Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Chrósty
 Post Napisane: 6 cze 2009, o 19:44 
Muszkieter

Pochwały: 1
Chrósty (woj. opolskie, pow. kędzierzyńsko-kozielski, gm. Pawłowiczki)

Pałac z roku 1813 położony jest przy głównej drodze, obecnie w ruinie (ponoć od wojny). Obok znajdują się budynki gospodarcze. Wszystko otoczone murem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 29 wrz 2011, o 14:15 

Imię: Max
Budynek kupił prywaciarz nic przy nim nie robił, był chory na raka więc ciężko było oczekiwać że coś się ruszy, 5 lat temu kupiła go prywatna osoba i odnawia budynki które są w obrębie pałacu, kończy się dofinansowanie z Unii a ona nic w zamku nie zrobiła oprócz zamontowania kamery, zresztą atrapy, właściciele są tam często (na odpoczynku) kawka na trawniku przed zamkiem itp, w samym zamku nie dzieje się nic oprócz zawalania ścian.
Właścicielka prawdopodobnie wynajęła część pomieszczeń za zamkiem hodowcy swiń, i od niedawna sobie kwiczą, smrodu nie ma, trawnik i park zadbane tzn. wykoszone, jakiś remontów nie ma się co spodziewać.

W zamku tak naprawdę nigdy nic nie było specjalnego, sztukaterii, obrazów, komnat, ponieważ nigdy nie był wykończony, za często tam też nie mieszkano.

Ostatnio edytowano 10 lis 2015, o 16:25 przez mwaldau, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 2 paź 2011, o 21:17 
Muszkieter

Dziś zrobiłem sobie nieplanowaną objazdówkę po okolicach, byłem i w Chróstach - nie widać zmian, ale smrodu było co niemiara! :gafa: Nie przeszkadzają mi wiejskie zapachy, ale przy tym dzisiejszym nawet chiński Nepomuk miał jakiś dziwny wyraz twarzy ;)

mwaldau napisał(a):
Znam jego bogatą historię służę informacjami :)

Miło by było, gdybyś napisał trochę o historii pałacu, jego dziejach od powstania (jak to było z tym niewykończeniem) i innych ciekawostkach.

Post Napisane: 17 paź 2011, o 14:49 

smród bo świnie hodują w pobliskim pomieszczeniu po PGR-owskim które jest niedaleko pałacu a które wynajmuje jednemu z rolników właścicielka pałacu ostrzegałem.
Co do historii nic nowego nie napiszę, Chrósty to dość młoda wioska bo 1 wzmianka pochodzi z 1679 roku w porównaniu do sąsiednich wiosek Radoszowy-1229 rok, Dobieszów 1305 lub 1295...Odnośnie Radoszów polecam zobaczyć drewniany kościół.

Odnośnie Chróst, W XVIII w. wioska należała do rodziny Lichnowskich, (von Lichnowsky) która wybudowała w niej rezydencję. W 1746 r. jako właściciel majątku wzmiankowany był Erdmann von Lichnowski, był to bardzo znaczący ród górnośląski, ale Chrosty dla nich nie były niczym specjalnym w porównaniu tego co posiadali na całym Śląsku, świadczą o tym zapiski - Chróst nie wymienia się w żadnych większych dobrach tej rodziny, prawdopodobnie rezydencja służyła jako miejsce odpoczynku, bądź wypadu na polowania (w tamtych czasach były tutaj ogromne połacie lasów) więcej o von Lichnowskich w wiki, http://pl.wikipedia.org/wiki/Lichnowscy Od początku XIX w. posiadłość przeszła w ręce rodziny von Garnier.

Nowi właściciele w 1813 r. wznieśli być może z wykorzystaniem starszych murów istniejący do dzisiaj pałac, jednak nie zadomowili oni długo w Chróstach i w W 1817 r. Anton von Garnier (był też właścicielem Wielowsi) sprzedał dobra Chrósty Dr Johannowi Schön, który dokupił do nich również majątki w Ligocie i Dobieszowie, budynek stoi do dziś służy jako biura prywatnego gospodarstwa, oraz świetlica wiejska. Jeden z jego spadkobierców, Gustaw Schön powiększył rodzinne posiadłości kupując w 1864 r. dobra rycerskie Raków, i wiele innych wsi w okolicy, w Chróstach bywał często, o czym świadczy wymienianie go przy zakupach majątków jako PAN NA CHRÓSTACH, można twierdzić że pałac był wtedy doposażony. Córka Pana Schön po jego smierci odziedziczyła pałac.
Mąż Margarety, Hans von Seherr Thoss zginał na froncie I wojny we Francji, w zamku żyła tylko grafowa, była bezdzietna, a pałac nie był doposażany.
Rodzina v S.T posiadała wiele posiadłości w tym zamek w Dobrej jednak szczep chróstecki był bardzo słabo z nimi związany (o ile ogóle był), pałac wymagał ogromnych nakładów finansowych, a właścicielka nie posiadała środków, które przynosiły by zyski, w dodatku była właścicielką dóbr na Ligocie, i innych wsiach i uzależniona od hazardu, ponoć też przegrała wszystko w karty. Sam pałac w Chróstach nie był atrakcyjny gdyż w roku 1900 wybudowano tutaj stację kolejową a tory przechodziły za ogrodzeniem zamku, ciszy i spokoju 0-gdyż była to znacząca linia i ruch tutaj odbywał się nawet 6 czy 7 razy dziennie.

"W czasie działań wojennych w 1945 r. pałac w Chróstach został spalony" i z takim czymś spotykam się w każdej publikacji - szlag jasny mnie trafia, PAŁAC NIE ZOSTAŁ SPALONY to wersja życzliwych z PRL, Pałac został nie ruszony, ruscy mu nie zrobili nic po za rabunkiem tego, co tam było -ucierpiała KAPLICA znajdująca się na terenie zamku oberwała z granatu, a Margaretha wyjechała do Niemiec i tam po wojnie zmarła w Garmisch Partenkirchen.
Jednak zamek i kaplica stały przez cały czas po wojnie a ruiny rozkradzionej przez miejscowych rezydencji wraz z resztą znacjonalizowanego majątku znalazły się pod zarządem Państwowego Gospodarstwa Rolnego, ludzie sobie chodzili i rozkradali doszczętnie co mogli - kaplica zawaliła się do środka, jedni powiadają że "zahaczył" o nią spych, drudzy że runęła sama, jednak pewne jest że w kaplicy były krypty, jak opisuje przyjaciel mojego dziadka doskonały znawca tych terenów i zamku, (dziadek nie żyje) po wojnie trumny wyciągnięto przez szybkę było widać jeszcze szkielety, i ciała, być może byli to poprzedni właściciele, był też tabliczki z imionami datą śmierci, itp, pochowane o ile tak można to nazwać zostały na cmentarzu w Radoszowach, "pochowane" bo kości zostały byle gdzie wrzucone do jednej dziury i ciała a tabliczki pozabierał dawny grabarz i nie wiadomo co z nimi zrobił, później wielokrotnie przenoszono zwłoki aż spoczęły w zbiorowej mogile pod płotem postawiono zwykły krzyż drewniany i pamięć o nich została zapomniana, przy wycinaniu drzew na cmentarzu krzyże usunięto, i tylko nie liczni wiedzą że tam pod płotem leżą "ci z zamku" starsi ludzie to pamiętają.

Co do samej kaplicy zamkowej była ogromna można za zamkiem obejrzeć fundamenty, mój przyjaciel był tam niedawno, bo interesuje się tym, tematem i dobrze żyje z właścicielką i mówił że z jednej strony fundamentu ziemia osunęła się do środka, prawdopodobnie tam gdzie były krypty pod kaplicą nie wszystko jest zasypane.
Właściciele to bardzo sympatyczni ludzie i bardzo często bywają w Chróstach więc nie trzeba, podjeżdżać od strony "świń" (to jest przód zamku, można podejść od strony bramy z napisem "skup pszenicy" porozmawiać z właścicielką i na pewno pozwoli wejść na teren tyłu zamku i zobaczyć fundamenty kaplicy, pałac i park.
Właścicielka nie ma w planie remontu zamku, póki co uprzątają park, wyremontowali tylko pomieszczenia koło drogi jako mieszkalne, zamek dokupili jako dodatek, można powiedzieć był w pakiecie.

Po wojnie nie podjęto próby odbudowy budynku, który z czasem popadał w coraz większą ruinę. W latach 60-tych XX w. w salonie były jeszcze fragmenty klasycystycznej sztukaterii, po których dzisiaj nie ma już śladu. Pod koniec XX w. miejscowy PGR został zlikwidowany i przez pewien czas można było bez problemu wejść na teren opuszczonego zakładu i zobaczyć ruiny pałacu ludzie korzystali z tego i kradli co mogli. Z tego co wiem to nawet właścicielka, gdy kupiła zamek i budynki była ciągle okradana, musiała zatrudnić ochronę, w wiosce był skup złomu niedaleko zamku a za skupem sklep, i alkohol naturalnie....więc można już samemu wywnioskować, co się działo...teraz jest już spokój większość "zawodników" czytaj. żuli poumierała.

Klasycystyczny pałac z 1813 r., przebudowany w XIX w., doprowadzony do ruiny w 1945 r. Budynek murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, na sklepionych piwnicach, dwukondygnacjowy, nakryty był płaskim dachem. Fasada (elewacja pn.) 7-osiowa, z trójosiowym portykiem podtrzymującym taras. Okna prostokątne, na piętrze z profilowanymi obramieniami i gzymsami, wejście i flankujące je okna zamknięte łukiem koszowym. Układ wnętrz dwutraktowy, z sienią i salonem na osi. Jak wyglądał w czasach świetności możemy się przekonać dzięki albumowi Dunckera.(źródło pałace śląska oraz moje uzupełnienia).

Podam link do albumu picassa w którym są aktualne zdjęcia z chrósteckiego zamku wrzesien 2011 :)
jest też jedno zdjęcie z przodu jak się wjeżdża od strony świniarni, czyli wejście i wjazd główny jak ktoś był to wie, ale zapożyczone z palaceslaska.pl i zrobione porównanie przodu :) reszta autorstwa pana nieslonia zapraszam.
Z kaplicy ostał się dzwonek który ma prywatna osoba, ten dzwonek jest również na tych zdjęciach!!!
link
https://picasaweb.google.com/116854566261122764032/ZamekChrosty2011Wrzesien?authuser=0&feat=directlink

Ostatnio edytowano 10 lis 2015, o 16:34 przez mwaldau, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 17 paź 2011, o 19:17 
Muszkieter

Dzięki za wszelkie informacje :)
Radoszowski kościół miałem okazję zwiedzić w środku (jest na forum) ale nie założyłem jeszcze tematu o majątku w Radoszowach - jeśli masz informacje na ten temat napisz, a ja uzupełnię zdjęciami. Jest tam ul. Zamkowa, wśród drzew widać jakiś budynek ustawiony skosem do drogi, obok wielki plac i duże budynki gospodarcze, w pobliżu (przy drodze od kapliczki) jakieś ruiny przy drodze... Czy ten stojący jeszcze budynek to dawny dwór? Jak nie to gdzie stał? Jeśli potrafisz udzielić odpowiedzi na te pytania będę wdzięczny.

Post Napisane: 18 paź 2011, o 16:34 

to co zostało na ulicy zamkowej i w pobliżu to ruiny dawnego majątku, natomiast te ruiny koło kapliczki to pozostałości po stodole, wiem wyglądają jak po jakimś pałacu czy coś, też kiedyś mnie to zwodziło, bo szukałem gdzie stał dworek, bo o takowym słyszałem jako mieszkaniec, warto na ten temat porozmawiać z moim przyjacielem, on jest obeznany w tym temacie, niedaleko tych ruin mieszka ostatni właściciel majątku, tzn jego żona się tam urodziła a jej rodzina do wojny mieszkała w dworku, majątek w 1928 roku albo przed rozparcelowano.
To lokalny pasjonat historii ma bardzo bardzo dużo dokumentów, fotografii o Chróstach Radoszowach Dobieszowie.
Warto z nim rozmawiać.
Po wojnie wszystko przejęło najpierw ruskie wojsko-na plebanii czyli tym dużym niebieskim budynku wyglądającym jak pałac, :)dużo osób myli plebanię z jakimś dworkiem -to od zawsze była plebania, mieściła się tam w 45 i po wojnie ruska komendantura, a w dworku ruscy składowali kartofle, powojnie wszystko poszło w ruinę obecnie w ruinach majątku prywatny właściciel trzyma konie i trzodę. niestety Dworku już nie ma ruiny ledwo co widać.
W tym dworku mieszkała babcia poety Josepha von Eichendorffa, a młody poeta często bywał w Radoszowach, zachowały się jego dzienniczki w których pisze o wizytach w Radoszowach, są też 3 dęby które nazwał w swoim dzienniczku, i kamienie :) to można oglądać nikt się nie zajmował promocją wsi, teraz powoli chcą to wykorzystać, w kościele spoczywa babcia poety, i ma być odwracana marmurowa płyta z epitafium, kiedy nie wiem ;) wiele jest ciekawych miejsc i historii związanych z eichendorffem, mozna się umówić z p. Niesloniem, i on wam zrobi mały objazd po radoszowach i opowie historię co do dworku mieścił się jakbyś wjeżdżał ulicą zamkową apo lewej stronie miał zabudowania i plac stał bokiem do tej drogi na tym placu.
tutaj są zdjecia może skojarzysz :) w tym zdjęcie dworku :)
https://picasaweb.google.com/116854566261122764032/RadoszowyDawnyDworekIZabudowania?authuser=0&feat=directlink

Ostatnio edytowano 19 paź 2011, o 17:14 przez mwaldau, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 19 paź 2011, o 14:29 

szukam w internecie, starych zdjęć tego zamku ale jest tylko ten obraz z teki dunkiera, nic więcej ludzie mówią że też nic nie mają, a to dziwne ;) jeśli chciałby ktoś zobaczyć resztki bramy zamkowej, którą obecnie ma zamontowaną na swojej posesji pewien mieszkaniec to zapraszam ;) jak pisałem ludzie pokradli i pobrali sobie do domu, nawet bramę :)

Post Napisane: 22 paź 2011, o 22:48 

Witajcie eksploratorzy, z tymi zwłokami miałem rację, udało mi się dotrzeć a właściwie był to zbieg okoliczności do starszego już pana który mieszka 40 km od Chróst, a który...przeprowadzał inwentaryzację zamku w 63 roku!!! czyli do tego czasu coś tam jeszcze stało.
Powiedział że kiedy wchodzili na teren zamku w kaplicy wszędzie leżały kości, wszystko było zbeszczeszczone a oni nie wiedzieli od czego mają zaczynać...byli w ogromnym szoku był wtedy młodym mężczyzną.
Te informacje przekazała mi mama która wróciła z Rzymu z pielgrzymki i doszło do rozmowy nie wiem jak...:) o zamku w Chróstach.
Osobiście chcę teraz do niego pojechać i wypytać o więcej szczegółów, co jeszcze tam było, kto zabrał resztę rzeczy może będzie mieć jakieś zdjęcia...?
Jestem w szoku że po wojnie w 45 gdy zamek przejął PGR ludzie rozgrabiali wszystko i nie potrafili uszanować nawet kaplicy i grobów...

Tytuł: Re: Chrósty
 Post Napisane: 6 maja 2012, o 14:09 

Imię: Karolina i Damian
Cytuj:
W czasie działań wojennych w 1945 r. pałac w Chróstach został spalony i z takim czymś spotykam się w każdej publikacji-szlag jasny mnie trafia

Przeglądając forum trafiłem na notatkę o pałacu w Chróstach, której fragment zacytowałem powyżej. Kiedy ją czytam nie trafia mnie jednak szlag, a raczej trudny do powstrzymania wybuch śmiechu. Takie pomieszanie prawdy i fikcji nawet w Internecie nie często się zdarza. Gdyby nie fakt, że strona Pałace Śląska przywołana jest jako jedno ze źródeł przez autora tekstu pozostawiłbym to bez komentarza. W tej sytuacji jednak muszę stwierdzic, iż uzupełnienia autora były znaczne i jakby to ująć mijające się z prawdą. Osobom które chcą poznać wersję wydarzeń przedstawioną na stronie Pałace Śląska proponuję kilknąć link poniżej

http://palaceslaska.pl/index.php?option ... &Itemid=44

opisanie wszystkich błędów zajęłoby sporo czasu, ale podam w tym miejscu kilka przykładów:
- rodzina von Seherr-Thoss nie kupiła nigdy majątku w Chróstach i nie można mówić o "szczepie chrósteckim" tej rodziny
- Margherita Schön urodziła się w 1893r. w Krzanowicach, nie mam więc pojęcia jaki związek autor tekstu widzi z uruchomieniem w Chróstach w 1900r. kolei i miejscem jej zamieszkania, skoro rodzina Schön już wcześniej mieszkała w Krzanowicach
- nie przesadzałbym ze stwierdzeniem, że Gustaw Schön kupił Raków i liczne miejscowości. Po pierwsze kupował dobra rycerskie, a nie miejscowości, a po drugie poza wspomnianym Rakowem (zresztą szybko sprzedanym w roku 1872), były to aż trzy majątki: Radoszowy, Krzanowice i Długomilowice

Biorąc pod uwagę liczne błędy w historii przedstawianej przez mieszkańców miejscowości ostrożnie trzeba podchodzić do wszystkich podawanych przez nich informacji. Być może pałac spłonął w 1945r., a może nie, jednak na podstawie tak niewiarygodnych źródeł nie można tego bezsprzecznie stwierdzić.

A co do tego fragmentu

Cytuj:
Jestem w szoku że po wojnie w 45 gdy zamek przejął PGR ludzie rozgrabiali wszystko i nie potrafili uszanować nawet kaplicy i grobów...

zapraszam do pobliskiego Strzybnika, gdzie można zobaczyć jak obecnie szanuje się kaplice i groby

Post Napisane: 10 maja 2012, o 10:19 

Szanowny Pałace Śląska o tym czy Pałac spłonął czy nie -a nie spłonął wiadomo od mieszkańców, którzy zostali w tej wsi podczas działań wojennych, co do rodziny von Seherr Thoss niejedna osoba miała na imię Margherita Schön (my mówimy o osobie, która po wojnie zmarła w Garmisch Partenkirchen - być może mówimy o tej samej osobie - nie analizowałem drzewa genealogicznego tej rodziny) skąd to wiadomo a mianowicie po wojnie krótki czas bywała w sąsiednich Radoszowach przyjaźniąc się z osobami, które do dnia dzisiejszego żyją... (przyznaję ci rację po przeczytaniu notki na palaceslakska to ta sama osoba).
Jednak wiem, że mieszkała tam sama, była również właścicielką majątku na Ligocie, próbowałem się doszukać informacji jej pokrewieństwa z S-T z Dobrej ale moje poszukiwania spełzły na panewce (może ty coś wiesz?)
Naprawdę jeśli chodzi o Chrósty jest bardzo mało informacji, ale żyją starsi ludzie, którzy doskonale pamiętają co działo się w chrósteckim pałacu, żyje nawet kobieta, której matka była tam służącą dlatego wiem, że zamek (pałac) nigdy nie był w pełni ukończony w środku... nie był znaczącą siedzibą dla tej rodziny... i z tego co wiem hrabina mieszkała tam, żadnych dzieci się nie doszukałem...Zz tego co wiem na pewno to kaplica, która stała jeszcze po wojnie została zburzona przez PGR, który potrzebował terenu, to pewna wersja a w latach 72 była przeprowadzana reszta inwentaryzacji tego co zostało... Żyje osoba, która wtedy ją przeprowadzała. Dzwonek z tej kaplicy ma pani mieszkająca na przeciwko ;)

Dodam jeszcze, że większość obrazów, mebli - wylądowało u pewnego wysoko postawionego w czasach komunistycznych "pana" z Chróst które są w tym domu.... Chłop już nie żyje ale to co zostało "pożyczone" z pałacu można teraz nabyć z jego domem.
Chodzi mi o taki duży żółty pałacyk przy wyjeździe z Chróst w stronę Radoszów po prawej stronie, sprzedawany w internecie z wyposażeniem i bardzo zabytkowymi meblami... By tak pojeździć po wsi to trochę by się znalazło...

Cieszę się, że została uzupełniona informacja o pałacu na stronie Pałace Śląska, ponieważ było tam dosyć mało informacji i niejasnych teraz widziałem, że wszystko jest jak należy bardzo dziękuję :) To pokazuje, że dyskusje prowadzą do czegoś, wiele z tego co napisałeś zgadza się z wersjami starszych osób a i można wejść na teren pałacu jeśli się uzgodni telefonicznie z właścicielami lub jeśli są na miejscu, nie radzę wchodzić do środka wszystko się zarywa, smród niemiłosierny.

Ostatnio edytowano 10 maja 2012, o 10:43 przez Aga, łącznie edytowano 1 raz
Byłabym Ci bardzo wdzięczna za odrobinę więcej dbałości w pisaniu.

Post Napisane: 11 maja 2012, o 10:59 

Aga przepraszam ale trochę czasu przebywam już za granicą...nie tłumaczę się tym, ale wierz mi że jeśli co dziennie nie piszesz po polsku to się trochę traci...

Post Napisane: 6 gru 2015, o 19:24 
Muszkieter

Nic się tam nie zmienia. To może przynajmniej widok z drugiej strony dam:
Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 7 lis 2016, o 16:35 

Imię: Daniele
Pałac został rozkradziony przez przybyłych mieszkańców z za Buga, fundusze z UE nie pokrywają całości remontu więc ciężko by podjąć się tak kosztownego remontu na własną rękę.

Post Napisane: 11 sty 2017, o 14:53 

dani91r większych pierdół i idiotyzmów jeszcze nie czytałem na tym forum. Radzę ci się zapoznać z faktami ile osób trafiło na tereny Chróst z za tzw. "Buga"
Zdziwisz się. Trafiali Głownie do Gościęcina i wiosek ościennych, to raz a 2 w latach 60 pałac był jeszcze w dobrej kondycji bo przeprowadzano inwentaryzację. Jakiś mądry urzędnik potrzebował chyba cegieł na dom i postanowiono zburzyć kaplicę a reszty dokonali i tu uważaj LOKALNI MIESZKAŃCY z niejakim panem K na czele. Pochodź po Chróstach będziesz widział kto co ma na podwórku z pałacu. Wejdź do domów to też zobaczysz...PAŁAC ROZKRADLI MIESZKAŃCY I TO CI KTÓRZYCH POTOMKOWIE ŻYLI TAM OD LAT A NIE ZZA BUGA.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie