Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo - Małopolskie

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 13 sty 2014, o 11:27 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Swojego czasu wyobrażałam sobie raj następująco:
Cytuj:
- Widzisz ten kurhan?
- Który? Ten obok cmentarzyska neolitycznego?
- Nie, chodzi mi o tamten dalej, przy tych dwóch grodziskach*.

Wydawało się, że takie archeologiczne El Dorado istnieć po prostu nie może.
Ale Małopolska potrafi zaskoczyć. Dwa grodziska, datowane mniej więcej na ten sam okres dziejowy, oddalone od siebie (dosłownie!) o rzut kamieniem? Niemożliwe.
A jednak!

Kiedy na obronnym, długim cyplu, zlokalizowanym nad doliną Tarnawki we wsi Słupia (powiat limanowski, gmina Jodłownik) dostrzegłam relikty dawnej strażnicy, w najśmielszych snach nie przypuszczałam, że nie trafiliłam tak naprawdę we właściwe miejsce!
Dopiero niedawno, przeglądając fotogrametryczne mapy Geoportalu, z kompletnym zdumieniem dostrzegłam, iż tuż obok obiektu, który opisaliśmy na naszym Forum prawie trzy lata temu, znajduje się właściwe grodzisko stożkowate, wzmiankowane w literaturze.
Ręce mi opadły! Od dwunastu lat łażę po krzakach, potykam się o wały kamienne, zjeżdżam na tyłku z majdanów w fosy i wspinam się na kopce, ale jeszcze takiego archeologicznego cyrku nigdzie nie spotkałam!

Oczywiście w pierwszy wolny dzień odpaliłam Archimedesa i pognałam do Słupii na rekonesans terenowy.
I rzeczywiście: są tam dwie strażnice, jedna obok drugiej. Jaja kompletne, że się tak niezbyt naukowo wyrażę.
Po kiego grzyba zbudowano mniejszy gródek?
Można się jedynie domyślać, opcji jest kilka:

- Bo tak!
- Bo ten pierwszy okazał się być za mały.
- Bo ktoś się rozmyślił co do lokalizacji i zarzucił prace.
- Bo mniejszy gródek uległ zniszczeniu i dlatego wybudowano nowy.
- Bo czegoś z jednej strażnicy nie było widać i dla lepszego kontaktu wzrokowego usypano drugi kopiec.
- Bo się ludziom w średniowieczu po prostu potwornie nudziło.

I jeszcze kilka innych wariantów.

Większą warownię możecie sobie obejrzeć na zdjęciach prezentowanych poniżej.
Mniejsza od dawna opisana jest na forum (niedowiarkom od razu wyjaśniam, ze taki twór w żaden sposób nie mógł powstać naturalnie i także na 100% jest dziełem rąk ludzkich).

Aha. Jeszcze jedno.
Wszędzie w tekstach źródłowych wzmiankowane jest tylko jedno grodzisko w Słupii. Być może naukowcy, podobnie jak i ja, nie przypuszczali, że obok istnieje jeszcze drugie i po prostu nic o tym specyficznym, stożkowatym duecie nie wiedzą?
Byłoby mi bardzo miło. :D

*Po namyśle: dzisiaj wymarzony raj wyglądałby w zasadzie tak samo, z tą niewielką różnicą, iż przytoczona wyżej surrealistyczna rozmowa prowadzona byłaby z pokładu statku powietrznego.

Załączniki:
1 Kopiec.jpg
1 Kopiec.jpg [ 250.75 KiB | Przeglądane 747 razy ]
2 Wał.jpg
2 Wał.jpg [ 224.91 KiB | Przeglądane 747 razy ]
3 Fosa.jpg
3 Fosa.jpg [ 225.71 KiB | Przeglądane 747 razy ]
4 Wał widziany z kopca.jpg
4 Wał widziany z kopca.jpg [ 209.76 KiB | Przeglądane 747 razy ]
5 Fosa i wał.jpg
5 Fosa i wał.jpg [ 205.12 KiB | Przeglądane 747 razy ]
6 Kopiec jeszcze raz.jpg
6 Kopiec jeszcze raz.jpg [ 207.66 KiB | Przeglądane 747 razy ]
7 Na wale.jpg
7 Na wale.jpg [ 226.89 KiB | Przeglądane 747 razy ]
8 Wał.jpg
8 Wał.jpg [ 225.83 KiB | Przeglądane 747 razy ]
9 Wał - kropki.JPG
9 Wał - kropki.JPG [ 222.15 KiB | Przeglądane 747 razy ]
10 Fosa widoczna z wału.jpg
10 Fosa widoczna z wału.jpg [ 228.3 KiB | Przeglądane 747 razy ]

Post Napisane: 13 sty 2014, o 16:12 

Imię: Marek
Co ciekawe, teren tego grodziska objęty jest w MPZP Strefą Ochrony Archeologicznej:
Cytuj:
- Indeks stanowisk obszaru 108 - 59 - wieś Słupia (Folwark):
stanowisko Nr 17 - grodzisko, XII - XIV w., zbocze wzgórza
"Zamczysko".

Zasięg ochrony prezentuje poniższa mapka:
Załącznik:
Komentarz: Źródło:
http://www.jodlownik.pl/

grodziska_2.jpg
grodziska_2.jpg [ 228.44 KiB | Przeglądane 730 razy ]

Zaznaczony czerwoną linią obszar 5OW-17 to strefa objęta ochroną (grodzisko mniej więcej w miejscu litery W).
Na żółto zaznaczyłem drugi gródek, namierzony przez Szkieletka. Niestety do tej pory nie jest on chroniony prawem miejscowym.

Zobacz profil GG  

Post Napisane: 13 sty 2014, o 20:45 

Wielka radość Dzikiego Gona, wywołana bezpośrednim odkryciem drugiego grodziska w Słupi, zrodziła we mnie nieskromną dumę ze swoich „pociech“. Pełen zapału przeszukałem na miejscu cały majdan (przykryty liśćmi) z nadzieją na znalezienie jakiejś skromnej skorupki.
Szkieletek wyjaśnił mi, że takie bliskie położenie obu grodzisk z widokiem na siebie, miało sens. W tym miejscu rzeka Tarnawka tworzy duże zakole. Od strażnicy widać było jeden fragment doliny, natomiast z grodziska drugi. Przypuszczalnie współpracujące ze sobą oba grody w Słupi, strzegły przed zbójcami trudnego odcinka doliny. Ubezpieczały średniowieczny„trakt na Węgry“.

Załączniki:
Grodzisko w Słupi nad Tarnawką - fosa.JPG
Grodzisko w Słupi nad Tarnawką - fosa.JPG [ 134.8 KiB | Przeglądane 712 razy ]

Post Napisane: 14 sty 2014, o 00:00 
Dziki Gon

Imię: Dawid
Oj, radości było co niemiara. Naprawdę to niesamowite, że pierwszym naszym znaleziskiem było małe, częściowo zniwelowane przez naturę grodzisko. Opisywany przez archeologów obiekt zauważyliśmy już z daleka, wystarczyło tylko skręcić w inną ścieżkę. Pokaźny, kilkumetrowy kopiec ziemny, głęboka i wyraźna fosa naprawdę mogły sprawić, że czuliśmy się szczęśliwi. To ziszczenie naszych młodzieńczych marzeń! Na majdanie wystarczająco miejsca na mały zamek, nie tylko wieżyczkę strażniczą. Pewnie nigdy nie odkryjemy jak to było z tymi grodziskami z Słupi, ale stojąc na szczycie jednego z nich, przychodzą do głowy niekiedy zabawne rozwiązania :).

Załączniki:
Uradowany Szkieletek w fosie.JPG
Uradowany Szkieletek w fosie.JPG [ 108.77 KiB | Przeglądane 700 razy ]

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo - Małopolskie