Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pomniki i miejsca pamięci » Pomniki i miejsca pamięci - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 21 maja 2018, o 05:45 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Zajrzałem do teczek z różnymi ciekawostkami z prasy,czasem wycinam i schowam by się przyjrzeć pózniej.
Tym razem to pózniej wynosi sześć lat.
Rzecz dotyczy zaginionego pomnika Eduarda Meiera.

Czas przywrócić pamięć o człowieku, którego pamięta już niewielu z nas - apeluje Leon Swaczyna z Ruchu Autonomii Śląska. To on, wraz z komitetem obywatelskim, chcą odtworzyć pomnik Eduarda Meiera.
Popiersie Meiera - pierwszego dyrektora huty Pokój w Rudzie Śląskiej-Nowym Bytomiu ponad sto lat temu zostało ustawione na granitowym cokole przed wejściem do zakładu. Przy pomniku pojawiła się również postać młodego hutnika i koło zębate.
Większość zniknęła po roku 1945. Do dziś nie wiadomo, czy z przyczyn ideologicznych, czy dla zysku. Ocalał jedynie cokół, który znajduje się przy kościele w Rudzie Śląskiej-Bielszowicach.
Co stało się z resztą? Komitet obywatelski ma zamiar rozwiązać tę zagadkę.
- Od naszych zagranicznych przyjaciół otrzymaliśmy już archiwalne zdjęcia - mówi Leon Swaczyna. - Dzięki temu wiemy, jak dokładnie wyglądał pomnik.
Odbyły się również wstępne rozmowy z tyskim rzeźbiarzem, Augustynem Dyrdą, który miałby się zająć rekonstrukcją popiersia.
Jakie są szanse na odtworzenie pomnika Eduarda Meiera? Warto kibicować takim inicjatywom, bo przypomnijmy, że bytomski śpiący lew zniknął z miasta po roku 1952, a w 2006 roku rzeźba odnalazła się... w warszawskim zoo. Po wielkiej batalii, lew wrócił do Bytomia w 2008 roku.
Pomnika nie ma, ale znamy jego fundatora.
Co prawda pomnik nie upamiętniał żadnego ważnego wydarzenia historycznego, ale jego fundatorem był Oscar Troplowitz, który dzięki wynalezieniu kremu Nivea, jest uznawany za jednego z najsławniejszych mieszkańców Gliwic.
A pomnik? Odnaleźliście go?
Bardzo zabiegał o to Marian Jabłoński, były prezes stowarzyszenia. Plotka była taka, że pomnik został przewrócony i zakopany w miejscu, gdzie dzisiaj jest plac Piłsudskiego.
To się potwierdziło?
Nie. Przy budowie fontanny w tym miejscu nie odnaleziono żadnych śladów po pomniku.
Może został przetopiony...
Nie sądzę. Pomnik nie upamiętniał niczego konkretnego. Do tego był wykonany ze zwykłego kamienia, a więc nie miał wielkiej wartości.
I artykuł z "Jaskółki" z lutego 2012 r.
Załącznik:
1 -.JPG
1 -.JPG [ 246.46 KiB | Przeglądane 60 razy ]

Załącznik:
2-.JPG
2-.JPG [ 252.62 KiB | Przeglądane 60 razy ]

Załącznik:
3 (2).JPG
3 (2).JPG [ 253.34 KiB | Przeglądane 60 razy ]

Jak napisano stał przed hutą
Załącznik:
aa.jpg
aa.jpg [ 75.01 KiB | Przeglądane 60 razy ]

i po upływie wieku
Załącznik:
DSCN0088.JPG
DSCN0088.JPG [ 193.24 KiB | Przeglądane 60 razy ]

na tle nieistniejącego szpitala
Załącznik:
223857centrum2.jpg
223857centrum2.jpg [ 53.75 KiB | Przeglądane 60 razy ]

Załącznik:
eduard meyer pomnik 2.jpg
eduard meyer pomnik 2.jpg [ 70.7 KiB | Przeglądane 60 razy ]

wystarczy na niego spojrzeć by stwierdzić że należy żałować jego zniknięcie.
Załącznik:
4f38ff071ec95_o,size,933x0,q,70,h,7381df.jpg
4f38ff071ec95_o,size,933x0,q,70,h,7381df.jpg [ 247.06 KiB | Przeglądane 60 razy ]

Udałem się we wskazane miejsce by zobaczyć kolumnę
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 242.36 KiB | Przeglądane 60 razy ]

stoi po prawej stronie bielszowickiego kościoła pw. św. Marii Magdaleny
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 209.5 KiB | Przeglądane 60 razy ]

Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 239.55 KiB | Przeglądane 60 razy ]

Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 174.54 KiB | Przeglądane 60 razy ]

potem usiadłem na skwerze poniżej kościoła i tak się gapiąc przykuło moją uwagę to
Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 248.83 KiB | Przeglądane 60 razy ]

dobrze się przyjrzałem archiwalnym zdjęciom pomnika
Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 240.85 KiB | Przeglądane 60 razy ]

biorąc pod uwagę ten sam materiał z jakiego wykonano kolumnę,otwory po umocowaniu robotnika,koła zębatego i chłopca,doszedłem do wniosku że to jego cokół o którym nie wspomniano.
Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 248.83 KiB | Przeglądane 60 razy ]

Sporo ciekawych archiwalnych zdjęć Nowego Bytomia jest tu będzie warto się nimi kierować przy najbliższym spacerze po Nowym Bytomiu.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pomniki i miejsca pamięci » Pomniki i miejsca pamięci - Śląskie