Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Wieże ciśnień i inne » Wieże - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 21 lip 2016, o 21:53 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Jak powstało Święto Wodne.

W ganicach miasta były 53 studnie ale wydobywanie węgla spowodowało stopniowy zanik w nich wody.Zamożniejsi musieli ją kupować za wielkie pieniądze,biedniejsi ustawiali się nocą w kolejkach,dochodziło do rękoczynów i niebagatelną rolą było pogorszenie się warunków sanitarnych.
Aby temu zaradzić fikus górniczy oddał do dyspozycji miastu wodę z szybu "Freundschaft"położonego w okolicy ul.Składowej,Szyb po czasie musiał wrócić do funkcji wydobywczej.Najstarszy rurociąg wody pitnej zainstalowano w 1865r. Kop. Król płaciła na utrzymanie zakładu wodociągowego,1872 uruchomiono stację pomp,1874r. oddano zbiorniki wody przy ul.Piotra.W maju 1879 doszło do unieruchomienia zakładu wodociągowego w mieście z powodu niedostatecznj ilości wody w studniach.Wydatki rosły stosowano półśrodki,ale po nadaniu praw miejskich minister przemysłu zlecił zbadanie sprawy W.U.G. z Wrocławia.Szczególnie chodziło o wykorzystanie zródeł istniejących i ustalenie ich wydajności.Projekt systemu wodnego miasta wykonał radca budowlany Sallbach z Drezna,złożył że Kłodnica,Pszemsza i Brynica nie wchodzi w grę z powodu małej ilości zasobów w stosunku do potrzeb.Postulował wykonanie odwiertów w okolicy Zawady.Nieważne czy to to jest,to tak dla zobrazowania tematu.
Załącznik:
DSCN6216.JPG
DSCN6216.JPG [ 243.02 KiB | Przeglądane 463 razy ]

Załącznik:
DSCN6209.JPG
DSCN6209.JPG [ 211 KiB | Przeglądane 463 razy ]

Jednak oddano go do użytku w 1894 a rurociąg głównie zaopatrywał Zabrze.Dla Królewskiej Huty nie mógł być wykorzystany,jego budowa (rozbudowa) była przewidywana na wiele lat.Następnie planowano ujęcie wody z sztolni odwadniającej "Fryderyk"kop.srebra i ołowiu k/T.Gór (Czarny Pstrąg).
Załącznik:
wylot-calosc.JPG
wylot-calosc.JPG [ 252.07 KiB | Przeglądane 463 razy ]

Woda też miała być pobierana z szybu "Gluckhilf" i kierowana na południe w stronę Królewskiej Huty.Plan został zmieniony i ostatecznie użyto nieczynnego szybu "Adolf" teraz 'Staszic"
Załącznik:
2. szyb Staszic vel Adolf.JPG
2. szyb Staszic vel Adolf.JPG [ 200.96 KiB | Przeglądane 463 razy ]

Wykonano odwierty najpierw w szybie maszynowym"Maschinenschacht"obok "Adolfa"do głębokości 200 metrów,
DNIA 18.X.1884 r. O GODZINIE 7.15 Z RADOŚCIĄ POWITANO WYPŁYW WODY Z OTWORU.Radość była tak ogromna że ustanowiono tzw.święto wodne obchodzone w każdą rocznicę tego wydarzenia.Potem wykonano drugi otwór,a wodociąg leciał przez Nowe Repty,Dąbrowę Miejską,Bytom,Łagiewniki.
W Łagiewnikach była pierwsza wieża ciśnień,mniej więcej na wysokości os.Pod Arkadami,
Załącznik:
a lag.jpg
a lag.jpg [ 88.76 KiB | Przeglądane 463 razy ]

tu muszę przyznać się do błędu decyzyjnego.Swego czasu zainteresował mnie ten temat w stopniu powiedzmy znacznym.Włóczyłem się tam tak długo aż wydawało mi się że znalazłem to miejsce,znaczy fundament wieży okrągły i akurat w miejscu do tego najlepszym.I stało się tak że albo zapomniałem z karty przenieść na dysk przed jej formatowaniem na dalsze wyprawy,albo :echh: czort wie :oops: .
Wg. mapki była tu
Załącznik:
Łagiewniki,wasserturm.jpg
Łagiewniki,wasserturm.jpg [ 254.63 KiB | Przeglądane 463 razy ]

Z niej zaopatrywano miasto,okoliczne kolonie robotnicze i kop.Król,potem Klimzowiec,Górne i Dolne Hajduki oraz Świętochłowice.W 1902-1903 zbudowano nową wieżę ciśnień obok straży pożarnej
Załącznik:
001.JPG
001.JPG [ 38.26 KiB | Przeglądane 463 razy ]

(teraz tam jest blok mieszkalny,dokładniej za tym kioskiem)
Załącznik:
S7306529.JPG
S7306529.JPG [ 164.47 KiB | Przeglądane 463 razy ]

weszła do użytku 16.VIII.1903 r.Starą wieżę tę w Hohenlinde wyłączono z eksploatacji całkowicie 12.III.1907r.
Było jeszcze parę innych ujęć wody dla miasta np.nieczynna kop.Rozalia,szyb "Boże Daj Szczęście".
Załącznik:
S7307047.JPG
S7307047.JPG [ 105.89 KiB | Przeglądane 463 razy ]

Na zakupionej parceli w G.Hajdukach (teraz świony) wzniesiono wieżę 1908-1909 wg. projektu R.Lummerta dyr.wodociągów w Wałbrzychu
Załącznik:
DSCN1034.JPG
DSCN1034.JPG [ 196.51 KiB | Przeglądane 463 razy ]

i to do niej dochodził wodociąg z szybu Adolf i kop. Rozalia.
Bywało tak że Ch.Ś.P.W. i K. natrafiało na stare rurociągi,tak dla przykładu na mojej ulicy w Batorym jak parę lat temu była awaria za awarią,i w końcu wzięto się za wymianę rur to okazało się że były nawet kielichowe uszczelniane szczeliwem.A czasem w innych brejonach natrafiano na drewniane.
Około 1937 na Górze Redena wzniesiono hydrofor celem zwiększenia ciśnienia,czyli te duże zbiorniki niedaleko schronu dowodzenia O.W.Ś.
Załącznik:
2.JPG
2.JPG [ 251.62 KiB | Przeglądane 463 razy ]

Załącznik:
3.JPG
3.JPG [ 189.66 KiB | Przeglądane 463 razy ]

Załącznik:
4.JPG
4.JPG [ 217.15 KiB | Przeglądane 463 razy ]

Załącznik:
5.JPG
5.JPG [ 243.19 KiB | Przeglądane 463 razy ]

za bajtla trafiało się ciut rur
Załącznik:
6.JPG
6.JPG [ 245.59 KiB | Przeglądane 463 razy ]

Załącznik:
7.JPG
7.JPG [ 234.6 KiB | Przeglądane 463 razy ]

ale czy to dotyczyło owych zbiorników nie pomnę.Ale już nieczynne.
Obecnie to warsztat naprawy wodomierzy,muszę poszukać coś na temat tych zbiorników na Górze Redena bo info jest, tylko w wersji drukowanej.A to wymaga czasu,mam zamiar jeszcze raz powtórzyć "sesję" tej wieży nieistniejącej na granicy Łagiewnik i Chorzowa.
Problemom wody na Górnym Śląsku jest poświęcone parę odcinków tutaj ale w Tarnowskich Górach. http://www.montes.pl/Montes_2/montes_nr_02_05.htm
Problem ten występował w wielu miastach.
Jest jeszcze "problem" zbiorników w Król. Hucie na ul. Piotra.

Załączniki:
8.JPG
8.JPG [ 245.12 KiB | Przeglądane 463 razy ]

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 21 lip 2016, o 23:37 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Dodatkowo przekopałem sieć w kwestii Święta Wodnego z dnia 18.X.1884 roku,i nic.Widocznie woda stała się tak dostępna w Europie że zanikło,są tam jakieś niby wodne ale już nie nawiązują do tej ważnej daty.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Wieże ciśnień i inne » Wieże - Śląskie