Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Wieże ciśnień i inne » Wieże - Śląskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 24 lis 2009, o 17:59 
Przyjaciel

Imię: Darek
Największa wieża ciśnień w Gliwicach (woj. śląskie) znajduje przy ul. Sobieskiego.
Miała (ma) powstać w niej galeria sztuki, ale po jej podpaleniu w sierpniu 2008r. chyba tylko ją zabezpieczono. Może dlatego:

http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,8293 ... wieze.html

Załącznik:
1 0f432d9778f0b2da.jpg
1 0f432d9778f0b2da.jpg [ 116.25 KiB | Przeglądane 4 razy ]

Załącznik:
2 ec86df1ad66a8c48.jpg
2 ec86df1ad66a8c48.jpg [ 126.81 KiB | Przeglądane 4 razy ]

Załącznik:
3 491d0495a53f1dcc.jpg
3 491d0495a53f1dcc.jpg [ 71.83 KiB | Przeglądane 4 razy ]

wierzchołek z oddali

Załącznik:
4 cdcc78e21762f406.jpg
4 cdcc78e21762f406.jpg [ 98.77 KiB | Przeglądane 4 razy ]

Post Napisane: 14 gru 2009, o 13:07 
Administrator

Imię: Leszek
Pan Gudzowaty wycofał się z pomysłu, krótko po pożarze. Wklejam artykuł, który dawałem na innym forum (link już nie działa niestety).

:arrow: Obrazek

Gliwice: Gudzowaty nie da pieniędzy na wieżę
Jacek Madeja
2008-10-06, ostatnia aktualizacja 2008-10-06 21:03

W dawnej wieży wodnej miały powstać kawiarnia, galeria i pracownie artystyczne. Projekt miał sfinansować syn jednego z najbogatszych Polaków, ale z planów się wycofał.
Wieża przy ul. Sobieskiego w Gliwicach bardziej przypomina średniowieczną basztę. Przez kilkadziesiąt lat zaopatrywała w wodę południowe dzielnice miasta, aż w końcu przestała być potrzebna. Zmieniali się kolejni właściciele, ale nikt nie miał pomysłu na zagospodarowanie coraz bardziej niszczejącego zabytku.

Wieżę postanowiła uratować trójka gliwiczan - Aleksandra Fischer oraz Magdalena i Wojciech Eksnerowie. Mówią, że są pasjonatami sztuki. Dlatego uparli się, że gliwicką wieżę zamienią w mekkę młodych niezależnych twórców. - To niezwykle klimatyczne miejsce. Trudno o lepsze, w którym mogliby realizować swoje pasje debiutujący młodzi artyści - tłumaczyli.

Do pomysłu stworzenia w Gliwicach "fabryki sztuki" zapalił się Tomasza Gudzowaty, znany fotografik i syn jednego z najbogatszych Polaków. Związana z nim firma Yours dwa lata temu kupiła wieżę i we współpracy z trójką gliwiczan, którzy założyli stowarzyszenie Plantacja Sztuki, rozpoczęła przygotowania do inwestycji. Projekt zakładał, że obok wyremontowanego zabytku stanie druga, "nowoczesna" wieża, a w niej hotel dla artystów.

W ostatniej chwili firma Gudzowatego wycofała się z pomysłu. - Zbliżał się termin składania wniosku o przyznanie funduszy unijnych, ale zarząd spółki nie przygotował wniosku. W połowie wakacji dowiedzieliśmy się, że wcześniejsze ustalenia nie będą realizowane - mówi Fischer, która nie chce komentować decyzji zarządu spółki. - Teraz losy wieży nie zależą już od nas - dodaje.

A przyszłość zabytku nie rysuje się w jasnych barwach. Kilka tygodni temu ktoś podpalił dach wieży. Ogień strawił drewnianą czaszę, wieńczącą ją wieżyczkę i stropy. Widać, że właściciel sam nie wie, jaka będzie przyszłość budynku. Mimo zapewnień przedstawicielki firmy nie otrzymaliśmy stanowiska zarządu w tej sprawie.

- To bardzo zła wiadomość. Wieże wodne to charakterystyczny element śląskiego krajobrazu. Niestety trudno się je rewitalizuje z uwagi na małą ilość miejsca do zagospodarowania. Gliwicka wieża to wyjątek. Ma tak ogromną przestrzeń, że człowiek czuje się w niej jak w kościele. Szkoda by było, gdyby dołączyła do ogromnej większości śląskich wież ciśnień, które - zamiast być świadectwem historii regionu - powoli odchodzą w zapomnienie - uważa historyk Dariusz Walerjański.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Edit: właśnie zauważyłem, że to ten sam artykuł, który linkował Montenegro. Jednak warto wklejać całe artykuły z gazeta.pl, oni szybko wywalają je do płatnego archiwum.

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 3 kwi 2010, o 19:28 
Administrator

Imię: Jarek
Skoro już pojawiłem się na cmentarzu żołnierzy radzieckich, nie było sposobu żeby ominąć tę wieżę :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 20 gru 2010, o 00:09 
Administrator

Imię: Leszek
Kilka zdjęć mojej lepszej połówki z okresu ulistnionego (jeszcze) - początek października 2010.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i się zwymiotował.
K.I.Gałczyński

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 21 lis 2012, o 12:11 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Po słonecznej stronie prezentuje się pięknie,i na tym się kończy.

Załączniki:
S7300631.JPG
S7300631.JPG [ 105.59 KiB | Przeglądane 1094 razy ]
S7300682.JPG
S7300682.JPG [ 124.87 KiB | Przeglądane 1094 razy ]
S7300679.JPG
S7300679.JPG [ 127.24 KiB | Przeglądane 1094 razy ]
S7300684.JPG
S7300684.JPG [ 119.99 KiB | Przeglądane 1094 razy ]
S7300680.JPG
S7300680.JPG [ 125.24 KiB | Przeglądane 1094 razy ]

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 21 lut 2013, o 19:07 
SAM Urbex

Imię: Maciek
:(
Cytuj:
Kolejna wieża wodna może zniknąć. Mieszkańcy zaprotestują

W piątek o godz. 11 obrońcy gliwickich zabytków spotkają się pod wieżą ciśnień przy ul. Sobieskiego. W tym samym czasie kontrolę stanu budynku zapowiedział konserwator zabytków.
Chodzi o wieżę z 1908 roku, która przez lata dostarczała wodę do południowych dzielnic miasta. Od lat 70. zabytek przestał pełnić swoją rolę i stał zamknięty. Wieżę kupił fotografik Tomasz Gudzowaty, syn jednego z najbogatszych Polaków, i planował stworzyć tu pracownie i miejsce spotkań dla artystów. Z planów nic nie wyszło. Podobnie jest z nowym właścicielem, który mimo zapowiedzi rewitalizacji zabytków niewiele zrobił dla jego ocalenia. Jakby tego było mało, w 2008 roku pożar zniszczył dach wieży.

- Kilka dni temu byłem w środku. Wieża jest w ogóle niezabezpieczona, każdy może tu wejść. Stan jest tragiczny, jeśli sama się nie zawali, to wkrótce się okaże, że trzeba ją rozebrać z przyczyn bezpieczeństwa. Nie może tak być, że ktoś kupuje taki zabytek, a potem się okazuje, że zostanie pusta działka - mówi Marian Jabłoński, gliwicki społecznik i obrońca zabytków.

Protest mieszkańców organizuje redakcja lokalnych Nowin Gliwickich. W tym samym czasie kontrolę stanu budynku zapowiedział konserwator zabytków.

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,73 ... stuja.html

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 25 gru 2013, o 02:16 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Od znajomych wiedziałem, że do wieży da się wejść. Ba, w środku zachowane są piękne stalowe schodki i drabiny pozwalające dostać się na górę (zrozumiałe więc, że dostałem na jej punkcie obsesji). Sytuacja nieco się zmieniła, krzaczory zostały wykarczowane, dach tymczasowo zabezpieczony, a wokół kręcili się panowie którzy nie pozwolili zbliżyć się do środka. Tym razem trzeba było obejść się smakiem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Parę szczegółów technicznych:
Cytuj:
Wzrost zapotrzebowania na wodę dla Gliwic wymógł na ówczesnych władzach budowę kolejnej wieży ciśnień. Zbudowano ją przy dzisiejszej ul. Sobieskiego w roku 1904 (wg innych źródeł – w roku 1918). Miejsce nie jest przypadkowe, gdyż konieczne było znalezienie terenu wyżej położonego od wieży przy ul. Poniatowskiego. Obie budowle współpracowały ze sobą i wspólnie zaopatrywały Gliwice pierwszych lat XX w. w wodę.
Wieża o kształcie zwężającego się lekko ku górze walca ma wysokość blisko 50 m, średnicę 26 m. Jej wysokość u podstawy n.p.m. wynosi 236,2 m, zaś wysokość lustra wody przy pełnym zbiorniku 267,6 m. Woda miała na najwyższym połączeniu z wieżą 1,5 atm. Zbiornik projektu prof. Intze, wykładowcy Wyższej Szkoły Technicznej w Aachen, spoczywa na marmurowym pierścieniu i ma pojemność 3600 m3. Jego instalowanie rozpoczęło się w sierpniu 1903 roku i zakończyło się w grudniu tego roku. Była to wówczas najnowocześniejsza konstrukcja w Niemczech. Zarówno zbiornik jak i konstrukcję dachu dostarczyła huta Donnersmarck z Zabrza. W podziemiach znajduje się sieć kanałów otaczająca podstawę wieży.
Jest to najpiękniejsza gliwicka wieża ciśnień. Jej wnętrze do złudzenia przypomina gotycki kościół. Ostrołukowe okna o wysokości 7 m potęgują to wrażenie. Na pierwszy poziom wieży prowadzą przepiękne kręte schody. W dolnej części grubość murów zewnętrznych sięga 2,2 m i dopiero przy szczycie wynosi jedynie 50 cm. Ogromny stalowy zbiornik spoczywa na wewnętrznym walcowatym murze o średnicy 10 m i grubości ścian 1,6 m. Pod zbiornikiem znajduje się na wysokości 17 m obsługowy podest roboczy.

http://www.gliwiczanie.pl/Reportaz/wiezewodne/sobieskiego/Sobieski_cd.htm

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Post Napisane: 27 gru 2013, o 11:22 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Henryk.
Ciąg dalszy chyba nastąpi skoro jakieś ruchy są.

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 30 lip 2016, o 16:51 

Imię: Dawid
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Wieże ciśnień i inne » Wieże - Śląskie