Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Wielkopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 29 gru 2009, o 09:46 
Przyjaciel

W Łodzi k/Poznania zachowały się się do dnia dzisiejszego dwie świątynie. Po jednej stronie drogi przecinającej wieś stoi dawny zbór ewangelicki, wzniesiony w 1911 roku.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drzwi zamknięte, więc do wnętrza zajrzałam przez okno. Niestety, to co w środku nałożyło się na widok krajobrazu odbijającego się w szybie, przez co zdjęcia nie są zbyt czytelne.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Naprzeciwko zboru stoi XVII-wieczny kościół (rozbudowany w 1854 r. o murowaną kaplicę grobową Potockich z Będlewa oraz o zakrystię w 1936r.)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Klamka z lwem to widok dośc charakterystyczny dla starych kościołów
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obok kościoła stoi dzwonnica z dzwonem odlanym w 1884 (na pamiątkę zwycięstwa Sobieskiego pod Wiedniem)
Obrazek

Obrazek

Przy dzwonnicy znajdują się stare groby, pochodzące w większości z XIX wieku
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedna z płyt nagrobnych, która wygląda na znacznie starszą od pozostałych. Niestety nie udało mi się odczytac daty
Obrazek

A to już płyta z blaszaną sygnaturą zakładu kamieniarskiego
Obrazek

Obrazek

Post Napisane: 17 sty 2012, o 00:22 

Imię: Marlena
Budynek po drugiej stronie ulicy nigdy nie był zborem ewangelickim. Zbudował go proboszcz Adamski dla potrzeb parafii,był czymś w rodzaju domu katolickiego. Odbywały się w nim lekcje religii,w pewnym okresie działał nawet teatr parafialny,ot taki sobie ośrodek kultury z inicjatywy ówczesnego proboszcza.

Post Napisane: 17 sty 2012, o 17:13 
Przyjaciel

A ja w kilku źródłach natknęłam się na informacje, że to pamiątka po ewangelikach.
W książce "Wielkopolska. Słownik krajoznawczy", pod hasłem "Łódź" znajduje się taka wzmianka:(...) Przy ul. Szkolnej 27 dawna kaplica ewangelicka.
Także na Wiki obiekt opisany jest jako budowla ewangelicka. Chyba, że chodzi o jakiś inny budynek, bo co do numeru 27 to nie jestem pewna, czy takowy się na tym budynku znajduje?

Post Napisane: 17 sty 2012, o 18:15 

Wiem,że w kilku książkach powielany jest ten błąd . Moje informacje pochodzą jednak ze żródeł niepodważalnych bo z ksiąg parafialnych.
Co do numerów domów akurat Łódż jest taką specyficzną miejscowością,że trudno się tu nimi kierować ,cała Szkolna u góry jest pomieszana.

Post Napisane: 17 sty 2012, o 19:53 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
Jakie funkcje pełnił ten budynek nie będę się wypowiadać, bo nie wiem, ale jego sylwetka przypomina świątynię. Równie dobrze mogła by to być synagoga :) Oczywiście o ile pominiemy medalion z IHS i aniołka :)
Witraże w oknach też by się pięknie prezentowały.

Post Napisane: 19 sty 2012, o 12:06 

Równie dobrze mógłby to być meczet albo cerkiew albo nie wiem co jeszcze :) . Tak gdybać można by na różne sposoby, jednak fakty są inne, budynek nigdy nie był świątynią żadnego wyznania. Nie sorry, przez okres prawie dwóch miesięcy w kościele odbywał się remont podłogi i w tym czasie msze odbywały się właśnie w tym budynku... i tyle :)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Wielkopolskie