Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 30 maja 2018, o 05:56 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 22:36
Posty: 5799
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Jej powstanie owiane jest legendą,gdyż miała powstać tu fabryka srebra jest to dość niesamowite.

"Magiczna fabryka srebra przy Urzędzie Miasta
Wspomnienie: TOnZ O/Mysłowice

Wielka hala dawnej walcowni "Kunegunda" przy ul. Powstańców, która obecnie mieści supermarket "Biedronka" została podobno wybudowana dla potrzeb przemysłowej produkcji... srebra! Otóż pewien cudzoziemiec miał zaproponować mysłowickim włodarzom miasta "interes życia", czyli właśnie możliwość produkcji srebra. Miasto miało w tym celu wybudować potrzebny do produkcji budynek i zebrać odpowiednią sumę, za którą owy cudzoziemiec miał udać się do Paryża po potrzebne do "produkcji srebra" składniki. Jegomość, jak łatwo jest się domyślić, oczywiście zabrał sumę, wyjechał i nigdy nie wrócił. Miasto przez długi czas nie umiało znaleźć zastosowania do tak wielkiej hali. W końcu powstała tam huta i walcownia cynku, którą jednak po pewnym czasie zamknięto, ponieważ wytwarzany przez nią hałas przeszkadzał w pracach pobliskiego Urzędu Miasta. W czasie PRL w budynku tym istniał zakład naprawczy cięższych pojazdów samochodowych............."
Taki sam numer wykręcił w Siemianowicach.
W dodatku zakład miał styczność z Schlesiche Aktiengesellschaft für Bergbau und Zinkhüttenbetrieb z siedzibą w Lipinach.O tym jak i o historii "Kunegundy" napisano w gazecie mysłowickiej
"Walcownia wybudowana została w 1890 r. przez wrocławskiego kupca H. Rotha niemal w centrum miasta, przy obecnej ul. Powstańców. Wkrótce wydzierżawił on walcownię spółce Schlesiche Aktiengesellschaft für Bergbau und Zinkhüttenbetrieb z siedzibą w Lipinach. Spółka na kilka lat unieruchomiła walcownię, traktując ją jako konkurencję. Jednak gdy tylko wygasła umowa dzierżawy, H. Roth uruchomił ją ponownie i przekazał w dzierżawę spółce Oberschlesische Zinkhütten AG z siedzibą w Katowicach. Walcownia stała się uzupełnieniem huty cynku w Katowicach-Zawodziu.

Najbardziej charakterystyczna część kompleksu kilku budynków zakładu, hala walcowni, została wybudowana w 1903 r., jednak nie przypominała jeszcze tej budowli, którą znamy obecnie. Pierwotnie była krótsza i miała całkiem inną fasadę. W 1907 r. dokonano powiększenia i ogólnej jej przebudowy. Nową fasadę od strony obecnej ul. Powstańców (istniejącą do dzisiaj) zaprojektował Maurer und Zimmermaister Georg Schalscha z Katowic.

Po okresie powstań i plebiscytów w 1922 r. walcownia Kunegunda wznowiła produkcję, niestety w 1927 r. została unieruchomiona. W latach 30. zakład funkcjonował pod nazwą Mysłowicka Walcownia Blachy Sp. Akc. i składał się z obecnej posesji przy ul. Powstańców 10, stajni, budynku kotłowni (który obecnie nie istnieje, a w jego miejscu znajduje się parking), budynku biurowego (już nie istnieje), budynku magazynu (obecny budynek Młodzieżowego Domu Kultury i Miejskiego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych), hali walców, hali maszynowej, kuźni, ustępów, jadalni dla robotników, hali i rampy załadowczej, transformatora, dwóch maszyn parowych napędzających walcarki, nożyc, podwajarki, pieca dla platyn, pieca do wyżarzania, generatora i hali generatora, przewodu gazowego, dołu dla wody kondensacyjnej pary wylotowej oraz kondensatorów. Transport surowca i materiałów po terenie walcowni odbywał się za pomocą wózków wąskotorowych i systemu zwrotnic. Wzdłuż ulicy ciągnął się wysoki ceglany mur, który zasłaniał na całej swej długości teren walcowni. W budynku biurowym uruchomiono w okresie powojennym łaźnię miejską.

W styczniu 1939 r. właścicielem budynków i gruntów walcowni była firma Śląskie Kopalnie i Cynkownie Spółka Akcyjna (Societè Anonyme des Mines et Usines à Zinc de Silesie), dawniejsza Schlesiche Aktiengesellschaft für Bergbau und Zinkhüttenbetrieb zu Lipiny, która sprzedała magistratowi część gruntów i budynków zakładu. Część parceli nabył kupiec z Szopienic Emanuel Stefański. Kupił on również wyposażenie walcowni, które następnie wymontował. Firma Stefańskiego Sprzedaż złomu szamotowego i demontaże została zobligowania do rozebrania komina kotłowni wraz z jego podstawą. Komin stojący tuż przy ul. Powstańców był wyższy od wieży kościoła ewangelickiego. Mysłowicki magistrat planował w budynkach po walcowni urządzić halę targową. Po przygotowaniu pomieszczeń planowano w głównej hali (obecnie sklep Biedronka) ustawić 103 stragany, a tuż obok, gdzie stały dwie maszyny parowe, 13 magazynów. W dawniejszym magazynie (obecnie to budynek, w którym mieści się MDK i MZOPO) znajdować miała się hala mięsna dla 40 rzeźników. W kotłowni (budynku, w którego miejscu jest obecnie parking) przewidziano 26 stoisk dla towarów krótkich i galanteryjnych. Przestrzeń pomiędzy budynkiem kotłowni a budynkiem walcowni planowano nakryć szklanym dachem i w ten sposób zapewnić miejsce dla handlarzy towarem sezonowym. Dużym atutem przyszłej hali targowej był tor kolejowy, po którym skład kolejowy mógł wjechać do walcowni. Do rozładunku wagonów towarowych planowano wykorzystać dźwig, który stał tuż przy torze, a wcześniej służył w celach przemysłowych. Pomiędzy halą walcowni a budynkiem przy Powstańców 4 zamierzano ulokować handlarzy żywym drobiem. W innych pomieszczeniach planowano jeszcze wygospodarować miejsce na chłodnie, piwnice, ustępy i kantynę.

Z opłat za wynajęcie stoisk osiem razy w miesiącu odbywających się przez cały rok targów planowano osiągnąć 4 200 zł zysku. Rozważano jeszcze urządzenie trzeciego targu w czwartek, aby odciągnąć pozamiejscową klientelę kupującą w Modrzejowie. W celu pozyskania tamtejszych handlarzy przewidziano zniżkę o połowę za wynajem stoiska w mysłowickiej hali targowej. Targ czwartkowy zwany „Tanie dni” miałby zwalczać konkurencję modrzejowską. Brano pod uwagę również codzienne handlowanie, z którego roczny zysk, jak wyliczono, wyniósłby 87 tys. zł. Argumentowano również, że uruchomienie hali targowej przyczyniłoby się do podniesienia stanu zdrowotnego miasta, estetyki, usunięcia problemu tamowania ruchu i komunikacji oraz ułatwienia utrzymania porządku publicznego.

Niestety nie dotarliśmy do dokumentów potwierdzających, że hala targowa została uruchomiona przed wybuchem II wojny światowej. Jeszcze w lutym 1939 r. trwał demontaż wyposażenia, a adaptacja pomieszczeń, w których wytapiano i walcowano cynk, zajęła na pewno trochę czasu. Jak podaje prof. Sulik w II tomie „Historii Mysłowic”, podczas wojny planowano wykorzystać budynki po walcowni na potrzeby kolei. W 1945 r. w hali walcowni ulokował się Motozbyt, a w następnych latach m. in. remontowano tam ciężki tabor samochodowy. Po likwidacji warsztatu budynek walcowni stał jakiś czas nieużytkowany. Uniknął on dewastacji dzięki zaadaptowaniu go na cele handlowe po raz drugi. Obecnie mieści się w nim sklep Biedronka."
Tekst powstał w oparciu o materiały archiwalne oraz I i II tom „Historii Mysłowic” prof. A. Sulika.

Szkoda że akurat "Biedronka" co zniszczyło wnętrza tej hali.
Załącznik:
DSCN0045.JPG
DSCN0045.JPG [ 206.89 KiB | Przeglądane 320 razy ]

Załącznik:
DSCN0046.JPG
DSCN0046.JPG [ 202.69 KiB | Przeglądane 320 razy ]

Załącznik:
DSCN0047.JPG
DSCN0047.JPG [ 210.04 KiB | Przeglądane 320 razy ]

Załącznik:
DSCN0048.JPG
DSCN0048.JPG [ 208.12 KiB | Przeglądane 320 razy ]

Nie jest wymieniony w tekście budynek przy końcu hali
Załącznik:
DSCN0049.JPG
DSCN0049.JPG [ 185.75 KiB | Przeglądane 320 razy ]

Załącznik:
DSCN0050.JPG
DSCN0050.JPG [ 206.52 KiB | Przeglądane 320 razy ]

myślę że wchodził w skład walcowni,
Załącznik:
DSCN0051.JPG
DSCN0051.JPG [ 186.19 KiB | Przeglądane 320 razy ]

mogła być bocznica kolejowa by wysyłać wyroby koleją.
Załącznik:
DSCN0165.JPG
DSCN0165.JPG [ 184.52 KiB | Przeglądane 320 razy ]

Budynek pod nr. 10 na ul. Powstańców czyli dawny magazyn,nieświadomie zignorowałem.

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 2 cze 2018, o 17:04 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11 maja 2016, o 16:03
Posty: 195
Lokalizacja: Mysłowice
Imię: Mateusz
Nie wchodziło to w skład walcowni tylko w skład lokomotywowni.

_________________
Moja strona na fb INDU Photography https://www.facebook.com/INDU-Photograp ... _todo_tour


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 3 cze 2018, o 05:08 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 31 maja 2009, o 22:36
Posty: 5799
Lokalizacja: Chorzów/Hajduki
Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Pewności nie mam,próbowałem się doszukać jakiegoś planu miasta z tego okresu.

_________________
"Jestem śląskie dziecko i Ślązakiem zginę.Kocham śląską ziemię i śląską krainę....."
Juliusz Ligoń.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty przemysłowe » Obiekty przemysłowe - Śląskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.431s | 19 Queries | GZIP : Off ]