Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Szczyty
 Post Napisane: 2 maja 2010, o 22:10 
Muszkieter

Pochwały: 1
Szczyty (woj. opolskie, pow. głubczycki, gm. Baborów)
niem. Tscheidt, Maxwaldau

W środku wioski, na wzgórzu, znajduje się park. Do otoczonego drzewami pałacu prowadzi ścieżka między drzewami. Wokół pałacu opuszczone zabudowania mieszkalno-gospodarcze. Zimową porą, kiedy nie ma zieleni, pałac jest widoczny już z daleka.

Obecnie pałac stoi opustoszały, co prawda nie jest w najgorszym stanie, ale bez gospodarza zacznie powoli popadać w ruinę. Prawdopodobnie należy do osoby prywatnej (nie mam bliższych informacji). W pałacu widoczne są ślady rozpoczętego dość dawno remontu-właściwie oba pietra zaadoptowano na pomieszczenia hotelowe (hol, łazienka, pokoik z 1 lub 2 oknami). Przerobiono w ten sposób wszystkie pałacowe pokoje. Przez cały pałac na obu piętrach ciągnie się centralnie umieszczony korytarz. Pośrodku znajdują się schody. Podobnie z rozkładem piwnic. Na piętrze znajdziemy kręcone schody prowadzące na nieużytkowy strych.

Uzupełnię jeszcze trochę historii o osobach związanych z pałacem (m.in. niem. poetą o pseud. Max Waldau)...

Tymczasem kilka zdjęć:
Widok z drogi jadąc od strony Krowiarek:
Obrazek
od strony podjazdu:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
z tyłu taras:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Widok na korytarz i klatkę schodową:
Obrazek

Obrazek

Podczas ostatniego spotkania forumowego byliśmy najliczniejszą do tej pory grupą pozwiedzać to piękne miejsce. Pewnie zaraz każdy powrzuca kilka zdjęć od siebie :)

Tytuł: Re: Szczyty
 Post Napisane: 6 maja 2010, o 22:43 
Administrator

Imię: Jarek
Z drobnym opóźnieniem :mrgreen:

Obrazek

Jednak większość zdjęć zrobiłem wewnątrz pałacu :D
Największe wrażenie robi chyba klatka schodowa i znajdujące się tutaj okno, kiedyś prawdopodobnie wypełnione witrażami

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tuż obok
Obrazek

Niestety czas i zaniedbania robią swoje
Obrazek

Korytarze
Obrazek

Obrazek

Główne wejście od środka
Obrazek

Najwyższy poziom
Obrazek

Obrazek

I najniższy
Obrazek

Obrazek

A na koniec widok z jednego z balkonów
Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 23 maja 2010, o 10:19 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
I moje zdjęcia :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 6 cze 2010, o 09:46 
Muszkieter

Komu się spodobał, a ma trochę gotówki odłożone, może go kupić za mniej więcej 800.000 zł
http://cgi.ebay.de/Schloss-Tscheidt-Par ... 3cacc42701

Post Napisane: 9 sie 2010, o 11:12 
Muszkieter

Cena spadła do śmiesznych 500.000 zł :)

Post Napisane: 24 wrz 2010, o 10:36 

Imię: Klaudia
Powiat głubczycki, gmina Baborów

Rys historyczny i stan obecny:

Zespół pałacowy: neoklasycystyczny pałac oraz park krajobrazowy z końca XIX wieku, pozostałości zabudowy folwarcznej z drugiej połowy XIX wieku.

Informacje praktyczne

Komunikacją publiczną do Szczytów najlepiej dotrzeć przez Racibórz, do którego jest dobry dojazd (pociągi i autobusy). Następnie jesteśmy zdani na PKS, który ma około 10 kursów na tej trasie, zwłaszcza w godzinach rannych i popołudniowych (dojazdy do szkół i pracy). Podróżującym własnym samochodem proponuję taką trasę: z Gliwic DK 408 do Bierawy, następnie lokalnymi drogami przez Cisek, Zakrzów do Polskiej Cerekwi, skąd krótki odcinek DK 45 kierunek Racibórz, a później skręt w prawo w DK 421 prowadzącą prosto do Szczytów. W jedną stronę około 60 km. W Szczytach trudno znaleźć dobre miejsce do zaparkowania samochodu, trzeba go zostawić na poboczu drogi.

Po drodze warto zobaczyć zabytki Polskiej Cerekwi, pałace w Zakrzowie i Stablowie. Bardzo blisko Szczytów znajdują się Krowiarki z cennym zespołem parkowo-pałacowym, Baborów z drewnianym kościołem i małomiasteczkową zabytkową zabudową oraz Maciowakrze z pięknym barokowym kościołem.

Info:
http://www.palaceslaska.pl

Post Napisane: 24 wrz 2010, o 21:15 
Moderator

ThisLove napisał(a):
W Szczytach trudno znaleźć dobre miejsce do zaparkowania samochodu, trzeba go zostawić na poboczu drogi.

Jak tam byliśmy ostatnio w jakieś 8 aut (jak dobrze pamiętam) to jeszcze dużo wolnego miejsca do parkowania zostało :rotfl3:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 24 wrz 2010, o 22:07 
Muszkieter

Aga napisał(a):
Jak tam byliśmy ostatnio w jakieś 8 aut (jak dobrze pamiętam) to jeszcze dużo wolnego miejsca do parkowania zostało :rotfl3:

Trzeba wziąć pod uwagę, że cytat pochodzi z opublikowanego jakiś czas temu artykułu (swoją drogą najciekawsza strona o pałacach moich okolic) niedawno brama była zamknięta i faktycznie nie było gdzie zaparkować.
Nas to nie dotyczy, bo my zawsze mamy gdzie zaparkować i jak wejść do budynku :)
A swoją drogą po co powielać nieaktualne informacje!

Post Napisane: 24 wrz 2010, o 23:01 
Moderator

Petrus napisał(a):
A swoją drogą po co powielać nieaktualne informacje!

No właśnie... :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 paź 2010, o 14:58 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Znalazłam u siebie dwa zdjęcia z 13 lutego 2000 roku.

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 28 mar 2011, o 11:16 
Przyjaciel

Imię: paulina
Zacheceni ciekawa relacja wybralismy sie wczoraj do Szczytow. Pałac chyba ktos kupil bo widac ze sie nim ktos zajmuje. Wejsc sie nie da do srodka- okna zabezpieczone dykta, drzwi zamkniete, piwnice zabezpieczone folia. Zdjecia niebawem

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 28 mar 2011, o 11:25 
Muszkieter

No właśnie - przy ostatniej grupowej objazdówce (miesiąc temu) podjechaliśmy tam - okna solidnie zabite, żaden Klaudiuszowy klucz :D do kłódki na bocznych drzwiach nie pasował. Przyziemie z okienkami piwnicznymi zasłonięte folią - pamiętacie jak się dawniej lało do piwnic? Także nie było już nam dane zwiedzenie wnętrz.
Nie wiem, czy pałac zmienił właściciela, ale oferta sprzedaży już nieaktualna.

Post Napisane: 28 mar 2011, o 21:59 
Przyjaciel

Imię: paulina
Jak juz pisalam wejsc sie nie dalo.. tzn. bylo jedno otwarte okienko ale zeby sie do niego dostac trzeba by przejsc po folii- jeszcze by sie urwala albo jaka inna demolka zrobila- a my to tak nie lubimy.. Wiec obeszlismy sie smakiem :(

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na otarcie łez i poprawe humoru wlezlismy sobie do domku przypalacowego.

Obrazek

Obrazek

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 7 kwi 2011, o 20:01 
Bratnia dusza

Imię: Heniek
Petrus napisał(a):
Uzupełnię jeszcze trochę historii o osobach związanych z pałacem (m.in. niem. poetą o pseud. Max Waldau)...

Petrus jeszcze tego chyba nie zrobil, mysle... nie jestem tu jeszcze tak oblatany. Szczatkowe informacje pod:
http://www.powglubczyce.fora.pl/powiat- ... 7-125.html
/Strg/F4 waldau/. Znajacych niemiecki wysylam pod;
http://www.sbc.org.pl/dlibra/doccontent?id=10519
Jest to "Der Oberschlesier, 1925, Jg. 7, [Nr 2/3]" numer specjalny poswiecony Georgowi von Hauenschild. Wspomnianemu Max Waldau. To, ze "Oberschlesier" poswiecil tej postaci z okazji setnej rocznicy urodzin podwojny numer swiadczy niewatpliwie o pozycji jaka mial wsrod bylych mieszkancow Slaska. Gornego przynajmniej.
W zalinkowanym "Oberschlesierze" jest pare zdjec, jednak nie przesadnie wiele.

Post Napisane: 7 kwi 2011, o 22:17 
Muszkieter

Ze mną tak jest - jak coś sobie zostawię na później, to musi poczekać do następnej zimy :echh:
O Hauenschildzie i związanej z nim rodzinie (Maciowakrze) spróbuje coś w najbliższym :rotfl: czasie napisać...

Post Napisane: 8 kwi 2011, o 11:25 

Imię: Karolina i Damian
Piotrze, ostatnio jesteś zajęty więc mała pomoc :)
Przerzucenie całej zawartości strony Pałace Śląska na forum oznaczałoby, że stronę można zlikwidować, a tego z pewnością nie chcemy. Ponieważ jednak w tym wątku pojawił się nasz tekst postanowiliśmy go nieco odświeżyć:

"Szczyty
Powiat głubczycki, gmina Baborów
(nazwa niemiecka: Tscheidt, w latach 1936-1945 Maxwaldau, Kreis Cosel)

Rys historyczny i stan obecny:
O historii miejscowości niestety bardzo trudno znaleźć informacje. Właściciele Szczytów rzadko pojawiają się w materiałach źródłowych. W księdze adresowej z 1937 r. znajduje się wzmianka, że majątek od 1611 r. był w rękach rodziny von Hauenschild. Niestety nie jest to dokładna informacja. W XVIII w. właścicielami Szczytów była rodzina von Lippa. Na terenie powiatu kozielskiego Jerzy von Lippa pojawił się w pierwszej połowie XVII w. W 1635 r. był starostą powiatu, a w 1640 r. kupił wieś Radoszowy koło Koźla. Następnie Radoszowy należały do jego syna Jana Jerzego (zm. 1697 r.). Zapewne jeden z potomków Jana Jerzego został właścicielem Szczytów. W pierwszej połowie XIX w. majątek odziedziczyły siostry Franciszka i Johanna von Lippa. Franciszka von Lippa wyszła za mąż za Adolfa Spiller von Hauenschild (zm. 1830 r.) i wniosła mu w wianie rodzinną posiadłość. Ich syn Richard Georg Spiller von Hauenschild (1825-1855) w połowie XIX w był znanym poetą występującym zawsze pod pseudonimem Max Waldau. Majątek w Szczytach odziedziczył następnie Max von Hauenschild (1851-1930), pełniący między innymi funkcję starosty powiatu kozielskiego (landrat Kreis Cosel). Według księgi adresowej z 1886 r. należący do niego majątek w Szczytach liczył 275 ha. Z małżeństwa Maxa von Hauenschilda z Kornelią na świat przyszło pięciu synów: Jerzy Kornel (ur. 1877 r.), Walery (1879-1939), Wolfgang (1880-1945), Karol (1881-1916) i Egon (1889-1892) oraz trzy córki: Maria (1883-1924), Kornelia (1885-1950) i Jenny (1897-1942). Po śmierci ojca dobra odziedziczył Wolfgang von Hauenschild, wymieniony w księdze adresowej z 1937 r. W tym czasie powierzchnia posiadłości wynosiła 228,35 ha. Majątek w Szczytach w rękach rodziny Hauenschild pozostał zapewne do 1945 r., kiedy to został upaństwowiony. Losy pałacu w czasach Polski Ludowej nie są jasne. Budynek przetrwał jednak okres PRL-u w całkiem dobrym stanie. Obecnie niezabezpieczony przed wejściem powoli niszczeje. Wewnątrz widoczne ślady przerwanego remontu. Pałac prawdopodobnie jest własnością prywatną (na budynku nie ma informacji o jego sytuacji własnościowej).
Rezydencja w Szczytach została wzniesiona w stylu klasycystycznym w XIX w. przez rodzinę von Hauenschild, być może w miejscu wcześniejszej siedziby rodu von Lippa. Pałac w Szczytach to budynek murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, częściowo podpiwniczony, dwukondygnacjowy, nakryty dachem dwuspadowym. Fasada piętnastoosiowa, z centralnym dwukondygnacjowym gankiem filarowym, zamkniętym trójkątnym przyczółkiem. W elewacji tylnej uszkodzony, centralnie usytuowany, ganek czterofilarowy, podtrzymujący balkon. W jednej z elewacji bocznych balkon wsparty na pilastrowanych filarach. Skromne elewacje dworu ozdobione boniowaniem. Część otworów okiennych w prostokątnych obramowaniach, z prostymi nadokiennikami. Układ wnętrz dwutraktowy, z korytarzem pomiędzy traktami i centralnie położoną sienią, w przedłużeniu której klatka schodowa. Wokół pałacu park krajobrazowy pochodzący zapewne z XIX w. W drzewostanie parku przeważają gatunki liściaste. W pobliżu kilka opuszczonych budynków mieszkalnych i gospodarczych, pozostałych po dawnym folwarku.
Zespół pałacowy w Szczytach został wpisany do rejestru zabytków sztuki w dwóch etapach: 23.01.1991 wpisano pałac (nr rej.: 2188/88/91), a 14.09.1993 r. park (nr rej.: 292/93).

Informacje praktyczne i dojazd:
Dojazd komunikacją publiczną do Szczytów nie należy do łatwych. Do miejscowości dojeżdżają autobusy PKS z Raciborza (10 kursów w dni robocze), zwłaszcza w godzinach rannych i popołudniowych zapewniające dojazd mieszkańcom wioski do szkół i pracy. Do samego Raciborza można dotrzeć stosunkowo łatwo, m.in. autobusem PKS z Gliwic, pociągiem z Katowic, Rybnika, czy Kędzierzyna – Koźla. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 408 do Bierawy, następnie lokalnymi drogami przez Cisek, Zakrzów do Polskiej Cerekwi, dalej DK 45 w kierunku Raciborza. Z tej ostatniej trasy należy skręcić w prawo w DK 421 prowadzącą prosto do Szczytów. W jedną stronę około 60 km. Teren wokół pałacu jest ogrodzony, czasami samochód można zaparkować bezpośrednio przed rezydencją.
Po drodze warto zobaczyć zabytki Polskiej Cerekwi, pałace w Zakrzowie i Steblowie. Bardzo blisko Szczytów znajdują się Krowiarki z cennym zespołem parkowo-pałacowym, Baborów z drewnianym kościołem i małomiasteczkową zabytkową zabudową oraz Maciowakrze z pięknym barokowym kościołem przy którym można znaleźć groby rodziny von Hauenschild.
Damian Dąbrowski,
styczeń 2009 r., aktualizacja październik 2010 r."

http://www.palaceslaska.pl/index.php?op ... &Itemid=60

tekst powstał między innymi na podstawie tablic znajdujących się przy kościele w miejscowości Maciowakrze (część z nich ma uszkodzone napisy, dlatego niektóre informacje mogłem błędnie odczytać :) ), Herbarza szlachty śląskiej, ksiąg adresowych (adressbuchy).

Post Napisane: 29 wrz 2011, o 13:47 

Imię: Max
Witam byłem dzisiaj 29.09.2011 w Szczytach i zastałem prace porządkowe w parku, z tego co udało mi się dowiedzieć pałac kupił ktoś z Katowic w okresie zimowym, w parku praca wre, jak usłyszałem ma tam być hotel, a właściciel chce najpierw uporządkować cały park i drzewostan żeby można było swobodnie tam chodzić, zabezpieczony jest dach, piwnice do środka wejść nie można.
Kupiony został pałac wraz z całym parkiem aż pod las. ok 5ha.

Post Napisane: 15 sie 2014, o 21:21 

Imię: ewa
Witam ......
Uwagę mą zwróciło ogrom zdjęc zamieszczonych z takiej maleńkiej miejscowości jaką są SZczyty nie myślałam że ktoś sie zainteresuje zabytkiem jaki posadamy my tutaj....
Jestem ostatnio dośc częstym gościem parku (spacer ) więc mogę powiedziec że każdą zmianę zauważę .
widzę że ostatni wpis był już dośc długo temu ale od tego czasu nic się nie zmianiło a raczej pogorszyło.
Jak pisze kolega powyżej zastał prace porządkowe i własnie po tym kilka tygodni póżniej nadeszła zima i panowie zniknęli i nie ma ich do dnia dzisiejszego. folia która zabezpieczała piwnice raczej jej już nie ma ,teren zaczyna coraz bardziej niszczec.
po ostatnich ulewach kałuże pojawiły sie juz nawet na parterze. wracajac do panów którzy porządkowali teren w wewnątrz zabytku także były prace wykonywane zostały zerwane stropy parteru w może 4 pomieszczeniach . dojscie do zabytku jest bezproblemowe żadnych łańcuchów itd.itp. co zwróciło jeszcze mą uwagę że do tej pory zamek był szczelnie pozamykany ale od jakiegoś tyg. boczne drzwi które były załancuchowane są otwarte ,okna otwarte... w zamku nie jest robione totalnie nic w dachu coraz większe dziury woda leje sie po budynku jak i do środka ... fotki wkrótce

Post Napisane: 17 sie 2014, o 23:07 
Muszkieter

Właśnie stamtąd wróciłem, rzeczywiście stan się pogarsza, te zerwane stropy zdaje mi się już były dawniej, ale w dachu coraz więcej dziur, stropy się zarywają... swobodny dostęp nie jest problemem, bo tam już człowiek więcej zniszczyć nie może, zrobi to deszcz.

Post Napisane: 21 mar 2017, o 18:46 
Muszkieter

Znów na sprzedaż, za 600 tys.

https://www.olx.pl/oferta/nieruchomosc- ... 0ff52e9778

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie