Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Wielkopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 6 gru 2009, o 19:49 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Renata
W miejscowości Licheń Stary (woj. wielkopolskie, pow. Konin) w latach 1994-2004 wybudowano świątynię, która pod względem wielkości jest pierwsza w Polsce, siódma w Europie, jedenasta w świecie. W nawie głównej ma 7 tys. miejsc siedzących i 10 tys. stojących. Inicjatorem jej powstania był ks. Eugeniusz Makulski – ówczesny kustosz Sanktuarium. Obiekt został zaprojektowany przez architekt Barbarę Bielecką z Gdyni wraz z zespołem. Kościół jest Wotum Kościoła Katolickiego na Wielki Jubileusz Narodzenia Chrystusa. Świątynię zbudowano w stylu eklektycznym na planie krzyża z centralną kopułą, transeptem i apsydą. Wieża bazyliki ma 128 m, a w dzwonnicy zawieszony jest największy dzwon w Polsce – ważący 15 ton „Maryja Bogurodzica”. Sanktuarium zajmuje powierzchnię 100 ha. Opiekę nad nim sprawuje Zakon Księży Marianów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widoki z wieży

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obraz Matki Bożej Licheńskiej znajduje się w głównym ołtarzu kościoła. Pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku i stanowi kopię obrazu MB Rokitniańskiej, nazywanej obozową. Jest bardzo mały – 15 x 25 cm. 15 sierpnia 1967 r. prymas Stefan Wyszyński koronował obraz papieskimi koronami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Historia kultu maryjnego w Licheniu rozpoczyna się na początku XIX wieku, kiedy w pobliskim grąblińskim lesie żołnierz napoleoński - Tomasz Kłossowski zawiesił na sośnie wizerunek Maryi. Kilka lat później w tym miejscu Matka Boska ukazała się pasterzowi Mikołajowi Sikatce nawołując do nawrócenia i modlitwy. W czasie epidemii cholery w 1852r. przybywały tu tłumy prosząc o ratunek. Wtedy cudowny obraz przeniesiono do parafialnego kościoła św. Doroty w Licheniu, a następnie do obecnej bazyliki mniejszej.

Niedaleko świątyni wznosi się wysoka na 25 m. góra – Golgota, usypana z kamieni przywiezionych przez pielgrzymów. Na jej szczycie znajduje się krzyż oraz postaci Matki Bożej i św. Jana. Droga na Golgotę wiedzie pomiędzy kolejnymi stacjami Drogi Krzyżowej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Widok z Golgoty na bazylikę

Obrazek

Post Napisane: 8 gru 2009, o 02:33 
Muszkieter

Imię: Marek
Jak dla mnie straszne, choć zdjęcia piękne :D .
Symbol potęgi rzymskiego władztwa, wydaje się że celowo powstał w tym miejscu. W bliższej i dalszej okolicy nie widać choćby jednego wzgórza które mogłoby zaburzyć dominację tego monstrum.
A swoją drogą czemu nie "trzy razy jeden", czyli pierwsza w Polsce, pierwsza w Europie i pierwsza na świecie? To by dopiero był full wypas.
Ale co by nie mówić, atrakcja turystyczna jest? Jest! :D

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 gru 2009, o 06:57 
Przyjaciel

Markov napisał(a):
Jak dla mnie straszne, choć zdjęcia piękne :D .
Symbol potęgi rzymskiego władztwa, wydaje się że celowo powstał w tym miejscu. W bliższej i dalszej okolicy nie widać choćby jednego wzgórza które mogłoby zaburzyć dominację tego monstrum.
A swoją drogą czemu nie "trzy razy jeden", czyli pierwsza w Polsce, pierwsza w Europie i pierwsza na świecie? To by dopiero był full wypas.
Ale co by nie mówić, atrakcja turystyczna jest? Jest! :D

I o to chodzi, jest "cud" jest kasa, jak "cudu" ni ma, to trza go wyprodukować, ku uciesze......itd.

Post Napisane: 8 gru 2009, o 08:13 
Przyjaciel

Imię: Małgosia
Byłam tam kiedyś, bo poszłam na tzw. ugodę. Grupa pojechała ze mną do obozu zagłady w Chełmie nad Nerem, a ja pojechałam z grupą do Lichenia :roll: W życiu trzeba iść na kompromis.
No i tak...według mnie jest to przykład kiczu, bezguścia, pychy ale i sprawności finansowej. Fortuny chyba zbito na dostawie materiałów, roślin, i innych elementów do tego miasta. Majątki zgromadzili wg mnie wykonawcy i "artyści". Teraz kasę zbijają miejscowi - i to jest korzyść z tego złotego kolosa.
A kościelne miasto to obecnie sprawnie funkcjonujący biznes - należałoby tego pomysłodawcę zatrudnić w jakimś NBP, czy innej podobnej agendzie rządowej. Wtedy wzrost PKB mielibyśmy jak Chiny kilka lat temu, a nie jakieś tam marne 1,2 %.

Ciekawe, czy kościół (jako instytucja) prowadzi rankingi, typu : Czy za ubiegły rok zwyciężyła Częstochowa, czy też Licheń? :gafa:

Zapomniałam dodać, iż w czasie naszej wizyty śluby stały w kolejce. Wsio maszynowo :nuts:

Post Napisane: 8 gru 2009, o 09:06 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
Słyszeliście może kiedy to zostanie wpisane w rejestr zabytków sakralnych?

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 8 gru 2009, o 14:05 
Przyjaciel

Imię: Andrzej
Heniek napisał(a):

:rotfl3:

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 8 gru 2009, o 21:06 
Przyjaciel

Heniek napisał(a):

Pewnie już nie długo, trzeba przecież podoić euroszmal na renowację. Rocznie ta watykańska organizacja zasysa z naszego zasobnego budżetu 5 miliardów złotych z ogonkiem!

Post Napisane: 28 lis 2011, o 21:47 
Przyjaciel

Imię: Ewa.
Byłam tam kilka razy , akustyka w tej dużej świątyni - okropna.
Ale podobają mi się te zakątki na placu. :)

Antoine de Saint-Exupéry

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Obiekty sakralne » Obiekty sakralne - Wielkopolskie