Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 29 cze 2009, o 17:27 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
Przez wielu zapomniany, aż wstyd sie przyznac ale sam o nim zapomniałem.
Pytajac sie mieszkańców Sosnowca jakie mamy zamki w Zagłębiu Dąbrowskim - to tylko podaja w Będzinie.

oto jego historia
Źródło WIKIPEDIA
Cytuj:
Zamek Sielecki znajduje się w Sosnowcu-Sielcu. Zamek Sielecki położony na lewym brzegu Czarnej Przemszy to najstarszy obiekt w Sosnowcu. Swoją historią sięga średniowiecza. Użytkowany nieprzerwanie przez stulecia z czasem zatracił swój obronny charakter. Obecnie jest to trójskrzydłowa budowla z dziedzińcem. W przeszłości był nie tylko siedzibą szlachetnie urodzonych, ale i Gwarectwa hr. Renard, Muzeum Górnictwa oraz Muzeum Szkła Współczesnego. Obecnie w zamku ma siedzibę Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Ta samorządowa instytucja współtworzy kulturalne życie miasta organizując wystawy, koncerty i różnorodne spotkania kulturotwórcze. Jego historia sięga w daleką przeszłość. Jeszcze niedawno uważano, że powstał w 1620 r., ale dzięki badaniom archeologicznym i kwerendom w archiwach okazało się, że jego początki sięgają średniowiecza.

Historia:
1361 - Abraham z Goszyc z synem Markiem sprzedali dobra w Sielcu staroście sandomierskiemu Ottonowi z Pilczy herbu Topór
1384 - umiera Otton z Pilczy herbu Topór
1403 - Pierwsza informacja o obiekcie obronnym w Sielcu
Początek XV wieku - konflikt sąsiedzki pomiędzy Bodzantą z Sielca herbu Szeliga a Mikołajem Siestrzeńcem herbu Kornicz, słynnym awanturniczym burgrabią będzińskim
1430 - wzmianka o istnieniu fortalicjum
1465 - właścicielem zamku zostaje królewski dworzanin Jakub Duch z Dębna
1487 - dobra sieleckie w ramach odzyskiwania królewszczyzn zostały wykupione od Grzegorza z Morawicy i przeszły na własność króla Kazimierza Jagiellończyka
1567 - właścicielem Sielca zostaje Walenty Minor
1620 - Sebastian Minor z Przybysławic herbu Półkozic, dziedzic Sielca i Obichowa, kończy budowę na zamku czterech murowanych renesansowych skrzydeł z wieżyczkami narożnymi
Koniec XVIII wieku - zamek należy do płk Michała Żulińskiego, a następnie do szambelana dworu króla polskiego Jordana Stojewskiego
1824 - pożar zamku
1832 - odbudowa w trakcie której zburzono skrzydło wschodnie i zasypano fosy
1856 - dobra sieleckie wraz z zamkiem kupił hrabia Andrzej Renard dla syna Jana
1884 - na zamku mieści się siedziba spółki górniczej rodziny Renard
1977 - zamek przeszedł na własność Zjednoczonych Hut Szkła Gospodarczego "Vitropol" i został przeznaczony na siedzibę Muzeum i Centralną Wzorcownię Szkła Polskiego.
1994 - zniszczony zamek przejęło miasto, rozpoczęto remont
1999 - 2002 – remont zamku i nadanie mu obecnego wyglądu
2002 - na zamku zaczyna działalność Sosnowieckiego Centrum Sztuki

Ponizsza fotografia pochodzi z Przewodnika Po Zagłębiu Dąbrowskim z roku 1939

Obrazek

fot. J. Klimaszewski

Post Napisane: 12 gru 2009, o 22:02 
Administrator

Imię: Leszek
Pocztówki znalezione na allegro

Obrazek

Chyba lata 80. XX w:

Obrazek

Początek XX w.

Obrazek

1913 rok.

Obrazek

Wygląda na okres międzywojenny:

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 sty 2010, o 19:37 
Bratnia dusza

Cytuj:
Jedna z pozostałości po dawnych walorach obronnych Zamku Sieleckiego

A mozesz cos wiecej powiedziec na ten temat?
Ja wcześniej szukałem jakiejs wzmianki o tym i ktos mi powiedział ze to pozostałość po ogrodzeniu parku który to należał prawdopodobnie do tego zamku.

Jeszcze inna hipoteze słyszałem ze to moze jakas czesć po dawnej przeprawie barek po Przemszy.Gdzie to za pomocą koni czy czegoś podobnego ciagneło sie barki po wodzie a konie szły brzegiem

Post Napisane: 8 sty 2010, o 00:57 

Imię: Łukasz
Mam na ten temat dwie teorie:

Teoria I
Jest to baszta, która jest jedyną pozostałością po murach otaczających Zamek Sielecki. Podobno taki mur istniał.

Teoria II
Jest to punkt strażniczy, luźno stojący nie powiązany z zamkiem żadnymi murami. Taki kochbunkier tyle, że z wcześniejszych czasów.

Cały czas staram sie rozwikłać sprawę i jak tylko sie dowiem to napiszę. Z komentarzy jakie dostaję pod tym zdjęciem w serwisie panoramio wynika, że bardziej prawdopodobna jest teoria I. Moje zdanie jest jednak takie, że gdyby taki mur istniał to na pewno zachowałby się jakiś fragment, kilka cegieł, cokolwiek. Dlatego ja osobiście skłaniam sie ku teorii II.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 sty 2010, o 08:14 
Bratnia dusza

Co do teorii II też słyszałem o strażnicy ale zwiazanej z odprawą barek

Post Napisane: 8 sty 2010, o 10:16 

Imię: Łukasz
Bardzo możliwe. Na pewno coś w tym stylu.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 sty 2010, o 13:47 
Bratnia dusza

Komentarze pochądzą ze strony
http://poznaj.sosnowiec.pl/content/view/208/33

http://klimontow.na12.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=923&start=0&st=0&sk=t&sd=a&hilit=Sielec&sid=68f282ab5ba8631946a6591e575fad93
Cytuj:
...Otóż właśnie w Sielcu (trochę szczegółów za chwilę) hr. Jan Renard zlokalizował ogromny dwór, po jego śmierci w 1874 roku dwór odziedziczyła jego najbliższa rodzina, tworząc tzw. „Gwarectwo hr. Renarda” , po 1945 roku dwór wraz ogromnymi zasobami rolnymi przejęła na własność KWK. „Sosnowiec”. Kopalnia węgla, co dzisiaj może wzbudzać, delikatnie tylko określając – zdziwienie (!?) – tym majątkiem ziemskim, zwanym „PGR Sielec” dysponowała co najmniej aż do końca lat 60. XX w. Może tylko jeszcze wspomnę, że zabudowania dworskie pamiętam doskonale, gdyż jako malec wraz z ojcem lub mamą chodziłem tam po mleko, gdyż zatrudnieni tam weterynarze gwarantowali bezpieczeństwo przed zarazkami gruźlicy, wówczas choroby nieuleczalnej. Dopiero penicylina milionom ludzi darowała długie lata życia.

Po prawej stronie (cały czas patrząc na pocztówkę) mieściła się kiedyś duża, solidna, drewniana brama, a za nią opisywany fragmentarycznie ogromny „dwór renardowski”. Wzdłuż dzisiejszej prostopadłej drogi ciągnącej się od Zamku Sieleckiego, po jej dwóch stronach, usytuowane były ogromne wielofunkcyjne zabudowania dworskie, na które składały się ogromne: stajnie, obory, chlewiki, kurniki, powozownie ( na bryczki, powozy, karety, itp.) oraz domy mieszkalne dla bardziej znaczącej kadry dworskiej. Wszystkie zabudowania wznoszone były z kamienia wapiennego ( renardowskie kamieniołomy mieściły się na Pekinie) i modnej wówczas cegły, koloru brązowawo – czerwonego. Te liczne budowle, wiele przepięknych, otoczone były urokliwymi murkami kamiennymi, częściowo też murkiem wraz z palisadą drewnianą oraz żelazną lub murem ceglastym i wraz z innymi zabudowaniami renardowskimi rozlokowane były od widocznego zakrętu aż poprzez nieistniejące dzisiaj ulice: Piekarską, Parkową i Browarną, aż niemal do samej rzeki Czarnej Przemszy, przy Pl. Kościuszki. Po lewej natomiast stronie, tuż za widocznym kamiennym murem oraz przebiegającą tam wówczas kopalnianą bocznicą kolejową i torami wiodącymi do trasy ogólnopolskiej Katowice – Warszawa ( połączenie przy ul. Chemicznej) mieściły się szeregowe, przyklejone niemal do ziemi domki fornalskie. To prawdopodobnie obok właśnie tych domków a dalej już tylko renardowską dworską drogą (dzisiejszą ul. Kombajnistów), w 1905 roku, carska tajna policja zwana „Ochraną”, przewoziła skrycie na cmentarz w Zagórzu zamordowanych na terenie fabryki Polaków.
Korzystając z okazji. Pochowani w Zagórzu Polacy nie zostali nigdy ekshumowani stąd tak wielkie rozbieżności w podręcznikach historii, co do ilości zabitych. Występują nawet rażące pomyłki w imionach i nazwiskach wyrytych na płycie cmentarnej i na płycie, która kiedyś była zawieszona przy historycznej katarzyńskiej hutniczej portierni.
Powracając jednak do renardowskiego dworu. W pobliżu cmentarza pekińskiego, a raczej ciut, ciut niżej idąc teraz w stronę kopalni, na dzisiejszych ogródkach działkowych, w pobliżu dzisiejszej ul. Kukułki usytuowane były ogromne dworskie stodoły oraz zabudowania na sprzęt i maszyny rolnicze. Dookoła zaś rozciągały się bezkresne renardowskie uprawne pola, a większość biegnących tam wówczas dróg i dróżek wysadzona była po obydwu stronach drzewami owocowymi – wiśniowymi. Sceneria kolorystyczna była szczególnie wyjątkowa w okresie wiosennym, gdy kwiatami pokryły się wszystkie drzewa.
Takim widokiem można było nasyć romantyczne oczy nawet do końca lat 50. XX w. Później wszystkie wycięto !?
To tyle komentarza, w ogromnym, ogromnym powierzchownym skrócie…..
.......

.......Janusz Maszczyk | 2009-04-23 16:27:30
Szanowna Pani Aniu, bardzo serdecznie przepraszam ale ja mieszkałem od urodzenia w budynkach osiedlowych Fabryki Huldschynsky, przy Placu Kościuszki. Moja najkrótsza więc droga do „Renardowskiego dworu” wiodła poprzez bardzo szeroki drewniany most, który był zawieszony nad rzeką Czarna Przemszą (obecny jest już trzecim lub czwartym z kolei), dalej ul. Browarną (po lewej browar i fabryka sztucznego lodu; po prawej kościółek parafialny), dalej ul. Parkową (po lewej urzędniczy budynek renardowski – stoi do dzisiaj; z kamienia wapiennego mur (część zachowała się do dzisiaj) i narożny z tego samego kamienia dwupiętrowy budynek; a po prawej stronie ciągnął się częściowo kamienny mur, później parkan na podmurówce, brama i furtka kościelna, a później aż do bramy parkowej, wysoki z desek płot), dalsza trasa to ul. Piekarska, a później to już w dół (obok szyn tramwajowych) ul. Renardowską ( później chyba ul. Sielecka). A stamtąd już poprzez furtkę w bramie dworskiej do „Renardowskiego dworu”. Opisaną trasę podałem w ogromnym skrócie.
Istniała też możliwość pokonania tej trasy na skróty:
Przy końcu ul. Piekarskiej, tuż przy wiadukcie kolejowym była furtka w murze i po pokonaniu wielu schodów też można była dostać się do „Renardowskiego dworu”.

Korzystając z okazji. Na wielkim terenie zabudowań dworskich, w okolicy z XIX w. szkoły (stoi do dzisiaj ale ulega już przeróbce; część pięknej starej zabytkowej cegły nowy właściciel pokrył już „fachowo” ordynarnym tynkiem, a tynk częściowo zamalował farbą – wizyta w 2007) w jednym z budynków (stoi do dzisiaj) mieszkał mój kochany przyjaciel Jacuś P (niestety już nie żyje).
Natomiast w okolicach schodów, w stojących tam budynkach mój brat przyjaźnił się z kilkoma kolegami. To tak, w sentymentalnym pośpiechu wspomnień.

Bardzo serdecznie Panią pozdrawiam. Bardzo……..

PS.
Moje związki z Katarzyną polegały na tym, że cała rodzina ze strony mojej mamy, żyła w tych okolicach od pokoleń, a później zamieszkali tam jako jedni z pierwszych lokatorów w miarę jak zabudowywano to fabryczne osiedle. Ale to są już tak odległe czasy, że wielu Sosnowiczan oryginalnej zabudowy i tych ciągów ulicznych już nie pamięta.

Odnośnie uliczki Zamkowej. Ta uliczka była wówczas poza w/wymienionym ciągiem ulic. Leżała już na terenach dworskich i ciągnęła się mniej więcej wzdłuż wyburzonego pięknego muru, który okalał „Renardowski dwór” od strony parku. Przynajmniej do pierwszych lat 60. XX wieku.
Jeszcze raz bardzo serdecznie Szanowną Panią pozdrawiam.

Janusz Maszczyk | 2009-04-23 16:53:05
Pisząc w pośpiechu, bez fachowej korekty, użyłem pewnie zbyt dużych skrótów myślowych. Po prostu dawna ulica Renardowska, później była zwana Sielecką i ciągnęła się od krzyżówki ulic: Staszica i Piekarskie (dosłownie od wiaduktu kolejowego, który był umiejscowiony nad renardowskim (XIX w.) kolejowym głębokim przekopem (ciągnął się niemal od samej kopalni hr. Renarda; konkretnie od ostatniego zakrętu ulicy Renardowskiej). Bardzo, bardzo przepraszam za chaotyczne, niedopracowane skróty myślowe; tych szkolnych pomyłek zawsze się bardzo wstydzę.

Ostatnio edytowano 8 sty 2010, o 13:52 przez pinus, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 8 sty 2010, o 13:48 
Bratnia dusza

A to strona autora tych wspomnień
http://www.wobiektywie2008.republika.pl/html/start.html

Z trochę przydługawego tekstu ale wydawał mi się bardzo ciekawy wywnioskowałem że obiekt na zdjęciu Hakera to część pozostałości murów

Post Napisane: 31 sty 2010, o 18:36 

Odległość tej "baszty" od zamku jest tak duża że nie ma mowy aby stanowiła jego element.
Według mojej wiedzy Park Sielecki był swojego czasu ogrodzony i ten obiekt to po prostu stylowa, romantyczna stróżówka przy jednej z byłych bram.

Post Napisane: 25 wrz 2010, o 10:28 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Podczas prac konserwatorskich odkryto klika ciekawostek.
Po skuciu tynków okazało się, że pierwotnie zamek stanowiły wieże połączone parterowymi łącznikami z...arkadami!
Piętra skrzydeł dobudowano znacznie później.

Ponieważ materiał z obu etapów budowy różnił się od siebie, konserwator zastosował sprytny wybieg - odsłonił starsze fragmenty murów, natomiast te młodsze, dobudowane później i mniej dekoracyjne, pokrył łatwo usuwalnym tynkiem.
Efekty widać na zdjęciach, moim zdaniem są rewelacyjne.

Zdecydowano się także na nieodsłanianie arkadowego dziedzińca jako takiego - zaakcentowano jedynie obecność arkad w fasadzie dziedzińca (patrz: zdjecia poniżej).

Podczas prac odkryto także brakujące skrzydło budowli, zamykające niegdyś zamek od wschodu (obecnie ma on kształt podkowy, ale nie zawsze tak było).
W lekkie zdziwienie wprawił badaczy fakt, iż relikty skrzydła nie do końca wypadły w miejscu, gdzie się ich spodziewano. Okazało się, że były nieco cofniete z głąb dziedzińca i że obecne ściany wież wybudowano później!

Odkryto także piwnice i zaczęto ich powolne odgruzowywanie.

Wspomnę też w tym miejscu, iż w latach 70-tych XX wieku, podczas prac remontowych, w kaplicy (to ta część przykryta wieżyczką) odkryto prawdziwą rewelacje - sgraffito!
Jednak, z powodu opóźnień w pracach spowodowanych zatargiem robotników z konserwatorem zabytków ...sgraffito zniszczono.

Takie były wtedy czasy złe.

Załączniki:
Arkady.JPG
Arkady.JPG [ 67.55 KiB | Przeglądane 1840 razy ]
Dziedziniec arkadowy.JPG
Dziedziniec arkadowy.JPG [ 73.56 KiB | Przeglądane 1840 razy ]
Pierwotny mur.JPG
Pierwotny mur.JPG [ 88.75 KiB | Przeglądane 1840 razy ]
Pierwotny mur 2.JPG
Pierwotny mur 2.JPG [ 92.83 KiB | Przeglądane 1840 razy ]
Widok na kaplicę.JPG
Widok na kaplicę.JPG [ 58.99 KiB | Przeglądane 1840 razy ]
Pimpuś.JPG
Pimpuś.JPG [ 74.71 KiB | Przeglądane 1840 razy ]

Post Napisane: 25 wrz 2010, o 13:47 
Muszkieter

To chyba tam gościła niedawno (miesiąc-dwa temu?) kamera TVP? Chyba w jakimś "kawa czy herbata" widziałem przypadkiem.

Post Napisane: 15 lut 2012, o 10:48 

Imię: Sebastian
http://www.mapywig.org/m/German_maps/18 ... nowice.jpg

Post Napisane: 6 cze 2013, o 11:57 
Terra Incognita

Imię: Paweł
Kilka detali.... dużych detali :mrgreen:

Załączniki:
IMG_0025y.JPG
IMG_0025y.JPG [ 133.03 KiB | Przeglądane 1444 razy ]
IMG_0026.JPG
IMG_0026.JPG [ 126.38 KiB | Przeglądane 1444 razy ]
IMG_0027.JPG
IMG_0027.JPG [ 136.91 KiB | Przeglądane 1444 razy ]
IMG_0028y.JPG
IMG_0028y.JPG [ 134.02 KiB | Przeglądane 1444 razy ]

Post Napisane: 24 wrz 2013, o 07:47 
Bratnia dusza

kilka moich

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Post Napisane: 20 lut 2014, o 09:51 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Ta teraz wygląda na zemek ;)
Załącznik:
DSCN0897.JPG
DSCN0897.JPG [ 247.45 KiB | Przeglądane 1292 razy ]

Załącznik:
DSCN0898.JPG
DSCN0898.JPG [ 254.74 KiB | Przeglądane 1292 razy ]

Załącznik:
DSCN0891.JPG
DSCN0891.JPG [ 204.72 KiB | Przeglądane 1292 razy ]

Załącznik:
DSCN0892.JPG
DSCN0892.JPG [ 243.4 KiB | Przeglądane 1292 razy ]

nawet strzelnice powróciły na swoje miejsce.
Załącznik:
DSCN0896.JPG
DSCN0896.JPG [ 228.45 KiB | Przeglądane 1292 razy ]

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 24 maja 2014, o 21:21 

Imię: Karolina
A tak zamek wygląda z góry:

Załączniki:
Z góry.jpg
Z góry.jpg [ 126.1 KiB | Przeglądane 1422 razy ]

Post Napisane: 19 wrz 2014, o 20:02 
Terra Incognita

Imię: Paweł
Dziennik Zachodni dodatek sosnowiecki.

Załączniki:
IMG_1924.JPG
IMG_1924.JPG [ 101.91 KiB | Przeglądane 1336 razy ]
IMG_1925.JPG
IMG_1925.JPG [ 104.91 KiB | Przeglądane 1336 razy ]
IMG_1926.JPG
IMG_1926.JPG [ 111.36 KiB | Przeglądane 1336 razy ]

Post Napisane: 11 kwi 2015, o 11:36 

Imię: Andrzej
W związku z trwającymi pracami dookoła zamku wycięto drzewa i krzaki więc skorzystałem z sytuacji aby zrobić zdjęcie jakie wcześniej byłoby niemożliwe (w każdym bądź razie, niewiele byłoby widać :) ).

Załączniki:
Komentarz: Zamek Sielecki
zamek_sielec_sosnowiec_as.jpg
zamek_sielec_sosnowiec_as.jpg [ 214.79 KiB | Przeglądane 1253 razy ]

Post Napisane: 30 kwi 2015, o 09:39 

Imię: Andrzej
Postanowiłem zerknąć jak postępują prace przy Zamku Sieleckim.

Załączniki:
Komentarz: prace przy zamku sieleckim 1
2015-04-29 13.44.15 (kopia).jpg
2015-04-29 13.44.15 (kopia).jpg [ 205.03 KiB | Przeglądane 1220 razy ]
Komentarz: prace przy zamku sieleckim 2
2015-04-29 13.43.56 (kopia).jpg
2015-04-29 13.43.56 (kopia).jpg [ 243.05 KiB | Przeglądane 1220 razy ]
Komentarz: prace przy zamku sieleckim 3
2015-04-29 13.42.39 (kopia).jpg
2015-04-29 13.42.39 (kopia).jpg [ 210.99 KiB | Przeglądane 1220 razy ]

Post Napisane: 3 sty 2017, o 22:18 

Imię: Sebastian
Link do strony http://mapy.orsip.pl/imap/?locale=pl&gu ... onID=69283

Załączniki:
Komentarz: najstarsza
Park sielecki.jpg
Park sielecki.jpg [ 243.76 KiB | Przeglądane 905 razy ]
Komentarz: średnia
park sielecki 1914-18.jpg
park sielecki 1914-18.jpg [ 241.36 KiB | Przeglądane 905 razy ]
Komentarz: najmlodsza
park sielecki 2 1950.jpg
park sielecki 2 1950.jpg [ 246.16 KiB | Przeglądane 905 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Śląskie