Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Zachodniopomorskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 13 lut 2014, o 20:46 
Bratnia dusza

Imię: kuba
Na wcześniejszym grodzisku nad brzegiem Parsęty w roku 1315, książę wołogoski Warcisław IV nakazał wybudowanie murowanego zamku. Budynek zamkowy miał wymiary 20 x 11 metrów , był tam też dziedziniec, a całość otoczona była murem. W 1321 roku zamek stał się siedzibą wójta. W 1526 roku spłonął, a w latach 1535-41 został odbudowany. Zamek jest widoczny na mapie Eilhardusa Lubinusa z 1618. Znacznie ucierpiał podczas wojny trzydziestoletniej. Z rozkazu Fryderyka II, w latach 80-tych XVIII został rozebrany. Na jego miejscu wzniesiony został inny budynek. Budynek ten istniał do 1910 roku, po pożarze nie był użytkowany a całkowicie rozebrany po wojnie. W latach 1969-1972 przeprowadzono badanie archeologiczne.
W czasach obecnych od 2005 roku na wzgórzu znajduje się krzyż poświęcony przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Kazimierza Nycza oraz instalacja kamienna poświęcona pontyfikatowi Jana Pawła II. Wzniesienie otrzymało nazwę „Wzgórza Jana Pawła II”.
Na niektórych starszych zdjęciach widać resztki murów ale po zrobieniu instalacji moim zdaniem wzgórze przeszło lifting i już nie widać pewnych szczegółów.
Dojazd:
Wzgórze jest blisko centrum przy ul.Płowieckiej. Jadąc od Karlina drogą 163 na rondzie przy Kauflandzie z ulicy Kołobrzeskiej skręcamy w lewo ( trochę tak jak byśmy się wracali ) w ulicę Połczyńską. I dojeżdżamy w pobliże centrum i idziemy w stronę zamkowego wzgórza.
Przepraszam za dziwny odcień fotografii ale ustawiałem z kolegą funkcję podczerwieni w aparacie i zapomnieliśmy cofnąć jednego ustawienia i przez jakiś czas robiłem takie lekkie fiolety.

Załączniki:
IMG_4957.jpg
IMG_4957.jpg [ 76.51 KiB | Przeglądane 726 razy ]
IMG_4958.jpg
IMG_4958.jpg [ 66.99 KiB | Przeglądane 726 razy ]
IMG_4959.jpg
IMG_4959.jpg [ 67.88 KiB | Przeglądane 726 razy ]
IMG_4960.jpg
IMG_4960.jpg [ 81.03 KiB | Przeglądane 726 razy ]
IMG_4961.jpg
IMG_4961.jpg [ 75.51 KiB | Przeglądane 726 razy ]
IMG_4962.jpg
IMG_4962.jpg [ 68.05 KiB | Przeglądane 726 razy ]

Post Napisane: 28 lip 2016, o 21:10 

Imię: Artur
Jeżeli chodzi o zamek w Białogardzie.To nie sądzę że Warcisław IV nakazał wybudowanie zamku.W żródłach jest że przeniósł rezydencję z Tąglimia (Anklam dzisiejsze) do Białogardu.Jest to według mnie powielany błąd od bardzo długiego czasu nie poparty badaniami.Teren zamku nie został przebadany archeologicznie.W XIII w.Gdzieś koło roku 1260 Książę Pribislaw I przybył do Białogardu otrzymawszy w lenno ziemię Białogardzką od Barnima I.Pribislaw I był księciem Meklemburskim Jego księstwem w Meklemburgi było Ks. Parchim-Richenberg -Historia i przyczyna jego przybycia na ziemię Białogardzką jest bardzo ciekawa ale inny temat.Według mnie budowniczym zamku był Pribislaw I i jego syn Pribislaw II.Pribislaw I lubił budować zamki i to było przyczyną sporu w jego rodzinnym Księstwie Parchim-Richenberg.Nie sądzę żeby chciał mieszkać w grodzie.Zmarł w BIałogardzie w 1275 r Znalazłem nadanie ziemi koło Dobrowa dla rodu Kleistów od .Pribislawa II z 1286 r nadanego w zamku Belgard. Mogę się mylić Ale według mnie Zamek i rezydencja Warcisława IV już stała bo przenióśł ją do Białogardu po śmierci Pribislaw II uczestniczącego w bitwie pod Straslund gdzie zginoł.Jego żoną była Katarzyna córka Mściwoja II Gdańskiego ich syn umarł w wieku kilku lat na nieznaną chorobę pozostawiając ziemię Białogardzką bez następcy.Dlatego myślę że budowniczymi zamku byli ci książęta.Dopóki pozostałości i piwnice zamku nie zostaną przebadane nie można pisać że zamek kazał wybudować Warcisław IV albo proszę o żródła.

Post Napisane: 1 sie 2016, o 09:04 
Bratnia dusza

Imię: kuba
Witam , czy można pisać że Warcisław IV kazał wybudować zamek to nie wiem , ja napisałem - informacje zaczerpnąłem ze stron zamkiobronne.pl , i zamki.pl . W księgach starych nie szukałem , ale kolega ma szanse rozwikłać zagadkę bo widzę że jest wciągnięty w temat. Życzę powodzenia i pozdrawiam :)

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Zamki, twierdze » Zamki, twierdze - Zachodniopomorskie