Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 9 gru 2010, o 22:26 

Imię: Jan
Ale tej miniaturze w Inwałdzie brak podstawowego "atrybutu":

:D

Załączniki:
DSCF9816.jpg
DSCF9816.jpg [ 62.06 KiB | Przeglądane 2226 razy ]

Post Napisane: 21 gru 2010, o 17:55 

Imię: kasia
myca54 napisał(a):
Pałac w Mosznej jest piękny. w najbliższym czasie mam możliwość wyjechać i zwiedzić wiec nie obędzie się bez zdjęć :D. jak wrócę to zrobię relację z tego wyjazdu :) . (tak szczerze to miałam taką cichą nadzieje że tam eksploratorzy nie zajrzeli bądź nie słyszeli ) :jump:

haha :mrgreen: byłam w końcu i zwiedziłam wszystkie komnaty i zakamarki :jump: i jestem pod wielkim wrażeniem jak pięknie wygląda.... co prawda byłam późna jesienią a teraz zima jest to dopiero teraz zajmuje się tym tematem tak jestem zabiegana :nuts:
no wiec do rzeczy...... gdy przyjechałam do Kędzierzyna-koźle pociągiem, skierowałam się do Prudnika by z stamtąd przejechać się busikiem do wsi Moszna. Już wtedy z daleka zrobił na mnie bardzo duże wrażenie.....

Oto kilka zdjęć

(...)

od strony ogrodu....
(...)

po przejściu całego parku weszliśmy z przewodnikiem do komnat ponieważ samemu nie można było wejść :sad:

na początek jadalnia z pięknymi ornamentami na sufitach i oranżeria do niej należącą...

(...)

bóg wojny-Ares
(...)

gdy już zobaczyłam jadalnie i oranżerie przeszłam do holu z drewna cedrowego gdzie dziś znajduje się kawiarenka a kiedyś przyjmowano tam gości i działający do dziś największy kominek w całym zamku. znajdują się również piękne oryginalne suknie które kiedyś były przechowane w kufrze dlatego są w bardzo dobrym stanie....tak przynajmniej mówił pan przewodnik....

(...)

działający do dziś kominek oraz schody z drewna cedrowego ....niestety rysunki nad kominkiem są współczesne namalował je jakiś polski malarz ale zapomniałam kto to był...

(...)

następną sala jaka odwiedziliśmy była sala z "pawim" okiem...została tak nazwana gdyż na ścianach były namalowane pawie ze swoimi pióropuszami. w tej sali również znajduje się antyczny barek...jeden z nielicznych mebli które przetrwały II wojnę ...w tej sali jadano podczas bali która zresztą jest połączona z sala balowa a nad nią jest balkon z cedru gdzie grajki muzykowali do tańca....

(...)

przeszliśmy również przez dawna bibliotekę a dziś sala gdzie lecza się chorzy na nerwice. wszystkie półki, książki zostały przeniesione do biura byłego właściciela tego zamku wiec i tam tez się udaliśmy....na miejscu pierwsze co rzuciło się w oczy to witraż w oknie który zresztą jest oryginalny i jakimś cudem nie został rozbity oraz rozmiary tego biura....
w tym biurze znajdują się również pozostałości zastawy.zdjęcia,obrazy oraz dokumentacja z której wynika iż zamek w tamtych czasach był bardzo zadłużony....

(...)

i na sam koniec przynależąca do zamku gotycka kapliczka...w tej kapliczce przebywali żołnierze gdy zamek został oblężony...to tu właśnie zostały spalone meble i wszystko co dało się spalić by ci mogli się ogrzać w zimie...obecnie kapliczka jest zawilgocona co za tym idzie niszczeje...konserwatorzy próbują ja osuszać jak narazie bez rezultatu...

(...)

całość tego zamku zajęło mi raptem 3 godzinki....nieco dłużej zajęło mi dotarcie do opola....łapanie stopa bo busiki nie jeździły a wtedy był objazd i przez Prudnik było ciężko przejechać a na domiar złego była wtedy niedziela....ale nie żałuje dzień pełen wrażeń. i jak wszyscy w tym wątku polecam zamek by zwiedzić go w całości nie tylko od ogrodu....naprawdę warto

Ostatnio edytowano 31 sie 2015, o 07:10 przez Aga, łącznie edytowano 1 raz
Wycięto nie wyświetlające sie zdjęcia.

Post Napisane: 21 gru 2010, o 20:56 

Imię: Robert
Fajnie, że w końcu wrzuciłaś te zdjęcia myca54. Muszę dorzucić parę słów sprostowania do Waszych wypowiedzi.
Właściciele-budowniczy zamku w Mosznej rodzina von Tiele-Winckler, nie jest żadnym pruskim rodem. Kariera rodziny która zaistniała i wzbogaciła się w XIX wieku była jak z amerykańskiego snu, trochę szczegółów o Wincklerach w poniższym linku
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35055,3636471.html

Ktoś wcześniej wspominał o "szklarni" a raczej prawidłowo oranżerii, to oryginalne wyposażenie zamku, podobna ale chyba większa była w niedalekim pałacu w Kopicach.
"Sala z pawiem" to w rzeczywistości była sala lustrzana, lustra zostały porozbijane na początku lat 50-tych, przez uczestników socjalistycznych obozów jakie wtedy odbywały się na zamku (w tym czasie zdaje się zrzucony został z piedestału pomnik Winklera w parku), pawie zostały pomalowane potem.
Kaplica podmaka bo jest położona poniżej poziomu gruntu, obok niej są pobudowane piwnice, w których mieli być chowani Tiele-Winklerowie, okazało się, że wody podskórne są bardzo wysoko i ciągle je zalewa, dlatego cmentarzyk rodowy jest w parku.
[...]

Ostatnio edytowano 28 sie 2017, o 15:12 przez le_szek, łącznie edytowano 1 raz
Wycięte niedziałające zdjęcia

Post Napisane: 13 lut 2011, o 03:01 
Administrator

Imię: Leszek
Cztery pocztówki z allegro - dwa widoczki pałacu z zewnątrz (drugi z 1910 roku), jadalnia (lata 20. XX w) i brama z gladiatorami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 7 mar 2011, o 14:14 
Bratnia dusza

Imię: Tomasz
Zmarł hr. Klaus-Peter von Tiele-Winckler: http://bytom.naszemiasto.pl/artykul/806494,w-kilonii-zmarl-hr-klaus-peter-von-tiele-winckler-tytularny,id,t.html?kategoria=678#odpowiedz-2336066

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 19 maja 2011, o 21:36 

Przeskakuje z programu na program.... Kino Polska a w nim "Test pilota Pirxa" wg Lema, film który oglądałem wieki temu, książka też dawno przeczytana ale...
coś mi przykuło uwagę, gdzie Ci bohaterowie prowadzą naradę - nie mogę uwierzyć - w bibliotece Pałacu w Mosznej :shock:

3 zdjęcie od góry troszkę ją widać:
http://www.film.org.pl/prace/test_pirxa.html
Film jest z 1978r, w bibliotece wszystko tak wygląda jak dziś tylko nie ma już czarno-białego TV.
Nie pamiętam czy przewodniczka o tym wspominała, raczej nie.

i jeszcze raz 3 od góry pałac w głębi kadru:
http://www.torrentino.ru/torrents/83721

Post Napisane: 5 sty 2012, o 22:13 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Właśnie doczytałam dlaczego pałac w Mosznej ma 99 wież :D Tyle majątków posiadał Franz Hubert von Thiele-Winckler. A dlaczego tych majątków nie miał więcej? Musiał się ograniczać przy ich zakupie, ponieważ na właścicielu 100 posiadłości spoczywał już obowiązek utrzymywania garnizonu wojska. No i poskąpił. Wolał zainwestować w kanały i gondole niż w żołnierzy :)

Post Napisane: 8 maja 2012, o 20:34 
Bratnia dusza

Imię: Ania
Sam pałac jak wiadomo jest przepiękny, ale równie zachwycające są jego zdobienia i maszkarony. Są wykonane z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 17 maja 2013, o 19:33 

Imię: Marcin
Najnowsze wieści i kilka ciekawych ujęć:

http://opole.gazeta.pl/opole/56,35086,1 ... #LokOpoTxt

Post Napisane: 18 maja 2013, o 10:14 

Ciekawe jak będzie wyglądał za parę lat pałac, skoro chcą z niego zrobić dom weselny :sciana: :sciana: :sciana:

W tym apartamencie noclegowaliśmy kiedyś :)
http://opole.gazeta.pl/opole/56,35086,1 ... ch,,8.html

Post Napisane: 16 wrz 2013, o 00:36 
Bratnia dusza

Imię: Avelina
Zdjęcia wystawiane w pałacowej bibliotece jak dawniej prezentowały się wnętrza pałacu w Mosznej, nie było podane kto jest ich autorem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 25 wrz 2013, o 23:12 
Bratnia dusza

Imię: Avelina
Jeszcze parę zdjęć z początku września

Obrazek

Obrazek

Park i główna aleja

Obrazek

Obrazek

W parku jest wyspa miłości z która związana jest legenda.

Obrazek

Obrazek

Przez park przebiega ścieżka zdrowia z dokładnymi instrukcjami co do wykonywanych ćwiczeń.

Obrazek

Obrazek

Idąc główną aleją parku przechodzimy lub mijamy liczne mostki.

Obrazek

Obrazek

Na końcu głównej alei kiedyś znajdował się pomnik Huberta von Tiele-Wincklera, obecnie pozostał cokół z pamiątkową tablicą.

Obrazek

Cmentarz w parku

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 11 cze 2014, o 09:46 

Imię: Krzysztof
Moszna - zamek Tiele-Wincklerów

Czy się chce czy nie chce, ta budowla wywołuje rożne emocje. Jedni mówią, że Disneyland, inni z kolei twierdzą, że kicz nawiązujący do słynnego zamku - Neuschwanstein, który uchodzi za najbardziej bajkową budowlę świata, stworzoną przez szalonego króla. Chyba dzięki temu, że tak się wyróżnia jest najbardziej znanym zamkiem świata. Po za tym pięknie położony wśród alpejskich skał jest chlubą Bawarii. Ta wyjątkowa budowla ściąga ludzi z całego świata. Ponadto wizerunek zamku znajduje się na tysiącach pamiątek sprzedawanych w milionach sztuk. Przynosi to ogromne dochody.

Oczywiście pewne podobieństwo występuje również w stosunku do zamku w Mosznej. Jednak splendor tej budowli jest o wile mniejszy. Osobiście wolałbym, by Moszna dalej pozostała na uboczu. Jednak z racji swej unikatowej formy jest odwiedzana coraz częściej. Pałac, który nazywany jest zamkiem, ma w sobie coś zaskakującego i wzbudzającego zdziwienie. Po za tym zachwyca swym ogromem i rozmachem. Od pierwszego wejrzenia zaciekawia trudna do nazwania forma styl i niezwykle cieszy oczy. Fantazja i pomysłowość oraz rozmach świadczy o niesamowitej wyobraźni architekta, którego jak do tej pory nie udało się poznać. Ponoć inspiratorem i pomysłodawcą tej architektury był sam Franciszek Hubert.

Żeby nie pisać za dużo na temat historii zamku można przeczytać w necie. A poniżej kilka fotek, by zbytnio nie zanudzać.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na więcej zapraszam tutaj: http://szlakiibezdroza.blogspot.com/201 ... lerow.html

Post Napisane: 30 sie 2015, o 15:33 

Imię: pumio
Obecnie hotel. Centrum Terapii Nerwic zostało wyeksmitowane. Istnieje możliwość zwiedzania za oplata, dość wysoka:( Najlepiej przyjść po 18-tej:)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie