Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 12 sie 2010, o 17:14 
Muszkieter

Imię: Marek
Miałem tego dnia całkiem inne plany, jednak jak to bywa u ludzi wysoce niezorganizowanych, uległem jakiemuś podszeptowi i skręciłem między malownicze podbocheńskie wzgórza. Postanowiłem zajrzeć po kilku latach do Sobolowa i okolic. I tak to znalazłem się w Nieprześni.
Idąc pod górę polną ścieżką do cmentarza ukrytego w kępie drzew,
Obrazek

zrobiłem to oto zdjęcie:
Obrazek
Kiedy go robiłem, nie wiedziałem jeszcze o tym, że w tym samym miejscu, na tym samym polu, w takim samym choć zimowym słońcu, dokładnie jak te snopy słomy leżeli żołnierze polegli pewnego grudniowego dnia, zanim spoczęli na pobliskim cmentarzu. Wszyscy zginęli bez jednego wystrzału, w straszliwym boju na bagnety...

Spoczęło tu 123 żołnierzy austro-węgierskich oraz 51 rosyjskich. Tylko dwaj, szeregowi Thomas Glatz i Anton Schwab z 59 cesarsko-królewskiego Regimentu znani z nazwiska, reszta bezimienni.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

"Dałeś mi o Panie służbę przy cmentarzu.
Dzięki Ci za to.
Czy jej podołam?
Czy starczy mi sił?
Czy starczy mi życia?
By cmentarz przemienić
Okrywając go płaszczem kwiecia"

Słowa te napisała Pani Irena Saława, która od lat opiekuje się cmentarzem, podobnie jak niegdyś jej matka. Jak widać starczyło życia i sił tej wspaniałej osobie.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A teraz czas na najważniejsze.
Pani Irena prowadzi kronikę cmentarza, do której miałem zaszczyt wpisać się, podobnie jak wielu odwiedzających to miejsce przede mną.
Można w niej przeczytać o tym co wydarzyło się w tym miejscu, widziane oczami przerażonej 12-letniej dziewczynki, która widoku tego nie zapomni do końca życia, i nie pozwoliła zapomnieć o strasznej tragedii swoim dzieciom.
Oto co znalazłem we wspomnianej Kronice:

" Ze wspomnień Anny Gurbiel
(Siostry mojej mamy zamieszkałej w Krakowie)
Wraz ze starszym rodzeństwem patrzyłam przez okno na wojska, które toczyły ze sobą straszny bój na bagnety. Pogoda była piękna, ani deszczu, ani śniegu nie było. Wojska rosyjskie zaatakowały nasze okolice, nastąpiło zderzenie wojska austriackiego z wojskami rosyjskimi, zwanymi "Moskalami"
Wojska austriackie znajdowały się gdzie obecnie stoi cmentarz ukryte za pagórkiem.
Wojska rosyjskie spostrzegły oddział austriacki porozumiewając się na migi, zauważyli przewagę, uderzyli.
Rozpoczęła się ogromna bitwa na bagnety. Łomot bagnetów, krzyk, jęk nie do opisania.
Jeden z żołnierzy w czasie tej bestialskiej bitwy wołał, prosił, widocznie był Polakiem, (cytuję słowa mojej mamy) "Nie zabijaj mnie, mam żonę i dzieci!!"
Litości nie zaznał, żaden z walczących żołnierzy nie uszedł żywy. Rosjanie doszczętnie wszystkich wybili zostawiając trup na trupie.
(Pamiętam trwogę, strach które nami wstrząsały słysząc szczęk bagnetów, nieludzkie krzyki ranionych i zabijanych)
Po skończonej bitwie wojska rosyjskie odpoczywały, była noc, księżyc w pełni pięknie świecił. We wszystkich pomieszczeniach naszego drewnianego domu pokrytego strzechą naniesiono słomy i żołnierze spali jak snopy.
W pewnym momencie wystraszony wartownik rosyjski wydał rozkaz i w paru minutach byli gotowi do ucieczki. Uciekali pod Kraków.
Na drugi dzień po skończonej bitwie na pobojowisku kręcili się miejscowi ludzie odzierając z butów i odzienia poległych. Ja znalazłam portfel, w którym był rozkład linii morskich z Europy do Ameryki. Przekazałam córce mojej siostry Irenie Saława w 1993 roku, a ta dała go delegacji austriackiej.

Ale niestety wojna nie szczędziła niczego.
Koni we wsi nie było, zostały zabrane na wojnę, a umarłych trzeba było pogrzebać.
Dzikie ptactwo, wrony i kruki z przeraźliwym krzykiem unosiły się nad pobojowiskiem.
Poległych na razie nikt nie grzebał. Po kilku dniach pojawili się miejscowi chłopi w podeszłym wieku, mieli ze sobą wóz, a na nim pakę z desek.
Do tej paki wrzucali rozkładające się zwłoki, zaprzęgali się sami do wozu i ciągnęli pod górę na oznaczone miejsce zwane Turkówką.
Tam były wykopane doły, w które kładli jedne na drugich ciała. Przez kilka dni tragiczna śmierdząca karawana żywych i umarłych poruszała się po naszym polu."

Cmentarz oznaczony numerem 338 zbudowano w 1917 roku. Pracowali przy jego budowie więźniowie (jeńcy), a kamień do budowy ciągnięto do góry na dwie pary koni.

Jednak niestety, po latach mur zaczął się rozsypywać, i tutaj znów niech przemówi Kronika:
" Na prośbę delegacji austriackiej, która przybyła na nasz cmentarz w 1988 roku przystąpiono do jego remontu. Zwróciliśmy się do Urzędu Gminy w Bochni o pomoc finansową na zakup cementu i żwiru. Odpowiedź otrzymaliśmy pozytywną. Trzy rodziny, Koziaków, Saławy i Gałązki przystąpiły do remontu. Przez trzy tygodnie 10 osób i para koni pracowała w pocie czoła przy naprawie muru. Żwir, cement i wodę dowoziliśmy do cmentarza końmi. Praca była ciężka, beton mieszaliśmy lopatami. Wyrobiliśmy 5 ton cementu i dwa duże samochody żwiru.
Lipcowe piekące słońce dokuczało przy ciężkiej pracy.
Została wykonana i zamontowana wyjściowa metalowa bramka. Zostały krzyże metalowe pomalowane, groby doprowadzone do należytego porządku"

A oto anioł, który "okrył płaszczem kwiecia" cmentarz, okrywa go dalej, na ile zdrowie pozwala. Pani Irena.
Obrazek

A o samej Kronice innym razem.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 12 sie 2010, o 21:21 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Panią Irenę spotkałeś zupełnie przez przypadek?

Post Napisane: 12 sie 2010, o 23:00 
Przyjaciel

Imię: Joanna
Niesamowita ta Pani Irena, taki ziemski Anioł Stróż :D
A właśnie, przepraszam za prywatę :oops: Mojej babci siostra miała na nazwisko Gurbiel, a jej mąż pochodził także z Krakowa, ale zbieg okoliczności :)

Post Napisane: 13 sie 2010, o 03:43 
Muszkieter

Absolutnym przypadkiem Małgosiu. Kiedy schodziłem z cmentarza akurat krzątała się po ogródku, a ścieżka biegnie wzdłuż płotu. Zobaczyła mnie, spytała czy idę z cmentarza i czy mi się podobał, i dalej już poleciało :)

Joasiu, czyżbym trafił na Twoją rodzinę? :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 sie 2010, o 06:52 
Przyjaciel

Imię: Tomek
Aż mi się zamarzyło by było więcej ludzi podtrzymujących pamięć o tych wydarzeniach i cmentarzach. Niestety tak nie jest. Dlatego choć tak składam wyrazy szacunku aniołowi opiekującemu się cmentarzem w Nieprześni.

Obrazek

Post Napisane: 13 sie 2010, o 15:48 
Przyjaciel

Imię: Joanna
Cytuj:
Joasiu, czyżbym trafił na Twoją rodzinę?

Losy mojej rodziny są dość... skomplikowane. Tak myślę sobie kogo bym mogła popytać w tej sprawie. Jeżeli ta historia miała by jakiś związek z moją rodziną to naprawdę byłby to wielki zbieg okoliczności :shock:

Post Napisane: 15 sie 2010, o 19:17 
Muszkieter

Zapomniałem o jednym szczególe...pani Irena chętnie pozwala chodzić po swoim polu z wykrywką. Mówiła, że było kilka ekip, ale jak na razie nic nie znaleźli. Zapewne z racji że nie było tu jakichś uporczywych bojów a jedynie krótkie acz dramatyczne starcie, a i pole było cały czas użytkowane rolniczo, a to już prawie wiek minął.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 17 lis 2010, o 22:25 
Muszkieter

I tak też sobie pomyślałem, że poniższa schematyczna mapka będzie miała tu dobre miejsce. Dla niezorientowanych: Nieprześnia znajduje się tuż obok Sobolowa, kilka kilometrów w kierunku wschodnim. Szkic przedstawia kierunki natarcia poszczególnych kompanii 59 ck Regimentu, którego żołnierze spoczywają w Nieprześni. Możliwe, że to któraś z tych nacierających kompanii została tam na zawsze...

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 10 sie 2011, o 07:47 

Mapka, którą wkleiłeś, pokazuje na mój gust wcześniejsze boje - bo toczące się pod samym Sobolowem i na zachód od niego. Sprawę poległych z Nieprześni lepiej pokazują chyba mapki z tej samej strony internetowej, poświęconej 59IR "Rainer":
http://www.rainerregiment.at/joomla/ima ... obolow.jpg
Na tej mapce mamy sytuację z 9 grudnia wieczór i 10 grudnia rano. Widać, że po obu stronach drogi Sobolów - Zawada atakowały pułki: 59 salzburski (na północ od drogi) i 28 praski (na południe). Salzburczycy atakowali wzg. 308, którego nie potrafię zidentyfikować- z mapy współczesnej wyglądałoby, że może chodzić o kotę 355 tuż przy drodze z Zawady do Gierczyc (ale aż taka różnica wysokości w pomiarach dawnych i współczesnych?). Prażanie mieli atakować samą Zawadę.

http://www.rainerregiment.at/joomla/ima ... zember.jpg
Tu widać, co się stało w dniu 10 grudnia. Atak 59 pułku nie wyszedł, cofają się na pozycje wyjściowe, a nawet dalej. Nie widać z mapy, czy 28 pułk atakował - w każdym razie również coś nie poszło, bo znajdują się nagle spory kawałek na zachód, wsparci 10 kompanią (jeśli ja dobrze mapę interpretuję) 59 pułku. Na tej mapie linia trzymana przez prażan przechodzi zdaje się dokładnie przez cmentarz w Nieprześni. Wygląda, jakby wisiała w powietrzu, a po prawej już nic nie było. Nie musimy się tym jednak martwić - dalej na południe, koło Zoni, linię trzymali strzelcy cesarscy z 1 TKJR :)

Polegli z opisanych wyżej bojów spoczywają na cmentarzach w Grabinie, Sobolowie i właśnie w Nieprześni. Gdyby wszyscy Austriacy z Nieprześni polegli w wyniku jednego boju na bagnety, mielibyśmy dość fatalny zbieg okoliczności - jakieś 20% poległych w walkach 9-10 grudnia padłoby w pojedynczym, pechowym starciu! Nie chcę kwestionować wersji przekazanej tradycją - ale zastanawia mnie, czy aby owa walka na bagnety nie była jedynie epizodem - tzn. część poległych z cmentarza 338 w niej padło, ale nie wszyscy?

Ale z innej beczki: wczoraj miałem okazję osobiście poznać Panią Irenę. Zastaliśmy ją na cmentarzu, malującą krzyże. Przyjrzała mi się uważnie i stwierdziła: "Pana jeszcze tu nie widziałam, bo się pan do mojej kroniki nie wpisywał" :D No i oczywiście spotkał mnie ten zaszczyt - niesamowicie to miłe spotkanie, ciekawe też uczucie - spotkać jedną z bardziej legendarnych postaci "grobownictwa" w zachodniej Galicji! Było pół godziny do zachodu słońca, kiedy się pożegnaliśmy (w ogóle - późno tam dotarliśmy) - a idąc do samochodu usłyszeliśmy wesołe "Pa-pa!" Pani Ireny, która jeszcze zasuwała na cmentarz coś pomalować :shock: Dowiedzieliśmy się też, że co roku - po kolejnym odnowieniu cmentarza - sprawowana jest na nim Msza Św. Gdyby ktoś znał termin - piszcie.

Post Napisane: 11 sie 2011, o 02:03 
Muszkieter

Mnie też mówiła o mszy. O ile pamiętam, jest ona organizowana po zakończeniu zbiorów, czyli około końca sierpnia-początku września. Niestety, nie mam do niej telefonu, ale może będzie gdzieś dostępny numer parafii w Sobolowie, tam może będą mieli jakieś bliższe informacje.

Cytuj:
astanawia mnie, czy aby owa walka na bagnety nie była jedynie epizodem - tzn. część poległych z cmentarza 338 w niej padło, ale nie wszyscy?

Z pewnością tak było. Podczas budowy obecnego cmentarza ekshumowano zapewne poległych z grobów tymczasowych w najbliższej okolicy i przeniesiono tutaj. Wybór tego miejsca na cmentarz był chyba podyktowany jego pięknym położeniem, a także faktem że znajdowały się już tu mogiły zbiorowe ofiar owego tragicznego starcia. Oczywiście ważne też było uregulowanie kwestii prawnych terenu.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 11 sie 2011, o 15:43 
Dziki Gon

Imię: Dawid
http://www.sobolow.parafia.info.pl/?p=main&what=26

Ostatnio edytowano 22 sie 2011, o 11:31 przez szkieletek, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 22 sie 2011, o 10:53 

Cóż, Pani Irena działa szybciej :) Zadzwoniła właśnie do kolegi, podając godzinę i datę - jutro (znaczy wtorek, 23 sierpnia), 18:00.

Post Napisane: 22 sie 2012, o 12:45 

Dokładnie w rocznicę zeszłorocznej - jutro (czwartek, 23 sierpnia) o godzinie 18.00 odbędzie się kolejna Msza Św. polowa na cmentarzu 338.

Post Napisane: 20 sie 2013, o 11:23 

Imię: Irena S
Witam :) Msza Święta na cmentarzu 338 w Nieprześni odbedzie się 22.08.2013 o godzinie 18.00 . zapraszam .

Irena S.

Post Napisane: 2 maja 2014, o 14:36 
Bratnia dusza

Imię: Norbert
.....zimową porą :)

Załączniki:
Sobolów ..jpg
Sobolów ..jpg [ 97.27 KiB | Przeglądane 1369 razy ]
Sobolów ...jpg
Sobolów ...jpg [ 94.75 KiB | Przeglądane 1369 razy ]
Sobolów ....jpg
Sobolów ....jpg [ 110.38 KiB | Przeglądane 1369 razy ]

Post Napisane: 19 cze 2015, o 11:48 
Muszkieter

Ostatnio wpadł mi na monitor taki oto piękny film:

https://vimeo.com/131095570

Miło było zobaczyć że pani Irena nadal jest w dobrej formie. :)

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 22 wrz 2015, o 20:28 
Muszkieter

W najbliższą niedzielę, 27 września o godzinie 14.00 na cmentarzu w Nieprześni odbędzie się msza za poległych żołnierzy.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 28 wrz 2015, o 00:25 
Muszkieter

Msza odbyła się. W pięknych okolicznościach przyrody.

Załączniki:
IMG_4418.JPG
IMG_4418.JPG [ 167 KiB | Przeglądane 1041 razy ]
IMG_4423.JPG
IMG_4423.JPG [ 177.44 KiB | Przeglądane 1041 razy ]
IMG_4424.JPG
IMG_4424.JPG [ 145.27 KiB | Przeglądane 1041 razy ]
IMG_4426.JPG
IMG_4426.JPG [ 167.18 KiB | Przeglądane 1041 razy ]

Post Napisane: 28 lip 2017, o 17:39 
Moderator

Imię: Sławek
Cmentarz nr 338 – Nieprześnia (gm. Bochnia, pow. bocheński) - IX Okręg Cmentarny Bochnia.
Obiekt projektował Franz Stark.

Maj 2017

Załączniki:
1.JPG
1.JPG [ 159.37 KiB | Przeglądane 259 razy ]
2.JPG
2.JPG [ 178 KiB | Przeglądane 259 razy ]
3.JPG
3.JPG [ 164.4 KiB | Przeglądane 259 razy ]
4.JPG
4.JPG [ 132.34 KiB | Przeglądane 259 razy ]
5.JPG
5.JPG [ 127.46 KiB | Przeglądane 259 razy ]
6.JPG
6.JPG [ 132.69 KiB | Przeglądane 259 razy ]
7.JPG
7.JPG [ 141.95 KiB | Przeglądane 259 razy ]
8.JPG
8.JPG [ 165.72 KiB | Przeglądane 259 razy ]
9.JPG
9.JPG [ 154.29 KiB | Przeglądane 259 razy ]
10.JPG
10.JPG [ 163.13 KiB | Przeglądane 259 razy ]
11.JPG
11.JPG [ 150.03 KiB | Przeglądane 259 razy ]
12.JPG
12.JPG [ 70.21 KiB | Przeglądane 259 razy ]

odeśpij trudy swej podróży....

Post Napisane: 8 cze 2018, o 15:09 
Muszkieter

W Nieprześni jak zwykle pięknie. Pani Irena też jak zawsze na posterunku. Podczas niedawnych odwiedzin "przejęła" nas podczas schodzenia do drogi. I skończyło się na dłuugiej kawce, do siódmej wieczorem :)
Jest też nowość, piękna tablica informacyjna przy drodze.

W tym roku msza na cmentarzu odbędzie się, jeśli nic się nie zmieni, w ostatnią niedzielę lipca.

Załączniki:
IMG_0459.JPG
IMG_0459.JPG [ 124.77 KiB | Przeglądane 23 razy ]
IMG_0460.JPG
IMG_0460.JPG [ 151.99 KiB | Przeglądane 23 razy ]
IMG_0463.JPG
IMG_0463.JPG [ 163.29 KiB | Przeglądane 23 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Cmentarze » Cmentarze I WŚ » Cmentarze I WŚ - Małopolskie