Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 16 lis 2010, o 16:27 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Byłam jeszcze dzieckiem, kiedy wypatrzyłam na mapie okolic Krakowa, we wsi Biskupice, charakterystyczny znaczek w kształcie kwiatka o sześciu okrągłych płatkach. Grodzisko!

Szaleństwo kierowało mną odkąd pamiętam. Zupełnie w ciemno, w pełnej konspiracji przed rodzicami, w upale, ruszyłam więc na starym, amerykańskim rowerze w kierunku Biskupic.
Poszukiwania wśród lasu na Bukowej Górze nie trwały długo - grodziska naprawdę trudno nie zauważyć.
Pamiętam doskonale swoją radość.
Od tamtej pory wracam do Biskupic co kilka lat.

Gród obronny istniał w tym miejscu już w końcowej fazie epoki brązu i na początku epoki żelaza (halsztat), zbudowany został przez ludność z okresu tzw. kultury łużyckiej.
Zabytek przedstawia sobą obszerne, owalne wzniesienie. Wokół majdanu zachowały się zniszczone zębem czasu ślady obwałowań. Tak na moje oko, jeden z wałów otacza założenie dookoła, a od strony najbardziej łagodnej, czyli od wschodu, wałów jest co najmniej dwie sztuki plus sucha fosa.

Załączniki:
Conan i grodzisko.JPG
Conan i grodzisko.JPG [ 114.91 KiB | Przeglądane 1335 razy ]
Gdzie strumyk płynie z wolna.jpg
Gdzie strumyk płynie z wolna.jpg [ 109.95 KiB | Przeglądane 1335 razy ]
Co dwa wały to nie jeden.jpg
Co dwa wały to nie jeden.jpg [ 117.16 KiB | Przeglądane 1335 razy ]
Drugi wał od wschodu.jpg
Drugi wał od wschodu.jpg [ 106.33 KiB | Przeglądane 1335 razy ]
Majdan i pozostałości górnego wału.jpg
Majdan i pozostałości górnego wału.jpg [ 117.38 KiB | Przeglądane 1335 razy ]
Widok z majdanu.jpg
Widok z majdanu.jpg [ 123.32 KiB | Przeglądane 1335 razy ]
Majdan i górny wał.jpg
Majdan i górny wał.jpg [ 108.88 KiB | Przeglądane 1335 razy ]
Widok z majdanu na wał.jpg
Widok z majdanu na wał.jpg [ 123.97 KiB | Przeglądane 1335 razy ]

Post Napisane: 16 lis 2010, o 16:31 

Imię: Karolina
Na polach, poniżej Bukowej Góry oraz na sąsiednim wzniesieniu, zwanym Chełmikiem, znaleźliśmy, w pobieżnym, amatorskim "przeglądzie powierzchniowym" całkiem sporo ułamków grafitowanej ceramiki o charakterystycznym wyglądzie.
Niektórzy dopatrują się w tym wzniesieniu, na którym wznosi się malowniczy kościół, śladów kolejnego grodziska.

Wybaczcie mi te mazgi poniżej, udające rekonstrukcję. Pablo Picasso malował w podobnym stylu. :-)

Załączniki:
Kościół w Biskupicach na Chełmiku.jpg
Kościół w Biskupicach na Chełmiku.jpg [ 80.08 KiB | Przeglądane 1333 razy ]
Biskupice.jpg
Biskupice.jpg [ 124.54 KiB | Przeglądane 1333 razy ]
Grodzisko - STRASZNIE NIEUDOLNY RYSUNEK.jpg
Grodzisko - STRASZNIE NIEUDOLNY RYSUNEK.jpg [ 115.37 KiB | Przeglądane 1333 razy ]

Post Napisane: 7 sty 2014, o 00:50 
Dziki Gon

Imię: Dawid
Dziś, gród widoczny był "jak na dłoni". Pomimo dwuipółletniowiecznej historii umocnienia są całkiem nieźle widoczne.

Załączniki:
Biskupice (2).JPG
Biskupice (2).JPG [ 60.36 KiB | Przeglądane 1004 razy ]
Biskupice (4).JPG
Biskupice (4).JPG [ 81.63 KiB | Przeglądane 1004 razy ]
Biskupice (7).JPG
Biskupice (7).JPG [ 80.24 KiB | Przeglądane 1004 razy ]
Biskupice (11).JPG
Biskupice (11).JPG [ 85.92 KiB | Przeglądane 1004 razy ]
Biskupice (13).JPG
Biskupice (13).JPG [ 104.54 KiB | Przeglądane 1004 razy ]
Biskupice (20).JPG
Biskupice (20).JPG [ 99.69 KiB | Przeglądane 1004 razy ]

Post Napisane: 11 gru 2015, o 19:47 
Bratnia dusza

Imię: kuba
kilka widoków na grodzisko z obecnej jesieni.
Miejsce jest przepiękne - warto się wybrać.

Załączniki:
Komentarz: widok na majdan grodziska
Kopia Obraz 238 - Obraz 241.JPG
Kopia Obraz 238 - Obraz 241.JPG [ 97.35 KiB | Przeglądane 688 razy ]
Komentarz: widok "od przodu"
Kopia Obraz 221 - Obraz 223.JPG
Kopia Obraz 221 - Obraz 223.JPG [ 34.35 KiB | Przeglądane 688 razy ]
Komentarz: widok "od tyłu"
Kopia Obraz 232 - Obraz 234.JPG
Kopia Obraz 232 - Obraz 234.JPG [ 107.88 KiB | Przeglądane 688 razy ]

Post Napisane: 27 cze 2017, o 21:03 

Imię: Artur
Witajcie:) Trafiłem na waszą stronkę szukając informacji o tej właśnie górze a właściwie o grodzisku na niej położonym.

Wędrując po pagórkach wokół Wieliczki natrafiłem na bardzo podobny kopczyk usytuowany na wzniesieniu. Jako początkujący archeolog amator a mający coś wiedzy na temat wykopalisk na Bukowej Górze rozpoczołem penetrację tego wzniesienia. Nie była ona trudna bo mało krzewów i pokrzyw i porastają to wzgórze stare drzewa. Znaleźć nic nie znalazłem ale kierując się już w stronę samochodu wychodząc na południową stronę tego wzniesienia trafiłem na przecinkę po liniami wysokiego napięcia. W oczy po pierwsze rzucił się kościół na wzgórzu Chełmek( jego można wypaczyć z bardzo daleka i dla miejscowych jak ja żadne nowum) , ale po dłuższym wpatrzeniu się w połać Wielkiego Lasu dostrzegłem to coś. Pięknie majacząca na tle drzew majestatyczna Bukowa Góra.

Teraz to mi się dopiero w główce ruszyło. Dwa podobne pod względem budowy pagórki (nie identyczne). Jeden "widzi" drugi trzeba by się tematem zająć. Tak trafiłem do was. Nowin żadnych nie odkryłem ale rysunki schematyczne i twierdzenie że gródek był obronny dały mi do myślenia. Pytań mam sporo, odnośnie Bukowej Góry, na które nie mam odpowiedzi:
1. Co skłoniło ówczesnych do założenia gródka w takim miejscu? Widoczność bardzo kiepska z tego wzgórza, od północy wzgórze z kościołem i cmentarzem zasłaniają sporą część horyzontu. Od południa i wschodu to już całkiem nic nie widać, nawet jakby założyć że nie było lasu w tym czasie to i tak Bukowiec i jeszcze jedna góra zasłaniają widok. Widoki z Bukowej mamy tylko w kierunku północno- zachodnim i północno -wschodnim. Więc jak na strażnicę to widoczność raczej kiepska.

2. Czemu nie wybrali wzgórza Chełmik? Panorama z tego wzgórza jest imponująca. Jak pisałem wcześniej kościół w Biskupicach jest widoczny z bardzo daleka. Badania archeologów wykazały wprawdzie ślady ceramiki na tym wzgórzu ale już o gródku nic nie wspominają:) (może ja na takowe nie trafiłem)

3. Czy obydwa wzgórza nie były połączone w jedną całość po względem administracyjnym?

4. Czy aby czasem wzgórze Chełmik nie było "świętym miejscem" a Bukowa stanowiła ochronę dla tego miejsca. Przemawia za tym fakt że odnalezienia ceramiki podczas wykopalisk, lokacja kościoła na tym wzgórzu. Uczono mnie że wprowadzając chrześcijaństwo na terenie Piastów burzono pogańskie świątynie a na ich miejscu stawiano własnie kościoły. Wiem nie ta epoka i czas ale pogańskie wierzenia przetrwały do XIX w. a co dopiero do XII w. kiedy wybudowano kościół.

Sorki za tak długi pierwszy post ale jakby ktoś miał sensowną na któreś z pytań będę bardzo wdzięczny za uporządkowanie moich myśli.

Pozdrawiam Artur

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo - Małopolskie