Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 4 sty 2014, o 18:18 

Widzę, że nie ma jeszcze żadnego opisu na tym forum o moim ulubionym a mało znanym miejscu ze Świętokrzyskiego. Jest to zalany kamieniołom w miejscowości Wiśniówka, koło Kielc, ze swoją przepiękną blękitną tonią 2 jeziorek.
Pretekstem do jego opisu był magiczny film, który zrobiłem z tego miejsca -> Wiśniówka można oglądać w full HD
Zapraszam do obejrzenia tego zalanego kamieniołomu w Wiśniówce ze swoją szmaragdową wodą. Efekt błękitnej wody jest bardziej lub mniej widoczny w zależności od pory dnia, kąta padania słońca czy pory roku. Rezultat kolorystyczny występuje dzięki odbijającym się pokładom kwarcytu na dnie dwóch zbiorników. Nie jest to efekt obróbki filmowej :p Jest to miejsce jak najbardziej warte do odwiedzenia, ze względu na swoją dzikość, niedostępność, bogactwo ptaków i pięknych widoków. Dla amatorów kąpieli, uwaga praktyczna, jest tam zakaz pływania oraz raczej nie występują ryby, więc wędkarze też nie będą mieć tam pożytku. Nie można tam też bez zgody kierownika kamieniołomu nurkować (a podobno można tam zobaczyć zatopione drzewa, sterty opon i maszyny z kamieniołomu). Woda z tego co się dowiedziałem od 1 z pracowników zawiera jakieś tam szkodliwe związki (nie pamiętam jakie) i ciągle jej przybywa. Z tego powodu jest ciągle wypompowywana przez 2 wielkie pompy.
Odwiedziłem to miejsce w swoich 2 wycieczkach motocyklowych (lubię tam wracać) i kiedyś było bardzo mało znane i rzadko kto tam bywał, aktualnie, nie wiem czy to przez moje filmy zrobiło się dość popularne, zawsze zastaje tam kilka samochodów, a już widok pary młodej robiącej sobie zdjęcia weselne był trochę wynaturzeniem :roll:
Na szczęście do 2 jeziorka trzeba wiedzieć jak się dostać, tam zawsze jest niebiesko i pusto. Można tam dojść terenem kopalni (o ile nie przegoni nas ochrona) zaznając po drodze księżycowych wręcz widoków lub popodziwiać quadowców śmigających na dziko po kopalni. Następnie czeka nas zejście stromym nasypem (a właściwie lejem którym spływa woda) bo żwirek jest dość sypki i nie jest to za bezpieczne (widać to na 1 fotce). Wracając tą samą drogą trzeba mieć świadomość, że przez najbliższe 3 dni będą nas nieźle nogi bolały (przynajmniej ze mną tak było :glupek: ) Jest to nieźle męczące, tym bardziej z ekwipunkiem do filmowania.
Dlatego ja wole 2 drogę wzdłuż skarpy (po 2 stronie kopalni), lasem. Po drodze są piękne widoki z urwisk (choć jak ktoś ma lęk wysokości to nie polecam). W lesie można zastać jakieś dziwne pozostałości po jakiś szałasach i chyba niezłych bibach. Aż dojdziemy to takiej zatoczki w urwisku ze stromym szczytem (widać to na fotce 3 w prawym dolnym rogu) po którym można zejść w dół (tylko na początku jest strasznie, dla tych co mają lęk wysokości czy przestrzeni), potem jest już mniej stromo. W okresie wiosennym słychać tam mnóstwo śpiewu ptaków i rechoczących żab, niosący się po wodzie.
Miejsce uważam jest przepiękne, tym bardziej póki jest tak mało znane, warto tam bywać. Dodam z mojego doświadczenia, że woda jest najbardziej szmaragdowa na wiosnę.
Miłego oglądania :mrgreen:

Załączniki:
bscap0010.jpg
bscap0010.jpg [ 186.56 KiB | Przeglądane 2561 razy ]
bscap0001.jpg
bscap0001.jpg [ 171.31 KiB | Przeglądane 2561 razy ]
bscap0011.jpg
bscap0011.jpg [ 158.04 KiB | Przeglądane 2561 razy ]
bscap0024.jpg
bscap0024.jpg [ 137.8 KiB | Przeglądane 2561 razy ]

Post Napisane: 5 sty 2014, o 12:12 
Bratnia dusza

Imię: Piotr
ten kolor wody jest super

Post Napisane: 5 sty 2014, o 13:04 

A gdy się tam trafi o odpowiedniej porze... kolor wody jest jak by tam ktoś wylał farbę niebieską... widać to w 2 i 3 ujęciu w filmie. Ale czasami jest i zupełnie zielona jak w zwykłym zbiorniku, co też widać na filmie ;)

Post Napisane: 5 sty 2014, o 14:24 

a jaka tam jest max głębokość?

Post Napisane: 5 sty 2014, o 16:27 

@klimut napewno nie jest tam płytko, gdyż w 1 i 2 zbiorniku zaraz od brzegu widać niezłą głębizne i prawie pionowe ściany. W większym zbiorniku (tym 1 od wejścia) jest dość kamieniście. W 2 mniejszym (mniej dostępnym) ale bardziej niebieskim jest z kolei żwirek z którego ciężko wyjść i tam podobno jest mało do oglądania. Z info z neta to max głębokość tego zbiornika to 17m.

Post Napisane: 5 sty 2014, o 16:47 
Przyjaciel

Pochwały: 1
Woda najpewniej zawdzięcza swój kolor związkom miedzi.

Post Napisane: 5 sty 2014, o 18:53 
Przyjaciel

Super, że dałeś opis i fotki.

Post Napisane: 9 sty 2014, o 18:36 

Imię: Grzegorz
fajne fotki a i miejsce zacne, bywałem tam w okolicy ale tylko w czynnym kamieniołomie (kiedyś pewnie wrzucę jakieś fotki)
Miejsce ciekawe także ze względu na geologię - wydobywane tu piaskowce kwarcytowe sa jednymi z najstarszych w Górach Świętokrzyskich (kambr) i tworzyły się w strefie brzegowej dawnego morza - na niektórych warstwach można zobaczyć charakterystyczne zmarszczki falowe jakie nie raz pewnie widzieliście bedąc na piaszczystej plaży.

warstwy piaskowców ze zmarszczkami:
Obrazek

Ten teren słynie też z występowanie minerałów - szczotek kwarcowych oraz kulistych skupień waryscytu/wavellitu
np. takich jak ten:

Obrazek

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Eksploracja » Sztolnie, kamieniołomy, jaskinie, podziemia