Eksploratorzy
https://eksploratorzy.com.pl/

Bychawa
https://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=141&t=10762
Strona 1 z 1

Autor:  trobal [ 31 lip 2011, o 18:47 ]
Tytuł:  Bychawa

Jak w wielu innych miejscowościach Lubelszczyzny także i w Bychawie są dwa cmentarze żydowskie: stary i nowy. Sądziłem, że to właśnie te "nowe" cmentarze zwykle zachowują swoją funkcję w pamięci ludzi. W Bychawie jest jednak trochę inaczej. Tu właśnie nowy cmentarz został zdewastowany całkowicie. Za to stary cmentarz, znajdujący się w pobliżu synagogi jest miejscem w którym można zobaczyć fragmenty macew. Nie wykluczone, że macewy pochodzą z nowego cmentarza.

Obrazek

Cmentarzem opiekuje się mieszkająca w pobliżu Pani. Nie miałem okazji z nią porozmawiać choć pojawiła się na terenie cmentarza podczas mojej tam obecności. Całą jej uwagę pochłonęła bowiem para innych odwiedzających. Z toczącej się rozmowy zrozumiałem tyle, że Pani ta z własnej inicjatywy roztoczyła opiekę nad tym miejscem. Zgromadziła zachowane fragmenty macew i pielęgnuje teren wokół nich. Faktem jest, że nie ma żadnych tablic informacyjnych, a płot jest w opłakanym stanie. Przez teren cmentarza przebiega ścieżka będąca jakimś często wykorzystywanym skrótem.

Obrazek

Ten cmentarz założono w XVII wieku. Prawdopodobnie został zamknięty w roku 1924. Nowa nekropolia funkcjonowała zaś od roku 1910. Z informacji zamieszczonych na stronach Wirtualnego Sztetlu wynika, że teren starego cmentarza to 6 hektarów. Prawdopodobnie więc część jest dziś zabudowana.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na koniec widok synagogi spod cmentarnego ogrodzenia

Obrazek

Autor:  trobal [ 31 lip 2011, o 19:04 ]
Tytuł:  Re: Bychawa

W serwisie Bagnówka zamieszczono zdjęcie cmentarza w Bychawie. Jest to jednak najprawdopodobniej cmentarz "nowy" o czym może świadczyć brak jakiejkolwiek zabudowy w tle.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/