Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty nieprzemysłowe » Nieprzemysłowe - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 13 kwi 2018, o 09:29 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Kompleks sądowo-więzienny zbudowano w latach 1852-1860 w stylu neogotyckim (proj. P. Jackisch). Z tego okresu pozostały budynki więzienne i tylna część sądu, bowiem korpus przedni został przebudowany w 1894 r. w stylu północnego renesansu (proj. J. Heise). Na uwagę zasługuje niezwykle interesujący hol główny sądu, z krużgankami (obejmującymi cały parter i dwa piętra) i klatką schodową, wzorowaną na włoskich pałacach z XVII i XVIII w.

W popularnych opracowaniach znajdujemy informację, że bytomski sąd zaprojektował i wzniósł w 1860 roku miejski architekt, Paul Jackisch. Ten budynek zachował się i stanowi zachodnie skrzydło obecnego sądu (widoczne od ul. Wrocławskiej i Sądowej). W drugiej połowie XIX wieku powiat bytomski był najszybciej rozwijającym się rejonem w całym państwie niemieckim i wzniesiony przez Jackischa budynek wkrótce nie mógł zaspokoić rosnących potrzeb sądownictwa. Dlatego w latach 1891-1895 dobudowano nowe wschodnie skrzydło, w którym mieści się m.in. wspomniany dziedziniec. Za projektanta tej rozbudowy uważany jest bliżej nieznany J. Heise. W kilku archiwach zachowała się bogata dokumentacja budowy, rozpoczynająca się już w roku 1890. Na poszczególnych projektach pojawia się podpisy wielu architektów i budowniczych z Bytomia, Opola i Berlina. W kolejnych latach są to podpisy rożnych osób. Podpis „J.Heise” pojawia się dopiero na rysunkach z 1892 roku, gdy sąd już wznoszono. Heise nie mógł więc być autorem planów rozbudowy.
Dziedziniec sądu rejonowego to jedno z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych miejsc w Bytomiu. Cały budynek sądowy jest interesujący, ale naprawdę wspaniałe jest jego wewnętrzny dziedziniec. Każdy, kto tam pierwszy raz wchodzi – przystaje - oczarowany niezwykłym widokiem. To architektura na najwyższym europejskim poziomie. Każdy bytomianin powinien ją zobaczyć. My dzisiaj odkryjemy autora tego niezwykłego projektu.
http://www.bytomski.pl/historia/21532-b ... -wroclawiu

Pozostawmy kwestię architekta Heisego,zawsze chciałem zobaczyć na własne oczy ten sądowy dziedziniec.
Zdjęcia zdjęciami ale to jednak nie to samo.
Zdjęcie starego sądu z tej strony powyżej cytowanej
Załącznik:
1-stary-sad.jpg
1-stary-sad.jpg [ 93.59 KiB | Przeglądane 173 razy ]

i po przebudowie
Załącznik:
8-1-sad-po-rozbudowie.jpg
8-1-sad-po-rozbudowie.jpg [ 99.21 KiB | Przeglądane 173 razy ]

czasy współczesne
Załącznik:
1.JPG
1.JPG [ 191.74 KiB | Przeglądane 173 razy ]

Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 169.88 KiB | Przeglądane 173 razy ]

Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 133.82 KiB | Przeglądane 173 razy ]

stałem przed nim mając ochotę wejść,w końcu się zdecydowałem w końcu więcej jak wyrzucić nie mogą.
Nie wyrzucili. :D
Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 211.92 KiB | Przeglądane 173 razy ]

rzadko mi się to zdarza ale oniemiałem.
W tym miejscu warto zacytować fragment "Spacerownika powstańczego" autorstwa Józefa Krzyk
"Hala starego sądu krajowego była 26 lutego 1919 roku miejscem głośnego wydarzenia.Swój wiec zwołały tu organizacje domagające się pozostawienia Śląska w granicach Niemiec.Przybyły tłumy ludzi.Hala i dwupiętrowe galerie były przeoełnine publicznością.W tyle,pod zegarem ściennym,zbudowano podium dla mówcy,którym okazał się radca szkolny Rzsnitzek.Ledwo rozpoczął przemowę,z jednej z galerii zaczęli wykrzykiwać w jego stronę przybyli na spotkanie członkowie POW z Radzionkowa.Domagali się,żeby mówił po polsku,a nie po niemiecku.Niemcy na na te okrzyki zareagowali odśpiewaniem swojego hymnu,ale peowiacy w odpowiedzi zaczęli śpiewać "Jeszcze Polska nie zginęła".Doszło do wielkiej bijatyki,mównica rozleciała się na kawałki.Wezwany do zaprowadzenia porządku oddział Grenzschutzu otworzył ogień.Od kuli wystrzelonej przez przez niemieckiego sierżanta zginoł Julian Kuleja,członek POW z Radzionkowa.Choć stało się to na pół roku przed wybuchem I powstania,uważa się go za pierwszą polską ofiarę śląskich zrywów."
Zatkało mnie nie spodziewałem się że to w "naturze" robi większe wrażenie niż w sieci
Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 172.53 KiB | Przeglądane 173 razy ]

Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 213.5 KiB | Przeglądane 173 razy ]

Załącznik:
7..JPG
7..JPG [ 176.17 KiB | Przeglądane 173 razy ]

Załącznik:
8..JPG
8..JPG [ 204.61 KiB | Przeglądane 173 razy ]

posadzka również piękna
Załącznik:
9..JPG
9..JPG [ 183.18 KiB | Przeglądane 173 razy ]

Załącznik:
10..JPG
10..JPG [ 178.49 KiB | Przeglądane 173 razy ]

Załącznik:
11.JPG
11.JPG [ 181.04 KiB | Przeglądane 173 razy ]

Załącznik:
12.JPG
12.JPG [ 147.42 KiB | Przeglądane 173 razy ]

i ten świetlik daje niewiarygodnie dużo światła naturalnego.
Załącznik:
13.JPG
13.JPG [ 214.87 KiB | Przeglądane 173 razy ]

Miałem takie skojarzenie z zamkiem w Brzegu.
Co do samego więzienia,muszę jeszcze zdobyć kilka informacji,co gdzie się mieści.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 16 kwi 2018, o 08:52 
Przyjaciel

Kompleks sądowo-więzienny zbudowano w latach 1852-1860 w stylu neogotyckim (proj. P. Jackisch). Z tego okresu pozostały budynki więzienne i tylna część sądu.
ul. Sądowa
Załącznik:
14.JPG
14.JPG [ 217.76 KiB | Przeglądane 113 razy ]

Sądowa i Powstańców Warszawskich
Załącznik:
15.JPG
15.JPG [ 211.03 KiB | Przeglądane 113 razy ]

i tu wiadomo cele więzienne,natomiast
Załącznik:
16.JPG
16.JPG [ 204.71 KiB | Przeglądane 113 razy ]

ta baszta mnie ciekawiła,co w niej jest w tym ciągu budynków z celami
Załącznik:
17.JPG
17.JPG [ 213.84 KiB | Przeglądane 113 razy ]

z tego co się dowiedziałem,w niej się oczekiwało przed wyjściem na wypis i wszelkie potrzebne dokumenty.
Szeroko pojęty budynek administracyjny i brama od ul. Powstańców Warszawskich
Załącznik:
18.JPG
18.JPG [ 212 KiB | Przeglądane 113 razy ]

Załącznik:
19.JPG
19.JPG [ 252.99 KiB | Przeglądane 113 razy ]

róg Powstańców i Wrocławskiej
Załącznik:
20.JPG
20.JPG [ 209.52 KiB | Przeglądane 113 razy ]

od Wrocławskiej
Załącznik:
21.JPG
21.JPG [ 173.39 KiB | Przeglądane 113 razy ]

szkoda że elewacja raczej nigdy nie będzie odnowiona jak i cała reszta.Kompleks mógłby być
ozdobą,choć to określenie jest niezbyt właściwe.
ul. Wrocławska
Załącznik:
22.JPG
22.JPG [ 155.19 KiB | Przeglądane 113 razy ]

i wieża od strony dziedzińca
Załącznik:
23.JPG
23.JPG [ 152.21 KiB | Przeglądane 113 razy ]

Załącznik:
24.JPG
24.JPG [ 179.26 KiB | Przeglądane 113 razy ]

ponoć szpital więzienny i w murze ślad po bramie
Załącznik:
25.JPG
25.JPG [ 153.01 KiB | Przeglądane 113 razy ]

ten różowy czysty budynek to właśnie ten pierwszy sąd.
Załącznik:
26.JPG
26.JPG [ 175.21 KiB | Przeglądane 113 razy ]

"Kwiat polskie",raczej tam na byzuch z kwiatami nie chodzą.
Na dziedzińcu więzienia wykonywano wyroki śmierci do 1920 przez powieszenie jak i ...ścięcie toporem .Wykonano tu wyrok na zbóju Karolu Pistulce( 1876),
1920-zginęła w swej celi w tajemniczych okolicznościach działaczka harcerska i kurierka powstańcza, zatrudniona w Polskim Komitecie Plebiscytowym – Pola Maciejowska.
Wyroki wykonywano też i po II W.Ś. o ile dobrze pamiętam do lat 60-tych XX wieku.

Post Napisane: 16 kwi 2018, o 08:59 
Przyjaciel

Znalazłem wykaz straconych
Załącznik:
2018-04-16_085711.png
2018-04-16_085711.png [ 53.05 KiB | Przeglądane 113 razy ]

ze strony http://www.stalinizmwpolsce.com/Miejsca ... _1956.html

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty nieprzemysłowe » Nieprzemysłowe - Śląskie