Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo - Małopolskie
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Post Napisane: 17 paź 2013, o 17:23 
Offline

Dołączył(a): 7 sie 2010, o 20:14
Posty: 4682
Pochwały: 1
Imię: Karolina
We wsi Kowary, położonej w powiecie proszowickim, w gminie Radziemice, wśród pól, po lewej stronie szosy wiodącej do Szczytnik, dostrzec można sporych rozmiarów wzniesienie, będące reliktami kopca o prehistorycznych korzeniach.
Pochodzący z epoki brązu kurhan był niegdyś znacznie wyższy i większy, regularne podorywanie jego granic doprowadziło jednak z czasem do okrojenia rozmiarów obiektu.
Według przekazów w miejscu tym, owianym legendami i złą sławą, w XIX wieku miano grzebać ofiary epidemii, które nawiedzały okolicę.

Kowarski kurhan, chociaż mocno zniszczony (podcięcie jego stoków widać dobrze na poniższych zdjęciach) nadal posiada imponujące rozmiary.
Jako zabytek historii wymaga zdecydowanych działań, mających na celu uchronienie go przed dalsza niwelacją w wyniku prac rolniczych.

Lokalizacja: http://old.wikimapia.org/#lat=50.236769 ... 28&m=b&v=8


Załączniki:
Kurhan z Kowar.JPG
Kurhan z Kowar.JPG [ 100.29 KiB | Przeglądane 932 razy ]
Kopiec o zboczach uszkodzonych przez orkę.JPG
Kopiec o zboczach uszkodzonych przez orkę.JPG [ 139.97 KiB | Przeglądane 932 razy ]
Kopiec o zboczach uszkodzonych przez orkę (1).JPG
Kopiec o zboczach uszkodzonych przez orkę (1).JPG [ 135.12 KiB | Przeglądane 932 razy ]
Kopiec o zboczach uszkodzonych przez orkę (2).JPG
Kopiec o zboczach uszkodzonych przez orkę (2).JPG [ 140.01 KiB | Przeglądane 932 razy ]
Płaskie plateau kopca.JPG
Płaskie plateau kopca.JPG [ 157.38 KiB | Przeglądane 932 razy ]
Reper na szczycie obiektu i mały Conan w tle.JPG
Reper na szczycie obiektu i mały Conan w tle.JPG [ 242.56 KiB | Przeglądane 932 razy ]
Widmo z Brocken wśród bobu.JPG
Widmo z Brocken wśród bobu.JPG [ 190.32 KiB | Przeglądane 932 razy ]
Ostatni rzut okiem za siebie.JPG
Ostatni rzut okiem za siebie.JPG [ 79.55 KiB | Przeglądane 932 razy ]
Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 17 paź 2013, o 18:08 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 mar 2010, o 13:59
Posty: 480
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza->Legionowo
Pochwały: 1
Imię: Marek
Pierwsze prace wykopaliskowe na kopcu przeprowadzono 11 lipca 1905 roku, przez Mariana Wawrzenieckiego.
Odkopano wówczas 11 szkieletów osób dorosłych i 2 dziecięce.
Więcej informacji tutaj (str. 75) i tutaj (str. 9)

Jeszcze taka ciekawostka:
Cytuj:
W stronie północnej od istniejącej mogiły mają znajdować się ślady (nieznaczne podniesienie terenu), gdzie jakoby druga podobna mogiła istnieć miała (czego jednak ludność wsi nie potwierdza).

I na koniec ode mnie archiwalna mapka z kurhanem:


Załączniki:
kowary1.jpg
kowary1.jpg [ 196.17 KiB | Przeglądane 922 razy ]

_________________
www.straznicyczasu.pl
Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 17 paź 2013, o 19:50 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 mar 2010, o 13:59
Posty: 480
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza->Legionowo
Pochwały: 1
Imię: Marek
Cytuj:
Gdy w stronie północnej do wykopu siągnięto głębokości 3 m. od powierzchni zaklęśnięcia mogiły, tj. do głębokości 3,5 licząc od
szczytu kurhanu (krawędzie zachowały pierwotną wysokość) wtedy ukazała się jasno-żółta calizna, a gdy wbijana w nią sonda archeologiczna stalowa wchodzić nie chciała, poleciłem dalszego kopania zaprzestać a złożywszy wszystkie te kości w jeden róg północny wykopu, których dla celów antropologicznych niezabierałem, poleciłem przystąpić do zasypywania calego dołu by kurhanowi dawny wygląd przywnicić.

Może stąd ten miszmasz w kościach.

_________________
www.straznicyczasu.pl


Góra 
 Zobacz profil GG  
 
 Post Napisane: 26 lis 2013, o 20:30 
Offline
Dziki Gon
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 8 sie 2010, o 20:27
Posty: 349
Lokalizacja: Hyboria/Cimmeria
Pochwały: 1
Imię: Dawid
Kurhan w trakcie prac badawczych można sobie pooglądać w artykule zamieszczonym w Kurierze Proszowickim.
http://www.24ikp.pl/serwis/ko/historia/ ... ry/art.php

Cytuj:
Kurhan w Kowarach ponownie badany

Po przeszło 100 letniej przerwie naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w dniu 15 października 2013 r. przystąpili do prac badawczych zawartości wnętrza Kurhanu znajdującego się przy drodze Szczytniki - Kowary.

Całością prac na kurhanie kieruje dr. Anna Gawlik a jej współpracownikami są archeolog mgr Marcin Czarnowicz, archeolog mgr Agnieszka Matysa oraz kilkoosobowa grupa studentów. Prace badawcze prowadzone są na wierzchołku Kurhanu na powierzchni około 30m2. Miejsce wykopaliska odwiedziłem w sobotę (19.10.2013 r.) w godzinach popołudniowych. Na wstępie zostałem zaskoczony wiedzą archeologów o mojej osobie oraz Internetowym Kurierze Proszowickim. Gdy wydrapałem się na szczyt kurhanu i powiedziałem "dzień dobry", zostałem przychylnie powitany przez archeologów twierdzących, że na pewno nazywam się Jeleń gdyż w Kurierze Proszowickim zapoznali się z opisem "Bitwy na Łysej Górze w Makocicach z czasu I Wojny Światowej" oraz z artykułem o Kurhanie, który ukazał się ubiegłym roku w Kurierze Proszowickim.

Na szczycie Kurhanu zastałem wykop o wymiarach około 5x6m o głębokości około 1,5 m a na dnie znajdowało się kilka szkieletów dorosłych osób oraz małego dziecka umieszczonych na jednym poziomie.

Szczątki te archeolodzy wspólnie z grupą studentów fotografują, dokonują pomiarów i opisują. Obserwując to stwierdziłem że jest to bardzo pracochłonna czynność gdyż ziemia zdejmowana jest przy pomocy gracek podobnych jak używają rolnicy, następnie pędzelkami ze szkieletów kości zdejmowana jest ziemia, która następnie wiadrem wynoszona jest na szczyt kurhanu.

Pani dr Anna Gawlik wraz ze swoimi współpracownikami zapoznała mnie pokrótce z zakresem prac, które ostatecznie zakończą się badaniem szkieletów przez antropologa a w dalszej perspektywie zostanie wokół kurhanu wykonany mur oporowy, gdyż brzegi obrywają się po ulewnych deszczach.

Archeologowie twierdzą, że z dotychczas zebranych dowodów np. sposobu ułożenia szkieletów dorosłych, mężczyzn, kobiet, dzieci, noworodków wynika, że kurhan posłużył do pochówku ofiar epidemii cholery jaka w XVII-XVIII w. przeszła przez ten teren. Jest to jeden z nielicznych kurhanów na terenie małopolski w tak dobrym stanie, na którym można prowadzić prace badawcze.

Udostępniłem naukowcom posiadane fotografie kurhanu z okresu II wojny światowej oraz młodsze, ponadto podzieliłem się posiadanymi wiadomościami, polecając niedawno wydaną książkę pt. "Śmiercią Złączeni" dr Jerzego Pałosza - historyka z AGH, gdzie opisuje cmentarze z I Wojny Światowej na terenie Królestwa Polskiego administrowanego przez Austro-Węgry. W książce tej znajduje się pozycja o kurhanach a sam autor jest znany członkom Gniazda Ziemi Proszowickiej.

W tym miejscu chciałbym dodać że pierwsze prace badawcze na kurhanie były prowadzone 11 lipca 1905 r. przez profesor Mariana Wawrzenieckiego, wydobyto wtedy 11 szkieletów osób dorosłych i dwa dzieci. W czasie tych prac wykopaliskowych na kurhan przybył sołtys z dwoma strażnikami z Proszowic ("..."sotskij" przyjechał po nich do Proszowic z wiadomością, że w mogile znaleziono "szklaną trumnę, a w niej panienkę śpiącą i dużo złota, że oni widzą tu kości tylko, że nie wiedzą, jakie to kości i t.p."... [Marian Wawrzyniecki; Kurhan w Kowarach; "Ziemia. Tygodnik Krajoznawczy Ilustrowany";1911; nr 52; s.842]). Na szczęście po skontrolowaniu worów ze szkieletami i wyjaśnieniach rządcy Kowar Stanisława Sucheckiego sprawa została wyjaśniona i "poszukiwacze śladów historii" mogli spokojnie dokończyć prace.

Ja natomiast chcąc udokumentować nasze spotkanie poprosiłem Panią mgr Agnieszkę Małysę aby zrobiła mi moim aparatem zdjęcie z dr Anną Gawlik na okoliczność naszego spotkania. Jak na nim widać spotkanie nasze tym razem było pokojowe i serdeczne. Pani Agnieszka Małysa od dwóch miesięcy mieszka na terenie gminy Proszowice i zadeklarowała chęć współpracy ze Stowarzyszeniem Gniazda Ziemi Proszowickiej.

Na zakończenie naszego spotkania od archeologów otrzymałem szczegółowe dwie mapki terenów północnych gm. Koniusza z oznaczeniem miejsc będących w zainteresowaniu archeologów.

materiały zebrał Zbigniew Jeleń
tekst opracowała Izabela Mazurek
fotografie do artykułu wykonał Zbigniew Jeleń

_________________
We ride with kings on mighty steeds, across the devil's plain...


Góra 
 Zobacz profil  
 
 Post Napisane: 21 gru 2013, o 18:36 
Offline
Przyjaciel
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27 maja 2009, o 21:46
Posty: 4416
Lokalizacja: Rybnik
Pochwały: 1
Imię: Małgosia
Dobrze, że są lokalni badacze historii, bo wiele rzeczy naukowcom umyka, a wiele olewają. A tak, gdy pasjonat-lokals pisze, kontroluje, analizuje, to naukowcom głupio o pewnych rzeczach nie wiedzieć, czy też je pominąć.

Brawo dla pana Jelenia :brawa:

_________________
Rybniccy Żydzi
Szuflada Małgosi


Góra 
 Zobacz profil  
 
Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
 
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strona główna forum » Eksploracja » Archeo » Archeo - Małopolskie


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

 
 

 
Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL

[ Time : 0.417s | 18 Queries | GZIP : Off ]