Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 18 lis 2009, o 15:12 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Żyrowa (niem. Zyrowa, 1936–45 Buchenhöh) – wieś w województwie opolskim, w powiecie krapkowickim.

Pałac w Żyrowej pochodzi z przełomu XIII i XIV w. Zbudowali go Cystersi z Jemielnicy. Pierwszymi właścicielami pałacu byli Zyrowscy. Następnym władającym pałacem był ród Gaszynów. W 1852 roku, ostatni z Gaszynów - Leopold, sprzedał Żyrowę posłowi Królestwa Pruskiego, Max’owi Friedńch Carl Franz Grafen von Hatzfeld – Schoenstein i generałowi August Grafen von Nostiz. W 1864 roku dobra żyrowskie wraz z pałacem sprzedano braciom Goedecke, którzy w 1868 roku odsprzedali ją Sędziemu Sądu Najwyższego – Edurd Guradze. Ostatni właściciele nie dbali o pałac.

Dopiero w 1899 roku bogaty Amerykanin Knowlton kupił żyrowski pałac w prezencie ślubnym dla swojej córki Mary. W ten właśnie sposób rodzina Francken - Sierstorpff stała się właścicielem pałacu. Ród ten rezydował również w Kopicach, Frączkowie i Jędrzejowie koło Grodkowa.
Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 56.85 KiB | Przeglądane 2439 razy ]

Johann von Francken –Sierstorpff (1858-1917) otrzymał Żyrową, żeniąc się właśnie z bogatą Amerykanką, Mary Knowlton. Już wkrótce pałac stał się ośrodkiem rozrywek śląskiej arystokracji. Johann – jako królewski szambelan i rycerz zakonu maltańskiego otrzymał Żelazny Krzyż Zasługi II Klasy. W 1911 roku przyjechał do Żyrowej cesarz Wilhelm II na polowanie oraz w odwiedziny do hrabiego Sierstorpffa - swego kolegi ze studiów w Bonn.
Syn Mary i Johanna, Klemens, opuścił Żyrową w czasie dojścia Hitlera do władzy. Zmarł w Ameryce w 1944 roku. Zadłużony majątek został oddany pod zarząd komisaryczny. Jego żona Elżbieta wyprowadziła się z Żyrowej w roku 1938. Wyjechała do Ameryki wraz z córką Konstancją i synem Edwardem.

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 64.75 KiB | Przeglądane 2439 razy ]

Owa, wyżej wspomniana Elżbieta, była właścicielką nieczynnego kamieniołomu pod Górą św.Anny. W. 1934 r. zmuszona została oddać ten teren władzom niemieckim.
Tak, tak - chodzi o ten słynny amfiteatr :)

W czasie II wojny światowej w żyrowskim pałacu znajdowało się archiwum wojskowe III Rzeszy, dlatego był strzeżony i nie ucierpiał na skutek działań wojennych. Sowieci wnętrze pałacu zrabowali i zdewastowali, jednak sam budynek ocalał. Pod koniec 1945 roku, w wyniszczonym pałacu zorganizowano dom dla sierot - ofiar powstania warszawskiego, a następnie prewentorium dla dzieci. Pałac podlegał Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Krapkowicach, a później w Kędzierzynie-Koźlu. Zła sytuacja finansowa ZOZ-u doprowadziła do zamknięcia prewentorium (w 1982 roku).

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 57.57 KiB | Przeglądane 2439 razy ]

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 67.7 KiB | Przeglądane 2439 razy ]

16 września 1985 roku barokową rezydencję nabyło Przedsiębiorstwo Rekonstrukcji i Modernizacji Urządzeń Energetycznych „Remak” w Opolu. Pałac miał być docelowo ośrodkiem wypoczynkowym tej opolskiej firmy. Firma wymieniła dach, stropy, uruchomiła własną stolarnię, w której odnawiano meble. Specjaliści z Politechniki Wrocławskiej odgrzybili ściany pałacu. W roku 1992 firma wycofała się z placu budowy. Obiekt zaczęto rozkradać: zniknęły cenne piece kaflowe, sztukaterie, centralne ogrzewanie, rynny, klepki, okna, a nawet dzwon z 1539 roku. Pałac w bardzo dobrym stanie, po remoncie i zabezpieczeniu najważniejszych elementów konstrukcyjnych został ponownie sprzedany.

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 30.39 KiB | Przeglądane 2439 razy ]

Wg strony:
http://kudyba.pl/index.php?go=1316&go2=1362
Cytuj:
Pałac w Żyrowej jest własnością spółki „Jaga” z Sosnowca, a w rzeczywistości - znajduje się w rękach komornika Sądu Rejonowego w Kędzierzynie-Koźlu.
Czyli mamy "normalną" sytuację pałacową :|

Zwiedzenie pałacu jest niemożliwe :(

Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 65.64 KiB | Przeglądane 2439 razy ]

Zdjęcia można robić jedynie ze znacznej odległości i to zza płotów i murów.

Ciekawostki:

W 1927 roku odbył się tu zlot 34 000 turystów górnośląskich. Zlot był organizowany przez hrabiego Hansa Clemensa von Francken – Sierstorpff. Zebrano wtedy 22 tysiące marek przeznaczając je na budowę przedszkola.

Kajzer w czasie pobytu w Żyrowej był częstowany typowymi posiłkami amerykańskimi ;) - jak choćby indykiem.

Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 29.24 KiB | Przeglądane 2439 razy ]

(stare zdjęcia z Oberschlesien im Bild)

Ostatnio edytowano 18 lut 2015, o 17:11 przez _hipcia, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 18 lis 2009, o 20:39 
Przyjaciel

Imię: Renata
Piękny pałac. Już parę lat minęło od naszej tam wizyty, a zdjęcia wciąż trzeba robić "zza węgła". Pamiętam jak wisieliśmy z aparatem fotograficznym na ogrodzeniu i ryzykowali życiem na czubku sypiącego się murka :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po "Młodej" widać jak dawno tam byliśmy :jump:

Obrazek

Post Napisane: 18 lis 2009, o 23:20 
Administrator

Imię: Jarek
Szkoda, że REMAK wycofał się z remontu.
Austriacki inwestor opuścił swojego polskiego partnera dokładnie w środku prowadzonych prac - nieudolność prawników czy też kolejny "przekręt" w stylu ZARMENA ?
Ciekawe co zrobi nowy własciciel ?

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 18 lis 2009, o 23:34 
Przyjaciel

Uszyje może coś :rotfl3: Np. grubymi nićmi :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Post Napisane: 1 lis 2010, o 14:27 
Moderator

Udało mi się natrafić na kilka archiwalnych fotek z wnętrz pałacu :D

Buduar

Obrazek

Jedna z sal

Obrazek

Widok na bibliotekę

Obrazek

Dziedziniec (?)

Obrazek

Źródło: Robert Weber "Schlesische Schlosser" (Dresden-Breslau), Opolska Biblioteka Cyfrowa

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 1 mar 2011, o 19:42 
Przyjaciel

Imię: paulina
_hipcia napisał(a):

oj tam, oj tam...nie ma na swiecie rzeczy niemozliwych ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

resztki pianina- w latach 90 tych ponoc stalo cale i kumpel bywal w czasach licealnych w opuszczonym palacu na imprezazch i na nim grali... a echo nioslo sie po korytarzach...to musialy byc imprezy!!

Obrazek

na wiecznych wagarach od życia...

Ostatnio edytowano 1 mar 2011, o 20:01 przez buba, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 1 mar 2011, o 19:54 
Przyjaciel

buba napisał(a):
_hipcia napisał(a):

oj tam, oj tam...nie ma na swiecie rzeczy niemozliwych ;)

Widzę :jupi:

Post Napisane: 29 gru 2011, o 16:53 

Próbowałem się dziś dostać do środka tego pałacu w Żyrowej , właśnie stamtąd przyjechałem. Zabrałem się do niego od tyłu przez bramę, w której jest dziura w siatce. połaziłem trochę po dziedzińcu i próbowałem znaleźć jakieś choćby małe wejście, którędy można by było dostać się choć do jednego pokoju tego pałacu, niestety lipa :( można sobie jedynie pozwiedzać przybudówki, które są obok pałacu, wejść do jakiejś piwnicy, komórki itp, nic ciekawego, obszedłem zamek prawie dookoła ale nic z tego. wszystkie drzwi zabite dechami, przydałby się jakiś dobry łom, niestety nie miałem go ze sobą :) na zewnątrz przy bramie jest domofon, dzwoniłem tam nawet do administratora budynku spytać się o pozwolenie zwiedzenia go, ale nikt nie odbiera. Może uda mi się go kiedyś zwiedzić.
Gratuluje ludziom wyżej, którzy umieścili zdjęcia ze środka budynku, wtedy były jakieś dni otwarte czy co?

Pozdrawiam
Szary Burek
szaryburek.blox.pl

Post Napisane: 29 gru 2011, o 17:28 
Muszkieter

:bat: Tylko nie łomem w takich obiektach :nonono:
Witaj :D

Post Napisane: 4 sty 2012, o 21:01 
Przyjaciel

Imię: paulina
szary-burek napisał(a):
Gratuluje ludziom wyżej, którzy umieścili zdjęcia ze środka budynku, wtedy były jakieś dni otwarte czy co?

Tak jakby... ;) Po prostu znalezlismy sie w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. Przypadek?, szczescie?, przeznaczenie?, umiejetnosc negocjacji?, urok osobisty? ;)

Zdecydowanie nie uzywalismy łomu, materialow wybuchowych ani nie poleciala zadna szyba.. Weszlismy normalnie glownymi drzwiami. Ale powtorzyc wycieczki raczej bysmy juz nie dali rady..

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 5 sty 2012, o 03:50 
Przyjaciel

Imię: Henryk.
buba napisał(a):
szary-burek napisał(a):

Tak jakby... ;) Po prostu znalezlismy sie w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. Przypadek?, szczescie?, przeznaczenie?, umiejetnosc negocjacji?, urok osobisty? ;)

Zdecydowanie nie uzywalismy łomu, materialow wybuchowych ani nie poleciala zadna szyba.. Weszlismy normalnie glownymi drzwiami. Ale powtorzyc wycieczki raczej bysmy juz nie dali rady..

Ładnie to ujęłaś,dodam tylko,czasem dobrze obmyślona opowieść,kwarytka czyli ćwiarteczka czegoś,życzliwa dusza a czasem dwa dobre piwa i już jest "dzień otwarty."

[*] http://www.youtube.com/watch?v=4Fx4mshinO0 [*]

Post Napisane: 9 cze 2013, o 11:58 

Imię: Kryspin
http://www.youtube.com/watch?v=MduHvtjEtXc JEST NADZIEJA

Post Napisane: 28 paź 2013, o 16:07 

Witajcie, jestem nowa na forum. Chciałabym wznowić wątek i zapytać się, czy ktoś z Was orientuje się, jak wygląda obecnie sytuacja pałacu- czy można wejść na teren obiektu? Czy istnieje jakaś możliwość kontaktu z obecnym właścicielem? W zasadzie interesuje mnie możliwość pozwiedzania części parkowo-ogrodowej, porobienia zdjęć roślinom i pozostałościom zabudowy folwarcznej. Potrzebuję takiego wywiadu terenowego do projektu na studiach z przedmiotu fakultatywnego: Architektura krajobrazu. W zebranych wcześniej informacji dowiedziałam się, że obiekt jest obecnie w prywatnych "dobrych rękach", poddany został rewitalizacji. Za wszystkie odpowiedzi z góry bardzo dziękuję.

Pozdrawiam
Artfactory

Post Napisane: 30 paź 2013, o 10:52 

Imię: Robert
Byliśmy w połowie października br. wszystko pozamykane na głucho, zakazy wstępu, nie widać jakichś remontów, ale i zniszczeń zza muru. Nie było za wiele czasu, bo głównym celem wypadu było coś innego a dzień krótki.
Jedz i popytaj tubylców, miejscowość zadbana, kościół stojący obok w świetnym stanie, coś się dzieje w zabudowaniach folwarcznych - częściowo wyremontowane (odbywała się tam jakaś impreza poprawiny czy coś w tym rodzaju) - więc całkiem możliwe, że dostaniesz się bez problemu.

Post Napisane: 2 lis 2013, o 14:57 

Robercie,
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zrobię tak jak napisałeś- pojadę i pogadam z "tubylcami" :) Przynajmniej wiem, czego mogę się spodziewać.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :)

Post Napisane: 6 maja 2014, o 07:10 

Imię: Jacek
Czołem.

Jestem nowy na Forum.

Dzięki temu Portalowi zainteresowałem się pałacem w Żyrowej. Zapałałem wielką chęcią zwiedzenia go od środka. Tak jak ktoś napisał wcześniej - dla chcącego nic trudnego...
Ostatnio, w drodze powrotnej z majówki, wstąpiłem do Żyrowej i zwiedziłem pałac. Robi kolosalne wrażenie. Pomimo zniszczeń, można sobie wyobrazić jakim kiedyś był wspaniałym obiektem. O dziwo, nie został zniszczony przez wyzwolicieli po II wojnie światowej (tak jak większość zabytków na tym terenie), ale przez Polaków... Wielka szkoda.
Należy jedynie żywić nadzieję, że obecny właściciel podoła obciążeniom związanym z odrestaurowaniem pałacu.
Zwiedzając obiekt (od piwnicy po strych), można widzieć pierwsze symptomy renowacji...
Mam nadzieję, że za parę lat będzie można wypić przysłowiową kawę w restauracji, mieszczącej się w odbudowanym pałacu.

Post Napisane: 18 mar 2019, o 20:28 
Bratnia dusza

Imię: Agnieszka
Coś się dzieje w pałacu. Remoncik jakiś... A może dobrze zaczęli i na tym koniec? :roll:
Pałac niby dostępny bo brama otwarta ale... Pilnują panowie. Chyba zza wschodniej granicy. Myślę, że jak to bywa czasem (przynajmniej ja się z tym spotkałam wielokrotnie) panowie mogą pomieszkiwać za free, wzamian dopilnują by obcy się nie kręcili. Ale może się mylę i po prostu Ci panowie również są robotnikami, którzy remontują pałac, a przy okazji w nim pomieszkują.
Dziedziniec faktycznie wygląda jak jeden wielki plan budowy.

Załączniki:
IMG_5418.JPG
IMG_5418.JPG [ 130.77 KiB | Przeglądane 404 razy ]
IMG_5425.JPG
IMG_5425.JPG [ 220.46 KiB | Przeglądane 404 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie