Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Judaika - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 8 cze 2009, o 14:44 
Moderator

Pochwały: 1
We wrześniu 2007 roku podczas remontu elewacji kamienicy przy ul. Cechowej w Bielsku-Białej odkryto zachowany fragment hebrajskiego napisu:

Obrazek

Przed wojną mieściła się tu restauracja koszerna prowadzona przez bielską Żydówkę Sali Lazar.

Niestety napisu już nie ma... Nie wiem czy został skuty i przeniesiony w bezpieczniejsze miejsce, czy też komuś się nie spodobał... Patrząc jednak na to co pozostało obawiam się, że ta druga opcja jest bardziej prawdopodobna :evil:

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 cze 2009, o 22:27 
Administrator

Imię: Leszek
Ja mam wrażenie, że się komuś spodobał i go pod... :evil:

Bo to wygląda, jakby ktoś próbował wykuć cały kawałek tynku, na którym ten napis był - tylko chyba się spieszył i się do końca nie udało. Kolejna rzecz, która została tylko na zdjęciach :x

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 cze 2009, o 23:30 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Jak freski Schulza.

Post Napisane: 9 cze 2009, o 10:53 
Administrator

Imię: Jarek
A ja mam wrażenie, że to jednak jakiś jełop postanowił pozostawić trwały ślad swoich kretyńskich zapatrywań na stosunki polsko-żydowskie :cios:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 cze 2009, o 11:19 
Moderator

Imię: Sławek
A mi się wydaje, że ten napis został zdjęty do konserwacji i napewno powróci po jakimś czasie.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 cze 2009, o 11:22 
Administrator

Slav napisał(a):
A mi się wydaje, że ten napis został zdjęty do konserwacji i napewno powróci po jakimś czasie.

Niestety Sławku, Miejski Konserwator Zabytków o niczym nie wie, już do niego dzwoniłem w tej sprawie.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 cze 2009, o 11:31 
Muszkieter

Imię: Marek
Podobnie jak Leszek jestem zdania że to nie jakiś antysemita-idiota dał upust swojej nienawiści. Wygląda na dość precyzyjną robotę, przynajmniej z lewej strony. A z prawej jakby czasu zabrakło, lub cierpliwości, i tak na szybko.
Może już zdobi czyjś kominek, albo ogrodowy grill? :evil:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 9 cze 2009, o 17:22 
Przyjaciel

Markov napisał(a):
Może już zdobi czyjś kominek, albo ogrodowy grill? :evil:

Tylko czy W Polsce?

Post Napisane: 9 cze 2009, o 18:06 
Moderator

Imię: Sławek
zuraw1965 napisał(a):
Niestety Sławku, Miejski Konserwator Zabytków o niczym nie wie, już do niego dzwoniłem w tej sprawie.

A pytałeś się może właścicieli lub mieszkańców kamienicy o los tego napisu?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 16 wrz 2014, o 21:30 

Imię: Karolina
Napis, chociaż popękany, po niezłej awanturze wrócił na swoje miejsce.

Załączniki:
Bielsko Biała - żydowska restauracja.jpg
Bielsko Biała - żydowska restauracja.jpg [ 87.81 KiB | Przeglądane 1578 razy ]
Bielsko Biała - żydowska restauracja (1).jpg
Bielsko Biała - żydowska restauracja (1).jpg [ 99.08 KiB | Przeglądane 1578 razy ]
Bielsko Biała - żydowska restauracja (2).jpg
Bielsko Biała - żydowska restauracja (2).jpg [ 82.71 KiB | Przeglądane 1578 razy ]
Bielsko Biała - żydowska restauracja (3).jpg
Bielsko Biała - żydowska restauracja (3).jpg [ 107.79 KiB | Przeglądane 1578 razy ]

Post Napisane: 16 wrz 2014, o 21:46 
Moderator

Cytuj:
Jeżeli kamienica, podobnie jak w przypadku budynku przy ul. Cechowej, wpisana jest do rejestru zabytków, to właściciel ma obowiązek konserwacji takich pisanych pamiątek. Tak też się stało, gdy na ścianie domu kilka lat temu odsłonił się hebrajski napis informujący, że w tym miejscu znajdowała się żydowska restauracja. Niestety, komuś przeszkadzał. Oryginalne litery zostały zniszczone. Właściciel budynku odtworzył jednak napis, który dziś zdobi ścianę restauracji.

Żródło: http://www.bielsko.biala.pl/aktualnosci ... do-schronu

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 16 wrz 2014, o 21:53 

Imię: Karolina
No właśnie.
Zachodzę w głowę, czy to oryginał, czy kopia?
Chyba jednak oryginał, bo gdyby napis odtworzono de novo, nie byłoby raczej na nim tych pęknięć. Ale może się mylę.

I zdecydowanie zgadzam się ze stwierdzeniem, że taki zabytek rzeczywiście zdobi elewację i jest miły dla oka. :thumright:

Post Napisane: 17 wrz 2014, o 11:44 

Imię: Andrzej
Jest to oryginał! :thumright:
Taką informację uzyskałem z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Byłem bardzo ciekawy, jak to jest z tym napisem. Dopiero po kilku telefonach, udało mi się porozmawiać z osobą która mogła to potwierdzić. :)

Post Napisane: 17 wrz 2014, o 17:58 
Administrator

Kiedy wiele lat temu dzwoniłem do Miejskiego Konserwatora Zabytków z informacją, że ktoś skuł napis na na ulicy Cechowej ten nawet nie wiedział o jaki napis chodzi, ale obiecał interwencję.
Kiedy dzwoniłem z prośbą o informację czy odnalazł się ów kawałek dawnej elewacji wszyscy rozkładali ręce i twierdzili, że postępowanie jest w toku.
I teraz nagle, ni stąd ni zowąd, fragment muru odnalazł się (pewnie za wstawiennictwem Matki Boskiej Częstochowskiej) i powrócił na dawne miejsce.
To jakiś żart ?
Przecież wystarczy porównać zdjęcie pochodzące z czasów kiedy oryginalny napis był widoczny i z 16 września 2014 roku żeby zobaczyć różnicę (chyba, że już tak strasznie niedowidzę) - inny kolor muru, inna faktura napisu, inna farba, nawet ostatnia litera bardziej zamazana ...

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 wrz 2014, o 19:50 

Ale na całej dość długiej ulicy Cechowej, jedynie kamienica nr 8 (dziś jest w niej Pizzeria Margaritta) ma charakterystycznie fazowane, drewniane obramowania wokół okien (a przez 5 lat elewację kamienicy mogli odświeżyć na nieco inny odcień)

Post Napisane: 17 wrz 2014, o 20:41 
Administrator

Jestem pod wrażeniem, jak zawsze, Twoich jedynie słusznych i głęboko merytorycznych uwag Franku D.
Nie wiem czy kiedykolwiek byłeś w Bielsku-Białej na ulicy Cechowej w czasie kiedy był tam ten napis (w co wątpię) i nie wiem czy byłeś tam kiedy pojawił się na nowo, ale oczywiście każdy ma prawo wypowiedzieć się w temacie.
"Brylujesz" w tematach warszawskich więc pewnie uważasz, że możesz się zupełnie swobodnie wypowiadać w sprawach dotyczących prowincjonalnych tematów jak te dotyczące Bielska-Białej, Gdowa czy Niegowici.
Życzę dalszych sukcesów.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 wrz 2014, o 20:42 

Imię: Andrzej
Dzisiaj dzwoniłem do Miejskiego Konserwatora Zabytków na wyżej podany nr telefonu. Odesłano mnie do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach z Delegaturą w Bielsku-Białej z informacją, że to właśnie oni zajmowali się sprawą tego napisu. Zadzwoniłem na podany mi numer (33) 812-37-74 i poprosiłem o rozmowę z konserwatorem. Pan Konieczny potwierdził, że znajdujący się napis jest odrestaurowany i oryginalny. To jedyne moje źródło informacji.
Oczywiście, zawsze pozostaje jakieś ziarno niepewności. Z drugiej strony, jeżeli jest to kopia, to ktoś zadał sobie sporo trudu żeby to zatuszować. Mam na myśli całe to zabezpieczenie pleksi, dokładne odwzorowanie pęknięć i ubytków... oraz ukrywanie informacji o tym.

Post Napisane: 1 sty 2016, o 13:29 

Imię: Bartek
Trafiłem na ten temat i bardzo mnie zainteresował. Od razu zaznaczam, że nie jestem ekspertem, ale kilka razy zdarzyło mi się rysować, a właściwie powielać pewne rysowane wzory przy pomocy bardzo prostej metody - takie dawne hobby. Kiedy przyjrzałem się zdjęciom, które tutaj opublikowaliście z bliska, poddałem je lekkiej obróbce. Nie gniewajcie się, że zrobiłem to bez Waszej zgody, ale miało to na celu potwierdzenie mojej tezy. Na zdjęciach widnieją 2 różne tablice. Tablica zamontowana ponownie na elewacji budynku jest moim zdaniem sfabrykowana. Dlaczego?

Jeżeli ktoś, a tym bardziej konserwator zabytków bierze się za renowację tego typu rzeczy, to nigdy nie jest to robione na szybko, a zawsze maksymalnie dokładnie. Zazwyczaj.
Druga sprawa: zdemontowana tablica, nawet jeśli pękła, powinna zostać w sposób precyzyjny i delikatny oczyszczona, kontury liter powinny zostać podmalowane, całość zakonserwowana i powrót na miejsce. Tablica, którą widzimy pod pleksi została namalowana od nowa.

Zrobiłem na szybko zestawienie dwóch zdjęć: jedno autorstwa Agi, drugie Szkieletka. Na oba zdjęcia naniosłem odcinek z podziałką. Zobaczcie sami:
Obrazek

Obie tablice podzieliłem na 5 równych sekcji. Zwróćcie uwagę na kształt, szerokość i rozmieszczenie poszczególnych liter w konkretnych sekcjach. Litery w nowej tablicy są znacznie szersze od oryginału, nie widzę również miejsca na przedrostek "RES", choć na pierwszym zdjęciu tego miejsca jest znacznie więcej.
Kolejna widoczna różnica jest w kaligrafii hebrajskiego napisu. Najbardziej rzuca się to w oczy przy środkowym symbolu przypominającym literę W (wybaczcie, nie znam hebrajskiego ;) ). Zwróćcie uwagę na górną część symbolu. W starej tablicy trzy "daszki" są jakby namalowane pod ukosem, tworzą coś na kształt listka. Nowa tablica namalowana została jakby od linijki.

Kolejna sprawa: w czasie, kiedy oryginalna tablica była tworzona, prawdopodobnie użyto ówczesnej zaprawy cementowej. Dawne materiały budowlane miały zupełnie inne właściwości i na 300% cementowa płyta nie pękła w ten sposób. Pęknięcie byłoby znacznie większe, a z racji tego, że tablica przez wiele lat była wystawiona na działanie czynników atmosferycznych fragmenty płyty przy takim demontażu byłyby raczej mniejsze, to się po prostu kruszy.
Nowa płyta wygląda, jakby była zrobiona z gipsu budowlanego, potwierdza to równa krawędź pęknięcia. Pracuję przy takich rzeczach na codzień, w tym przypadku nie mam wątpliwości.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Judaika » Judaika - Śląskie