Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 30 mar 2011, o 12:22 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Po prostu wstawię poniżej przerobiony tekst z Wikipedii, licząc na szybką korektę ewentualnych błędów oraz rozbudowanie tematu przez innych Forumowiczów.
Jestem głęboko przekonana, że niebawem poniżej rozpęta się prawdziwe browarnicze piekło, suto zakrapiane piwem :-)
Liczę na Was!

Cytuj:
Pierwszy browar na terenie dzisiejszego Sosnowca założono w 1825 roku, przy obecnej ulicy Piłsudskiego. Należał on do majątku Modrzejów-Sielce i produkował systemem bardzo prymitywnym, ręcznym piwo ciemne. Browar ten czynny był do lat 70. XIX w.
Po jego likwidacji w 1882 r. na terenie wsi Sielec (od 1902 roku Sielec to dzielnica Sosnowca), należącej wówczas do Jana hr. Renarda został zbudowany nowy browar parowy ze słodownią. Pierwsza nazwa zakładu brzmi Browar Parowy Sielce (ew. Browar Dóbr Sielce). Początkowo browar został wydzierżawiony firmie Kuźnicky i S-ka w Sosnowcu, lecz po upływie terminu dzierżawy (przed 1895 r.) wrócił w posiadanie Towarzystwa Przemysłowo-Górniczego "Hrabia Renard" (inna spotykana nazwa to Gwarectwo "Hrabia Renard") utworzonego w 1884 r. po śmierci hr. Renarda.
Browar w 1904 r. został uzupełniony urządzeniem do fabrykacji sztucznego lodu. Gwarectwo zarządzało zakładem do wybuchu II Wojny Światowej będąc także w tym okresie właścicielem m.in. Kopalni Węgla Kamiennego "Renard" oraz Walcowni Rur i Żelaza. Z tego też powodu znakiem firmowym, który utrzymał się do późnych lat trzydziestych była hrabiowska korona.

Od początku swego istnienia browar był zakładem o znaczeniu ponadlokalnym, o czym świadczyły:
- posiadanie przez browar własnej bocznicy kolejowej i specjalistycznych wagonów do przewozu piwa,
- produkcja kilku gatunków piw jasnych i ciemnych o nazwach: Sieleckie, Pilzeńskie, Monachijskie, Obstalunkowe, Zdrój Sielecki, Leczniczo-Słodowe, rozlewanych do butelek,
- wielkość produkcji, która początkowo wynosiła 24 tys. wiader = 2,9 tys. hl (1884) natomiast już pod koniec XIX wieku przekraczała 100 tys. wiader (1895-120 tys. wiader = 14,4 tys. hl, 1899-188 tys. wiader = 22,6 tys. hl); część ówczesnej produkcji przeznaczona była na rynek warszawski, o czym informowały liczne zamieszczane w stołecznej prasie reklamy,
- posiadanie wielu składów firmowych, tak w okolicy browaru (Będzin, Poręba, Zawiercie, Dąbrowa, Sosnowice, Olkusz), jak i w znacznej odległości (Częstochowa, Pionki, Kraków, Warszawa); ten ostatni przyczynił się do znacznych strat, a spowodowane one były faktem, iż piwo przybywało do Warszawy stale mętne (długi transport kolejowy)
- dbanie o korzystny wizerunek browaru poprzez produkcję materiałów reklamowych w postaci szkła firmowego, reklam ściennych, podkładek pod kufle (tzw. wafle).

W okresie międzywojennym wielkość produkcji stawiała browar w Sosnowcu w szeregu średnich zakładów piwowarskich (w 1930 r. produkcja wynosiła ok. 10 000 hektolitrów, a w 1938 r. 15 000 hektolitrów rocznie).

W okresie okupacji hitlerowskiej browar w przeciwieństwie do innych zakładów z branży piwowarskiej, został zmodernizowany (przebudowa kadzi fermentacyjnych i tanków leżakowych). Produkowano wówczas piwa o nazwie: Einfachbier, Lagerbier, Malzbier, Renard Bier, a pełna nazwa brzmiała Braurerei der Gewerkschaft Graf Renard Sosnowitz.

Po II Wojnie Światowej browar "Renard" w Sosnowcu niezwłocznie podjął produkcję, a niewątpliwą ciekawostką jest fakt, iż w latach 1945-1949 zakład podlegał kopalni "Hr. Renard" (był częścią tej kopalni). W tym też okresie, lub pod koniec lat trzydziestych pojawił się nowy znak firmowy, którym były skrzyżowane oskardy (symbol górnictwa) stanowiące jeden z motywów etykiet naklejanych w tym czasie na butelki z piwem Sieleckim i Słodowym. Przez krótki okres na początku lat pięćdziesiątych browar podlegał Państwowemu Zjednoczeniu Przemysłu Fermentacyjnego w Zabrzu, a przez następne 16 lat do 1967 r. Będzińskim Zakładom Piwowarsko-Słodowniczym. Okres ten cechował się również największymi inwestycjami powojennymi realizowanymi w latach 1960-1965, oraz trzecią i ostatnią zmianą znaku firmowego, którym od 1951 r. była lampka-karbidówka górnicza. W latach 1967-1975 browar podlegał Tyskim Zakładom Piwowarskim, a w latach 1975-1976 Zakładom Piwowarskim w Zabrzu.

W 1976 r. browar zlikwidowano, mimo iż w latach 1972-1974 prowadzona była modernizacja zakładu. W całym okresie powojennym browar produkował trzy gatunki piwa, jasne o ekstraktywności 9° i 12° oraz ciemne 11°. Od 1960 r. browar produkował jedynie piwo jasne 12°. Produkcja piwa w okresie powojennym miała tendencję wzrostową, podobnie jak produkcja słodu i zatrudnienie. Rynek zbytu browaru obejmował obszar miast: Sosnowiec, Czeladź, Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry oraz dzisiejsze powiaty: będziński, zawierciański, myszkowski i olkuski, a piwo cieszyło się dobrą marką. Przyczyną likwidacji browaru zlokalizowanego nieco na uboczu, była planowana rozbudowa Huty "Buczka", do której jednak nie doszło, w związku z czym po browarze został tylko pusty plac, do dzisiaj nie zagospodarowany.

Szkoda, szkoda, szkoda...

Poniżej archiwalne pocztówki, przedstawiające sam browar oraz jego okolicę:

Załączniki:
Browar sielecki.jpg
Browar sielecki.jpg [ 88.19 KiB | Przeglądane 1559 razy ]
Browar i młyn 2.JPG
Browar i młyn 2.JPG [ 31.69 KiB | Przeglądane 1559 razy ]
Browar i Młyn.jpg
Browar i Młyn.jpg [ 99 KiB | Przeglądane 1559 razy ]
Browar - mur.JPG
Browar - mur.JPG [ 47.53 KiB | Przeglądane 1559 razy ]

Post Napisane: 30 mar 2011, o 12:25 

A teraz przypatrzcie się uważnie ostatniej fotografii...

c.d.n.

Załączniki:
Browar - mur.JPG
Browar - mur.JPG [ 47.53 KiB | Przeglądane 1558 razy ]
Mur.JPG
Mur.JPG [ 9.51 KiB | Przeglądane 1558 razy ]
Relikty muru browaru.jpg
Relikty muru browaru.jpg [ 89.06 KiB | Przeglądane 1558 razy ]
Mur.jpg
Mur.jpg [ 101.29 KiB | Przeglądane 1558 razy ]
Wspomnienia.jpg
Wspomnienia.jpg [ 89.08 KiB | Przeglądane 1558 razy ]
Wspomnienia (1).jpg
Wspomnienia (1).jpg [ 82.72 KiB | Przeglądane 1558 razy ]
Ulica Piekarska, widok z ulicy Browarnej.jpg
Ulica Piekarska, widok z ulicy Browarnej.jpg [ 71.98 KiB | Przeglądane 1558 razy ]
Dawna kaplica.jpg
Dawna kaplica.jpg [ 96.26 KiB | Przeglądane 1558 razy ]

Post Napisane: 30 mar 2011, o 16:57 

Ponieważ nijak nie mogłam dojść do ładu i składu z tymi starymi zdjęciami, rzuciłam obowiązki domowo - naukowe i pojechałam na wizję lokalną.

Zapraszam na spacer po sieleckim browarzysku (niestety, na zdjęciach praktycznie nie widać rozmieszczonych tu i ówdzie tubylców, spożywających na ruinach, o ironio losu, piwo).

Załączniki:
Browar Sielec - widok ogólny na zakład.jpg
Browar Sielec - widok ogólny na zakład.jpg [ 102.52 KiB | Przeglądane 1545 razy ]
Pozostałości po budynkach.jpg
Pozostałości po budynkach.jpg [ 93.27 KiB | Przeglądane 1545 razy ]
Pozostałości po budynkach (1).jpg
Pozostałości po budynkach (1).jpg [ 115.13 KiB | Przeglądane 1545 razy ]
Pozostałości po budynkach (2).jpg
Pozostałości po budynkach (2).jpg [ 114.18 KiB | Przeglądane 1545 razy ]
Pozostałości po budynkach (3).jpg
Pozostałości po budynkach (3).jpg [ 103.55 KiB | Przeglądane 1545 razy ]
Być może to dawna rampa kolejowa.jpg
Być może to dawna rampa kolejowa.jpg [ 97.82 KiB | Przeglądane 1545 razy ]
Smętne szczątki.jpg
Smętne szczątki.jpg [ 116.52 KiB | Przeglądane 1545 razy ]
Cegła.jpg
Cegła.jpg [ 93.13 KiB | Przeglądane 1545 razy ]
Żu - le - dwa.JPG
Żu - le - dwa.JPG [ 87.16 KiB | Przeglądane 1545 razy ]
Żu - le.JPG
Żu - le.JPG [ 46.83 KiB | Przeglądane 1545 razy ]

Post Napisane: 30 mar 2011, o 17:07 

Wczesna wiosna to dobra chwila na poszukiwania pozostałości po dawnych budowlach.
Ślady muru, otaczającego niegdyś browar, są widoczne na powierzchni jako podłużne zwalisko gruzu. Miejscami jednak ocalały relikty ogrodzenia.

Nadal nie rozwiązałam do końca kwestii ceglano - wapiennego fragmentu muru, znajdującego się przy ulicy Skautów, tuż naprzeciwko kościoła. Czy to on znajduje się na archiwalnej fotografii?
Czy może jest jedynie do tamtego podobny?
Tuż obok browaru znajdowała się bowiem piekarnia.

Załączniki:
Ogrodzenie.jpg
Ogrodzenie.jpg [ 104.72 KiB | Przeglądane 1544 razy ]
Resztki ogrodzenia.jpg
Resztki ogrodzenia.jpg [ 103.02 KiB | Przeglądane 1544 razy ]
Resztki ogrodzenia (1).jpg
Resztki ogrodzenia (1).jpg [ 68.09 KiB | Przeglądane 1544 razy ]
Resztki muru.jpg
Resztki muru.jpg [ 122.28 KiB | Przeglądane 1544 razy ]
Mur przy ulicy Skautów.jpg
Mur przy ulicy Skautów.jpg [ 79.98 KiB | Przeglądane 1544 razy ]
Mur przy ulicy Skautów (1).jpg
Mur przy ulicy Skautów (1).jpg [ 97.6 KiB | Przeglądane 1544 razy ]
Mur przy ulicy Skautów (3).jpg
Mur przy ulicy Skautów (3).jpg [ 75.63 KiB | Przeglądane 1544 razy ]
Mur przy ulicy Skautów (4).jpg
Mur przy ulicy Skautów (4).jpg [ 91.67 KiB | Przeglądane 1544 razy ]
Mur przy ulicy Skautów (5).jpg
Mur przy ulicy Skautów (5).jpg [ 95.68 KiB | Przeglądane 1544 razy ]
Mur przy ulicy Skautów (6).jpg
Mur przy ulicy Skautów (6).jpg [ 104.29 KiB | Przeglądane 1544 razy ]

Post Napisane: 30 mar 2011, o 17:15 

A teraz coś w stylu "dawniej i dziś".
Porównanie współczesnego widoku na browarzysko z rysunkiem Tadeusza Drążkiewicza z roku 1978. Zwróćcie uwagę na ogrodzenie po obu stronach, nie zmieniło się zbytnio. Drzewo także przetrwało do dziś...

Załączniki:
Jak na rysunku Drążkiewicza.jpg
Jak na rysunku Drążkiewicza.jpg [ 91.09 KiB | Przeglądane 1541 razy ]
Browar - rysunek Drążkiewicza.JPG
Browar - rysunek Drążkiewicza.JPG [ 117.84 KiB | Przeglądane 1540 razy ]

Post Napisane: 30 mar 2011, o 17:21 

Na koniec coś dla smaku: lokalizacja browaru na oryginalnej (i strasznie zakurzonej) mapie, pochodzacej z 1957 roku (wydannej w 1958), a znalezionej na podłodze w pobliskim bunkrze.

I butelka po piwie. Nie byle jaka :-)

Załączniki:
Mapa 1958.JPG
Mapa 1958.JPG [ 54.8 KiB | Przeglądane 1540 razy ]
Butelka po piwie.jpg
Butelka po piwie.jpg [ 59.49 KiB | Przeglądane 1540 razy ]
Butelka po piwie (1).jpg
Butelka po piwie (1).jpg [ 46.73 KiB | Przeglądane 1540 razy ]

Post Napisane: 30 mar 2011, o 17:35 

Po przestudiowaniu tych map i zdjęć jak dla mnie wniosek jest tylko jeden, mur na ilcy Skautów nie jest ogrodzeniem dawnego browaru jest poprostu bardzo podobny, bardziej pasuje mi to na pozostałości dawnego ogrodzenia parku sieleckiego, w pewnym opracowaniu czytałem że w tym rejonie przebiegała granica parku i że można w tych rejonach znaleść pozostałości oggrodzenia z zachowaną furtką a to idealnie pasuje do Twoich zdjęć.

Jak tylko znajde ten tekst postaram, się go zeskanować, co nieco o dawnym ogrodzeniu parku sieleckego pownno być też w wikipedii

Post Napisane: 30 mar 2011, o 17:49 

Jak najbardziej zgadzałabym się z tezą, że to jedynie podobny (lub identycznie wykonany) mur. Browar znajdował się tam, gdzie go zaznaczyłam. Analizowałam archiwalne mapy z godzinę i musi być tak, a nie inaczej. Niemniej jednak podobieństwo jest uderzające.

Nadal mam jednak problem z niektórymi budynkami ze zdjęć. No i nie mam zielonego pojęcia, jak wyglądała piekarnia. Może to właśnie jej pozostałości.

Ratuuunkuu! Niech się ktoś mądrzejszy w tym temacie wypowie...! :bad:

Post Napisane: 30 mar 2011, o 17:58 

Wiecie co? To, co w pierwszej chwili wzięłam za pozostałośc rampy kolejowej, rzeczywiście może nią być.
Dopiero teraz przyjrzałam się dokładniej archiwalnej fotografii. Tam są przecież te firmowe wagony!

Miejsce idealnie się zgadza...

Załączniki:
Wagony.JPG
Wagony.JPG [ 26.9 KiB | Przeglądane 1533 razy ]
Chyba rampa.JPG
Chyba rampa.JPG [ 118.36 KiB | Przeglądane 1533 razy ]
Rampa.JPG
Rampa.JPG [ 122.08 KiB | Przeglądane 1533 razy ]

Post Napisane: 4 kwi 2011, o 20:10 

Imię: witold
Ciesze się, że ktoś odkurzył niezmiernie ciekawy temat Browaru sieleckiego. Ja browarami zagłębiowskimi w tym i oczywiście sieleckim zajmuje sie kilkanaście lat i moja wiedza w porównaniu z tym co zamieściłem kilka lat temu na Wikipedii dziś jest znacznie wieksza. Co do wątpliwości odnośnie muru to wynika to z faktu błędnego lub nieprecyzyjnego opisu widokówek. Już na zamieszczonych przez Szkieletka czterech pierwszych widokówkach jest w kolejności od pierwszego: browar, kopalnia hr. Renard (nowa), młyn, bo z browaru widać jedynie parnik słodowni i komin (pierwszy od prawej) i znowu młyn a nie browar!
Tak więc Szkieletek słusznie zauważyła, że mur ten nie jest pozostałością browaru a na 95% jest pozostałościa młyna i piekarni (które najlepiej widać na trzeciej i czwartej widokówce tylko z róznych stron). Od kiedy młyn z piekarnia jest razem nie pamietam, ale gdzieś od lat 90-tych XIX wieku. Hipotezy, że jest to mur parku sieleckiego nie można wykluczyc aczkolwiek: - sprawia wrażenie muru fabrycznego - ogród sielecki rzeczywiście rozciągał się aż tam, ale zawsze miedzy nim a młynem (powstał chyba w 1856) była droga (mapy 1891, 1902, plan Kleńca 1907) - byc może jest pocztówka gdzie widać fragment muru można porównać i okaże sie czy jest podobny.

Post Napisane: 4 kwi 2011, o 20:30 

No nareszcie!!! Witku, już myślałam, że tu nie zajrzysz!

Doskonale! Dokładnie tak myślałam (i nawet wykrzykiwałam, przeglądając te pocztówki na wszystkie sposoby: normalnie, w odbiciu lusterka, rysując rozmieszczenie kominów, tła, widocznych z tyłu wzniesień... Wystarczy zapytać Conana, co w domu przeżył przez te kilka godzin). Podpisuję się wszystkimi kończynami pod tym, że na zdjęciu drugim widać kopalnię. Na czwartym zresztą też, tylko z daleka.

I wydaje mi się, że drugiego tak dziwnego muru nie uświadczysz. To musi byc ten z pocztówki.

Post Napisane: 4 kwi 2011, o 20:47 

Wybaczcie ten wybuch emocji w poście powyżej. Jestem cholerykiem (jakże mogłoby być inaczej). Pójdę troszkę dalej w przypuszczeniach, najwyżej mnie sprowadzicie do parteru.
W tle, w zielonym kółku - kopalnia hr. Renard.
Lokalizacja jak najbardziej zgadza się z mapą.

Załączniki:
Mur przy ulicy Skautów dziś.jpg
Mur przy ulicy Skautów dziś.jpg [ 95.84 KiB | Przeglądane 1476 razy ]
Browar - mur i kopalnia.JPG
Browar - mur i kopalnia.JPG [ 49.52 KiB | Przeglądane 1476 razy ]

Ostatnio edytowano 4 kwi 2011, o 20:49 przez szkieletek, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 4 kwi 2011, o 20:48 
Administrator

Imię: Leszek
Aczkolwiek ja mam wrażenie, że to nie ten fragment muru, który powiększyłaś - a ten za rogiem:
Załącznik:
mur.JPG
mur.JPG [ 13.37 KiB | Przeglądane 1476 razy ]

Edit: widzę, że wpadłaś na to samo :mrgreen:

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 4 kwi 2011, o 21:16 

Karolino
zajrzałem od razu ale jak pisałem to wróciłem do oglądania pocztówek i mój tekst dziwnym trafem szlag trafił :(
Nie do końca zrozumiałem o który fragment muru chodzi. Jeśli to ten z czerwonym kółkiem, to w takim razie jest on równoległy do ul. Skautów obecnej, a między młynem a browarem była przestrzeń - ul. Browarna. Pocztówka wg. mojej wiedzy jest z pierwszych lat XX wieku (mam ja z ręcznie pisaną datą 1903). Rzeczywiście tak rozumując na horyzoncie jest kopalnia Renard z dwoma basztowymi szybami (Renard i Eulenburg) bo Joanne zbudowano w chyba 1903.
Teraz moja hipoteza - ten las kominów na pocztówce trzeciej po lewej to przędzalnia Dietla w swej całej przemysłowej krasie.

Post Napisane: 5 sie 2011, o 21:49 

W celu odkurzenia nieco zapomnianego tematu pewne podsumowanie:
fragment muru, który wzbudził tyle emocji związany jest z jednym z pierwszych założęń przemysłowych w dobrach nabytych pzrez hr. renarda. Bo nie należy zapominac że budowa dużego młyna w tej lokalizacji to jedna z pierwszych inwestycji hr. renarda (lata 50-te). Można domniemywac że mur pochodzi z lat 80-tych XIX wieku kiedy to rozbudowano młyn z piekarnią a tuz obok zlokalizowano browar sielecki.
Oglądając zdjęcia kop. Renard sprzed I W.Ś można stwierdzić że tego typu mury to cecha charakterystyczna zakładów renardowskich. Niestety ten kopalniany nie przetrwał..........

Post Napisane: 7 lip 2012, o 17:18 

A tutaj prawdziwy rarytas:

Załączniki:
SKŁAD PIWA.jpg
SKŁAD PIWA.jpg [ 89.44 KiB | Przeglądane 1096 razy ]

Post Napisane: 7 lip 2012, o 18:18 

W te upaly aż marzy mi się takie zimne piwo "Renard Bier Sosnowitz".
Wspomienia wróciły - w końcu mieszkałem w sąsiedztwie od 1978 do 2005 roku. Tyle lat byłem Zagłębiakiem!

Załączniki:
Browar.JPG
Browar.JPG [ 79.97 KiB | Przeglądane 1091 razy ]

Post Napisane: 2 sie 2013, o 11:23 
Bratnia dusza

Imię: Arek
Asortyment:
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek

Post Napisane: 2 paź 2014, o 16:39 

Imię: david
Na brzegu Przemszy koło waszej lokalizacji browaru jest widoczny dziwny ceglany jak by odpływ, coś koło 0,5 m szerokości i z 1,5 wysokości. Może to jakiś odpływ z tego browaru??? Jak zima przyjdzie i te krzaki tam pogubią liście widać to bardzo dobrze.

Post Napisane: 4 paź 2014, o 23:23 
Bratnia dusza

Imię: Darek
szkieletek napisał(a):
Wybaczcie ten wybuch emocji w poście powyżej. Jestem cholerykiem (jakże mogłoby być inaczej). Pójdę troszkę dalej w przypuszczeniach, najwyżej mnie sprowadzicie do parteru.
W tle, w zielonym kółku - kopalnia hr. Renard.
Lokalizacja jak najbardziej zgadza się z mapą.

Na starej fotce z dwoma kanciastymi kominami uwiecznione zostały zabudowania młyna parowego. Mur który je ogradza istnieje fragmentarycznie do dzisiaj przy ulicy Skautów. Brakuje długiego odcinka do którego przylega komin, oraz trzech segmentów i bramy. W miejscu tych ostatnich jest obecnie betonowo-metalowe ogrodzenie kamienicy, która należała do kopalni Sosnowiec. Górka na której stoi komin istnieje, nie została rozplantowana.
Za widocznym po prawej stronie piętrowym budynkiem biegła ulica Piekarska.
Jeśli chodzi o browar, to obsługujące go tory kolejowe dochodziły do kopalni Renard.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie » Obiekty przemysłowe - Sosnowiec