Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Inne » Inne - Świętokrzyskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 19 mar 2018, o 14:22 

Imię: Krzysztof
Pierwsze wzmianki o Potoku pochodzą z 1508 roku. Z czasem stała się ona jedną z większych wsi w okolicy. Miejscowość zlokalizowana była nad stawem, wokół którego umiejscowione były domy, a od tego „centrum” rozchodziły się zabudowane gospodarstwami uliczki. Było też kilka sklepów, których ruiny zburzone zostały 2 lata temu. Z kilku źródeł dowiedziałem się, że był tu piękny duży wiatrak,który obecnie stoi w Kudowie Zdroju jako ekspozycja Szlaku Ginących Zawodów. Swoją drogą szkoda, że nie wiedziałem o tym, gdy spędzałem w pobliżu wakacje. Samą wieś nie tak dawno jeszcze zamieszkiwało około 400 osób, co samo przez siebie świadczy o tym, że była to duża miejscowość jak na wioskę. Do tego w przysiółku Potok – Kolonia było kilkadziesiąt domostw… Stan obecny to jakieś dwie rodziny. Wszystko za sprawą pobliskiej kopalni, która służy również pobliskiej cementowni. Za kilka lat Potok będzie już terenem kopalni. Odwiedzam wioskę od trzech lat z ciekawości patrząc na zmiany i z przykrością patrzę na ruiny czegoś, co niedługo zniknie z powierzchni ziemi. Wydawać by się mogło, że takie miejscowości, które istnieją od 500 lat będą trwać nadal, gdy nas już nie będzie. Gdy opisywałem ją na swoim blogu dwa lata temu, mieszkało tam jeszcze 6 rodzin i było kilka domów więcej. Część z nich po odkupieniu przez cementownię jest równana z ziemią, część stoi opuszczona. Zdjęć mam więcej, ale wszędzie gdzieś przewija się mój motocykl, więc wrzucam te bez niego. Wiosną znów zawitam, więc będą i aktualne fotki.

Załączniki:
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg [ 53.1 KiB | Przeglądane 119 razy ]
DSC_3546.jpg
DSC_3546.jpg [ 55.64 KiB | Przeglądane 119 razy ]
DSC_3550.jpg
DSC_3550.jpg [ 61.94 KiB | Przeglądane 119 razy ]
IMG_20171231_144053.jpg
IMG_20171231_144053.jpg [ 56.71 KiB | Przeglądane 119 razy ]
IMG_20171231_144014.jpg
IMG_20171231_144014.jpg [ 87.12 KiB | Przeglądane 119 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Inne » Inne - Świętokrzyskie