Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Wieże ciśnień i inne » Wieże - Śląskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Mysłowice PKP
 Post Napisane: 28 maja 2009, o 13:17 
Administrator

Imię: Leszek
Stan z 10 kwietnia 2008r.

Obrazek
Obrazek

Udało mi się na jej temat dowiedzieć tylko tyle, że powstała pod koniec XIX wieku. Jeszcze kilka lat temu mieścił się w niej dwupoziomowy Rock Pub McBroda - i głównie na ten temat wzmianki o niej znajdują się w sieci, koncerty tam miały niepowtarzalny klimat, było to również miejsce lubiane przez muzyków Myslovitz i Negatywu (zwłaszcza Mietalla Walusia), ten ostatni zespół poświęcił mu nawet jedną z piosenek z płyty 'Paczatarez' - "Czwarta rano (w McBroda)".

Tu wspomogę się wiadomościami z :arrow: tej strony

Cytuj:
A o to krótka historia Baru/Pubu Mc Broda.Już w roku 1995 Pan Rysiu wydzierżawił od PKP kolejową wieżę ciśnień znajdująca się przy stacji Mysłowice w centrum Mysłowic,a już po roku otworzył w niej własny bar - Mc Broda.Początkowo stałymi bywalcami "Brody" byli miejscowi kolejarze i pasjonaci motorowych jednośladów.Z czasem zaczęło przybywać coraz więcej ludzi w klimacie(wiadomo jakim) i zaczęły się odbywac pierwsze koncerty.Początkowo wszystko odbywało na dole(dolnym barze),ale 24.12.2001.nastąpiło wielkie otwarcie "góry"(górnego baru) i z tym to wydarzeniem "Broda" zaczęła tętnić życiem...zaczęły się pierwsze koncerty na górze i nawet Rysiu wybudował specjalnie scenę na której wystąpiło wiele świetnych kapel ze całego Śląska.Przez cały 2002 i 2003 rok zagrali m.in.Motyw,Ewolucja,Twisterella,Transfuzjion,Borderline,Ad Noctum,No Mads,Crucifire Moon i wiele innych,odbywały się również rockoteki inne imprezy okolicznościowe.Ostatni koncert w "Brodzie" odbył się 21.02.2004 roku,a wystąpił wówczas Crucifire Moon.Na przełomie roku 2004/2005 szybko spadła frekwencja i nieopłacalne już było utrzymanie tego zabytkowego budynku.Po licznych próbach przedłużenia dzierżawy PKP Nieruchomości odmówiły dalszej dzierżawy i z dniem 14.04.2005 roku Nasza "Mc Broda" została zlikwidowana;([i][*][i].Z końcem czerwca wieża opustoszała i niektórzy z byłych bywalców zaczeli urządzać w Niej sqota.Obecnie stara wieża ciśnień odstarasza swym wyglądem.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 gru 2009, o 12:22 
Administrator

Na forum GKW użytkownik MGL podał linka do strony mysłowickiego muzeum, gdzie między innymi są archiwalne zdjęcia wieży (jeszcze ze zbiornikiem, jak widać była to typowa pruska wieża kolejowa ze zbiornikiem Intze I).

Zdjęcie pierwsze - 1942 rok, drugie bez daty, ale po samochodach sądząc - lata 50. lub 60. XX wieku.

Obrazek

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 mar 2010, o 01:10 
Przyjaciel

Pochwały: 1
le_szek napisał(a):
Stan z 10 kwietnia 2008r.

Udało mi się na jej temat dowiedzieć tylko tyle, że powstała pod koniec XIX wieku. Jeszcze kilka lat temu mieścił się w niej dwupoziomowy Rock Pub McBroda - i głównie na ten temat wzmianki o niej znajdują się w sieci, koncerty tam miały niepowtarzalny klimat, było to również miejsce lubiane przez muzyków Myslovitz i Negatywu (zwłaszcza Mietalla Walusia), ten ostatni zespół poświęcił mu nawet jedną z piosenek z płyty 'Paczatarez' - "Czwarta rano (w McBroda)".

Tu wspomogę się wiadomościami z :arrow: tej strony

Cytuj:
A o to krótka historia Baru/Pubu Mc Broda.Już w roku 1995 Pan Rysiu wydzierżawił od PKP kolejową wieżę ciśnień znajdująca się przy stacji Mysłowice w centrum Mysłowic,a już po roku otworzył w niej własny bar - Mc Broda.Początkowo stałymi bywalcami "Brody" byli miejscowi kolejarze i pasjonaci motorowych jednośladów.Z czasem zaczęło przybywać coraz więcej ludzi w klimacie(wiadomo jakim) i zaczęły się odbywac pierwsze koncerty.Początkowo wszystko odbywało na dole(dolnym barze),ale 24.12.2001.nastąpiło wielkie otwarcie "góry"(górnego baru) i z tym to wydarzeniem "Broda" zaczęła tętnić życiem...zaczęły się pierwsze koncerty na górze i nawet Rysiu wybudował specjalnie scenę na której wystąpiło wiele świetnych kapel ze całego Śląska.Przez cały 2002 i 2003 rok zagrali m.in.Motyw,Ewolucja,Twisterella,Transfuzjion,Borderline,Ad Noctum,No Mads,Crucifire Moon i wiele innych,odbywały się również rockoteki inne imprezy okolicznościowe.Ostatni koncert w "Brodzie" odbył się 21.02.2004 roku,a wystąpił wówczas Crucifire Moon.Na przełomie roku 2004/2005 szybko spadła frekwencja i nieopłacalne już było utrzymanie tego zabytkowego budynku.Po licznych próbach przedłużenia dzierżawy PKP Nieruchomości odmówiły dalszej dzierżawy i z dniem 14.04.2005 roku Nasza "Mc Broda" została zlikwidowana;([i][*][i].Z końcem czerwca wieża opustoszała i niektórzy z byłych bywalców zaczeli urządzać w Niej sqota.Obecnie stara wieża ciśnień odstarasza swym wyglądem.

Tak się składa, że poznałem Ryśka osobiście :mrgreen: . Co za zbieg okoliczności :mrgreen: Od jakiegoś czasu pracuje u nas gość, który coś tam wspominał, że miał jakiś pub w Mysłowicach. I tak coś zacząłem kojarzyć, a gdy wspomniał nazwę Mc Broda, to wiedziałem już na pewno, że ktoś u "Nas" pisał już o tym :D Wspaniały człowiek i "klimaciarz" !!

Post Napisane: 8 mar 2010, o 01:33 
Administrator

Super :mrgreen: Może wie coś więcej na temat wieży albo ma stare zdjęcia?

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 mar 2010, o 01:59 
Przyjaciel

Zapytam przy najbliższej okazji. W połowie tygodnia powinienem się z nim widzieć. :D

Post Napisane: 9 mar 2010, o 00:27 
Bratnia dusza

Patrząc na zdjęcia z GKW - uwagę zwraca budynek przed "okrągłą" wieżą ciśnień. Mam na myśli obiekt wybudowany na planie prostokąta. Usytuowany jest dość blisko wieży. Można postawić roboczą hipotezę, że jeśli to nie jest budynek np. magazynowy, to może być to np. druga wieża. Podobna sytuacja jest np. na stacji w Sławnie (http://wieze.geotor.pl/wieze_cisn/slawno_1/slawno_1.htm ).

Post Napisane: 23 maja 2010, o 23:02 
Przyjaciel

Wszystkie zdjęcia, które pokazał mi Rysiek, pochodzą z okresu świetności jego knajpy i nie posiada niestety żadnych starych zdjęć wieży. Mógłbym ewentualnie wrzucić parę zdjęć z czasów barowych, lecz są to przeważnie zdjęcia pozowane na których widnieją jego znajomi i klienci. Więc nie wiem jak się sprawy prawnie mają w takim przypadku, ale raczej nic z tego.

Post Napisane: 4 cze 2010, o 21:52 
Przyjaciel

Z wczorajszego wypadu:

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 13 cze 2010, o 14:23 
Przyjaciel

Patrząc na tą wieżę w realu, trudno uwierzyć, że była to knajpa piętrowa. Gdzieś Ty to tam wszystko upchał Rysiek? :mrgreen: :mrgreen:
Dostałem kilka zdjęć, którymi zamierzam się podzielić. Nie są one najlepszej jakości, ponieważ są to skany zwykłych zdjęć.

Tak wyglądało wnętrze wieży, gdy Rysiek wydzierżawił ją od PKP:

Obrazek

Więc zaczęło się sprzątanie i remont:

Obrazek

Obrazek

By powstało takie przytulne wnętrze:

Obrazek

A to już piętro. Mały bałagan, ale i okazja nie byle jaka ;) To tutaj grupa Negatyw świętowała wydanie swojej pierwszej płyty :

Obrazek

Członkowie grup Myslovitz i Negatyw (niestety nie wiem który jest który) ;) z Ryśkiem w środku:
P.S. Już wiem który jest który ;) Po lewej Negatyw, po prawej Myslovitz.

Obrazek

Taki zabytek też tam stał:

Obrazek

I jedno zdjęcie z zewnątrz:

Obrazek

Post ten powstał dzięki uprzejmości i pomocy Ryśka, więc i jemu ten post dedykuję ;)
Mam nadzieję, że będziesz miał to okazję przeczytać. Dzięki Rysiek!!

Ostatnio edytowano 13 cze 2010, o 22:35 przez marcin79, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 13 cze 2010, o 14:46 
Administrator

Echh, komu to przeszkadzało...

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 23 mar 2015, o 19:15 

Niedawno rozebrano budynek obok wieży, podobno ją też to czeka....

Załączniki:
P3102531-Resizer-700.jpg
P3102531-Resizer-700.jpg [ 167.5 KiB | Przeglądane 660 razy ]
P3102534-Resizer-700.jpg
P3102534-Resizer-700.jpg [ 127.85 KiB | Przeglądane 660 razy ]
P3102535-Resizer-700.jpg
P3102535-Resizer-700.jpg [ 141.39 KiB | Przeglądane 660 razy ]
P3102536-Resizer-700.jpg
P3102536-Resizer-700.jpg [ 193.38 KiB | Przeglądane 660 razy ]
P3102537-Resizer-700.jpg
P3102537-Resizer-700.jpg [ 170.32 KiB | Przeglądane 660 razy ]
P3102538-Resizer-700.jpg
P3102538-Resizer-700.jpg [ 178.94 KiB | Przeglądane 660 razy ]
P3102539-Resizer-700.jpg
P3102539-Resizer-700.jpg [ 170.62 KiB | Przeglądane 660 razy ]

Post Napisane: 5 wrz 2016, o 17:05 

Imię: Mateusz
Wieżę ktoś chce kupić może zrobi w niej jakąś restaurację z widokiem na pociągi ?? ;-)

Post Napisane: 15 paź 2016, o 20:48 

Imię: Paweł
Wieża i budynek obok zostały wyburzone 12.10.2016. Dużo zdjęć pod linkiem:

http://itvm.pl/2016/10/15/pkp-wyburzylo ... ecimskiej/

Od tego dnia przestałem się czuć mysłowiczaninem. Miasto, które nie dba o swoją historię, skazane jest na zapomnienie. Teraz już tylko tutaj mieszkam...

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Wieże ciśnień i inne » Wieże - Śląskie