Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Wielkopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 30 lis 2010, o 10:33 

Późnogotycki kościół w Kaźmierzu (pow. szamotulski) wzniesiono w 1494 roku. W kolejnym stuleciu świątynię powiększono o kaplicę. W roku 1934 do kościoła dobudowano kaplicę grobową.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kościół otacza niewielki cmentarz.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kartusze herbowe porośnięte mchem.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 17 gru 2010, o 22:18 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Ciekawe któż to siedzi na cmentarnym dębie życia. Krasnoludek? A może duszek Kacperek? :D

Post Napisane: 19 gru 2010, o 08:07 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Może Szymon Słupnik :echh:

Post Napisane: 19 gru 2010, o 16:38 

Po powrocie z Kaźmierza długo główkowałam nad tą zakapturzoną postacią. W końcu natknęłam się na coś, co trochę rozjaśniło mi w głowie. Nie wiem tylko, czy to na pewno dobry trop.
Otóż z kościołem w Kaźmierzu wiąże się historia Pięci Braci Męczenników, zamordowanych przez rabusiów, domagających się wydania jałmużny danej zakonnikom przez Bolesława Chrobrego. Opowieśc ta występuje w różnych wariantach, lokalizujących owe zdarzenia w kilku różnych miejscach (w tym także w Kaźmierzu, w powiecie szamotulskim).
Przypuszczam zatem, że owa zakapturzona postac na słupie przed kościołem to najprawdopodobniej mnich - męczennik.
Więcej o Pięciu Braciach Męczennikach tu:
http://www.parafiakazmierz.pl/index.php ... &Itemid=27

Post Napisane: 19 gru 2010, o 17:51 

To drzewo na którym siedzi "skrzat" to dąb szypułkowy ( :glupek: )
Skrzacik trzyma pod ręką jeszcze "kogoś"?
Całość wygląda jakby ktoś dla kawału posadził skrzata na drzewie... Nata czy to ty??? :jump:

;) ;) ;)

Pozdrawiam

PS
Historia Pięciu Braci to jedna z moich ulubionych, muszę pogrzebać...

Post Napisane: 20 gru 2010, o 14:31 

Człowiek w kapturze faktycznie wygląda jak doklejony do jakiegoś słupka z zupełnie innej bajki (ten słupek kojarzy mi się ze starymi cmentarzami ewangelickimi).
Dodam jeszcze, że pod ową zagadkową postacią jest jakiś napis, z odczytaniem którego mam pewien problem.
Obrazek
W zbliżeniu:
Obrazek
Postac w kapturze pod ręką trzyma "coś". To chyba krata? Może księga? Chyba nie... Raczej krata.
Obrazek

Post Napisane: 20 gru 2010, o 20:32 
Moderator

Tak jakby St. Laurentos, Laurentios - czyli św. Wawrzyniec, którego atrybutem jest między innymi krata (widoczna na ostatnim zdjęciu):
wikipedia napisał(a):
Tradycja mówi o jego męczeńskiej śmierci w Rzymie na via Tiburtina, na rozżarzonej do czerwoności kracie (ruszcie), która w ikonografii stanowi jego atrybut

Walerian nakazał rozciągnąć go na żelaznych rusztach i wolno podgrzewać i piec żywcem w ogniu. Wawrzyniec miał się zdobyć jeszcze na słowa: "Widzisz, że ciało moje jest już dosyć przypieczone. Obróć je teraz na drugą stronę!"

Co prawda typowy św. Wawrzyniec przedstawiany jest trochę inaczej, ale może to jakaś nietypowa rzeźba? Bo jak się dokładnie przyjrzeć to spod tej kraty wystają gałęzie/konary, czyli podstawowy materiał na podpałkę...

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 gru 2010, o 20:15 

:poklon:
pół godziny patrzyłem na ten napis i nic nie wydumałem...
Aga myślę, że masz rację, artysta tak udziwnił swoje dzieło, że uznał iż napis jest niezbędny.

Pozdrawiam

Post Napisane: 22 gru 2010, o 21:09 
Moderator

:mrgreen:

Pytanie tylko co ta rzeźba robi na cmentarzu?
Zastanawiałam się czy mógł to być nagrobek kogoś kto zmarł na przykład na skutek poparzeń - ale to chyba już zbyt daleko posunięta interpretacja...

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 gru 2010, o 21:52 
Przyjaciel

Prawdę powiedziawszy, to mam pewne wątpliwości czy rzeźba postaci w kapturze i drzewo stanowią od początku komplet. Może ktoś połączył później te dwa elementy? Drzewo jest jakieś jaśniejsze. Fakt, że może to wynika z jego kształtu - woda łatwiej spływała, więc zazielenienie mniejsze.

Post Napisane: 22 gru 2010, o 22:00 

:echh:

Wygląda to dziwnie, codziennie chodzą koło tego ludzie i nic nie ma w opisie cmentarza, kościoła, itp. Trzeba dopiero było by Nata tam poszła :D

Post Napisane: 23 gru 2010, o 07:15 

To może z tej strony:
św. Wawrzyniec jest patronem hutników... i poszukiwaczy skarbów.
Praktycznie do 19 wieku (he, he a może się mylę :rotfl3: ) istniała profesja poszukiwaczy metali często nazywanych poszukiwaczami skarbów, ich patronem był Wawrzyniec i np. w jego święto góry się otwierały i skarby były dostępne.... dobra, więcej nie nawijam - pierwsze zdjęcie na tej stronie mówi wszystko co mam na myśli http://www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=223

Nie wiem czemu siedzi na słupku :echh: i już nie chcę wiedzieć, trzeba się zająć Świętami...

Post Napisane: 23 gru 2010, o 14:40 

W Wielkopolsce św. Wawrzyniec to jeden z najpopularniejszych świętych, gdyż zgodnie z miejscową tradycją chronił przed pożarami (to taki nasz Florek ;)), ale w takim wydaniu to go jeszcze nie widziałam :jupi:

Post Napisane: 24 gru 2010, o 08:01 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
By Wam ulżyć chciałam się zalogować na forum Kaźmierza, ale nie działa tam arkusz rejestracyjny (przynajmniej ja mam problemy). :beg:
Chciałam napisać do parafii, ale nie ma tam @ :rotfl3:

Można jeszcze zadać pytanie wójtowi na stronie gminy :too funny: , ale sądzę, że lepiej po nowym roku.

Post Napisane: 25 gru 2010, o 15:51 
Przyjaciel

Na wójta zbytnio bym nie liczyła, chyba że to historyk :D Proboszcz pewniejszy, ale też nie do końca... Zapytaliśmy kiedyś księdza, przy którego kościele stały 4 kamienne rzeźby, ktora z nich jest św. Janem Nepomucenem. Ta która wydawała się idealna - nie pasowała do opisu na nepomuceńskiej stronie, a pozostałe odbiegały od wzorca. Chociaż potrafił nam opowiedzieć jak przedstawiany jest ten święty, to jednak nie wiedział która to figura ;)

Post Napisane: 31 maja 2015, o 10:41 
Muszkieter

Pierwszą figurą, która zwróciła moją uwagę po wejściu na plac kościelny to właśnie przypominający pozą Golluma - st. Laurentius.

Obrazek

Teren wokół zadbany, nagrobki wyczyszczone. Grobowiec Jarochowskiego
Obrazek
wyczyszczony z mchu nagrobek Skarżyńskiego
Obrazek

Nawa główna kościoła - najstarsza część kościoła
Obrazek
z pięknym sklepieniem
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

dobudowana 500 lat temu z prawej strony kaplica św. Anny
Obrazek

Obrazek

w miejscu bocznej kruchty postawiono w 1934 roku kaplicę grobową Skrzydlewskich z Nowej Wsi (tam gdzie stoi pałac)
Obrazek

z zewnątrz wyraźnie widać dwie kaplice
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Wielkopolskie