Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Różności » Galeria » Galerie tematyczne

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 29 lip 2018, o 22:17 
Bratnia dusza

Imię: Agnieszka
Wpadłam na pomysł utworzenia takiego wątku spacerując dziś po Opolu.
Czasem zwiedzając jakieś miejscowości napotkać można na takie domy, gdzie rodzili się i żyli kiedyś, znani i/lub ważni ludzie. Często niektórych wcale nie kojarzymy. A może warto przystanąć i poczytać kto tam mieszkał. Na pewno był to człowiek nietuzinkowy.
Ja zacznę właśnie skromnie od Opola. Myślę, że niejednokrotnie natknęliście się na takie domy. Zapełniajcie wątek. Na pewno skorzystam z takich postów gdy będę w danym miejscu się szwendać ;)

Opole - dom, w którym urodził się i mieszkał Teodor Kałuża (Theodor Kaluza) - fizyk, matematyk i astronom. Urodzony 9 listopada 1885 roku. Teodor Kałuża to jedyny naukowiec z Opola umieszczony na liście 60 największych uczonych wszechczasów (obok m.in. Arystotelesa, Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej Curie, czy Einsteina). Już w wieku 22 lat uzyskał doktorat z matematyki i rozpoczął karierę naukową. Wprawdzie wyemigrował z rodzicami do Królewca i tam założył rodzinę ale podobno z bliskimi rozmawiał głównie po polsku, choć był poliglotą. Znał 16 języków. Kałuża jest znany za sprawą sformułowania teorii Kaluzy-Kleina, łączącej teorię względności z elektromagnetyzmem za pomocą pięciowymiarowej przestrzeni, nad czym pracował m.in. w 1919. Zmarł 19 stycznia 1954 roku w Getyndze. W listopadzie 2005 roku na budynku, w którym urodził się Teodor Kałuża, odsłonięto tablicę pamiątkową, a Uniwersytet Opolski uczcił tego wielkiego uczonego nadając w 2006 roku Obserwatorium Astronomicznemu imię Teodora Kałuży.
Budynek ten znajdziemy przy ulicy Strzelców Bytomskich 9.

Załączniki:
IMG_1123.JPG
IMG_1123.JPG [ 111.6 KiB | Przeglądane 41 razy ]
IMG_1124.JPG
IMG_1124.JPG [ 148.12 KiB | Przeglądane 41 razy ]

Post Napisane: 30 lip 2018, o 17:46 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
"Na pewno skorzystam z takich postów gdy będę w danym miejscu się szwendać"

Więc będzie z korzyścią 8-)

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 30 lip 2018, o 19:43 
Muszkieter

A może tak od razu w pierwszym poście zacząć robić spis i dodawać nowo opisane miejsca? :bad:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 30 lip 2018, o 21:34 
Bratnia dusza

Imię: Agnieszka
Petrus napisał(a):
A może tak od razu w pierwszym poście zacząć robić spis i dodawać nowo opisane miejsca? :bad:

Świetny pomysł :) Ja mogę ten spis utworzyć? Czy tylko admin lub moderator może?

Tymczasem kolejny dom :)

Gliwce - Dom Tadeusza Różewicza przy Zygmunta Starego 28
Tak naprawdę Tadeusz Różewicz zajmował w tej secesyjnej kamienicy z początku XX w. (1907 r.) tylko drugie piętro. W narożnej wieżyczce miał swój pokój i patrząc na Gliwice, tworzył swoje dzieła w latach 1949-1968. W roku 2015 odsłonięto na budynku tablicę pamiątkową ku czci poety, autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha. Obaj panowie są Honorowymi Obywatelami miasta Gliwice.

Załączniki:
1.jpg
1.jpg [ 60.35 KiB | Przeglądane 25 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 55.08 KiB | Przeglądane 25 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 57.8 KiB | Przeglądane 25 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 117.48 KiB | Przeglądane 25 razy ]

Post Napisane: 31 lip 2018, o 09:22 
Moderator

kropkaaga napisał(a):

Świetny pomysł :) Ja mogę ten spis utworzyć? Czy tylko admin lub moderator może?

Możesz, wystarczy jak wyedytujesz swojego pierwszego posta i dodasz na początku spis - jeżeli chcesz aby działał, tak jak inne trzeba użyć formułki:
Kod:
[url=(tu wklejasz linka do posta - koperta w prawym górnym rogu)]lokalizacja[/url]

(Ważna jest kolejność i "położenie" kwadratowych nawiasów)

Zobacz profil GG  

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Różności » Galeria » Galerie tematyczne