Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Podkarpackie » Twierdza Przemyśl

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 4 gru 2010, o 16:59 
Przyjaciel

Imię: Darek
buba napisał(a):
Do samego konca termin wyjazdu był niepewny. Z pewnym powodow, mimo ogromnych checi ,nie moglismy tym razem pojechac na ukraine. Wybor więc padl na pogorze przemyskie- tereny gdzie 10-12 lat temu spedzalam prawie cale wakacje jezdzac od wioski do wioski i przemierzajac niezliczone kilkometry lesnych stokowek. Jakos się teraz zatesknilo.

Nasz termin wyjazdu do samego końca był pewny. Z pewnych powodów, mimo ogromnych chęci, nie mogliśmy tym (podobnie jak i innym ) razem polecieć na Karaiby czy inne Hawaje :). Wybór więc padł na Pogórze Przemyskie – tereny gdzie 19 lat temu spędzałem ( właściwie spędzaliśmy, ale niestety nie całe) wakacje, jeżdżąc od wioski do wioski i przemierzając niezliczone kilometry leśnych stokówek (tu mi google musiały pomóc). Jakoś się teraz (nam też) zatęskniło.

Paulino faktycznie niezła i ciekawa wyprawa. Jeszcze Cię nie znam a już Cię lubię :)
Nam z fortów twierdzy Przemyśl w tym roku udało się zwiedzić tylko fort VIII „Łętownia”.
Wybraliśmy go dlatego, gdyż jest ponoć jednym z najmniej zniszczonych fortów tej twierdzy :) Tylko 20 %. Aczkolwiek nie wiem kto to szacował. W każdym razie w przewodniku po Przemyślu, który otrzymaliśmy w tamtejszym it, w dziale „warto zobaczyć w okolicach Przemyśla” z fortów twierdzy jest wymieniona tylko Łętownia i Salis Sagolio .
Na miejscu również stwierdziliśmy, że jest to idealne miejsce na forumowe spotkanie i ognisko. Widząc multum różnych szczelin wspominaliśmy jednego z naszych Muszkieterów, który pewnie by je wszystkie wyeksplorował :)
Muzeum niestety było zamknięte, po właściciela nie dzwoniliśmy.
Co ciekawe - nie spotkaliśmy ani jednej ze wspomnianych przez Ciebie jaskółek. My byliśmy tam 13 VII rano, a jak się właśnie zorientowałem zlot bunkrowców zakończył się 11 VII. Zachodzi więc pytanie czy jaskółki się wyniosły, czy skończyły w kotle bunkrowców :)
Pijane jaskółki nawet po ukraińskich dopalaczach powinny już po 24 godzinach wstać i latać.
Tak tylko wspominam o tych jaskółkach, jako że w forcie byliśmy we wtorek 13 - tego sami i żeby właściciel fortu czy też dzierżawca nie pomyślał że to nasza sprawka :)
W każdym razie mało co, a byśmy się z Tobą spotkali, kilkaset km od swoich domów.
Szkoda, ale mam nadzieję, że „co się odwlecze to nie uciecze”.
Co do fortu - osobiście mnie jakoś nie zaspokoił, aczkolwiek forty to nie jest mój jakiś specjalny konik. Jednak jak na fort artyleryjski spodziewałem się „czegoś więcej”,może czegoś co przypominałoby jakiekolwiek stanowisko artyleryjskie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Koszary

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tablica pamięci jednego z obrońców twierdzy Przemyśl w latach 1914/15 – wegierskiego poety - Géza Gyóni . Po poddaniu twierdzy Rosjanom zmarł w niewoli na Syberii w 1917r. w swoje 33 urodziny. Słabo u mnie z węgierskim, dlatego trudno mi powiedzieć czy służył akurat w Łętowni. Więcej o nim w jez. polskim na
http://www.spp-krakow.org/files/quod_li ... 201059.pdf
http://www.spp-krakow.org/files/quod_li ... 200958.pdf

Tamże też w artykule Jana Schuberta pt. „Węgierscy Artyści na Ziemi Przemyskiej w czasach I wojny światowej” ciekawy fragment o stosunkach w armii austriacko-węgierskiej :)

"W wojsku stosunki narodowościowe przedstawiały się następująco. Na tysiąc żołnierzy było: Niemców 276, Węgrów
223, Czechów 135, Polaków 85, Rusinów 81, Chorwatów i Serbów 67, Rumunów 64, Słowaków 38, Słoweńców
26, Włochów 14. W korpusie oficerskim i podoficerskim stosunki układały się nieco inaczej – trzy czwarte oficerów to Niemcy i Węgrzy. Pośród podoficerów wyższych niż pośród szeregowych procent stanowili Czesi. Czechów sporo też było w służbie tyłowej, w kancelariach, służbie sanitarnej.
W codziennym użytku było co najmniej 11 języków. Problemy językowe rozwiązano w armii w sposób następujący: językiem służbowym był niemiecki, język rozkazodawstwa, czyli cząstka języka służbowego dla poborowych, konieczna dla
zrozumienia podstawowych komend (około 80 zwrotów): niemiecki, język pułkowy, czyli cząstka języka ojczystego
Żołnierzy wymagana dla służących w pułku oficerów i podoficerów, celem nauczania żołnierzy (około 400 słów):
język, którym posługiwało się minimum 20% (formalnie 19,7%) poborowych danego pułku. Językiem pułkowym
mógł być każdy z respektowanych języków monarchii (bułgarski, czeski, niemiecki, polski, rumuński, serbski, chorwacki,
słoweński, węgierski, włoski, ukraiński). Językiem pułkowym nie mógł być natomiast jidysz.
Generalną wytyczną było przyjęcie tezy, że żołnierza należy nauczać w jego rodzimym języku, ale zarazem żołnierz musi rozumieć komendy wydawane w języku korpusu oficerskiego i odpowiadać na nie w tym języku."

Obrazek

Obrazek

Magazyn amunicji

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schrony pogotowia przy wale dla artylerii

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedne drzwi były zamknięte

Obrazek

jedne otwarte

Obrazek

szpieg podsłuchiwał

Obrazek

rodzina która zakończyła zwiedzanie wcześniej wzywała

Obrazek

więc ostatni rzut oka na widoki z fortu i w drogę :)

Obrazek

Post Napisane: 5 gru 2010, o 01:09 
Przyjaciel

Imię: Daniel
Cytuj:
Co do fortu - osobiście mnie jakoś nie zaspokoił, aczkolwiek forty to nie jest mój jakiś specjalny konik. Jednak jak na fort artyleryjski spodziewałem się „czegoś więcej”,może czegoś co przypominałoby jakiekolwiek stanowisko artyleryjskie.

Od ok 1860 r. do uzbrojenia weszły nowe działa o gwintowanych lufach - haubice. Można z nich było przy dużym koncie podniesienia lufy precyzyjnie strzelać na odległość nawet kilku kilometrów. Tym samym pociski spadały również pod dużym kątem, niszcząc mury skarp, kaponier i redity (fort główny) oraz rażąc obrońców na dziedzińcu i drodze wałowej. Taki fort artyleryjski zastąpił więc fort reditowy w myśl zasady Montalemberta, że najlepszą obroną przed artylerią oblężniczą jest własna artyleria. Nowy fort był w zasadzie potężną działobitnią dla kilkunastu lub więcej ciężkich dział, rozmieszczonych na wale między poprzecznicami, które miały wyłapywać odłamki pocisków i mieściły schrony pogotowia dla kanonierów. Fort główny i koszary odlewano już z betonu i zabezpieczano z góry oraz od przedpola ziemnym nasypem. Na czole fortu umieszczono podwójną kaponierę, na barkach dwie pojedyncze i podwójną szyjową. Skarpę zastąpiono murem Carnota z kazamatami.

Post Napisane: 27 lut 2020, o 15:59 
Moderator

Pochwały: 1
Koszary zostały częściowo odrestaurowane. Obok bramy wjazdowej pojawiło się coś dziwnego :shock:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Niestety dwie spośród trzech potern prowadzących do kaponier są częściowo zasypane.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedyna niezasypana, prowadząca do pozostałości jednej z kaponier barkowych

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fosa

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fort w całej okazałości (zdjęcie fragmentu tablicy informacyjnej)

Obrazek

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Podkarpackie » Twierdza Przemyśl