Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Świętokrzyskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 20 wrz 2010, o 05:45 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Tomek
Powszechnie podaje się informację, że kościół powstał w XIV wieku. Być może nie chcąc deklasować murów miejskich i kościoła św. Władysława. Pracujący dziś we wnętrzu kościoła konserwatorzy przypuszczają jednak, że budowla jest starsza. Posiada cechy romańskie zatarte podczas późniejszych przebudów. To co najcenniejsze znajduje się w środku. Ja wejść tam nie zdołałem. Teraz królują tam rusztowania. Trwa konserwacja, a może i częściowa rekonstrukcja fresków. Można je jednak obejrzeć dzięki zamieszczonej w sieci panoramie - wystarczy kliknąć by przejść na stronę z panoramą.. Na pewno warto :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Podczas trwającego w 2009 roku pleneru powstały rzeźby 12 apostołów i Chrystusa - wszystkie stoją przy kościele. Sam kościół zaś znajduje się poza murami miejskimi, na przeciwko bramy krakowskiej.

Prezentację apostołów rozpoczyna sam Chrystus postawiony na przeciwko wejścia do kościoła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Polichromie podobno odkryto po II wojnie światowej. Może dlatego jeszcze są, że odkryto je tak późno.

Obrazek

Post Napisane: 12 sty 2011, o 18:54 
Przyjaciel

Imię: Renata
Z zewnątrz kościół wygląda niepozornie. Może dlatego nikt nie wpadł na pomysł, że kryje tak cenne malowidła. Grunt, że renowacja w toku. Swoją drogą niektóre z przedstawień apostołów są hm... dosyć nowatorskie :mrgreen:

Post Napisane: 12 sty 2011, o 23:36 

Imię: Robert
Rzeźby faktycznie ciekawe, nie wiem czemu z mojego pobytu pamiętam tylko Żyda, a Kościół mi całkowicie umknął :oops:
Bryła Kościoła faktycznie jakaś taka "niegramotna" - może rzeczywiście wcześniej była romańska, a potem jakiś budowlaniec bez polotu próbował go "unowocześnić".

Post Napisane: 13 sty 2011, o 06:49 
Przyjaciel

Kościół może umknąć uwadze gdy patrzy się tylko na "stare miasto". On jest poza murami miejskimi i od strony miasta zasłonięty drzewami.

Obrazek

Post Napisane: 8 paź 2011, o 16:37 
Przyjaciel

Imię: Renata
Widok z drogi

Obrazek

Wnętrza w trakcie renowacji. Gdzie diabeł nie może, tam Igiełkę pośle... :D

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 9 lip 2013, o 01:12 
Przyjaciel

Na razie zakończono remont. Pozostawiono zakrytą jedną ścianę z drzwiami wejściowymi. Wg słów stażysty udzielającego na miejscu informacji zwiedzającym pod białą farbą pozostają już tylko malowidła, które zachowały się w stanie najgorszym. Mówił też, że artyści którzy freski tworzyli sprowadzeni byli z terenów dzisiejszej Ukrainy. Mam co do tego wątpliwości. Zamiast podobieństwa do ikon dostrzegałem podobieństwo do średniowiecznych malowideł tworzonych na zachodzie Europy. Oglądać można bez wnoszenia opłat.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W serii "grzechy główne" czytelne są może dwa freski.

Obrazek

Obrazek

Ponad nimi prawdopodobnie znajduje się cykl pasyjny (tylko jedno zdjęcie).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Świętokrzyskie