Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie

Autor Wiadomość
 Tytuł: Piorunkowice
 Post Napisane: 1 gru 2014, o 19:42 
Muszkieter

Pochwały: 1
Piorunkowice (woj. opolskie, pow. i gm. Prudnik)
niem. Schweinsdorf

W centrum wioski, przy parku stoi niszczejący dwór. Pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku budynek, właściwie sporej wielkości, po wojnie był własnością stadniny koni, później RSP, dziś w rękach prywatnych. Widoczne ślady prób przebudowy. Dach kompletnie dziurawy, wnętrze bardzo zniszczone, pozarywane stropy...
Położony na skarpie nad drogą dojazdową. Od tej strony w osi pałacu znajduje się wieża z kopułą.

Od strony podjazdu
Obrazek

Obrazek

Obrazek
wieża
Obrazek
boczna elewacja
Obrazek
z drugiej strony dziedziniec otoczony budynkami gospodarczymi
Obrazek
widoczna data 1920
Obrazek

Część otworów zamurowana, w środku ciemno i... nie widać do której dziury można wpaść
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pewnie za kilka lat pozostanie kupka gruzu...

Post Napisane: 2 gru 2014, o 00:18 

Imię: Karolina i Damian
Cytuj:
W centrum wioski, przy parku stoi niszczejący dwór. Pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku budynek, właściwie sporej wielkości, po wojnie był własnością stadniny koni, później RSP, dziś w rękach prywatnych. Widoczne ślady prób przebudowy. Dach kompletnie dziurawy, wnętrze bardzo zniszczone, pozarywane stropy...

Dwór ten w rękach prywatnych jest już od kilkunastu lat. W 2008 roku problem dewastacji zabytku próbował nagłośnić Janusz Skop, autor m.in. strony internetowej opolszczyzna.net. Ciekawy artykuł na ten temat można znaleźć pod linkiem
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article ... /384947223

warto zwrócić uwagę na fragment "Właściciel twierdzi, że zamierza remontować zabytek, ale czeka na możliwość zdobycia pieniędzy z funduszy europejskich. Chce też wystąpić o wykreślenie pałacu z rejestru zabytków, bo ostatnio został mocno przebudowany". Minęło sześć lat. Starania o pozyskanie funduszy jakoś nie wychodzą. A może problemem jest, że jednak nie udało się wykreślić obiektu z rejestru zabytków. Bo to jest chyba najważniejsze w tej sytuacji...

Mimo, iż dwór właściwie nie posiada dachu, a jego poddasze jest jednym z najbardziej doświetlonych jakie widziałem, nie zgodzę się z tezą, że za kilka lat to będzie kupka gruzu. Budynek w trakcie wcześniejszego remontu otrzymał na piętrze solidne prefabrykowane żelbetowe stropy i one same się nie zawalą. Oczywiście wobec braku dachu wody opadowe przenikają do środka i doszło do zawalenia oryginalnych stropów piwnic (ceglane sklepienia). Powoli jednak nie ma się już co walić. I jeśli nikt nie postanowi pozyskiwać z dworu cegły, gruzu itp. to w obecnym stanie może on przetrwać jeszcze kilkadziesiąt lat. Pierwsza wizyta w obiekcie sierpień 2008 roku, druga listopad 2014 roku. W ciągu tych sześciu lat niewiele się zmieniło.

Poniżej kilka zdjęć dworu wykonanych z okazji Święta 11 listopada 2014 roku oraz fotografia stawu znajdującego się tuż obok (część parku), obecnie również zaniedbanego.

Załączniki:
piorunkowice (8).JPG
piorunkowice (8).JPG [ 114.58 KiB | Przeglądane 1156 razy ]
piorunkowice (2).JPG
piorunkowice (2).JPG [ 86.99 KiB | Przeglądane 1156 razy ]
piorunkowice (3).JPG
piorunkowice (3).JPG [ 105.17 KiB | Przeglądane 1156 razy ]
piorunkowice (4).JPG
piorunkowice (4).JPG [ 116.14 KiB | Przeglądane 1156 razy ]
piorunkowice (5).JPG
piorunkowice (5).JPG [ 116.45 KiB | Przeglądane 1156 razy ]
piorunkowice (6).JPG
piorunkowice (6).JPG [ 100.03 KiB | Przeglądane 1156 razy ]
piorunkowice (7).JPG
piorunkowice (7).JPG [ 78.61 KiB | Przeglądane 1156 razy ]
piorunkowice (1).JPG
piorunkowice (1).JPG [ 112.24 KiB | Przeglądane 1156 razy ]

Post Napisane: 2 gru 2014, o 00:44 
Muszkieter

Pochwały: 1
No może z tą kupką gruzu przesadziłem, faktycznie wylano tam sporo betonu, kiedy jednak byłem w środku woda lała się dosłownie z każdej szczeliny, a to nie służy murom.

Zapomniałem wspomnieć, że ściany są też częściowo wykonane z kamienia.

Ta przebudowa przypomina mi trochę wnętrze dworku w Maciowakrzu - prawie nie ma śladu po dawnym układzie pomieszczeń.

Tej wieży najbardziej szkoda - nadaje mu uroku.

Post Napisane: 6 kwi 2017, o 16:43 
Przyjaciel

Imię: paulina
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

na wiecznych wagarach od życia...

Post Napisane: 30 sty 2018, o 21:04 

Imię: Sue Draper
Piękne zdjęcia! Przepraszam, proszę. Niestety znam niemiecki, ale nie pölnisch. Moja rodzina Riegerów pochodziła z Piorunkowic. Większość stanowili rolnicy, ale od XVIII do XX wieku jeden z synów prowadził karczmę w Piorunkowicach.

Schöne Fotos! Entschuldigung, bitte. Leider kann ich Deutsch aber nicht Pölnisch. Meine Rieger Familie kam aus Piorunkowice. Meistens waren Bauern, aber vom 18. bis zum 20. Jahrhundert einer der Söhne ein Gasthaus in Piorunkowice verwalteten.

--Sue Draper, USA

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Pałace, dwory » Pałace, dwory - Opolskie