Zarejestruj    Zaloguj    Dział    Szukaj    FAQ

Strona główna forum » Różności » Biblioteka

Autor Wiadomość
 Post Napisane: 6 sie 2013, o 09:50 

Imię: Cezar
Paweł Duma - Grób alienata. Pochówki dzieci i nieochrzczonych, samobójców i skazańców w późnym średniowieczu...

:arrow: http://www.wydawnictwoavalon.pl/%C5%9Ar ... 59190.html

Post Napisane: 10 sie 2013, o 20:00 
Bratnia dusza

Imię: Longin
Nie trzeba wybiegać aż tak daleko w przeszłość , choć pozycja godna szczególnej uwagi !

Pamiętam ze swojego wczesnego dzieciństwa , a były to lata 60-te , że samobójców nie wprowadzano do kościoła .
Mało tego , nie wpuszczano nawet na teren ogrodzony w okół świątyni . Pokropek odbywał się przed terenem kościoła .
Ksiądz nie odprowadzał w orszaku żałobnym ,o ile takowy był , na cmentarz . Grzebany był , co prawda , na poświęconej ziemi ale z dala od innych pochówków .
Rodzinie tak zmarłego , odmawiano odprawiania mszy św. za duszę zm .
No , pokuta należała się też żyjącym . Takie było prawo liturgiczne , czego nie usprawiedliwiam w najmniejszym stopniu .
Zresztą , osąd nie do mnie należy . Czasy się zmieniają , prawo też .

Leonardo Da Vinci

Post Napisane: 23 sie 2013, o 00:48 
Terra Incognita

Imię: Paweł
Dzisiaj samobójców traktuje się jak osoby CHORE psychicznie i należy się im normalny pochówek. Chyba że trafili się na jakimś zadupiu gdzie cywilizacja nie dotarła i nadal rządzi wójt, sołtys i pleban.

Post Napisane: 23 sie 2013, o 01:05 

Pochwały: 1
Imię: Karolina
Jak to mawiają - lepiej późno, niż wcale:
http://ekai.pl/wydarzenia/x12320/watyka ... -do-nieba/

Post Napisane: 23 sie 2013, o 22:11 

Imię: Piotr
W trące tu swoje trzy grosze - To co piszecie jest to prawo niepisane . Nie ma w prawie kościelnym zakazu pochówku ( samobójców, nie chrzczonych itp.) jest to wymysł lub prawo księży indywidualistów . W jednym kościele można < to i to > w innym nie można < to i to>. To nie chodzi tylko o pochówek ale dużo innych spraw . Pozwolicie ze zmienię trochę temat . W roku 1973 będąc w wojsku ( w tym czasie zakaz wstępu wojskowym do kościoła) przyjechałem na pogrzeb i prosto z pociągu leciałem do kościoła na spowiedź oczywiście w mundurze. Ja w tym momencie ryzykowałem wchodząc do kościoła a nie kościół . Niestety zostałem wyproszony przez księdza z kościoła w celu przebrania się. Kościół nie zabraniał wejścia wojskowemu , milicjantowi czy listonoszowi przebywania w kościele ale zabronił jeden ksiądz.
Sumując - każdy ma prawo na pochówek ale nie mam zdania co do morderców

Post Napisane: 24 sie 2013, o 09:55 

Imię: Cezar
Inny przykład: jeśli się nie mylę w Wojsku Polskim przed drugą wojną światową samobójców nie chowano z honorami.

Post Napisane: 11 lut 2014, o 20:51 
Przyjaciel

Imię: darek
Samobójców grzebano z dala od innych,jak napisał lonek, pod murem / płotem. Jak kogoś pochowano pod płotem,
to był znak że "się targnął".

Post Napisane: 12 lut 2014, o 00:37 

Imię: Jarek
W tym temacie łatwo wejść w dyskusje typowo polityczno-poglądową jednak temat pochówków a dokładniej niecheci ich wykonania przez księży jest wciąż aktualny. Mój kolega zginął w wypadku razem ze swoją dziewczyną, zostawili dwoje dzieci jedno 1,5roku drugie 4 lata straszna tragedia. Dla proboszcza oczywiście najważniejsze było to że ślubu nie mieli brak słów. Kupa ludzi interweniowała żeby ten cz.... d.... (ocenzurowałem się) odprawił mszę. Jak dla mnie każdy poza zabójcami zasługuje na pochówek zgodny z panującymi zwyczajami w społeczeństwie.

Post Napisane: 12 lut 2014, o 09:33 

Imię: W.
Trochę nie rozumiem w czym była rzecz, ale chodziło chyba o pochówek razem z mszą lub z nabożeństwem.
Pochówek nie jest zwyczajem społecznym, a obrzędem opisanym też prawem kanonicznym, które jest uznawane przez polskie prawo na podstawie Konkordatu.
A prawie tym jest taki zapis:
Rozdział II
OSOBY, KTÓRYM NALEŻY UDZIELIĆ LUB ODMÓWIĆ POGRZEBU KOŚCIELNEGO
Kan. 1183 -
§ 1. Co do pogrzebu, katechumeni są zrównani z wiernymi.
§ 2. Ordynariusz miejsca może zezwolić na pogrzeb kościelny dzieci, których rodzice mieli zamiar je ochrzcić, a jednak zmarły przed chrztem.
§ 3. Ochrzczonym przynależnym do jakiegoś Kościoła lub wspólnoty kościelnej niekatolickiej, można pozwolić na pogrzeb kościelny według roztropnego uznania ordynariusza miejsca, jeśli nie ma ich własnego szafarza; chyba że się ustali, iż mieli przeciwną wolę.
Kan. 1184 -
§ 1. Jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni:
1° notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy;
2° osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej;
3° inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych.
§ 2. Gdy powstaje jakaś wątpliwość, należy się zwrócić do miejscowego ordynariusza, do którego decyzji należy się dostosować.
Kan. 1185 - Pozbawienie pogrzebu zawiera w sobie także odmowę odprawienia jakiejkolwiek Mszy świętej pogrzebowej.
Na tyle, na ile zrozumiałem z opisu powyżej chodzi o podpunkt trzeci, tzn. życie wspólne bez ślubu kościelnego.

Dodaj do: Dodaj do Gadu-Gadu Dodaj do Grono.net Dodaj do Twitter Dodaj do Blip Dodaj do Flaker Dodaj do Pinger Wypowiedź dla Wykop Wypowiedź dla Facebook Wypowiedź dla Gwar Wypowiedź dla Delicious Wypowiedź dla Digg Wypowiedź dla Google Wypowiedź dla Reddit Wypowiedź dla YahooMyWeb Śledzik Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do Spinacz.pl Dodaj do Yam.pl

Strona główna forum » Różności » Biblioteka