Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Świętokrzyskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 15 sty 2011, o 18:13 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Miejsce to odkryłem przypadkiem - tradycyjnie wręcz chciałem sobie skrócić drogę. Znalazłem się poza zasięgiem asfaltu. Pośród sosen nad Wisłą znalazłem kościół. Najpierw może jednak jak tu trafiłem. Jadąc wzdłuż Skarpy Biedrzychowskiej dojechałem do miejscowości Nowe. Tu wspiąłem się na skarpę i pojechałem poprzez sady (uwaga na nisko latające bociany które wolą tu przechodzić przez jezdnię niż przelatywać) do Słupi Nadbrzeżnej - Kolonii. W tym miejscu (jeszcze na asfalcie) skręt na drogę prowadzącą w dół. Tu asfalt się kończy i zaczyna bruk. I ten zaraz się kończy. Dalej jest już tylko droga gruntowa. Jadąc nią dotarłem do Tadeuszowa, Julianowa (kawałek z asfaltem) i do Tarłowa (drogą leśną). Nie mam zdjęć z tego pierwszego razu. Jeszcze nie jeździłem z aparatem. Ale gdy już go miałem... W kwietniu 2009 pognałem do Słupi Nadbrzeżnej zrobić zdjęcia. Trochę mnie zaskoczył brak muru przy kościele. Trafiłem na jego remont. Zapewne nikt już takich zdjęć bez muru nie zrobi w najbliższym czasie.

Obrazek

Kościół nie jest stary. Funkcjonować zaczął w 1842 roku. Co zapisano na froncie budowli. Fundatorem budowli był Alojzy Leszczyński - ówczesny właściciel Słupi.

Obrazek

Jak sądzę, warto wiedzieć, że nie jest to pierwszy kościół w Słupi Nadbrzeżnej. Pierwszy pw Św. Barbary powstał w XIV wieku. Był drewniany i stał w pobliżu cmentarza. Rozebrano go gdy zakończono budowę nowej świątyni. Do jej wykonania użyto miejscowego kamienia. Styl określa się jako późnoklasycystyczny.

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie mam pojęcia dlaczego nie poprowadzono tędy szlaku rowerowego. Są w pobliżu ale nie zahaczają o to miejsce, którego uroku zdjęcie niestety nie są w stanie przekazać.

Obrazek

Post Napisane: 14 mar 2018, o 13:49 

Imię: Krzysztof
Słupia Nadbrzeżna, to miejsce w którym się zakochałem i w okolicach którego osiadłem w ubiegłym roku już na stałe. Wrzucam tutaj zdjęcia z remontu elewacji oraz takie, które prezentują już kościół z nową elewacją. Niestety jako nowy użytkownik nie mogę wrzucać podlinkowanych BBCode z fotosika, więc póki co w załącznikach zamieszczam fotki małych rozmiarów. Później będą dokładniejsze i większe ;)
Co warto jeszcze dodać do tego, co napisał trobal.
Dzwonnica powstała w 1931 roku i są na niej ślady po pociskach z II WŚ.
Przed remontem elewacji w 2014 przez kilkadziesiąt lat we wschodniej ścianie kościoła na wysokości ok 5 metrów tkwił pocisk, niewybuch. Na amunicji się nie znam, ale średnicę denka (zapalnika? nie wiem ja to się fachowo nazywa) miał wielkości średnicy denka od butelki wody mineralnej albo i większą. Gdyby zadziałał, to dzisiaj pewnie nikt o kościele w Słupi by nie słyszał. Podczas remontu elewacji został wyjęty i zabrany przez saperów.
W kościele znajduje się też droga krzyżowa w postaci obrazów z przełomu XVI i XVII wieku - obecnie w renowacji
Rzecz, która mnie ciekawi, to data śmierci fundatora kościoła Alojzego Leszczyńskiego i jego żony Honoraty z Jasieńskich. W kościele pod chórem znajduje się tablica nagrobna, która informuje, że obydwoje zmarli w drugi dzień świąt bożonarodzeniowych. Tak normalnie, naturalnie zazwyczaj ludzie parami nie umierają. Choroba? Ktoś ich zabił? Czy rzeczywiście przypadek? Chodź strona sejm-wielki.pl podaje, że zmarli dzień po dniu, jednak bardziej ufam tablicy pamiątkowej ufundowanej przez dzieci, niż stronie, na której informacje można wrzucać jak na wikipedię. Na parafialnym cmentarzu znajduje się też okazały (niestety w ruinie i jeśli ktoś go nie ocali, to przepadnie w otchłani niepamięci) pomnik córki Leszczyńskich, która zmarła jako nastolatka.

Obrazek
źródło: http://polskaniezwykla.pl/web/gallery/photo,238183.html

W dobudowanej kruchcie kościoła znajduje się tablica upamiętniająca dwa wydarzenia historyczne związane z tym kościołem. Otóż w wigilię Bożego Ciała w 1863 roku, płk Dionizy Czachowski został w kościele w Słupi przeznaczony na naczelnika sił województwa Sandomierskiego. Natomiast w czasie II WŚ żołnierze AK kompanii "Witolda" w tym kościele przysięgali "w obliczu Boga być wiernymi Ojczyźnie"

Zdjęcie tablicy wrzucę po remoncie wnętrza kościoła, który obecnie trwa.

Załączniki:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg [ 63.03 KiB | Przeglądane 113 razy ]
DSC_1298.jpg
DSC_1298.jpg [ 109.65 KiB | Przeglądane 113 razy ]
Clipboard012.jpg
Clipboard012.jpg [ 78.3 KiB | Przeglądane 113 razy ]
Clipboard013.jpg
Clipboard013.jpg [ 17.69 KiB | Przeglądane 113 razy ]
20150906_153010.jpg
20150906_153010.jpg [ 64.41 KiB | Przeglądane 113 razy ]

Post Napisane: 14 maja 2018, o 11:15 

Imię: Krzysztof
Wczoraj zrobiłem zdjęcia treści na trzech tablicach znajdujących się w kościele. Pierwsza to tablica pamiątkowa Antoniego Jagodzińskiego, druga to wspomniana w poprzednim poście tablica o wydarzeniach historycznych związanych z kościołem. Trzecia to treść tablicy nagrobnej małżeństwa fundatorów kościoła, której treść wspomina o "jednocześnie zmarłych", czyli wbrew źródłom, o których wspominałem wcześniej.

Załączniki:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg [ 228.7 KiB | Przeglądane 69 razy ]
Clipboard04.jpg
Clipboard04.jpg [ 242.69 KiB | Przeglądane 69 razy ]
Clipboard03.jpg
Clipboard03.jpg [ 227.31 KiB | Przeglądane 69 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Świętokrzyskie