Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa"

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 17 lip 2013, o 15:14 
Bratnia dusza

Imię: Mateusz
Master napisał(a):
Warto wkleić schematy wszystkich typowych schronów. :D Autorzy publikacji o Linii Mołotowa zamieszczają schematy kilku powtarzających się rozwiązań schronów w zależności od ich uzbrojenia. Przy eksploracji należny zachować ostrożność, gdyż schrony mogą mieć częściowo wyburzone ścianki działowe. Ślady po wyburzonych ściankach działowych zostają na powierzchniach ścian nośnych i na posadzce.

cytat z tematu : http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=388&t=17672

Rysunki kaponier artyleryjskich pana Jerzego Sadowskiego pochodzą z artykułu o punkcie oporu "Mosty Małe". Rozsądniej jest umieścić je w tym wątku.

Załączniki:
Molotovova linie - Rawa Ruska_str 05.jpg
Molotovova linie - Rawa Ruska_str 05.jpg [ 107.48 KiB | Przeglądane 953 razy ]
Molotovova linie - Rawa Ruska_str 07.jpg
Molotovova linie - Rawa Ruska_str 07.jpg [ 91.88 KiB | Przeglądane 953 razy ]
Molotovova linie - Rawa Ruska_str 08.jpg
Molotovova linie - Rawa Ruska_str 08.jpg [ 93.04 KiB | Przeglądane 953 razy ]
Molotovova linie - Rawa Ruska_str 09.jpg
Molotovova linie - Rawa Ruska_str 09.jpg [ 114.55 KiB | Przeglądane 953 razy ]

Ostatnio edytowano 30 cze 2015, o 09:57 przez Mate, łącznie edytowano 2 razy

Post Napisane: 17 lip 2013, o 17:34 
Bratnia dusza

Imię: Paweł
Może już lepiej wydzielić oddzielny temat na schematy lub dyskusje o konkretnych rodzajach.
Z załączonych tu schematów znalazły się schematy z wielkiego działu, bruśnieńskie, z tych nieopisanych można podciągnąć pod niektóre schrony.
Zastanawiam się skąd pochodzi schemat z Teniatysk, bo takiego obiektu na na Mostach nie znalazłem ;),
edit.
po głębszym zastanowieniu się jednak wiem który to obiekt, chociaż wydawało mi się że on jest dwukondygnacyjny a nie jak tu podane jedno APK-11 06-MM-06

Ostatnio edytowano 14 sty 2014, o 15:15 przez sklsk, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 30 cze 2015, o 10:00 
Bratnia dusza

Rysunki PDOtów- schronów do ognia czołowego pana Jerzego Sadowskiego pochodzą z artykułu o punkcie oporu "Mosty Małe". Rozsądniej jest umieścić je w tym wątku.

Załączniki:
PDOT. Molotovova linie - Rawa Ruska_str 12.jpg
PDOT. Molotovova linie - Rawa Ruska_str 12.jpg [ 105.42 KiB | Przeglądane 800 razy ]
PDOT a Molotovova linie - Rawa Ruska_str 13.jpg
PDOT a Molotovova linie - Rawa Ruska_str 13.jpg [ 70.29 KiB | Przeglądane 800 razy ]

Post Napisane: 30 cze 2015, o 10:01 
Bratnia dusza

Rysunki OPPK- schronów do ognia bocznego pana Jerzego Sadowskiego pochodzą z artykułu o punkcie oporu "Mosty Małe". Rozsądniej jest umieścić je w tym wątku.

Załączniki:
OPPK - Molotovova linie - Rawa Ruska_str 10.jpg
OPPK - Molotovova linie - Rawa Ruska_str 10.jpg [ 145.01 KiB | Przeglądane 800 razy ]

Post Napisane: 12 lip 2015, o 23:51 
Moderator

Imię: Franz
Czy koledzy mieli okazję zwiedzać obiekt, który odpowiadałby szkicowi wykonanemu przez niemieckich saperów?

Załącznik:
00 nic.jpg
00 nic.jpg [ 303.19 KiB | Przeglądane 765 razy ]

Jeżeli Twoim zdaniem rysunek posiada nieścisłości (błędy), wskaż je.
Jeżeli czytałeś post, a nie spotkałeś na trasie podobnego obiektu tj. o układzie izb zbliżonym do zaprezentowanego na rysunku, napisz "nie dotarłem".

Post Napisane: 13 lip 2015, o 08:45 
Bratnia dusza

obrona zapola pewnie ma być Diegtariew, bo raczej nie NPD-3.

jeśli to ma być PPK to na Roztoczu z takim układem nie widziałem.
biorąc pod uwagę wystąpienia strzelnicy w orylonie to schron jakiś taki mocno kwadratowy jest, najczęściej rozszerza się w kierunku orylonu.

Edycja
Po poście Mastera zwróciłem uwagę na opis, nie brałem pod uwagę takiego ustawienia DOT-4, i nie spotkałem się z takim. Opis taki może być błędny, bardzo często otwory pod NPS-3 były opisywane jako pod DOT-4.
Dodatkowo schematyczne określenie jednakowymi strzałkami kierunku ostrzału też sugeruje identyczną broń (niestety wnęki też są oznaczone identycznie, stąd moje pytanie o rodzaj uzbrojenia w obronie zapola)

Ostatnio edytowano 13 lip 2015, o 11:23 przez sklsk, łącznie edytowano 1 raz

Post Napisane: 13 lip 2015, o 09:38 
Bratnia dusza

Imię: Marek
Raczej Rosjanie nie stosowali PAK + MG (czyli DOT-4) w zewnętrznej kazamacie. :!:
"Bereitschaftraum" - izba załogi jest zaznaczona dwa razy (5 i 7) :!:
Nie wiem dlaczego inaczej oznaczyli kazamatę 2 i 3 :!:

Jeżeli ma to być OPPK, to PAK + MG (DOT-4) powinien być w środkowej kazamacie i MG (NPS-3) w orylionie i zewnętrznej kazamacie.
Jeżeli ma to być PPK, to był już na forum (ale gdzie, nie pamiętam).

Post Napisane: 13 lip 2015, o 13:10 
Bratnia dusza

Schemat rozkładu pomieszczeń pasuje mi do PPK z NPS-3 w orylonie. Auf, takie PPK widzieliśmy w Dąbrowie (Zambrowski RU), Przyborowie (Osowiecki RU) i Hamulce (Grodnieński RU). Schron jest opisany w wątku: viewtopic.php?f=388&t=20195&start=20
Opis niemieckiego rysunku jest tragiczny. Ja bym opisał:
:arrow: 1. Izba bojowa dla ckm ze strzelnicą obrony wejścia
:arrow: 2. Izba bojowa dla ckm
:arrow: 3. Izba bojowa dla ckm obrony zapola
:arrow: 4. Korytarz
:arrow: 5. Izba załogi
:arrow: pomiędzy 3 i 5 - (pomieszczenie bez numeru) izba dowodzenia
:arrow: 6. Śluza
:arrow: 7. Pomieszczenie techniczne dla filtrów i wentylatora
:arrow: 8. Wejście

Post Napisane: 13 lip 2015, o 14:13 
Bratnia dusza

Mate, opis jest dobry. Zastanawiam się, czy schron mógł zaistnieć też w wersji OPPK. DOT-4 w środkowej izbie a dwa NPS-3 po jednym w zewnętrznej izbie i w orylionie?

Post Napisane: 13 lip 2015, o 15:29 
Bratnia dusza

Master napisał(a):
Mate, opis jest dobry. Zastanawiam się, czy schron mógł zaistnieć też w wersji OPPK. DOT-4 w środkowej izbie a dwa NPS-3 po jednym w zewnętrznej izbie i w orylionie?

To pytanie dotyczy Grupy Badawczej Kriepost, bo oni mają najlepiej rozpracowane lokalizacje i typy schronów. :D Może ktoś z GBK przeczyta ten post i napisze kilka słów.
Ja widziałem kilka OPPK w tym samy układzie izb bojowych (NPS-DOT-NPS) ale były to schrony dwukondygnacyjne. Niemiecki schemat dotyczy jednokondygnacyjnego schronu.

Post Napisane: 13 lip 2015, o 15:45 
Bratnia dusza

Master napisał(a):

Pomijając aspekty zbrojenia schronu?, czyli rozstawu profili pod opancerzenie dodatkowo wielkość izby.
Przekładka możliwa ale jakość takiego zabiegu to jak przekładka samochodu anglika na nasze przepisy. Zrobić się da ale czy warto

Post Napisane: 13 lip 2015, o 21:07 
Bratnia dusza

Franz Aufmann napisał(a):
Czy koledzy mieli okazję zwiedzać obiekt, który odpowiadałby szkicowi wykonanemu przez niemieckich saperów?

Jeżeli Twoim zdaniem rysunek posiada nieścisłości (błędy), wskaż je.
Jeżeli czytałeś post, a nie spotkałeś na trasie podobnego obiektu tj. o układzie izb zbliżonym do zaprezentowanego na rysunku, napisz "nie dotarłem".

Ja nie dotarłem do takiego obiektu.
A może nie pochodzi on z Linii Mołotowa?

Post Napisane: 13 lip 2015, o 23:01 
Bratnia dusza

Cytuj:
Pomijając aspekty zbrojenia schronu?, czyli rozstawu profili pod opancerzenie dodatkowo wielkość izby.

Masz rację, nie uwzględniłem, że zmienią się proporcje izb. Duża skrajna izba mogła sugerować Niemcom coś więcej niż M.G., dołożyli wiec PAK :face: .

Post Napisane: 14 lip 2015, o 00:01 
Moderator

Cytuj:

W opisie izby "1" pojawia się słowo "Eingangsverteidigung" (obrona wejścia) i odnosiło się do strzelnicy rkm. Niemcy stosowali powszechnie podobne rozwiązanie w swoich konstrukcjach.
W opisie izby "3" pojawiło się słowo " Schartenverteidigung" (obrona strzelnic) i odnosiło się do karabinu maszynowego umieszczonego w tej izbie. Równolegle funkcjonowało drugie określenie "Schartenflankierung". (flankowanie strzelnic).

Prezentowany rysunek, jako jeden z kilku, otrzymałem od @ndrzeja.

Post Napisane: 14 lip 2015, o 00:11 
Moderator

Tym razem prezentuję schemat schronu z "Denkschrieft über russische Landesbefestigung". Według niemieckich saperów obiekt powinien znajdować się przy drodze do Lwowa (patrz uwagi sklsk na temat Denkschrieft w temacie viewtopic.php?f=388&t=25444 ).

Załącznik:
Kaponiera (01).jpg
Kaponiera (01).jpg [ 272.48 KiB | Przeglądane 688 razy ]

Również na tej samej stronie w niemieckiej publikacji umieszczono dwa zdjęcia schronu. Obiekt zaistniał już na forum a trzy jego zdjęcia zostały wykonane bez konieczności wyjazdu z Polski.

Załączniki:
Kaponiera (02).jpg
Kaponiera (02).jpg [ 270.29 KiB | Przeglądane 688 razy ]

Post Napisane: 14 lip 2015, o 08:29 
Bratnia dusza

...jego zdjęcia zostały wykonane bez konieczności wyjazdu z Polski.

brzmi bardzo przewrotnie ;), że niby w Polsce ale może być za granicą a zdjęcia zrobione z terenu Polski.

Wygląda mi to na OPK z oczyszczalni ścieków w Przemyślu, nie wiem tylko czy ściana czołowa przy kopule ma takie załamanie jak na schemacie

Post Napisane: 14 lip 2015, o 09:25 
Bratnia dusza

Cytuj:

W opisie izby "3" pojawiło się słowo " Schartenverteidigung" (obrona strzelnic) i odnosiło się do karabinu maszynowego umieszczonego w tej izbie. Równolegle funkcjonowało drugie określenie "Schartenflankierung". (flankowanie strzelnic).

Wydaje mi się, że niemieckie "Schartenverteidigung" jest w nieadekwatne. Do obrony strzelnic wystarczył rkm w orylionie a nie NPS-3, których brakowało.

Post Napisane: 14 lip 2015, o 09:29 
Bratnia dusza

sklsk napisał(a):
Wygląda mi to na OPK z oczyszczalni ścieków w Przemyślu,

Schron ma naszą kopułę. Ja też obstawiam kaponierę w Przemyślu.

Post Napisane: 14 lip 2015, o 13:49 
Bratnia dusza

Cytuj:
Wygląda mi to na OPK z oczyszczalni ścieków w Przemyślu,

Chyba po raz pierwszy nie mamy żadnych wątpliwości co do lokalizacji schronu. :D

edit
Auf, będzie ciąg dalszy?

Post Napisane: 14 lip 2015, o 19:04 
Moderator

Aktualne hasło dnia:
Kolej na ..... ulubiony schron rysowników. Schron narysowali sowieccy konstruktorzy i budowali go żołnierze AC. Potem pomierzyli go i narysowali niemieccy saperzy.

Załącznik:
PDOT 3x (000).jpg
PDOT 3x (000).jpg [ 310.2 KiB | Przeglądane 631 razy ]

Wiele lat później mierzyli go i rysowali koledzy, zarażeni wirusem fortyfikacji (jak dotąd nie na niego skutecznego antywirusa).

Załącznik:
PDOT 3x (001).jpg
PDOT 3x (001).jpg [ 155.76 KiB | Przeglądane 631 razy ]

Załącznik:
PDOT 3x (002).jpg
PDOT 3x (002).jpg [ 181.29 KiB | Przeglądane 631 razy ]

Kolejna wersja schronu, chyba najciekawsza, znajduje się w wątku viewtopic.php?f=388&t=25444

Obrazek

Ile naprawdę wybudowano tego typu schronów na Linii Mołotowa (na aktualnych terenach Polski)? Gdzie można zaleźć ten typ schronu?

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strona główna forum » Eksploracja » Fortyfikacje i obiekty militarne » Fortyfikacje "Linii Mołotowa"