Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Inne obiekty militarne

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 17 lip 2015, o 08:56 

Imię: Artur
Czy we współczesnych konfliktach zbrojnych są jeszcze używane schrony bojowe? W telewizyjnych migawkach z Ukrainy widziałem różne ziemianki i checkpointy wzmocnione betonem i workami z piaskiem, w Afganistanie były nawet bardziej ufortyfikowane stanowiska ogniowe na szczytach wzgórz, ale ja mam na myśli takie klasyczne schrony bojowe w stylu "tobruka" czy "kochbunkra" albo betonowe konstrukcje naziemne udające drewnianą szopę. Oczywiście po wojnie stawiano na Helu takie stanowiska ogniowe z prefabrykatów betonowych, ale... to jest swoisty przypadek, bo z tego co słyszałem w jakimś programie, te fortyfikacje wybrzeża wynikały z założenia komunistów, że ewentualny desant Amerykanów będzie witany przez Polaków z radością, dlatego trzeba koniecznie obronić samą plażę, bo dalej już "wróg" będzie witany kwiatami - czyli dość nietypowe założenia "wojenne". Zresztą tych schronów i tak nie użyto bojowo, więc nie łapią się do pytania o "współczesne konflikty zbrojne".

Post Napisane: 17 lip 2015, o 17:51 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
jako czysto bojowe, ciężko uzbrojone, to raczej uważam że czasy ich przeminęły na rzecz schronów przeznaczonych pod broń dalekiego zasięgu. To pewnie cały cas się rozwija.
Drobne schrony jak "tobruki" itp to w rejonach konfliktów, miejsc pod szczególnym nadzorem też będą się pojawiały.
Ale to tylko moje zdanie

Post Napisane: 17 lip 2015, o 18:53 

Tak, oczywiście pomijam tutaj podziemne silosy z wyrzutniami rakiet, bo to oddzielny temat, ale właśnie chodzi mi o lekkie schrony polowe z karabinem maszynowym. Coś kojarzę, że w czasie kryzysu sueskiego brytyjscy spadochroniarze zajmujący jakieś lotnisko "nacięli się" na dobrze zamaskowane stanowiska ogniowe, które zadały im straty, to całkiem możliwe, bo w poradzieckich bazach lotniczych w Polsce też widać takie małe "kochbunkierki", no ale kryzys sueski to jednak odległe czasy, a nie "współczesny konflikt". Tymczasem jakoś nie kojarzę na zdjęciach z dzisiejszych wojen takich wynalazków... Chociaż "aż się prosi", skoro w każdej gminie znajdzie się firma budowlana z ciężkim sprzętem, która w parę godzin buduje betonową studzienkę kanalizacyjną. Nie wiem, czy kojarzysz ten rosyjski film "9 kompania" - tam mieli na szczycie wzgórza nawet dość pokaźny punkt ufortyfikowany, ale właśnie jakoś tak prowizorycznie - worki z piaskiem, murki z kamieni, była bodaj jedna ziemianka jako stanowisko łączności, ale już na początku bitwy rozwala ją chyba granat moździerzowy (?), więc raczej kiepsko była umocniona. Pomyślałem sobie - dziwne - potężna armia radziecka, a żaden ich ciężki śmigłowiec nie mógł im dostarczyć na to wzgórze jakichś betonowych segmentów do zrobienia lepszych umocnień? Albo takich metalowych przenośnych stanowisk km, jakie wprowadzili Niemcy? Pod koniec filmu mudżahedini wdzierają się do tego radzieckiego "fortu" na wzgórzu i dochodzi do walki wręcz... Jakby się akcja przeniosła do czasów Napoleona, bo na filmach dotyczących II wojny atakowanie umocnień polowych inaczej wygląda :roll: Uff... trochę dużo napisałem, mam nadzieję, że wszyscy jakoś zrozumieją, jakie pytania mnie nurtują.

Post Napisane: 17 lip 2015, o 19:45 
Bratnia dusza

jak są budowane to w taki sposób by nie były aż tak oczywiste i widoczne. Nie sądzę by przy np budowie lotniska nie przewidywano takich miejsc.

Post Napisane: 17 lip 2015, o 20:11 

Oczywiście część takich obiektów może być nieznana szerszej opinii publicznej, to logiczne, ale jednak w jakichś migawkach z walk w Iraku, Syrii, na Ukrainie, coś takiego powinno być widoczne, zwłaszcza, gdyby było masowo stosowane. A właśnie czegoś takiego nie widzę. Kolejna sprawa: jakiś polski żołnierz z Afganu przysłał zdjęcia ich schronu biernego - był to prefabrykat żelbetowy w kształcie odwróconej litery "U", na zdjęciu można było oszacować jego wielkość i grubość stropu - czyli widocznie to żadna szczególna tajemnica (żołnierz narzekał, że granat moździerzowy przy trafieniu bezpośrednim raczej to-to rozłupie...). Ale właśnie nie widzę zdjęć żadnych takich małych schronów bojowych... co mnie dziwi. Co prawda ten filmik pokazuje jakieś współczesne schrony polowe na Ukrainie, ale wyglądają one dla mnie dość kuriozalnie (rów dobiegowy nagle się urywa i zaczyna wielki kopiec z wystającymi rurami... nawet ślepy pilot namierzy taki schron...) https://www.youtube.com/watch?v=nLRkDibWF60

Post Napisane: 17 lip 2015, o 21:43 
Bratnia dusza

Nie będę komentował filmiku bo nie ma czego

Post Napisane: 17 lip 2015, o 21:49 

No dla mnie te konstrukcje są jakieś dziwne i trudno mi określić ich przeznaczenie.

A ogólnie wracając do schronów bojowych współcześnie - podczas walk o Faludżę miejscowi wykopali sobie takie małe stanowiska ogniowe przy ogrodzeniach, okryte od góry blaszanym dachem z warstwą ziemi, co sprawiło dużo kłopotu Amerykanom, bo nawet termowizja nie mogła wykryć ludzi w takim stanowisku, ale to się dla mnie nie liczy jako "schron bojowy", bo nie ma żadnych standardowych elementów z betonu. A ja pytam o użycie obecnie takich schronów. Z kolei w relacji z "Pustynnej Burzy" amerykański czołgista opowiadał, że jadąc po pustyni napotykał czasem schrony, których obsady też nie mógł wykryć termowizją, dopóki ci ludzie nie wybiegli na zewnątrz się poddać albo nie odpalili silnika pojazdu, żeby uciekać. Ale to chyba były tylko jakieś stanowiska obserwacyjne - bo nigdy żaden z tych schronów nie wystrzelił do Amerykanów... więc też się nie liczą jako "bojowe".

Post Napisane: 19 lip 2015, o 18:46 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
W innym wątku laik napisał:
laik napisał(a):
To bardzo ciekawe, prosiłbym o więcej informacji na temat tego, gdzie stosowano takie "ringi" w czasach powojennych i czy wzięły udział w jakichś walkach?

forty44 odpisał:
Cytuj:
idea ''ringa'' przetrwała i była stosowana po wojnie zarówno w wersji obserwacyjnej jak i bojowej z obręczą

Dwa zdjęcia z Wybrzeża dla rozjaśnienia tematu:

Załączniki:
Gdańsk.jpg
Gdańsk.jpg [ 127.5 KiB | Przeglądane 1467 razy ]
Darłowo..jpg
Darłowo..jpg [ 238.45 KiB | Przeglądane 1467 razy ]

Post Napisane: 19 lip 2015, o 19:12 

No dobrze, cieszę się, że ta dyskusja się skupi w jednym wątku, ale nadal nie wiem, jak wyglądała sprawa udziału takich obiektów w walkach po II wojnie. Wiem, że Izrael budował sporo różnych bunkrów na niebezpiecznych granicach, ale nic nie wiem o tym, czy one faktycznie jakoś powalczyły.

Post Napisane: 28 lip 2015, o 21:20 
SAM Urbex

Imię: Maciek
Podejrzewam że era tych bunkrów, jak wszystkich fortyfikacji, już przeminęła. Były palisady, osady, zamki, twierdze, forty. Były betonowe bunkry które wylewało pół świata w okresie międzywojennym i jeszcze po drugiej wojnie. Ale nowoczesne technologie już wyparły ten rodzaj umocnień.

Mój Instagram
Rock And Roll Ain't Noise Pollution

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Inne obiekty militarne