego na obszar badań (nowe, perspektywiczne zasoby) przypada 7,1 km2. Wielkość zasobów operatywnych w odniesieniu do planowanego rocznego wydobycia pozwala na funkcjonowanie zakładu przez kilkadziesiąt lat.

Generalnie roboty górnicze prowadzone są w pokładach 207, 209, 302 w dwóch podstawowych rejonach: „Piłsudski” i „Sobieski”. W perspektywie eksploatacją zostaną objęte dodatkowo pokłady 208, 214, 301 i 304/2. Eksploatowane obecnie pokłady połączone zostały z istniejącymi szybami siecią wyrobisk o charakterze przecznic, przekopów i chodników. Udostępnienie bardziej odległych, dotychczas nie objętych eksploatacją rejonów wiąże się z koniecznością wykonania kolejnych wyrobisk chodnikowych w stosunkowo niewielkim zakresie, względnie wydłużeniu wyrobisk istniejących.

Spośród zagrożeń naturalnych występuje zagrożenie pożarowe (pokłady bardzo skłonne do samozapalenia) oraz wodne (roboty prowadzone w I, II i okresowo III stopniu). ZG należy do najbardziej zawodnionych kopalń węgla w Europie. Z tego względu w ostatnich latach oddano do ruchu nowoczesną pompownię, która z uwagi na wysoką wydajność pozwoliła zastąpić trzy dotychczas istniejące pompownie lokalne.

Źródło: http://www.pkwsa.plDzisiaj byłem na dole na KWK Sobieski. Parę informacji mogę zamieścić dotyczących szybów wg tego co usłyszałem na górze.
#Helena - zjazdowo-materiałowa (czasem wydobywcza) Wieża zastrzałowa dwuprzedziałowa. Głęboka na 530m. Obsługuje poziomy 220, 300 i 500. Jeden przedział 2 4 piętrowe klatki. Drugi przedział 12t skip czasem wydobywający muły z osadników. Kiedyś wchodziła w skład ruchu Bierut dawnej KWK Jaworzno. Po ruchu Bierut została tylko Helena, Karolina, łaźnie i cechownia.
#Karolina - wentylacyjno-materiałowa. Jednoprzedziałowa baszta. Głęboka na 500m. Posiada 2 klatki (najprawdopodobniej 2 piętrowe). Stoi na dawnych ruch u Bierut (Piłsudski).
#Kazimierz - zjazdowo-materiałowy. Wieża zastrzałowa jednoprzedziałowa. Głęboko na 700m (do 500m zalany). Obsługuje poziom 500m, partię północną. Znajduje się na ruchu głównym Sobieski.
#Leopold - materiałowo-wentylacyjny-podsadzkowy. Niska wieża zastrzałowa jednoprzedziałowa. Głębokość 300m. Jest szybem wydechowym. Obok znajduje się nieczynny most zamułkowy. Pyły dowożone samochodami. Muli się tylko stare zroby. Znajduje się w północnej części pola.
#Sobieski III - zjazdowo-materiałowo-wydobywczy. Wieża dwuprzedziałowa zastrzałowa. Głębokość 500m. Obsługa partii północnej. W jednym przedziale skip 12 tonowy. Idzie na niego wydobycie z jednej ściany z rejonu północnego. Drugi przedział 2 klatki 4 piętrowe. Znajduje się na ruchu głównym Sobieski.
#Tragutt - wentylacyjno-materiałowy. Najprawdopodobniej mała baszta. Głębokość 300m. Jest szybem wydechowym. Znajduje się na ruchu głównym Sobieski.
#Upadowa Piłsudski(?) - długość 2km. Obsługuje wschodnią partię złoża. Idzie nią wydobycie z dwóch ścian. Wychodzi na powierzchnię na ruchu głównym Sobieski.

Ogólnie zakład przy obecnej strukturze wydobywa dobowo 16 000 ton. Tyle samo wydobywała KWK Jaworzno na 3 ruchach z której wydzielony został Sobieski. Pracują na niej 3 ściany.

Zdjęcia z zakładu. Szyb Helena, przewóz dołowy, ściana 539. http://www.osb.cba.pl/categories.php?cat_id=205


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 4 sty 2010, o 19:51 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2009, o 10:56
Posty: 567
Lokalizacja: Jaworzno, Zabrze
Imię: Łukasz
Szyb Leopold - Jaworzno


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 198.97 KiB | Przeglądane 5107 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 156.05 KiB | Przeglądane 5107 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 180.7 KiB | Przeglądane 5107 razy ]
Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 4 sty 2010, o 20:37 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2009, o 13:35
Posty: 309
Lokalizacja: Jaworzno
Niby przy głownej drodze, a niewielu wie o nim... Kiedyś samodzielna kopalnia.

_________________
Co nieco filmów z mojej eksploracji https://www.youtube.com/channel/UCg0G_U ... Za69EXVK2A


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 4 sty 2010, o 20:38 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 8036
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
A teraz - część ZG Sobieski?

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 4 sty 2010, o 22:12 
Offline
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 5 cze 2009, o 20:39
Posty: 238
Lokalizacja: Trzebinia-Siersza
Imię: Miłosz
le_szek napisał(a):
A teraz - część ZG Sobieski?


Tak.Teraz pracuje jako wentylacyjny na ZG Sobieski.

_________________
Proszę o nie kopiowanie bez zgody zdjęć, planów, map i innych plików.


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 5 sty 2010, o 07:58 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2009, o 10:56
Posty: 567
Lokalizacja: Jaworzno, Zabrze
Imię: Łukasz
Podobno od 1954 roku kopalnia Jan Kanty wraz z szybem Leopold istniały pod nazwą Komuna Paryska.


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 5 sty 2010, o 11:21 
Offline
Stalker
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16 lip 2009, o 16:03
Posty: 704
Lokalizacja: Lighthouse
Imię: Klamra
Nie wiem jak z Leopoldem, ale Jan Kanty miał nazwę Komuna Paryska, przez cały okres socjalizmu.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 5 sty 2010, o 15:50 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2009, o 13:35
Posty: 309
Lokalizacja: Jaworzno
Szyb Leopold od momentu włączenia do KWK Jan Kanty (później Komuny Paryskiej i ponownie J K) miał niezmienianą nazwę.

_________________
Co nieco filmów z mojej eksploracji https://www.youtube.com/channel/UCg0G_U ... Za69EXVK2A


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 25 mar 2010, o 11:52 
Offline
Bratnia dusza

Dołączył(a): 30 maja 2009, o 14:34
Posty: 224
Na terenie szybu Leopold znajduje się jeden z dwóch mostów podsadzkowcyh na terenie Jaworzna (drugi to punkt sprzedaży piasku Wysoki Brzeg).
Szyb znajduje się przy dawnej linii Jaworzno - Szczakowa (szła wzdłuż płotu).
Obecnie szyb jest oddzielony od drogi ekranami akustycznymi więc ciężko go zobaczyć.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 22 sie 2010, o 10:15 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2009, o 10:56
Posty: 567
Lokalizacja: Jaworzno, Zabrze
Imię: Łukasz
I jeszcze kilka.


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 220.04 KiB | Przeglądane 5107 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 133.39 KiB | Przeglądane 5107 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 170.27 KiB | Przeglądane 5107 razy ]
Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 20 paź 2010, o 15:47 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2009, o 13:35
Posty: 309
Lokalizacja: Jaworzno
Petelicki napisał(a):
#Upadowa Piłsudski(?) - długość 2km. Obsługuje wschodnią partię złoża. Idzie nią wydobycie z dwóch ścian. Wychodzi na powierzchnię na ruchu głównym Sobieski.


Upadowa ta zwie się chyba 'Upadowa 2000'.

Odnośnie szybów na byłym ruchu Sobieski KWK Jaworzno to:

dwuprzedziałowy- sz.Sobieski III
jednoprzedziałowy (widoczny z drogi) - sz. Traugutt

oraz szyb umieszczony pomiędzy powyższymi (niewidoczna wieża z drogi) - sz. Centralny

_________________
Co nieco filmów z mojej eksploracji https://www.youtube.com/channel/UCg0G_U ... Za69EXVK2A


Ostatnio edytowano 15 lis 2011, o 10:55 przez le_szek, łącznie edytowano 2 razy

Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 20 paź 2010, o 18:27 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2009, o 10:56
Posty: 567
Lokalizacja: Jaworzno, Zabrze
Imię: Łukasz
Szyb Karolina - kilka ode mnie:


Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 59.48 KiB | Przeglądane 5103 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 112.61 KiB | Przeglądane 5103 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 120.74 KiB | Przeglądane 5103 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 140.66 KiB | Przeglądane 5103 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 122.06 KiB | Przeglądane 5103 razy ]
6.jpg
6.jpg [ 129.02 KiB | Przeglądane 5103 razy ]
7.jpg
7.jpg [ 86.59 KiB | Przeglądane 5103 razy ]
8.jpg
8.jpg [ 100.59 KiB | Przeglądane 5103 razy ]


Ostatnio edytowano 20 paź 2010, o 18:43 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 14 lis 2010, o 12:52 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2009, o 13:35
Posty: 309
Lokalizacja: Jaworzno
Ten wąski tor zostanie rozebrany, a Helena przejmie chyba opuszczanie materiałów.

_________________
Co nieco filmów z mojej eksploracji https://www.youtube.com/channel/UCg0G_U ... Za69EXVK2A


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 17 lis 2010, o 09:31 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2009, o 10:56
Posty: 567
Lokalizacja: Jaworzno, Zabrze
Imię: Łukasz
Z tego co się niedawno dowiedziałem się od osób pracujących na Kopalni Kościuszko to szyb Leopold był szybem towarowym kopalni Kościuszko (już nieistniejąca) a nie był powiązany z kopalnią Jan Kanty.


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 17 lis 2010, o 09:39 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2009, o 13:35
Posty: 309
Lokalizacja: Jaworzno
Leopold jest połączony z byłą KWK Jaworzno jak i KWK Jan Kanty. Do ruchu Kościuszko było sympatycznie blisko to prawda, a i JK jest za drogą.

_________________
Co nieco filmów z mojej eksploracji https://www.youtube.com/channel/UCg0G_U ... Za69EXVK2A


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 4 mar 2011, o 06:19 
Offline

Dołączył(a): 24 lis 2009, o 10:56
Posty: 567
Lokalizacja: Jaworzno, Zabrze
Imię: Łukasz
Kopalnia Kościuszko (ruch II KWK Jaworzno).

Pozostał po niej pusty plac i kilka pamiątek w formie zdjęć.

Stara widokówka z Jaworzna ukazująca kopalnię
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 79.47 KiB | Przeglądane 5102 razy ]


Kilka znalezionych w sieci

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 71.3 KiB | Przeglądane 5102 razy ]


Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 58.46 KiB | Przeglądane 5102 razy ]


Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 107.13 KiB | Przeglądane 5102 razy ]


Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 62.9 KiB | Przeglądane 5102 razy ]


Kilka fotek z jednej z wież wyciągowych KWK Kościuszko zrobionych w trakcie procesu likwidacji kopalni

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 120.89 KiB | Przeglądane 5102 razy ]


Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 83.39 KiB | Przeglądane 5102 razy ]


Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 102.58 KiB | Przeglądane 5102 razy ]


Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 123.45 KiB | Przeglądane 5102 razy ]


Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 110.7 KiB | Przeglądane 5102 razy ]


Załącznik:
11.jpg
11.jpg [ 140.4 KiB | Przeglądane 5102 razy ]


skan z jaworznickiej gazety "Co Tydzień"

Załącznik:
12.jpg
12.jpg [ 85.22 KiB | Przeglądane 5102 razy ]


Zachował się jedynie biurowiec KWK Kościuszko (fotografie własne)
Załącznik:
13.jpg
13.jpg [ 124.04 KiB | Przeglądane 5102 razy ]


Załącznik:
14.jpg
14.jpg [ 150.31 KiB | Przeglądane 5102 razy ]


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 4 mar 2011, o 22:52 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21 sty 2011, o 20:56
Posty: 80
Imię: Maciek
joshua napisał(a):
Upadowa ta zwie się chyba 'Upadowa 2000'.

Odnośnie szybów na byłym ruchu Sobieski KWK Jaworzno to:

dwuprzedziałowy- sz.Sobieski III
jednoprzedziałowy (widoczny z drogi) - sz. Traugutt

oraz szyb umieszczony pomiędzy powyższymi (niewidoczna wieża z drogi) - sz. Centralny


To się zgadza, ale szyb Centralny nosi obecnie nazwę Kazimierz.

Traugutt
Obrazek

Obrazek


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 5 mar 2011, o 08:20 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2009, o 13:35
Posty: 309
Lokalizacja: Jaworzno
Szyb Kazimierz jest widoczny na satelitarnej mapie Geoportalu. Widać przy nim kanały wentylacji i dwa 'kominy'. Natomiast na drugim zdjęciu od dołu wieża Kazimierza jest gdzieś za tym niebieskim paskiem na tej blasze.

A odnośnie zmiany nazwy to przepraszam, ale ciągle operowano przy mnie słowem 'Centralny' :)

_________________
Co nieco filmów z mojej eksploracji https://www.youtube.com/channel/UCg0G_U ... Za69EXVK2A


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 10 maja 2011, o 09:03 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 08:40
Posty: 8036
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Imię: Leszek
Dwa zdjęcia Józefa Ryguły z 1999 roku.

Obrazek

Obrazek

_________________
Jeśli gdzieś nie wyświetlają się moje zdjęcia, proszę o PM.


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 10 maja 2011, o 15:24 
Offline
Bratnia dusza
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 4 cze 2009, o 13:35
Posty: 309
Lokalizacja: Jaworzno
Ładnie było słychać dzwonek z nadszybia :) Obecnie teren pozostaje pusty, częściowo zakryty nową drogą i przystankiem.

Kopalnię zmodernizowano w ramach któregoś z socjalistycznych planów (chyba 6cio letni). Zbudowano nową infrastrukturę na powierzchni i na dole. Do końca działalności KWK Jaworzno na ruchu Kościuszko były 3 szyby: I, II oraz skip Karol. Obslugiwały poziomy do -500.

_________________
Co nieco filmów z mojej eksploracji https://www.youtube.com/channel/UCg0G_U ... Za69EXVK2A


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 251 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Kopalnie » Kopalnie węgla kamiennego


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.294s | 17 Queries | GZIP : Off ]