Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Różności » Galeria » Galerie tematyczne

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 22 lis 2018, o 17:48 
Bratnia dusza

Imię: Agnieszka
A tu niespodzianka ;)
Władca mórz na gliwickim Rynku :) Autor - Johannes Nitsche. Rzeźba pochodzi z 1794 roku, wykonana w orzeskim piaskowcu.
Skąd Neptun w Gliwicach? Otóż gliwicki Neptun nie bez przyczyny stoi sobie na rynku.
W 1792 roku rozpoczęto budowę Kanału Kłodnickiego, będącego ważną trasą, łączącą Górny Śląsk z Odrą. Tym samym Gliwice otrzymały poprzez Odrę dostęp do morza. I właśnie by upamiętnić to wydarzenie, rzeźba Neptuna stanęła w newralgicznym miejscu miasta w 1794 roku.
Ciekawostką rzeźby była do końca pierwszej wojny światowej, konstrukcja wodotrysku. Woda wylewała się z pyska ryby oraz tryskała z trójzęba na wysokość dwóch metrów i działała na zasadzie studni artezyjskiej. Czyli mówiąc prościej, tryskała pod naturalnym ciśnieniem wody, doprowadzanej drewnianymi rurami z Wójtowej Wsi, gdzie gromadzona była w stawie. Poziom wody w tym stawie był o kilka metrów wyższy niż poziom rynku. Konstruktorem tego założenia był ówczesny inspektor budowlany Franz Ilgner z Rybnika, ale szereg usprawnień wniósł ponoć sam rzeźbiarz.
Po pierwszej wojnie światowej podłączono Neptuna do miejskiej sieci wodociągowej.

Załączniki:
IMG_0255.JPG
IMG_0255.JPG [ 116.51 KiB | Przeglądane 226 razy ]

Post Napisane: 22 lis 2018, o 21:12 

Wodę wyłączyli mu na zimę, czy już tak na stałe nie sika?

Post Napisane: 22 lis 2018, o 21:58 
Moderator

Pochwały: 1
Jak widać na zdjęciach w linku, to chyba sika: viewtopic.php?p=177413#p177413 , a tak swoją drogą, to sporą galerię Neptunów mamy właśnie w wątku fontannowym ;)

Post Napisane: 22 lis 2018, o 22:50 
Bratnia dusza

A ja bym chciała żeby to był wątek stricte o Neptunach. Obrazy, freski, rzeźby (jeśli ktoś znajdzie). Nie tylko fontanny :)

Post Napisane: 25 lis 2018, o 13:56 
Bratnia dusza

Imię: kuba
Może wątek Neptuna się rozwinie.
Co ciekawe im dalej od morza tym więcej Neptunów , ja pójdę jeszcze dalej niż Gliwice i przedstawie Neptuny z Bielska - Białej. Jeden z zamku , a drugi z rynku.

Załączniki:
Obraz 113.jpg
Obraz 113.jpg [ 61.16 KiB | Przeglądane 194 razy ]
Obraz 126.jpg
Obraz 126.jpg [ 97.99 KiB | Przeglądane 194 razy ]

Post Napisane: 25 lis 2018, o 14:11 

Potrafisz powiedzieć dlaczego je tam umieszczono? :) To faktycznie ciekawe, że akurat ten symbol morza tak daleko na południu.

Post Napisane: 25 lis 2018, o 15:03 
Administrator

Imię: Leszek
Bywają i dalej - choćby w Ołomuńcu.
Z mocno rachitycznym trójzębem :mrgreen:

Załączniki:
olomouc.jpg
olomouc.jpg [ 81.23 KiB | Przeglądane 192 razy ]

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński
 Zobacz profil GG  

Post Napisane: 25 lis 2018, o 22:11 
Bratnia dusza

Imię: kuba
Prawdę mówiąc nie mam wytłumaczenia czemu tak daleko od morza stawia się pomniki Neptunowi.
Może ktoś z forumowiczów zna odpowiedź i nam to wyjaśni.
Dodałem zdjęcia bo może rozwinie się z tego nowy ciekawy osobny wątek na forum.
pozdrawiam :)

Post Napisane: 25 lis 2018, o 23:20 
Bratnia dusza

kuba może podobnie jak w Gliwicach? U mnie w mieście dzięki Kanałowi Gliwickiemu, poprzez Odrę dostęp do morza, a w Bielsku-Białej, dzięki rzece Białej, która wpływa do Wisły, również jest dostęp do morza ;) Tak zgaduję :)
Wyczytałam tylko, że Neptun z Rynku to replika tej rzeźby, która obecnie stoi w zamku. I wcześniej stała ona na placu targowym, zanim trafiła na Rynek. Ale nie widzę związku Neptuna z placem targowym również ;)

Post Napisane: 26 lis 2018, o 22:50 
Bratnia dusza

Podejrzewałam, że jedna z henrykowskich, alegorycznych rzeźb uosabiająca wodę to Neptun. Nie miałam jednak pewności gdyż brakowało mi trójzębu. Wczoraj jednak natrafiłam na pewnien artykuł, który potwierdził moje przypuszczenia. Z resztą bardzo ciekawy artykuł o skoczowskim Neptunie. Jest w nim też poniekąd wytłumaczenie skąd w niektórych miastach/państwach pojawia się figura Neptuna ;)
"(...)Neptuna – mitologicznego boga wodnego świata – w czasach nowożytnych uważano za patrona krajów, chlubiących się mianem potęg morskich takich jak Wenecja, Holandia czy Wielka Brytania. Jednak równie często jego posąg był również symbolem wody w przedstawieniach czterech żywiołów. Zazwyczaj ukazywano go z nieodzownym atrybutem – trójzębem, w dostojnej, pełnej majestatu pozie, często nago lub odzianego w antyczną szatę.(...)"
https://bbfan.pl/powrot-figury-neptuna- ... ydarzenia/

Poniższy Neptun z Henrykowa pochodzi z 1702 roku. Jego autorem jest Jerzy Leonard Weber. Znajdziemy go w ogrodzie klasztornym w Henrykowie. Jest jedną z trzech (kiedyś czterech) figur, przedstawiających żywioły. Neptun przedstawiony jest jako muskularny mężczyzna z długą brodą., okryty jedynie przepaską z liści na biodrach. Prawą nogę opiera o głowę ryby, a prawą ręką trzyma ją za ogon. Jest częścią nieczynnej studni ogrodowej (fontanny).

Załączniki:
IMG_7364.JPG
IMG_7364.JPG [ 177.37 KiB | Przeglądane 169 razy ]
IMG_7365.JPG
IMG_7365.JPG [ 170.36 KiB | Przeglądane 169 razy ]

Post Napisane: 27 lis 2018, o 17:03 
Moderator

Pochwały: 1
kropkaaga napisał(a):
Wyczytałam tylko, że Neptun z Rynku to replika tej rzeźby, która obecnie stoi w zamku. I wcześniej stała ona na placu targowym, zanim trafiła na Rynek.

Drobne sprostowanie w kwestii bielskiego Neptuna – wcześniej – czyli końcem XIX wieku figura Neptuna stała na placu targowym zwanym wówczas Ringplatzem, czyli obecnym Rynku. Po demontażu zbiornika wodnego który zdobiła, figura trafiła najpierw do magazynu, a po I wojnie światowej do Muzeum, gdzie można ją podziwiać do dzisiaj. Natomiast współczesną replikę postawiono w przybliżonym miejscu, gdzie niegdyś stał oryginał.

A pod tym linkiem można obejrzeć fotografię Ringplatzu i Neptuna z 1891 roku.

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Różności » Galeria » Galerie tematyczne