Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 10 cze 2014, o 23:29 
Moderator

Imię: Franz
Należy się krótkie wyjaśnienie.
Jednokondygnacyjny schron (PPK) do ognia bocznego dla dwóch ckm i strzelnicy zapola nie jest podstawowym typem schronu stosowanego na Brzeskim RU. Znam lokalizację trzech takich schronów. Opisywany schron znajduje się w pobliżu miejscowości Wólka Zamkowa. Drugi schron można zwiedzić pod Anusinem i został zaprezentowany w kilku zdjęciach na forum. Schron wykonano wyjątkowo niestarannie, pancerze odstrzelono a wnętrze jest źle zachowane. Trzeci schron ma lokalizację na terenie Drohiczyna.

Post Napisane: 11 cze 2014, o 08:43 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Master napisał(a):
Mate napisał(a):
W posadzce schronu przygotowany był fundament dla silnika elektrycznego. Fundament odsłoniliśmy, ale wcześniej zrobiliśmy zdjęcia w izbie ;)

Ja bym nie przepuścił takiej okazji. Oczyściłbym fundament silnika, pomierzyłbym i obfocił :D Przecież to są istotne foty ( !! ), które dokumentują schron. Przecież po to się robi inwentarkę. Musi być opis otoczenia schronu, opis schronu, schemat i foty. Wtedy mogę powiedzieć, że zrobiłem inwentarkę. :thumright:

No właśnie. Chyba nigdy w życiu nie czyściłeś fundamentu silnika albo posadzki w schronie. Po takich pracach w przypadku suchego schronu, nie wysiedzisz w schronie i zapomnij o robieniu fotek. Inwentarkę możesz zacząć po paru godzinach lub najlepiej dopiero następnego dnia, jak opadnie kurz.

Post Napisane: 12 cze 2014, o 09:33 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Mate napisał(a):
Master napisał(a):
Mate napisał(a):
W posadzce schronu przygotowany był fundament dla silnika elektrycznego. Fundament odsłoniliśmy, ale wcześniej zrobiliśmy zdjęcia w izbie ;)

Ja bym nie przepuścił takiej okazji. Oczyściłbym fundament silnika, pomierzyłbym i obfocił :D Przecież to są istotne foty ( !! ), które dokumentują schron. Przecież po to się robi inwentarkę. Musi być opis otoczenia schronu, opis schronu, schemat i foty. Wtedy mogę powiedzieć, że zrobiłem inwentarkę. :thumright:

No właśnie. Chyba nigdy w życiu nie czyściłeś fundamentu silnika albo posadzki w schronie. Po takich pracach w przypadku suchego schronu, nie wysiedzisz w schronie i zapomnij o robieniu fotek. Inwentarkę możesz zacząć po paru godzinach lub najlepiej dopiero następnego dnia, jak opadnie kurz.

A czy ja Tobie pisałem, że po wysprzątaniu schronu masz od razu robić inwentarkę i foty. Masz teraz pomierzony schron i foty, ale nie masz pełnej dokumentacji schronu. Pouczasz innych a nie masz pojęcia o inwentarce. :sciana:

Post Napisane: 12 cze 2014, o 10:12 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Tylko spokój może was uratować ;)
każdy popełnia błędy i przy każdej kolejnej akcji będzie się podchodziło z większym doświadczeniem i wnioskami ze swoich i cudzych błędów. Chwilami mam wrażenie ze podchodzicie do tego zbyt ambicjonalnie.
Troszkę luzu Panowie, pasja pasją ale w końcu ma to być czas spędzony wypoczynkowo a nie w pełnym napięciu ze ktoś coś mi zarzuci lub się z czymś nie wyrobię.
Zawsze będzie okazja by braki uzupełnił ktoś inny lub my przy następnym razie.

życzę dobrej zabawy z tym co nap pozostawił wschodni "wielki brat" ;)

Post Napisane: 13 cze 2014, o 00:30 
Bratnia dusza

Cytuj:
Ja bym nie przepuścił takiej okazji. Oczyściłbym fundament silnika, pomierzyłbym i obfocił :D Przecież to są istotne foty ( !! ), które dokumentują schron. Przecież po to się robi inwentarkę. Musi być opis otoczenia schronu, opis schronu, schemat i foty. Wtedy mogę powiedzieć, że zrobiłem inwentarkę. :thumright:.

W tym nie ma nic złośliwego a próbuję tylko podzielić się wiedzą z mniej doświadczonymi kolegami. Jeżeli oni nie chcą z tego skorzystać, to ich strata. Nie będę się narzucał. :face:

Post Napisane: 13 cze 2014, o 07:46 
Moderator

Cytuj:
W tym nie ma nic złośliwego a próbuję tylko podzielić się wiedzą z mniej doświadczonymi kolegami. Jeżeli oni nie chcą z tego skorzystać, to ich strata. Nie będę się narzucał.

@Master,
Jak najbardziej poważnie odnoszę się do Twoich uwag na temat przeprowadzania inwentaryzacji schronów. Zawsze sobie cenię komentarz Kolegów, którzy starają się podzielić swoim doświadczeniem.

W sowieckich schronach stosowane było standaryzowane wyposażenie schronów. Po odsłonięciu fundamentu silnika i określania jego wymiarów, doszedłem do wniosku, że posiadam już wymiary takiego fundamentu razem z elementami mocującymi silnik. Dlatego też poprzestałem na tym etapie prac. Gdybym nie posiadał już wspomnianych pomiarów, na pewno powróciłbym do schronu po zwiedzeniu następnych obiektów po Minczewo.

Auf... pozdrawia serdecznie

Post Napisane: 13 cze 2014, o 22:06 
Bratnia dusza

Do tej pory zrobiliście trzy schematy schronów, rzadko stosowanych na Brzeskim RU. Mam propozycję. Może zróbmy jedną wspólną inwentarkę ciekawego schronu np. dwukondygnacyjnego PPK bez strzelnicy zapola. Ten typ schronu jest najbardziej popularny na Brzeskim RU? Uzgodnijmy to na PW?

Post Napisane: 15 cze 2014, o 18:10 
Bratnia dusza

Master napisał(a):
Do tej pory zrobiliście trzy schematy schronów, rzadko stosowanych na Brzeskim RU. Mam propozycję. Może zróbmy jedną wspólną inwentarkę ciekawego schronu np. dwukondygnacyjnego PPK bez strzelnicy zapola. Ten typ schronu jest najbardziej popularny na Brzeskim RU? Uzgodnijmy to na PW?

Dwukondygnacyjny schron PPK mamy już pomierzony. W miarę dobrze zachowany jest w Wołkuszu w Grodzieńskim RU (viewtopic.php?f=443&t=20291 ). Miałem dla niego otworzyć oddzielny wątek, ale Aufowi jakiś wymiar się zgubił :( , albo ja coś sknociłem.

Post Napisane: 21 cze 2014, o 23:08 
Bratnia dusza

Chciałem się upewnić. Na strona 90 Linii Mołotowa jest
Cytuj:
schemat 52
, który z małymi zmianami i wydzielonymi pomieszczeniami odpowiada Waszemu schematowi schronu. Ale na stronie 91 pojawił się komentarz:

Cytuj:
c) Półkaponiery broni maszynowej.

Półkaponiery broni maszynowej w przypadku badanego pasa 62 Brzeskiego RU stanowią stosunkowo niewielką grupę obiektów, wybudowano bowiem zaledwie 13 schronów tej kategorii. Półkaponiery broni maszynowej występują w 2 podstawowych typach. Pierwszy z nich, pomimo stosunkowo małej powierzchni pomieszczeń wewnętrznych był konstrukcją samodzielną - posiadał maszynownię, pomieszczenie urządzeń filtrowentylacyjnych, studnię i sanitariaty (rys. 51). Uzbrojenie schronu składało się z 2 ckm oraz 1 rkm, zaś zrzut łusek następował do zbiorników umieszczonych pod pancerzami strzelnic na zewnątrz schronu. Druga wersja charakteryzowała się szeregiem uproszczeń, przede wszystkim brakiem maszynowni, co uzależniało obiekt od zasilania zewnętrznego (rys. 52).

Z tego co napisane, wynika że Wasz schron nie miał maszynowni. Nie mogło być silnika spalinowego.

Post Napisane: 23 cze 2014, o 11:22 
Bratnia dusza

Master napisał(a):
Cytuj:
schemat 52
, który z małymi zmianami i wydzielonymi pomieszczeniami odpowiada Waszemu schematowi schronu. Ale na stronie 91 pojawił się komentarz:

Cytuj:

Półkaponiery broni maszynowej w przypadku badanego pasa 62 Brzeskiego RU stanowią stosunkowo niewielką grupę obiektów, wybudowano bowiem zaledwie 13 schronów tej kategorii. Półkaponiery broni maszynowej występują w 2 podstawowych typach. Pierwszy z nich, pomimo stosunkowo małej powierzchni pomieszczeń wewnętrznych był konstrukcją samodzielną - posiadał maszynownię, pomieszczenie urządzeń filtrowentylacyjnych, studnię i sanitariaty (rys. 51). Uzbrojenie schronu składało się z 2 ckm oraz 1 rkm, zaś zrzut łusek następował do zbiorników umieszczonych pod pancerzami strzelnic na zewnątrz schronu. Druga wersja charakteryzowała się szeregiem uproszczeń, przede wszystkim brakiem maszynowni, co uzależniało obiekt od zasilania zewnętrznego (rys. 52).

Z tego co napisane, wynika że Wasz schron nie miał maszynowni. Nie mogło być silnika spalinowego.

@Master,

Na pierwszej stronie wątku napisałeś:

Cytuj:
Analizowałem schemat schronu i też doszedłem do w wniosku, ze brakuje co najmniej jednego pomieszczenia. Schron jest jednokondygnacyjny. Ma dwie izby bojowe. Potem jest izba dowodzenia. Dalej jest blok wejściowy ze śluzą i izbą co Niemcy nazywają drugą śluzą. Ostatnie, największe pomieszczenie jest izbą załogi. W taki razie brakuje mi maszynowni i izby z filtrami, bo ruskie schrony były gazoszczelne.
Czy możesz na schemacie znaczyć, gdzie według Ciebie były filtry i maszynownia bo piszesz o wydzielonym pomieszczeniu?

Po całej dyskusji na ten temat, znowu wracasz do początku :shock: i powołujesz się na niedopracowany rysunek :( , gorszy niż umieszczony przez Ciebie w poście na pierwszej stronie. Może powinieneś sam dokonać inwentaryzacji schronu tego typu :idea: i dopiero wtedy powrócić do dyskusji. Nie możesz jednak poprzestać na zobaczeniu jednej jednokondygnacyjnej PPK ze strzelnicą zapola. W wątku Auf podał lokalizację trzech schronów. Schron w Głęboczu Wielkim nie miał wydzielonej części technicznej. Na podstawie tego schronu można napisać wnioski zbliżone albo identyczne do cytowanych przez Ciebie.

Mam nadzieję, że po inwentaryzacji napiszesz kilka swoich uwag na temat schronu a Twoje posty będą bardziej przemyślane.

Życzę powodzenia :thumright:

Post Napisane: 23 cze 2014, o 23:38 
Moderator

Nie podchodziłbym do tych spraw aż tak emocjonalnie. W przypadku wyposażenia sowieckich fortyfikacji stałych jest zbyt mało informacji archiwalnych aby swobodnie poruszać się w temacie wyposażenia schronów. Schron jako dzieło gazoszczelne musiał posiadać układ wentylacji. Nie mam dostępu do sowieckich norm dotyczących wydatku powietrza niezbędnego do napowietrzania schronu. W polskiej i francuskiej fortyfikacji stałej zakładano wydatek powietrza na każdą izbę bojowa ckm rzędu od 300 m3/h (pl - z 1938 roku) do 450 m3/h (fr - z 1940 roku). Dodatkowo należało uwzględnić wielkość załogi (uwaga z podziałem na napowietrzanie izby załogi i pomieszczeń dowódcy lub izby łączności*) oraz obecność sanitariatów, śluzy i maszynowni.

Powietrze, dostarczane z czerpni powietrza w przypadku możliwości ataku gazowego przechodziło przez:
- filtr kurzowy,
- filtr chemiczny,
- wentylator,
- nagrzewnicę (opcjonalnie w zależności od temperatury otoczenia)

do układu napowietrzania schronu.
W przypadku braku zagrożenia chemicznego z obiegu wypadały filtry chemiczne a zmiana obiegu powietrza wynikała z odpowiedniego ustawienia zaworów. Kluczowym elementem układu był wentylator o odpowiedniej wydajności, który mógł być napędzany, w zależności od oczekiwanego wydatku,

- przy pomocy napędu ręcznego,
- przy pomocy silnika (napęd mechaniczny) z opcją napędu ręcznego
- przy pomocy silnika (napęd mechaniczny).

W "Dekschrift über die russische....." na str. 362 zamieszczono zdjęcia (obustronne) układu wentylatora z napędem mieszanym, mechanicznym i ręcznym. Jest to zwarta konstrukcja na ramie stalowej umieszczana na betonowym cokole. Napęd z silnika przekazywany był za pomocą przekładni pasowej. Na zdjęciu zabrakło paska klinowego przekładni pasowej pomiędzy silnikiem a reduktorem. Gdzie znajdował się wlot powietrza do wentylatora a gdzie wylot?

Załącznik:
Seiten aus Maschinen und Anlagen.jpg
Seiten aus Maschinen und Anlagen.jpg [ 223.97 KiB | Przeglądane 379 razy ]

Auf...

* pomieszczenia dowódcy i łączności miały być napowietrzane z wydatkiem większym o 25% niż izba załogi, pomieszczenia sanitarne wymagały zwiększonego wydatku o 50% a maszynownia o 100%.

Post Napisane: 24 cze 2014, o 00:01 
Moderator

Wiemy już, że w pomieszczeniu technicznym powinien zaleźć się wentylator z odpowiednim napędem w zależności od wielkości schronu i jego podstawowego uzbrojenia. Jeżeli w pomieszczeniu upchniemy wymiennik ciepła (lewy górny róg zdjęcia) i filtry chemiczne (prawa strona zdjęcia), to widok może być podobny do przedstawionego na zdjęciu. U góry blaszane kanały układu wentylacji.

Załącznik:
Seiten aus Maschinen und Anlagen-2.jpg
Seiten aus Maschinen und Anlagen-2.jpg [ 228.9 KiB | Przeglądane 377 razy ]

Nasuwa się jednak pytanie, ile zestawów filtrów chemicznych potrzebował omawiany jednokondygnacyjny schron broni maszynowej (PPK)? Na to pytanie nie znam jeszcze odpowiedzi. Problem został zdefiniowany a jego rozwiązanie uzależnione jest tylko od czasu pozyskania odpowiednich informacji (materiałów archiwalnych).

Post Napisane: 24 cze 2014, o 13:50 
Bratnia dusza

I chciałbyś to upchnąć w tym pomieszczeniu?

Obrazek

Post Napisane: 24 cze 2014, o 18:48 
Bratnia dusza

Franz Aufmann napisał(a):
Gdzie znajdował się wlot powietrza do wentylatora a gdzie wylot?

Załączniki:
Seiten aus Maschinen und Anlagen.jpg
Seiten aus Maschinen und Anlagen.jpg [ 129.37 KiB | Przeglądane 338 razy ]

Post Napisane: 25 cze 2014, o 00:16 
Moderator

Master napisał(a):
I chciałbyś to upchnąć w tym pomieszczeniu?

@ Master
Tak, chcę "to upchnąć w tym pomieszczeniu". Zamierzam jeszcze parę żelastw dorzucić. Czy istnieje rozbieżność zdań na ten temat?
@ @ndrzej,
Nie istnieje rozbieżność zdań na ten temat. Jestem wyczulony na sposób podłączania wentylatora do układu od kiedy w jednym z muzeów na Linii Maginot, wentylator, który miał usuwać gazy prochowe z kopuły GFM (kopuła obserwacyjno-bojowa), został niewłaściwie podłączony. W wersji muzealnej tłoczył gazy prochowe do kopuły.

Wracając do tematu naszej PPK ze strzelnicą zapola, dobrze jest odwiedzić schron omawianego typu w Drohiczynie ( viewtopic.php?f=457&t=20809&p=129084#p129084 ). Wprawdzie boczna ściana schronu została skutecznie wysadzona przy okazji pozyskiwania pancerzy, ale świetnie zachowało się wyjście awaryjne, zasypane w schronach w Wólce Zamkowej i Anusinie.

Auf...

Załączniki:
PPK 09 Drohiczyn (7).JPG
PPK 09 Drohiczyn (7).JPG [ 207.12 KiB | Przeglądane 320 razy ]
PPK 09 Drohiczyn (9).JPG
PPK 09 Drohiczyn (9).JPG [ 218.7 KiB | Przeglądane 320 razy ]

Post Napisane: 26 cze 2014, o 09:36 
Bratnia dusza

Jeszcze chciałbym powrócić do fundamentu pod sillnik i wentylator. W wątku viewtopic.php?f=441&t=20195&start=20 jest schemat schronu PPK z NPSem w orylionie. Schron nie ma podzielonego głównego pomieszczenia. W nim zaznaczyłeś prostokąt przy ścianie schronu obok pomieszczenia ze strzelnicą. Czy w tym miejscu znajdował się silnik z wentylatorem?

Post Napisane: 26 cze 2014, o 18:14 
Bratnia dusza

Master napisał(a):
Czy w tym miejscu znajdował się silnik z wentylatorem?

W zasadzie istnieją dwie hipotezy wykorzystania fundamentu, ale wydaje mi się jeszcze za wcześnie aby je przedstawić na forum.

Post Napisane: 26 cze 2014, o 21:40 
Moderator

Mate napisał(a):
Master napisał(a):
Czy w tym miejscu znajdował się silnik z wentylatorem?

W zasadzie istnieją dwie hipotezy wykorzystania fundamentu, ale wydaje mi się jeszcze za wcześnie aby je przedstawić na forum.

Również mam watpliwości a do nabrania przekonania dużo jeszcze brakuje. Nie pomaga w rozwiązaniu problemu chroniczny brak materiałów źródłowych.

Post Napisane: 27 cze 2014, o 23:26 
Moderator

Koncepcje dotyczące wentylacji obiektu łatwiej jest przeprowadzić w przypadku znajomości typoszeregu schronów broni maszynowej do ognia bocznego. Opracowaliśmy trzy schematy robocze schronów. Powstawały w różnych okresach i należy je ujednolicić. Brakuje nam jeszcze opracowania schronu broni maszynowej do ognia bocznego (PPK) z dwoma kondygnacjami. Z przeprowadzonego wstępnie rozeznania, schrony tego typu, występujące w Wierzchuca a Wólką w Brzeskim RU mają zatopiona dolna kondygnację.

Czy można Kolegów prosić o informację lub wskazanie dobrze zachowanych dwukondygnacyjnych PPK z suchą dolna kondygnacją?

Auf...

Załączniki:
PPK trzy wersje.dwg Model (2).jpg
PPK trzy wersje.dwg Model (2).jpg [ 174.45 KiB | Przeglądane 219 razy ]

Post Napisane: 29 cze 2014, o 22:37 
Moderator

Master napisał(a):
Cytuj:
schemat 52

Cytuj:

Co do powyższego stwierdzenia nie mogę jeszcze się jednoznacznie wypowiedzieć. Istnieją jednak pewne przesłanki, które muszą być w dostatecznym stopniu potwierdzone, aby można było potwierdzić lub zanegować przedstawiony stan.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa" » 62 Brzeski Rejon Umocniony